v

 مشاوره افسردگی تلفنی

افسردگی، شرایط زندگی خوب و بد سرش نمی‌شود و همه ما ممکن است در هر شرایطی افسرده شویم. مهم‌ترین عوامل افسردگی را می‌توانیم این طور بگوییم:تغییر مواد شیمیایی در مغز: مواد خاصی در مغز روی خلق و خوی انسان تأثیر می‌گذارند. به‌هم‌خوردن تعادل این مواد شیمیایی در مغز از مهم‌ترین دلایل افسردگی است.ژنتیک: افسردگی می‌تواند ارثی باشد. به عنوان مثال اگر یکی از دوقلوهای همسان دچار افسردگی شود به احتمال ۷۰ درصد دیگری هم مبتلا می‌شود.

شخصیت: کسانی که اعتماد به نفس پایینی دارند، کسانی که نمی‌دانند چطور استرس را مدیریت کنند یا افرادی که کلاً بدبین هستند بیشتر در معرض افسردگی هستند.عوامل محیطی: احتمال ابتلا به افسردگی در کسانی بیشتر است که در معرض خشونت، تبعیض، سوءاستفاده یا فقر هستند.اما خبر خوب این است که افسردگی در هر سنی که باشد و با هر علتی که داشته باشد، قابل درمان است.

وسواس فکری-عملی (OCD) چیست؟

اختلال وسواس یا همان OCD یکی از انواع اختلالات روانی که زندگی را برای افراد مبتلا بسیار دشوار می‌کند. اختلال وسواس نیز مانند سایر بیماری‌ها مانند افسردگی یا اضطراب در صورت تشخیص به موقع قابل درمان است. بنابراین داشتن اطلاعاتی در مورد آن می‌تواند نقش موثری در تشخیص به هنگام و درمان آن داشته باشد.

انواع اختلالات اضطرابی کدامند؟

اضطراب بخشی اساسی در چندین اختلال مختلف است. که شامل انواع زیر می شود.

  • اختلال هراس: تجربه حملات وحشت مکرر در زمان های غیرمنتظره. .
  • اختلال اضطراب اجتماعی: ترس شدید از قضاوت توسط دیگران در موقعیت های اجتماعی
  • اختلال استرس پس از سانحه (PTSD): اضطراب به دنبال یک واقعه آسیب زا
  • اختلال اضطراب جدایی: ترس از دوری از خانه یا عزیزان
مقالاتمقالات

راهکارهای درمان افسردگی بدون دارو

افسردگیبرای بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی، دارو های تجویزی می توانند دارو های شگفت انگیزی باشند. دارو های ضد افسردگی، به ویژه مهارکننده های انتخابی جذب مجدد سروتونین مانند پروزاک (فلوکستین) و زولوفت (سرترالین) هستند.

این ها می توانند عوارض جانبی داشته و بسته به پوشش بیمه درمانی شما، گران قیمت باشند.

روش های زیادی برای مقابله با برخی از علائم افسردگی وجود دارد که شامل دارو های تجویزی نیستند. اگر مبتلا به افسردگی هستید، ممکن است بخواهید آن را به طور طبیعی، بدون مصرف دارو درمان کنید.

همچنین ممکن است که بخواهید، برای درمان دارو های ضد افسردگی خود را با سایر روش ها ترکیب کنید. در این صورت، ادامه مقاله را مطالعه کرده و این گزینه های طبیعی را بررسی کنید. سپس با پزشک خود صحبت کنید که ممکن است به عنوان بخشی از رژیم درمانی شما این روش ها، منطقی باشد.
روش های درمان افسردگی بدون دارو
همیشه علائم افسردگی را جدی بگیرید زیرا افسردگی به خودی خود از بین نمی رود. در حالی که کار های زیادی وجود دارد که می توانید برای حمایت از سلامت روان خود انجام دهید، سعی نکنید فقط علائم خود را کنترل کنید. با پزشک خود صحبت کنید و در مورد برخی از استراتژی های کمک به خود که ممکن است درمان شما را پشتیبانی کند، مشورت بگیرید.

افسردگی می تواند احساس ناتوانی را در شما ایجاد کند. به جز مصرف دارو، کار های زیادی وجود دارد که می توانید به تنهایی برای مقابله با افسردگی انجام دهید.

تغییر رفتار، فعالیت بدنی، سبک زندگی و حتی طرز تفکر شما، همه از روش های طبیعی درمان افسردگی هستند. این نکات می تواند به شما کمک کنند تا احساس بهتری داشته باشید. آن ها را مطالعه کرده و از همین حالا درمان را شروع کنید.

بیشتر بخوابید و خوب بخوابید
خواب و خلق و خوی، دست به دست هم می دهند و بر هم تاثیر می گذارند. این بدان معناست که شما ساعت های خواب و بیداری را باید ثابت نگه دارید.

اتاق خواب شما برای خواب آرام تنظیم شده است (تاریک، ساکت و بدون سر و صدا است). شما باید یک برنامه خواب قبل از رفتن به تخت خواب را تهیه کنید. این برنامه شامل استفاده از موبایل، نشستن جلوی کامپیوتر و غیره نمی شود.

رابطه بین خواب و افسردگی می تواند پیچیده باشد. تصور می شود که خواب ناخوشایند، در بروز افسردگی موثر است. همچنین، افسردگی نیز ممکن است باعث خواب بی کیفیت شود. مراحلی وجود دارد که می توانید برای بهبود کیفیت خواب خود انجام دهید. این مراحل عبارتند از:

به خودتان یک دوره زمانی بدهید تا قبل از خواب راحت شوید. کاری آرامش بخش انجام دهید و از انجام کار ها یا افکار استرس زا دوری کنید.
هر شب در یک ساعت مشخص بخوابید و یک زنگ هشدار تنظیم کنید تا هر روز صبح در یک ساعت مشخص بیدار شوید. سعی کنید چرت نزنید و تنظیم خوابتان را نامرتب نکنید.
یک برنامه منظم برای خواب داشته باشید.
دستگاه های خود( تلفن همراه، کامپیوتر و غیره) را خاموش کنید و چند دقیقه کتاب بخوانید.
سعی کنید هر روز زمان کمی را بیرون از خانه بگذرانید. حتی در روز هایی که به هیچ وجه قصد ندارید که از خانه خارج شوید. نور نقش مهمی در تنظیم چرخه های خواب و ریتم شبانه روزی شما دارد.
به اندازه کافی بخوابید. افسردگی می تواند به اندازه کافی خوابیدن را دشوار کند و خواب کم برای خود هدف تعیین کنید
وقتی افسرده هستید، ممکن است احساس کنید که نمی توانید چیزی را به پایان برسانید. این باعث می شود که نسبت به خود احساس بدتری داشته باشید. برای عقب راندن، اهداف روزانه خود را تعیین کنید. برای این کار از اهداف خیلی کم شروع کنید.

در واقع، هدف خود را کاری قرار دهید که بتوانید در آن موفق شوید. مانند: تعیین کنید که امروز ظرف ها را بشویید. این کار کوچک است و می توانید به خوبی به سرانجام برسانید. همان طور که احساس بهتری می کنید، می توانید اهداف چالش برانگیز روزانه را اضافه کنید.

ویتامین D بیشتری دریافت کنید
برخی شواهد نشان می دهد که کمبود این ماده مغذی مهم، می تواند در بروز افسردگی نقش داشته باشد. اگر از طریق رژیم غذایی و شیوه زندگی خود به اندازه کافی ویتامین D دریافت نمی کنید (مانند قرار گرفتن در معرض آفتاب)، از پزشک خود بخواهید که به شما کمک کند تا مکمل مصرف کنید.

کمبود برخی مواد مغذی می تواند در علائم افسردگی نقش داشته باشند. اگر نمی توانید به اندازه کافی در فضای باز وقت بگذرانید و وقت آن را ندارید یا اگر، شرایط آب و هوایی پوشیده ای دارید و آفتاب در دسترستان نیست، مصرف یک مکمل مفید خواهد بود.

بیشتر ورزش کنید
این به معنای تمرین برای یک ماراتن نیست، اما به این معنی است که هر روز یک ساعت الی نیم ساعت فعالیت کم شدت انجام دهید. این فعالیت کم، به نظر می رسد که در بهبود خلق و خو و کیفیت زندگی موثر است.

بهتر است که این ورزش کم را در فضای باز انجام دهید. هوای تازه و آفتاب به ویژه برای افرادی که به شکل خاصی از افسردگی دچار هستند( افسردگی فصلی) مفید بوده و درمان می شوند.

در حالی که تحقیقات نشان داده است که فعالیت بدنی منظم می تواند هم در پیشگیری و هم در درمان افسردگی موثر باشد. اما شروع عادت ورزشی در زمان افسردگی بسیار دشوار است.

کمبود انرژی و کمبود روحیه ممکن است به این معنی باشد که شما بیش از حد برای برخاستن و تحرک، احساس خستگی می کنید. برخی از مواردی که می توانید سعی کنید به عادت خود پایبند باشید، عبارتند از:

همراه بودن یک دوست در زمان ورزش
از یکی از عزیزان خود بخواهید که حداقل چند بار در هفته با شما راه بروند یا شکل دیگری از ورزش را انجام دهند. حمایت کردن یک دوست نه تنها می تواند ورزش شما را به یک امر عادی تبدیل کند، بلکه می تواند به شما کمک کند که وقتی احساس ناراحتی می کنید، ارتباطات اجتماعی خود را حفظ کنید.

مزایای ورزش کردن را به خود یادآوری کنید
شروع کار سخت است، اما انجام آن، کاری است که به شما کمک می کند تا در طولانی مدت احساس بهتری داشته باشید. از کم شروع کنید، هر روز فقط چند دقیقه پیاده روی را امتحان کنید، سپس به تدریج مدت زمان پیاده روی خود را افزایش دهید.

ورزش کردن بدر کوتاه مدت، باعث تقویت مواد شیمیایی خوب به نام آندورفین، می شود. همچنین، ورزش کردن ممکن است فواید طولانی مدت برای افراد مبتلا به افسردگی داشته باشد.

به نظر می رسد ورزش منظم مغز را ترغیب می کند تا از طریق روش های مثبت بدن را تقویت کند. برای درمان افسردگی، به چه مقدار ورزش نیاز دارید؟ برای بهره مندی از فواید ورزش کردن، نیازی به ماراتن ندارید. فقط چند بار پیاده روی در هفته می تواند به شما کمک کننده باشد.

از مصرف الکل خودداری کنید
مصرف الکل به خودی خود منجر افسردگی می شود. به اندازه کافی، نوشیدن الکل می تواند در خواب اختلال ایجاد کند که خواب با کیفیت، یک کلید برای مبارزه با افسردگی است.

گرچه الکل برای فرار از آنچه احساس می کنید یک راه حل سریع به نظر می رسد، اما در واقع می تواند بسیاری از علائم افسردگی را بسیار بد تر کند.

نه تنها این، بلکه می تواند به طور بالقوه منجر به رفتار های پرخطر و تصمیمات بد شود که می تواند عواقب طولانی مدت، داشته باشد.

اگر هر نوع داروی ضد افسردگی مصرف می کنید ، واقعاً اصلاً نباید الکل بنوشید. الکل با دارو ارتباط خوبی ندارد. اگر از الکل یا سایر مواد سو استفاده کرده اید و برای ترک آن نیاز به کمک دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

همچنین ممکن است اختلال در مصرف الکل یا مواد داشته باشید. علائم ترک ممکن است به طور موقت علائم افسردگی را بدتر کند، بنابراین با گذر از این روند ممکن است به کمک بیشتری نیاز داشته باشید.

غذا های خوب بخورید
آنچه که میل می کنید، می تواند تأثیر مستقیمی بر نحوه تفکر و احساس شما داشته باشد. حتماً از یک رژیم غذایی متعادل استفاده کنید، رژیم که غنی از مواد مغذی و کم چربی اشباع شده باشد. اگر افسردگی باعث پرخوری شما شوئ، کنترل غذا خوردن به شما کمک می کند احساس بهتری داشته باشید.

یک متخصص تغذیه یا رژیم درمانی می تواند به شما در تجزیه و تحلیل عادات غذایی کمک کند. همچنین، کمبود های احتمالی مواد مغذی را که می توانند در افسردگی موثر باشند، مشخص کند. برخی از غذا هایی که ممکن است هنگام ابتلا به افسردگی مفید باشند، شامل موارد زیر می باشند.
ماهی
تحقیقات نشان داده است افرادی که رژیم غذایی سرشار از ماهی دارند، کمتر علائم افسردگی دارند. ماهی دارای چربی های امگا ۳ زیادی است که در کمک به انتقال دهنده های عصبی مانند: سروتونین، در مغز نقش موثری دارد.

آجیل ها
آجیل ها همچنین منبع خوبی از چربی های امگا ۳ هستند. یک مطالعه نشان داد افرادی که گردو می خورند ۲۶٪ کمتر علائم افسردگی دارند.

پروبیوتیک ها
تحقیقات به طور فزاینده ای به ارتباط بین روده و سلامت مغز، اشاره می کنند. غذا های سرشار از پروبیوتیک شامل: ماست، کفیر، کلم ترش، شکلات تلخ، ترشی، کیمچی، تمپه، چای کمبوجا و غیره می باشند.

افکار خود را تغییر دهید
به نظر می رسد، تفکر خوب می تواند به شما کمک کند تا احساس خوبی داشته باشید. افکار شما واقعاً ارتباط مستقیمی با روحیه شما دارند. اگر با منفی گری دست و پنجه نرم می کنید، مراجعه به یک درمانگر را در نظر بگیرید تا به شما کمک کند راه های مقابله با آن را بیاموزید.

یکی از محبوب ترین و موثر ترین روش های درمانی که در درمان افسردگی استفاده می شود، درمان شناختی-رفتاری می باشد.

این شکل از روان درمانی بر شناسایی الگو های تفکر منفی و جایگزینی آن ها با روش های مثبت می باشد. روش های مختلفی وجود دارد که می توانید برخی از این ایده ها را به تنهایی تمرین کنید.

افکار منفی را تشخیص دهید
بعضی اوقات این افکار می تواند واضح باشد، مانند مواردی که خود را تحقیر می کنید یا از خود انتقاد می کنید. در مواقع دیگر، آن ها می توانند خیلی واضح نباشند. ممکن است خود را درگیر کارهایی مانند فاجعه بار کردن یا تفکر در رابطه با همه چیز یا هیچ چیز کنید.

فاجعه سازی یعنی شما همیشه نتایج منفی را پیش بینی می کنید. تفکر همه یا هیچ به معنای این است که شما به همه چیز به عنوان موفقیت یا شکست فکر می کنید. هنگامی که در شناخت این الگو های شناختی بهتر شدید، می توانید آن ها را با افکار سالم و مثبت جایگزین کنید.

افکار خود را مجدد تنظیم کنید
وقتی دیدید که فکر منفی دارید، آگاهانه آن را به روشی مثبت تنظیم کنید. به عنوان مثال: شما می توانید چیزی مانند “این هرگز کار نخواهد کرد” را با چیز مثبت تر جایگزین کنید.

مانند: “در اینجا چند چیز وجود دارد که می توانم امتحان کنم و به من کمک می کند شروع کنم.” تغییر تمرکز بر روی نقاط قوت و توانایی های شما، می تواند به شما در حفظ ذهنیت مثبت تری کمک کند.

افکار منفی را به چالش بکشید
در مبارزه با افسردگی، بسیاری از کارها ذهنی است. تغییر دادن فکر شما وقتی افسرده هستید و به بدترین نتیجه ممکن فکر می کنید، می توانید مفید و موثر باشد. دفعه بعدی که احساس وحشت و ناامیدی کردید، از منطق به عنوان یک درمان طبیعی افسردگی استفاده کنید.

ممکن است احساس کنید هیچ کس شما را دوست ندارد، اما آیا شواهد واقعی برای آن وجود دارد؟ شاید احساس کنید بی ارزش ترین فرد روی کره زمین هستید، اما آیا واقعاً این احتمال وجود دارد؟ این کار به تمرین نیاز دارد، اما به مرور می توانید آن افکار منفی را قبل از اینکه از کنترل خارج شوند، از خودتان دور کنید.

استرس را از خود دور کنید
استرس می تواند سطح یک ماده شیمیایی مغزی به نام کورتیزول را افزایش دهد. مشخص شده که کورتیزول در افراد مبتلا به افسردگی بالاتر و بیشتر می باشد.

استراتژی های زیادی برای مقابله با استرس وجود دارد، مانند: مدیریت زمان، مراقبه و آموزش بیوفیدبک. برخی از فعالیت های تسکین دهنده استرس که ممکن است بخواهید در زندگی روزمره خود بگنجانید، شامل موارد زیر می باشند.

تنفس عمیق
چند دقیقه برای کاهش سرعت تنفس و تمرکز شما بر روی بدن در لحظه، می تواند به شما کمک کند تا نگرانی های خود را بهتر کنترل کنید.

ورزش
فعالیت بدنی منظم راهی عالی برای دور کردن استرس می باشد. پس تا می توانید ورزش کنید.

شل شدن عضلانی پیشرونده
این فرآیند شامل سفت شدن عضلات در سراسر بدن به صورت عمدی، نگه داشتن آن تنش برای چندین بار و سپس آزاد کردن آن تنش تا زمانی که عضلات کاملاً شل شوند. با تمرین منظم، ممکن است بتوانید یاد بگیرید که هر زمان که احساس تنش می کنید، عمداً بدن خود را خیلی سریع آرام کنید.

یادگیری مدیریت استرس خود به زمان و تمرین نیاز دارد. با پزشک یا درمانگر خود در مورد راهکار های دیگری صحبت کنید. با آن راهکار ها، ممکن است سعی کنید استرس را به حداقل برسانید و یا کلا آن را از خود دور کنید.

به زندگی اجتماعی خود گرایش پیدا کنید
هنگامی که افسرده هستید، هیچ دلیلی وجود ندارد که این کار را به تنهایی انجام دهید. برای این کار بهتر است که روابط خود را با دوستان و خانواده بیشتر کنید. با عزیزان خود برنامه ریزی کنید و قرار بگذارید که با هم کاری را انجام دهید.

با هم در یک باشگاه ثبت نام کنید و یا برای یک فعالیت گروهی مانند یک لیگ محلی ثبت نام کنید.

همچنین می توانید با هم در یک کلاس آموزشی ثبت نام کنید مانند کلاس آموزش زبان انگلیسی و یا آموزش زبان فرانسوی. همچنین برای بودن در کنار دوستان و عزیزانتان می توانید موارد دیگری را نیز امتحان کنید که این موارد عبارت است از:

به یک گروه پشتیبانی بپیوندید
گفتگو با افراد دیگری که با همان تجربه ها و چالش ها رو به رو هستند می تواند آموزنده و مفید باشد.

رفتن به پارک و سینما و غیره
بهتر است برای رفتن به مکان های تفریحی با دوستان و آشنایان در ابتدا، برای آن ها برنامه ریزی کنید.

برنامه ریزی فعالیت ها و داشتن روتین روزانه، می تواند در هنگام افسردگی مفید باشد. اگر رویدادی برنامه ریزی شده باشد، به احتمال زیاد به آن پایبند خواهید بود.

کار جدیدی انجام دهید
هنگامی که افسرده هستید، در یک حالت گوشی گیری و انزوا، قرار می گیرید. به خود فشار بیاورید تا کار متفاوتی انجام دهید. به موزه بروید یک کتاب دست دوم را بردارید و آن را روی نیمکت پارک بخوانید.

به طور داوطلب در آشپزخانه غذا درست کنید. در کلاس زبان شرکت کنیدو سایر موارد که جدید باشند و از گوشه گیری شما را دور کنند.

وقتی ما خودمان را به چالش می کشیم که کار متفاوتی انجام دهیم، تغییرات شیمیایی در مغز ایجاد می شود. امتحان چیز جدید سطح دوپامین [شیمیایی مغز] را تغییر می دهد که با لذت بردن و یادگیری همراه می باشد.

مسئله این است که افسردگی اغلب باعث عقب نشینی و گوشه گیری در افراد می شود. این امر حتی احساس انزوا و تنهایی را بیش از پیش تشدید می کند.

حتی هنگامی که تمایلی به بیرون رفتن یا اجتماعی بودن ندارید، سعی کنید به هر روشی که برای شما راحت تر باشد این حصار را بکشنید و بیرون بروید. چند نفر از نزدیکان خود را که درک می کنند چه چیزی را تجربه می کنید، مطلع کرده و از آن ها درخواست همراهی کنید.

انجام کار هایی که قبلاً انجام می دادید ممکن است لذت یکسانی برای شما نداشته باشد. اما بیرون رفتن از خانه و گذراندن وقت با افرادی که به شما اهمیت می دهند، می تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید.
ما در مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی آنلاین آوای سعادت راهکارهای لازم در زمینه برخورد با موضوع را به شما آموزش خواهیم داد

فوبیا و ترس از حیوانات

درمان ترس از حیواناتهمواره شامل بکارگیری برخی از روش ها و تکنیک های نوین روانشناسی برای برطرف کردن هراس از حیوانات است.

ترسیدن از حیوانات به صورت افراطی و فوبیا گونه، در برخی از افراد به علل مختلف ایجاد می شود. فوبیای حیوانات عاملی است که می تواند کل زندگی فرد را بواسطه ترس از یک حیوان تحت الشعاع قرار دهد.

واکنش های عصبی که فرد در مواجهه با حیوان مورد نظر از خود بروز می دهد شامل واکنش های جسمی و یا روحی است. در این مقاله قصد داریم تا شما عزیزان را با روش های درمان ترس از حیوانات و علل و علائم ایجاد آن در افراد آشنا کنیم.

همچنین پیرامون تحقیقات انجام شده در مورد بهترین روش های درمانی نیز به بحث و گفتگو خواهیم نشست.

آن چه در این مقاله خواهید خواند شامل موارد زیر است:

ترس از حیوانات چیست؟
علائم ترس از حیوانات از دید روانشناسان
علل ایجاد فوبیا حیوانات در افراد
روش های درمان ترس از حیوانات
ورزش درمانی برای درمان ترس از حیوانات
دارو درمانی برای فوبیا حیوانات
درمان فوبیا حیوانات با رفتار درمانی
درمان Zoophobia با روش مقابله ای

ترس از حیوانات چیست؟
به کلیه واکنش های هراس که فرد به صورت افراط گونه در برابر حیوانات و یا موجودات زنده از خود نشان می دهد، فوبیا حیوانات و یا ترس از حیوانات گفته می شود.

این نوع از ترس ها عمدتا به صورت پاسخ های اضطرابی و استرس های شدید در مواجهه با همه و یا برخی از حیوانات از سوی فرد مشاهده می شود.

در برخی از موارد نیز فرد حتی با تخیل و تصور یک موجود زنده در ذهن خود دچار استرس شدید می شود. فوبیا حیوانات یکی از بیماری هایی است که متخصصان زمینه ها و منشاء آن را در دسته بندی های طولانی مدت و یا ناگهانی قرار می دهند.

علائم ترس از حیوانات از دید روانشناسان
کسانی که دچار فوبیای حیوانات هستند، در مواجهه با حیوان و یا کلیه موجودات زنده اطراف خود واکنش های عصبی شدیدی را از خود نشان می دهند.

این واکنش ها شامل علائم روانی و یا جسمی هستند. از رایج ترین علائم ترس از حیوانات در افراد موارد زیر است:

بالا رفتن ضربان قلب
بالا رفتن فشار خون
حملات شدید پانیک
نفس تنگی و اختلال تنفس
سرگیجه و عدم تمرکز
پرخاشگری و عدم تحمل محیط
تمایل به فرار از محل خطر
افسردگی و تمایل به گوشه نشینی
علل ایجاد فوبیا حیوانات در افراد
اکثر متخصصان در طی فرآیند درمان ترس از حیوانات به این نتیجه می رسند که منشاء اصلی و ابتدایی شروع فوبیا حیوانات، اختلالات هراسی است که در کودکی ایجاد شده است.

ترس هایی که افراد در کودکی پیرامون یک موجود و یا حیوان خاص تجربه می کنند، در صورتی که به درستی درمان نشوند و یا طرز تفکر فرد پیرامون آن موجود زنده اصلاح نشود، در بزرگسالی به فوبیا تبدیل می شود.

همچنین علاوه بر عوامل ابتدایی، علل زیر نیز می تواند در بوجود آمدن فوبیا حیوانات تاثیر مستقیم داشته باشد:

علل ارثی: عوامل انتقالی و کپی برداری ژنتیکی عامل مهمی در انتقال فوبیا از سوی والدین به فرزندان است. والدینی که به هر دلیل دچار ترس از حیوانات هستند، استعداد بیشتری برای متولد کردن کودکی با همین اختلال دارند.
عوامل انتقالی از وابستگان درجه یک به راحتی منتقل می شود و در صورتی که این بیماری در آنان شدت بیشتری داشته باشد، به همان اندازه روی فرد به ارث برنده تاثیر بیشتری خواهد داشت.
علل محیطی: از دیگر عوامل ایجاد فوبیا حیوانات که در بخش درمان ترس از حیوانات توسط متخصصان مورد بررسی قرار می گیرد، علل محیطی است. این عوامل به طرز رفتار و نحوه مقابله افراد در مواجهه با حیوانات مرتبط است.
زمانی که فرد در محیطی قرار بگیرد که اطرافیان او دائما ترس های افراطی پیرامون موجودات زنده و حیوانات داشته باشند، تاثیر محیط برای ابتلای فرد به فوبیا حیوانات بیشتر خواهد شد.
علل تجربی: یکی دیگر از عوامل ایجاد فوبیا در افراد تجربیات تلخ فرد در مواجهه با حیوانات است.
هنگامی که فرد در جریان یک اتفاق از یک موجود و یا حیوان بترسد و یا مورد صدمه و آسیب قرار گیرد، امکان ایجاد فوبیا حیوانات در وی ایجاد می شود.
روش های درمان ترس از حیوانات
فوبیا حیوانات می تواند در دراز مدت تاثیرات شدید روحی و آسیب های متفاوتی را متوجه زندگی فرد کند. این آسیب ها عمدتا فرد را از انجام فعالیت های طبیعی و روال عادی زندگی باز می دارند.

همین امر سبب می شود تا فرد دچار تنهایی های طولانی مدت و افسردگی شود. بنابر این شناخت روش های درمان ترس از حیوانات در افراد و اقدام برای انجام به موقع آنان یکی از مهمترین عواملی است که باید توسط اطرافیان و یا خود فرد مد نظر قرار گیرد.

روش های درمان فوبیا حیوانات عمدتا متناسب با نوع بیماری و شدت آن تعیین می شود. از رایج ترین روش های درمان ترس از حیوانات که از سوی متخصصان مبنای عمل قرار می گیرد موارد زیر است:

درمان شناختی: شناخت درمانی و یا اصلاح طرز تفکر فرد پیرامون حیوانات مورد نظر، از رایج ترین روش های درمان ترس از حیوانات است.
در این روش متخصصان تلاش می کنند تا ذهنیت فرد را پیرامون حیوان مورد نظر اصلاح کرده تا بدین وسیله از ترس بیش از حد او در مواجهه با منابع ترس بکاهند.
درمان حساسیتی: شناخت عوامل ایجاد ترس در افراد و اقدام برای حذف مرحله به مرحله آنان از اقداماتی است که در روش درمان فوبیا حیوانات به صورت حساسیت زدایی مرحله ای در دستور کار متخصصان قرار می گیرد.
در این روش متخصص مربوطه با شناخت عوامل ایجاد ترس در فرد و تلاش برای برطرف کردن آنان سعی بر درمان فوبیا دارد. ارائه تمرینات حفظ آرامش و پرهیز از استرس نیز در این روش به افراد داده می شود.
درمان مواجهه ای: در روش مواجهه درمانی متخصصان مراحل مختلفی از رویارویی فرد با منابع ترس را مورد آزمایش قرار می دهند.
در این روش فرد می بایست در هر مرحله در شرایط تضمین شده ای با حیوان مورد نظر روبرو شود. ادامه این روش و کوتاه کردن فاصله سبب می شود تا ترس افراطی فرد کاهش یابد.
ورزش درمانی برای درمان ترس از حیوانات
علاوه بر روش های درمان ترس از حیوانات که در موارد قبلی پیرامون آنان صحبت کردیم، ورزش کردن نیز می تواند در درمان فوبیا حیوانات تاثیر زیادی داشته باشد.

امروزه استفاده از فعالیت های بدنی و ایجاد هورمون های نشاط و شادی در فرد، سبب درمان بسیاری از بیماری ها می شود. ورزش های هوازی و تمرکز برای انجام آنان، میزان اشتغال ذهن نسبت به سایر ترس ها و اندیشه های منفی را تا حدود زیادی می کاهد.

از مزایای ورزش برای درمان ترس از حیوانات موارد زیر است:

ترشح اندروفین و سروتونین در مغز
کاهش استرس ناشی از تفکرات منفی
ایجاد حس موفقیت و شادی
کاهش درد ناشی از ترس از حیوانات
بهبود عملکرد قلب و سایر ارگان های درگیر شده با فوبیا حیوانات
دارو درمانی برای فوبیا حیوانات
زمانی که در جریان درمان ترس از حیوانات متخصصان نتوانند سایر روش های روانی و اصلاح ذهنیتی را در همان ابتدا بکار گیرند، زمینه را برای ایجاد تغییرات بواسطه دارو درمانی فراهم می کنند.

از رایج ترین داروهایی که برای درمان فوبیا حیوانات مورد تجویز متخصصان قرار می گیرد موارد زیر است:

داروهای ضد اضطراب شامل والیوم و کلونوفین
داروهای ضد افسردگی مانند زولوفت و لکساپرو
درمان فوبیا حیوانات با رفتار درمانی
با روش CBT یا درمان شناختی می توان اختلالات هراس پیرامون حیوانات را در افراد از بین برد. در این روش متخصصان اقدام به تغییر ذهنیت فرد و ایجاد یک الگوی صحیح فکری پیرامون منابع ترس می کنند.

درک بهتر فرد از محیط و توان مقابله با ترس و منابع آن از جمله حیطه های فعالیتی در این روش درمانی است.

درمان Zoophobia با روش مقابله ای
این روش نیز یکی از موثرترین روش های مقابله با ترس از حیوانات در افراد است. در این روش فرد به صورت آگاهانه و یا غیر آگاهانه موارد مختلفی از حضور حیوانات مورد نظر را در زندگی خود تجربه می کند.

کسب اطلاعات بیشتر پیرامون نحوه زندگی آن حیوان و نحوه رفتار او در مواجهه با انسان ها نیز از دیگر موارد این روش درمان ترس از حیوانات محسوب می شود.
ما در مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی آنلاین آوای سعادت راهکارهای لازم در زمینه برخورد با موضوع را به شما آموزش خواهیم داد

چرا احساس پوچی داریم

احساس بدبختی می کنمگاهی تمام چیزی که به خودتان می‌گویید این است که احساس بدبختی می‌کنم. احساس بدبختی و یا ناامیدی چه در مورد یک موضوع خاص باشد و چه به‌صورت کلی نسبت به همه‌چیز در زندگی باشد، یک احساس بسیار آزاردهنده است. احساس بدبختی و گیر افتادن در نامیدی، زندگی را سخت می‌کند. خوشبختانه زمانی که احساس بدبختی و ناامیدی می‌کنید برخی کارها وجود دارند که با انجام آن‌ها زندگی‌تان بهتر می‌شود.

وقتی احساس بدبختی می‌کنید این را در نظر بگیرید که ممکن است مغزتان به شما دروغ بگوید.
زمانی که احساس بدبختی می‌کنید، مغزتان ممکن است به شما بگوید که همه‌چیز وحشتناک و ترسناک است. افکارتان ممکن است شما را متقاعد کند که نمی‌توانید موفق شوید یا به شما بگوید که هیچ فرصتی برای بهتر شدن اوضاع وجود ندارد؛ اما باید بدانید اینکه شما در مورد چیزی فکر می‌کنید دلیل نمی‌شود که آن موضوع درست باشد.
افکار شما ممکن است تحریف‌شده، نادرست و یا کاملاً اشتباه باشند. احساس بدبختی به افکار ناامیدکننده دامن می‌زند و این‌یک چرخه‌ی منفی است که هرکسی ممکن است به‌راحتی در آن گرفتار شود و در این زمان باور اینکه همه‌چیز می‌تواند بهتر شود بسیار دشوار است.
حتی ممکن است فکر کنید من احساس بدبختی می‌کنم، همه‌چیز را امتحان کرده‌ام و نتیجه‌ای ندارد؛ اما این فکر یک تحریف شناختی در زمان احساس بدبختی است. شما ممکن است چند کار را برای بهتر شدن حالتان امتحان کرده باشید اما مطمئناً همه‌چیز را امتحان نکرده‌اید.
حداقل می‌توانید اینطور فکر کنید که زمانی که احساس بدبختی می‌کنید ممکن است تفکرات شما دقیق نباشند و احتمالاً بیشتر از چیزی که شما فکر می‌کنید جای امیدواری وجود دارد.

زمانی که احساس بدبختی می‌کنید برعکس همیشه فکر کنید.
احتمالاً وقتی احساس بدبختی و ناامیدی می‌کنید به تمام دلایلی که باعث می‌شوند اوضاع بهتر نشود فکر می‌کنید. این بار به شواهدی که نشان می‌دهند اوضاع در حال بهتر شدن است توجه کنید و به این فکر کنید که چگونه ممکن است شرایط بهتر شود.
فکر کردن در مورد نکات مثبت می‌تواند دریچه‌های جدیدی برای شما باز کند و باعث شود متوجه شوید همان‌قدر که این احتمال وجود دارد که شرایط بدتر شود، این امکان نیز وجود دارد که اوضاع بهتر شده و به آن بدی که شما تصور می‌کنید نباشد.

از احساس بدبختی و ناامیدی چه چیزی به دست می‌آورید؟
فکر کردن به اینکه شما از احساس ناامیدی چه چیزی به دست می‌آورید شاید یک تمرین عجیب باشد. ممکن است فکر کنید این‌یک تصور اشتباه است و شما نمی‌خواهید این‌طور فکر کنید؛ اما اگر بیشتر فکر کنید درمی‌یابید زمانی که نسبت به چیزی امیدوار نیستید از اینکه مسائل درست پیش نرود نگران نخواهید شد. احساس ناامیدی ممکن است شما را از انجام تغییرات نامناسب محافظت کند.

اگر احساس بدبختی نکنید چه‌کارهایی انجام می‌دهید؟
به این فکر کنید اگر کمتر احساس بدبختی و ناامیدی کنید چه چیزهایی به دست می‌آورید؟
زندگی شما چه تغییراتی می‌کند؟ اگر بیشتر امید داشته باشید عملکردتان چقدر عوض می‌شود؟ سعی کنید جوری رفتار کنید که اگر امیدوار بودید عمل می‌کردید.
به‌عنوان‌مثال، ممکن است متوجه شوید که اگر امید داشته باشید، بیرون می‌روید و با افراد جدید ملاقات می‌کنید یا به دنبال یک کار جدید می‌روید.
سعی کنید این کارها را انجام دهید حتی اگر امیدوار نباشید که کارساز است. گاهی اوقات، ابتدا باید رفتار خود را تغییر دهید بعدازآن احساساتتان تغییر خواهد کرد؛ بنابراین اگر امیدوارانه رفتار کنید، ممکن است سرانجام احساس امیدواری بیشتری داشته باشید.برای حل مسئله تلاش کنید.

وقتی احساس بدبختی و ناامیدی می‌کنید تفکر شما این خواهد بود که هیچ‌چیز بهتر نخواهد شد و شما نمی‌توانید در حل کردن مسائل موفق شوید. اما همیشه کاری وجود دارد که می‌توانید برای حل یک مشکل یا تغییر احساس خود نسبت به مسئله انجام دهید.
مدتی در مورد راه‌حل‌هایی که به ذهنتان می‌رسد فکر کنید. لازم نیست به دنبال ایده‌های خوب باشید، فقط ببینید آیا می‌توانید تا آنجا که می‌توانید برای حل یک مشکل راه‌حل ارائه دهید.
در مواردی مانند بیماری عزیزان که نمی‌توانید مشکل را حل کنید سعی کنید احساس خود را در مورد مشکل تغییر دهید. آیا وقت‌گذرانی با اعضای خانواده می‌تواند به شما کمک کند کمی بهتر شوید؟ اگر یک دوره‌ی خودشناسی بگذرانید، ممکن است کمی امیدوارتر شوید؟

وقتی احساس بدبختی می‌کنید با یک دوست یا اعضای خانواده صحبت کنید.
زمانی که به دنبال راه‌حل برای مشکلاتتان هستید و یا روزهای سختی را می‌گذرانید و احساس بدبختی می‌کنید با یک فرد معتمد صحبت کنید و آنچه را تجربه می‌کنید با او در میان بگذارید. آن‌ها ممکن است بتوانند به شما کمک کنند از یک منظر دیگر مسائل را ببینید یا استراتژی‌هایی ارائه دهند که به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید. گاهی دشوار است که به دیگران بگویید در حال گذراندن چه مسائلی هستید، بااین‌حال صحبت کردن با یک فرد معتمد می‌تواند باعث ایجاد احساس امیدواری در شما شود.

برای خودتان برنامه داشته باشید.
بعدازاینکه راه‌حل مسئله‌ی خود را پیدا کردید برای انجام آن برنامه‌ریزی کنید. به این فکر کنید که اول باید از کجا شروع کنید. در نظر داشته باشید که اگر برنامه‌ی اول شما موفقیت‌آمیز نبود همیشه می‌توانید برنامه‌ی جایگزینی داشته باشید. برنامه‌های خود را به‌عنوان آزمایش در نظر بگیرید. وظیفه‌ی شما این است که تا آنجا که می‌توانید آزمایش کنید تا متوجه شوید چه چیزی برای شما و شرایطتان مفید است.

به برنامه‌های خود برای برطرف شدن احساس بدبختی، عمل کنید.
هنگامی‌که برنامه‌ای تنظیم کردید حتماً به آن عمل کنید. اینکه منتظر بنشینید تا اوضاع خودبه‌خود بهتر شود کار بیهوده‌ای است. اگر شروع به فعالیت کنید و برنامه‌های خود را دنبال کنید احتمالاً بیشتر به ادامه‌ی مسیر امیدوار می‌شوید.

اگر احساس بدبختی و ناامیدی طولانی شد، به دنبال کمک حرفه‌ای باشید.
احساس بدبختی و ناامیدی می‌تواند علامت یک مشکل مربوط به سلامت روان مانند افسردگی باشد؛ بنابراین اگر احساس بدبختی و ناامیدی بیش از دو هفته طول کشید یا نگران سلامت روان خود بودید، حتماً به دنبال کمک حرفه‌ای باشید.
یک متخصص در زمینه‌ی سلامت روان می‌تواند نیازهای شما را ارزیابی کند و در مورد گزینه‌های درمانی شما تصمیم‌گیری کند. بیشتر مسائل مربوط به روان قابل‌درمان هستند. درمان این مشکلات می‌تواند به شما کمک کند تا نسبت به آینده امیدوارتر باشید و احساس بدبختی در شما از بین برود.
ما در مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی آنلاین آوای سعادت راهکارهای لازم در زمینه برخورد با موضوع را به شما آموزش خواهیم داد

دخالت خانواده ی همسر در زندگی

خانواده همسرم در زندگیم دخالت می کنندهر رابطه‌ای با شادی، دردسر و ناراحتی و تلاش کردن همراه است. زمانی که تصمیم به ازدواج می‌گیریم شاید متوجه این موضوع نباشیم که خانواده همسرمان نیز می‌تواند در این موارد سهیم باشد.
در یک ازدواج ممکن است دخالت خانواده‌ی همسر اثر محدودکننده و سمی بر رابطه‌ی زن و شهر داشته باشد. همه‌ی مادر شوهر و پدرشوهرها ترسناک نیستند اما برخی از آن‌ها رفتارهای وحشتناکی دارند.
داشتن اختلاف‌نظر با خانواده همسر تفاوت زیادی با داشتن رفتارهای ویرانگر و مخرب دارد. این رفتارها پیوندهای بین افراد را تضعیف می‌کند. بهتر است یاد بگیرید که چگونه قبل از بین رفتن روابط عاطفی و نزدیک شما با شریک زندگی‌تان، رفتارهای سمی خانواده‌ی همسرتان را تشخیص دهید و در مقابل آن‌ها چه برخوردی داشته باشید.

چرا کنار آمدن با خانواده‌ی همسر دشوار است؟
حتی وقتی همسرتان عالی باشد بازهم کنار آمدن با خانواده‌ی همسر دشوار است. حال این سوال مطرح می‌شود که چرا برخورد با مادر زن و پدر زن ممکن است دشوار و استرس‌زا باشد؟
دلایلی که باعث می‌شود فردی با خانواده‌ی همسر خود درگیر شود، متفاوت است؛ اما در مرکز هر ارتباط نامناسب بین فرد و خانواده‌ی همسر چند مسئله‌ی اصلی وجود دارد؛ مسائلی مثل آسیب‌های قدیمی تا عدم توانایی در رها کردن. پس در مرحله اول شما ابتدا باید دلایل سخت بودن ارتباط با خانواده همسر خود را به صورت دقیق شناسایی و ریشه‌یابی کنید تا بتوانید به صورت مؤثر با این مسئله روبرو شوید. در ادامه به بررسی برخی از این دلایل می‌پردازیم.

سریع قضاوت کردن
وقتی صحبت از خانواده‌ی همسر می‌شود، در هر دو طرف قضاوت‌های سریع وجود دارد. مادر شوهرها و پدرشوهرها می‌توانند در مورد نحوه‌ی برخورد شما با همسرتان و مراقبت از او، شما را سریع قضاوت کنند. همسرتان هرچقدر پیر شود یا استقلال داشته باشد، پدر و مادر هرگز از دیدن او به‌عنوان فرزند خود دست برنمی‌دارند و به همین ترتیب هرگز از خواستن بهترین چیزها برای او کوتاه نمی‌آیند.
این موضوع می‌تواند باعث شود خانواده‌ی همسرتان شما را در مورد هر کاری که انجام می‌دهید قضاوت کنند. آن‌ها شما را در کارهایی مثل فرزند پروری، آشپزی و نظافت قضاوت می‌کنند و همین موضوع باعث دخالت آن‌ها در زندگی‌تان می‌شود.
این مورد را از سمت دیگر نیز می‌توان دید، وقتی احساس می‌کنید قضاوت شده‌اید شما نیز به قضاوت کردن راجع به مادر شوهر و پدرشوهر خود می‌پردازید.

امتناع از رعایت مرزها
تعیین مرز با خانواده‌ی همسر کار دشواری است و بعد از آن اگر مرزهایی که تعیین می‌کنیم نقض شود، ایجاد یک رابطه‌ی احترام‌آمیز متقابل غیرممکن می‌شود.
پدر و مادر همسر مرزهای شما را به طرق مختلف می‌توانند نقض ‌کنند؛ به طور مثال آن‌ها می‌توانند مرزهای شما را از طریق دخالت کردن در بحث بین شما و همسرتان، ارائه‌ی مشاوره ناخواسته یا حتی ارائه‌ی راه‌هایی برای تمیز کردن خانه و فرزند پروری شما، نقض کنند.
این نوع دخالت خانواده همسر در زندگی شما آسیب‌زننده خواهد بود. دخالت خانواده‌ی همسر در زندگی دلایل مختلفی دارد که مهم‌ترین آن کنترل‌گری است. علاوه بر آن آن‌ها چون مسن‌تر هستند انتظار احترام ویژه دارند و ممکن است به این موضوع توجه نکنند که اگر درخواست احترام دارند آن‌ها نیز باید محترمانه رفتار کنند.

ایده آل‌های قدیمی
ازآنجاکه پدر و مادر زن یا شوهر اغلب از زمان دیگری می‌آیند، ممکن است انتظارات قدیمی یا تاریخ گذشته‌ای از رابطه‌ی شما داشته باشند که این موضوع می‌تواند منجر به درگیری شود.
آن‌ها می‌توانند شروع به مقایسه‌ی روابط شما با دیگران کنند و در مورد نقش‌های کلیشه‌ای جنسیتی که با آن‌ها تربیت شده‌اند از شما انتقاد کنند. آن‌ها شروع به انتقاد از نحوه‌ی مراقبت از بچه‌ها یا نحوه‌ی تقسیم وظایف خانه میان شما و همسرتان می‌کنند.
درواقع اگر موضوعی با آنچه آن‌ها همیشه می‌دانند منافات داشته باشد، در مورد آن حرف و نقدی برای گفتن خواهند داشت.

نشانه‌هایی که باید در خانواده همسر به آن‌ها توجه کنید
فقط شناخت مسائلی که باعث مشکل با خانواده‌ی همسرتان می‌شود کافی نیست، بلکه شما باید نشانه‌های یک خانواده سمی را نیز بدانید. نشانه‌هایی مثل دخالت خانواده‌ی همسر در زندگی یا ایجاد اختلاف بین شما و همسرتان می‌تواند آسیب‌زننده باشد. شناسایی نشانه‌های یک مادر شوهر یا پدرشوهر سمی برای حفاظت از رابطه‌ی شما و همسرتان مهم است.

آن‌ها تلاش می‌کنند احساس بدی در شما ایجاد کنند.
گاهی اوقات ممکن است خانواده‌ی همسرتان شما را دوست نداشته باشند. در این شرایط ممکن است آن‌ها رفتار بالغانه‌ای نداشته باشند و سعی کنند در شما احساس بدی ایجاد کرده و اعتمادبه‌نفستان را پایین بیاورند. این‌گونه افراد سمی هستند و بهتر است سعی کنید اثر آن‌ها بر زندگی‌تان را محدود کنید. در این صورت با همسر خود گفت‌وگو کرده و با او به این برسید که مدت زمان معاشرت با خانواده او را کمتر کنید.

آن‌ها در تصمیمات خصوصی شما دخالت می‌کنند.
داشتن یک پدرشوهر یا مادر شوهر تحمیل‌کننده و درگیر می‌تواند منجر به مشکلات زیادی شود. گاهی اوقات این رفتار ناشی از حس مراقبت آن‌هاست ولی در بیشتر موارد دلیل این رفتار کنترل‌گری است. پدرشوهر یا مادر شوهری که در تصمیمات و زندگی شما دخالت می‌کنند برای رابطه‌ی عاشقانه‌ی شما سمی هستند. تحمیل نظرات و دخالت در مسائل علامت مهمی است که نشان می‌دهد آن‌ها برای شما و نظرات شما احترامی قائل نیستند.دخالت خانواده شوهر


آن‌ها بدون اینکه خبر بدهند به منزل شما می‌آیند.
حضور خانواده همسر شما بدون خبر قبلی نه‌تنها نشانه‌ی بی‌احترامی است، بلکه نشان می‌دهد که آن‌ها سعی در کنترل رابطه‌ی شما دارند. این رفتار گرچه در ابتدا به نظر دوست‌داشتنی می‌رسد، اما خانواده‌ای که نمی‌تواند به مرزهای خانه و فضای شخصی شما احترام بگذارد می‌تواند بین شما و همسرتان قرار بگیرد. خواه رفتار آن‌ها آگاهانه باشد یا ناخودآگاه، این نوع رفتار سمی تلقی می‌شود. برخورد قاطعانه تنها راه پایان دادن به تکرار این رفتار است.

آن‌ها بازی‌های احساسی راه می‌اندازند.
واکنش احساسی بیش‌ازاندازه یکی از روش‌های خانواده همسر برای کنترل شما و روابط شما است. این کار به طور مثال به مادرزن و پدرزن شما اجازه می‌دهد که شرایط را کنترل کنند و همدردی به دست آورند. این افراد همچنین ممکن است درجایی که ما حضور نداریم از ما بدگویی ‌کنند. وقتی این اتفاقات می‌افتد باید بدانید که مشکلی پیش آمده است، پس مکث کنید و دوباره ارزیابی کنید که در کجا هستید و کجا می‌خواهید بروید.

آن‌ها با شما غیردوستانه برخورد می‌کنند.
خانواده‌ی همسرتان با شما به سردی برخورد می‌کنند، زمانی که صحبت می‌کنند گویی که آنجا نیستید یا در میهمانی‌های خانوادگی شما را نادیده می‌گیرند. آن‌ها با شما طوری رفتار می‌کنند انگار شما وجود ندارید و وقتی از این برخورد ابراز ناراحتی می‌کنید، پرخاشگری منفعلانه می‌کنند. اگر خانواده‌ی همسرتان شما را نادیده می‌گیرند و با شما غیردوستانه برخورد می‌کنند، این بدان معناست که آن‌ها نه‌تنها شما را دوست ندارند بلکه برای شما احترامی هم قائل نیستند.

آن‌ها شما و همسرتان را در مقابل هم قرار می‌دهند.
بارزترین نشانه‌ی یک پدرشوهر یا مادر شوهر خطرناک این است که آن‌ها تلاش می‌کنند گفت‌وگوهای شما را به دعوا تبدیل کنند. آن‌ها در شما و همسرتان احساسات منفی و نارضایتی ایجاد می‌کنند. ریشه‌ی این رفتار تلاش برای دخالت خانواده‌ی همسر در زندگی شما است.

بهترین راه‌های برخورد با دخالت مادر شوهر و خانواده‌ی همسر
هیچ روش مشخصی برای مقابله با خانواده‌ی سمی وجود ندارد و برای هر موقعیت خاص روش مقابله منحصر به فردی با توجه به ویژگی‌های شخصیتی طرفین پیشنهاد می‌شود. تکنیک‌هایی که در ادامه به آن می‌پردازیم می‌تواند به شما سرنخ‌هایی برای مقابله صحیح با خانواده سمی شوهر یا زنتان معرفی کند.

تبدیل به یک جبهه‌ی متحد شوید.
اولین کاری که شما باید در برخورد با دخالت مادر شوهر و پدرشوهر انجام دهید تبدیل‌شدن به یک جبهه‌ی متحد با همسرتان است. بنشینید و با همسر خود در مورد اتفاقات و احساساتتان گفتگوی صمیمانه داشته باشید. به همسرتان بگویید که نمی‌توانید به‌تنهایی با این مشکل کنار بیایید. اگرچه ممکن است شوهرتان وابسته به خانواده باشد ولی باید در نظر بگیرد که وقتی یکی از شما مشکلی دارد، یعنی هر دو مشکل دارید.

گفت‌وگو را تبدیل به یک تصمیم کنید.
مکالمه‌ی خود را بدون رسیدن به‌نوعی قطعنامه مسالمت‌آمیز یا سازش به پایان نبرید. اگر احساس می‌کنید از طرف پدر یا مادر شوهر خود موردحمله قرار گرفته‌اید، به همسر خود اطلاع دهید که چه خبر است. مطمئن شوید که هر دو نفر شما به دنبال تصمیمی هستید که به‌راحتی و به‌اندازه کافی به آن پایبند باشید.

وضعیت را از دید همسرتان ببینید.
به این فکر کنید که شریک زندگی شما چگونه ممکن است شرایط را ببیند و سپس آن مشکل را از دید خانواده همسر خود نیز در نظر بگیرید. گفتگو را روی احساس خود متمرکز نگه‌دارید و از جملاتی که به مشکلی در خانواده‌ی همسرتان اشاره می‌کند، دوری‌کنید. با چند مثال به همسرتان بگویید که هنجار در خانواده‌ی شما چگونه است و چرا این هنجار باعث می‌شود شما از رفتار والدین او ناراحت باشید. وقتی برای احساسات خود منطق ارائه می‌دهید بهتر می‌توانید راه‌حل‌های مناسب پیدا کنید.

یک برنامه برای تغییر ایجاد کنید.
هنگامی‌که تمام احساسات خود را بیان کردید و به شریک زندگی خود فرصت دادید تا احساسات خود را آشکار کند، در مورد اینکه چه چیزهایی را می‌خواهید حل‌وفصل کنید برنامه‌ریزی کنید. حتی اگر همسرتان موافق نیست که مشکلی وجود دارد، به او بگویید که باید چیزی تغییر کند تا شما بتوانید دوباره آرامش داشته باشید.

در مورد شرایط و حدومرزها توافق کنید.
تعین مرزهای سالم، احترام به خود ما و همچنین یکی از پایه‌های هر رابطه‌ی سالم است. به شریک زندگی خود بگویید چه شرایط و محدودیت‌هایی دارید. بسیار مهم است که به همسرتان اطلاع دهید که انتظار شما چیست و چه چیزی را می‌پذیرید؛ اما رعایت مرزهای او نیز مهم است.

بگذارید همسرتان پیش‌قدم شود.
به همسر خود اجازه دهید در تعیین مرزهای جدید پیش‌قدم شود. به‌هرحال، آن‌ها والدین او هستند و بهتر است بحث در مورد این مسائل به عهده‌ی او باشد. اینکه همسرتان با احساسات شما موافق باشد یا نه مهم نیست. شما به‌عنوان یک زوج متعهد وظیفه‌دارید از یکدیگر محافظت کنید.

رفتار خود را تنظیم کنید.
بعد از تعیین حد و مرزها، لازم است که شما و همسرتان رفتار خود را بر اساس آن‌ پیش ببرید تا خانواده همسرتان بدانند که شما فقط تهدید نمی‌کنید و به مرزهای تعیین شده پایبند هستید.

روی تصمیمات خود تاکید داشته باشید.
باید در نظر داشته باشید که تغییرات یک شبه ایجاد نمی‌شوند پس مایوس نشوید و با کوچک‌ترین تغییرات امیدوار باشید. لازم است در حالی که زمان می‌دهید، روی حد و مرزهای خود نیز تاکید کنید. اگرچه بهتر است که نظرات خود را با ملایمت ابراز کنید اما شاید موقعیتی خاص نیازمند رفتار قاطعانه از طرف شما باشد. اگر بی احترامی‌های خانواده همسرتان بدون هیچ گونه بهبودی ادامه پیدا کرد، شما می‌توانید این انتخاب را داشته باشید که از آن‌ها فاصله بگیرید.
ما در مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی آنلاین آوای سعادت راهکارهای لازم در زمینه برخورد با موضوع را به شما آموزش خواهیم داد

راه های نفوذ در دیگران

چگونه در دیگران نفوذ کنیم؟زمانی که یک فرد جدید را ملاقات می‌کنیم، اغلب در همان ثانیه‌های اول در مورد او قضاوت‌هایی در ذهن ما شکل می‌گیرد. در کمتر از یک‌دهم ثانیه پس از دیدن شخصی برای اولین بار، مغز ما اطلاعات مربوط به چهره‌ی فرد را پردازش می‌کند که منجر به نتیجه‌گیری سریع در مورد ویژگی‌هایی مانند قابل‌اعتماد بودن، شایستگی، صمیمیت و صداقت در مورد آن فرد می‌شود.
درواقع ثانیه‌های ابتدایی آشنایی با یک نفر بسیار مهم است و برداشت اولیه‌ای که ایجاد می‌شود می‌تواند در ادامه، بر رابطه‌ی شکل‌گرفته تأثیرگذار باشد.
این ویژگی در انسان به دوران تکامل برمی‌گردد. زمانی که با فرد جدیدی مواجه می‌شده است و برای حفظ بقا باید در همان لحظات اول ارزیابی می‌کرده است که آیا این فرد قرار است به او صدمه‌ای وارد کند یا خیر.

اگرچه ممکن است برداشت‌های اولیه گمراه‌کننده باشند، اما همین برداشت‌ها دیدگاه ما نسبت به یک شخص را تشکیل می‌دهند. حال این سؤال ایجاد می‌شود که چگونه در دیگران نفوذ کنیم و تأثیر اولیه‌ی مثبتی داشته باشیم؟ خوشبختانه روش‌هایی وجود دارد که می‌توانیم با استفاده از آن‌ها در دیگران نفوذ کنیم و باعث شویم آن‌ها برداشت اولیه‌ی مثبتی از ما داشته باشند.

کجا می‌خواهیم در دیگران نفوذ کنیم
مهم است که در نظر داشته باشید در کجا می‌خواهید تأثیر خوبی ایجاد کرده و در دیگران نفوذ کنید.
آیا قرار است یک مصاحبه‌ی شغلی رسمی داشته باشید یا یک قرار شام دوستانه؟ توجه به این موضوع به شما کمک می‌کند که بدانید برای ایجاد یک تصویر مثبت از خودتان باید چگونه لباس بپوشید، چگونه صحبت کنید و چگونه رفتار کنید.
به‌عنوان‌مثال اگر یک مصاحبه‌ی شغلی دارید، احتمالاً انتظار می‌رود که با کت‌وشلوار در آنجا حاضر شوید و رفتار رسمی داشته باشید و جدی صحبت کنید. انتخاب لباس درست و سبک مکالمه‌ای که متناسب با محیط باشد از قدم‌های بسیار مهم در ایجاد حس خوب و نفوذ در دیگران است.

نحوه‌ی تنظیم طرز برخورد، برای اینکه در دیگران نفوذ کنیم
اگر روز خوبی دارید احتمالاً خوشحال به نظر می‌رسید و این باعث می‌شود دیگران تصور مثبتی از شما داشته باشند و برخلاف آن اگر روز سخت و بدی را می‌گذرانید ممکن است تأثیر منفی بر دیگران بگذارید.
همان‌طور که گفتیم این ویژگی انسان مربوط به تکامل اوست و درواقع ما جهان را برای یافتن تهدید اسکن می‌کنیم. اگر فردی اخم کرده باشد و چهره‌ی گرفته‌ای داشته باشد احساس تهدید می‌کنیم و ظاهر او بر ما اثر منفی خواهد داشت.
بهتر است به‌جای اینکه رفتارها را به خوب و بد تقسیم کنید، آن‌ها را به‌عنوان رفتارهای مفید و رفتارهای بی‌فایده دسته‌بندی کنید. رفتارهای خوشایند در ارتباط مفید هستند.
شما می‌توانید با لبخند زدن و برقراری تماس چشمی نگرش مثبتی ایجاد کرده و در دیگران نفوذ کنید. رفتارها و برخوردهایی که منجر به ایجاد احساس خوب و مثبت شوند، رفتارهای مفیدی هستند.

با لبخند و زبان بدن در دیگران نفوذ کنید
لبخند می‌تواند تأثیر چشمگیری در افراد داشته باشد، حتی در حدی که به آن‌ها اجازه می‌دهد از تعصبات نژادی و جنسیتی خود عبور کنند.
لبخند زدن همچنین باعث کاهش استرس می‌شود. علاوه بر لبخند، زبان بدن در نشان دادن احساسات بسیار مؤثر است. اگر می‌خواهید در دیگران نفوذ کنید و با اعتمادبه‌نفس و راحت به نظر برسید از قفل‌کردن دست‌ها در هم یا دست‌به‌سینه ایستادن خودداری کنید و با طرف مقابل ارتباط چشمی برقرار کنید. اگر تیک عصبی خاصی دارید به آن آگاه باشید و سعی کنید آن را کنترل کنید.
ما در مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی آنلاین آوای سعادت راهکارهای لازم در زمینه برخورد با موضوع را به شما آموزش خواهیم داد

همه گیری و قرنطینه کووید-19

ویژگی های روانشناختی بیماران ایرانی تحت عمل جراحی چاقی در دوران همه گیری و قرنطینه کووید19بیماری های فراگیر به عنوان شناخته شده ترین عوامل در ایجاد پریشانی روانی هستند. مطالعۀ حاضر، ویژگی های روانشناختی همه گیری کووید-19 را در بیماران ایرانی شرکت کننده در برنامۀ جراحی چاقی را بررسی می‌کند.
روش: در دوران قرنطینه، بیماران از میان افرادی که متقاضی جراحی‌چاقی بودند و یا در مرحلۀ پیگیری بعد از جراحی‌چاقی بودند، انتخاب شدند و از آنها خواسته‌شد تا مقیاس‌های افسردگی-‌اضطراب‌-استرس21 و پرسشنامۀ خود-‌ارزیابی 22 آیتمی را که تاب‌آوری، تغییر در رفتار خوردن و پاسخ‌های هیجانی را می‌سنجد، تکمیل‌کنند.
یافته ها: 59% از 434 نفر شرکت‌کننده، نگران همه‌گیری بودند و 63% نگران سلامتی خود یا بستگانشان بودند. به ترتیب 37% و 56% احساس تنهایی و کسالت داشتند. 66% با افزایش دفعات میان‌وعده مواجه‌شدند و 55% نسبت به قبل، احساس گرسنگی بیشتری می‌کردند و 39% تکانه بیشتری برای غذا‌ خوردن گزارش‌کردند. 49% احساس می‌کردند که نمی‌توانند از یک رژیم‌غذایی توصیه‌شده توسط پزشک پیروی کنند. آنالیز رگرسیون لجستیک، رابطۀ بین تعداد میان‌وعده، گرسنگی، خوردن تکانشی و اضطراب، استرس و یا علائم افسردگی را نشان‌داد.

نتیجه گیری: همه‌گیری منجر به افزایش پریشانی‌روانشناختی در بیماران با سابقۀ جراحی فعلی یا گذشته، کاهش کیفیت‌زندگی و تأثیر بر رعایت رژیم‌غذایی می‌شود. حمایت روانشناختی هدفمند در زمان افزایش استرس برای افراد مستعد (مانند بیماران چاقی قبل و بعد از عمل) ضروری است.
ما در مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی آنلاین آوای سعادت راهکارهای لازم در زمینه برخورد با موضوع را به شما آموزش خواهیم داد

نشان دادن عکس کودکان در فضای مجازی

به اشتراک گذاشتن عکس کودکتان در شبکه‌ی اجتماعی، درست یا غلط؟

طبیعی است که والدین دوست داشته باشند در مورد کودکشان صحبت کنند و عکس‌هایش را به دیگران نشان دهند. این موضوع ناشی از دوست داشتن و حس افتخاری است که نسبت به کودکشان دارند؛ اما با افزایش استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌توان آن عکس‌ها و داستان‌های بامزه را که قبلاً فقط با خانواده و دوستان خود نشان می‌دادید اکنون با میلیون‌ها نفر به اشتراک بگذارید. گاهی به اشتراک گذاشتن عکس کودکتان در شبکه‌ی اجتماعی باعث دردسر می‌شود. بااینکه به نظر می‌رسد به اشتراک گذاشتن عکس کودک در شبکه اجتماعی مسئله‌ی خیلی مهمی نیست، اما بهتر است بدانید گاهی همین کار به‌ظاهر ساده برای والدین دردسرساز می‌شود. امروزه شاهد این هستیم که اکثر والدین فیلم و عکس کودکشان را با دیگران به اشتراک می‌گذارند اما گاهی با واکنش‌های بسیار منفی از طرف جامعه مواجه می‌شوند. ممکن است شما یک شوخی ظاهراً ساده با کودکتان انجام دهید و عکس‌های آن را در شبکه اجتماعی به اشتراک بگذارید، اما دیگران کار شما را کودک‌آزاری قلمداد کنند. در جوامعی که قوانین در مورد حضانت فرزندان سخت‌گیرانه‌تر است، گاهی همین فیلم و عکس‌ها در شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شود حضانت فرزندان از والدین گرفته شود. هیچ‌چیز آنلاینی کاملاً خصوصی نیست و همه‌چیز دائمی است. قبل از به اشتراک گذاشتن عکس کودکتان در شبکه اجتماعی باید بدانید که این عکس و فیلم‌ها ممکن است توسط افراد زیادی دیده شده و به‌صورت دائمی باقی بمانند. ممکن است شما از تنظیمات حریم شخصی استفاده کنید و صفحه‌ی خود را خصوصی نگه‌دارید، اما همیشه روش‌هایی وجود دارد که دیگران می‌توانند به عکس‌های شما دسترسی پیدا کنند. مثلاً ممکن است فردی از عکس‌های موجود در صفحه‌ی خصوصی شما اسکرین شات گرفته و آن را با دیگران به اشتراک بگذارد. وقتی عکس کودکتان دست‌به‌دست بچرخد درواقع به این معنی است که شما دیگر کنترلی روی آن نخواهید داشت و حتی اگر آن را پاک کنید کاملاً از بین نمی‌رود. عکس‌هایی که از کودکتان در شبکه‌ی اجتماعی به اشتراک می‌گذارید متعلق به اوست نه شما. درک این موضوع در این عصر جدید دیجیتال که همه‌ی ما رد پای دیجیتال داریم، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. امروزه یک جست‌وجوی سریع در گوگل انواع اطلاعات در مورد یک فرد را در اختیار شما قرار می‌دهد؛ بنابراین اینکه هر فردی چه چیزی در مورد خودش را به اشتراک می‌گذارد بسیار مهم است. شما به‌عنوان یک بزرگ‌سال این حق انتخاب را دارید که تصمیم بگیرید چه موضوعاتی در مورد خودتان را با دیگران به اشتراک بگذارید یا در مورد کارهایی که انجام می‌دهید و ممکن است در شبکه‌های اجتماعی دیده شود تصمیم‌گیری کنید. باید به این موضوع دقت کنید که کودک شما حق دارد که حریم خصوصی داشته باشد و شما نمی‌توانید به‌جای او تصمیم‌گیری کنید. به اشتراک گذاشتن عکس کودکتان در شبکه اجتماعی نباید به گونه‌ایی باشد که حق داشتن حریم خصوصی از او گرفته شود. شاید موضوعاتی که به نظر شما خنده‌دار و بامزه بیاید بعدها باعث خجالت کودکتان شود؛ بنابراین باید در به اشتراک گذاشتن محتوایی که ممکن است در آینده برای فرزندتان شرم‌آور باشد بسیار دقت کنید. ما در مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی آنلاین آوای سعادت راهکارهای لازم در زمینه برخورد با موضوع را به شما آموزش خواهیم داد

تنوع طلبی زنان

علت +راهکارهای پیش گیریجالب است بدانید مشکلات زناشویی امروزه به شکل های مختلفی در زندگی مشترک افراد بروز پیدا می کنند. یکی از این موارد تنوع طلبی محسوب می شود که در زنان رو به افزایش است. به طوری که مردان در زندگی مشترک خود به دنبال دلایل تنوع طلبی زنان هستند.

در این رابطه باید بدانید که زنان و روانشناسان دلایل مختلفی را برای این مشکل مطرح می کنند که هر یک نشانه ها و علائم به خصوصی دارد. چنان که بسیاری از این دلایل در طولانی مدت باعث بروز تنوع طلبی در زنان می شوند.

چرا زنان دچار تنوع طلبی جنسی شده اند؟
چگونه از بروز دلایل تنوع طلبی در زنان جلوگیری کنیم؟
راهکارهای از بین بردن دلایل تنوع طلبی در زنان چیست؟
مشاوره تنوع طلبی جنسی زنان چه اهمیتی دارد؟

دلایل تنوع طلبی زنان
آیا به دنبال دلایل بروز تنوع طلبی در زنان هستید؟ آیا نمی دانید چرا همسر شما دچار تنوع طلبی شده است؟ از آنجا که بروز تنوع طلبی در زنان عواقب ناگواری را برای زندگی مشترک آن ها به همراه دارد و تاثیرات منفی بسیاری بر شخصیت همسر آن ها خواهد داشت؛ بررسی دلایل آن حائز اهمیت است.

زیرا براساس تحقیقات و مصاحبه با زنان تنوع طلب روانشناسان و مشاوران متخصص در این زمینه تشخیص داده اند که دلایل گوناگونی باعث بروز این ویژگی در زنان می شود. چنان که این تنوع طلبی بیشتر مواقع به صورت جنسی ظاهر می شود.

بنابراین در ادامه به چند مورد از مهم ترین دلایل تنوع طلبی جنسی زنان اشاره می کنیم:

تمایل زنان نسبت به مردان بیشتر است
جالب است بدانید یکی از مهم ترین دلایل تنوع طلبی زنان به خصوص از نوع جنسی که مطرح می شود؛ تمایل جنسی بیشتر زنان نسبت به آقایان است. چنان که براساس پژوهش های فیزیولوژیکی و روانشناسی تمایل جنسی زنان در مقایسه با مردان درصد بالاتری را به خود اختصاص می دهد.

به همین دلیل این مسئله باعث می شود که اگر همسر زنانی که تمایل زیادی به رابطه جنسی دارند نسبت به آن ها بی اعتنایی کنند؛ به مرور زمان این خانم ها دچار تنوع طلبی می شوند. به طوری که آن ها در مردهای مختلف به دنبال رفع نیازهای خود خواهند بود و هرگز قانع نمی شوند.

علاقه به پیداکردن فردی بهتر
یکی دیگر از دلایل افزایش تنوع طلبی در زنان که امروزه از آن به عنوان ویژگی زنان خیانتکار نیز یاد می شود؛ علاقه به پیدا کردن فردی بهتر است. درواقع زنان تنوع طلب کسانی هستند که تمایل و کشش کافی را نسبت به دوست پسر یا همسر خود نشان نمی دهند.

چنان که آن ها نیازهای عاطفی و جنسی خود را با حضور افراد متعدد پاسخ خواهند داد. زیرا این افراد به طور مداوم به دنبال مردهای بهتری برای رفع نیازهای خود هستند و در این راستا به دوست پسر یا همسرشان نیز بی توجهی می کنند.

تماشای فیلم پورن
امروزه وجود و تولید فیلم های پورن به طور جدی عامل بروز مشکلات زناشویی بسیار است. چنان که بسیاری از زنان با تماشای فیلم های پورن به همسر یا دوست پسر خود قانع نخواهند بود و تصور می کنند که فرد رابطه آن ها مناسب نیست.

درواقع بازیگران و تولید فیلم های پورن به صورتی هستند که ایده آل ترین افراد را در بهترین شرایط نشان می دهند و باعث افزایش توقع در افراد می شوند و یکی از دلایل تنوع طلبی زنان همین فیلم ها هستند.

علاقه به درک تجربه های جدید
یکی از دلایل قابل توجهی که برای تنوع طلبی جنسی زنان مطرح می شود و جز نشانه های افراد هوسباز به شمار می رود؛ علاقه به درک تجربه های جدید است.

در این رابطه باید بدانید تعداد زیادی از افراد پس از اینکه در یک رابطه عاشقانه و جنسی طولانی مدت مانند ازدواج هستند؛ همه مسائل عاطفی و جنسی برای آن ها تکراری می شود. به همین دلیل بسیاری از این افراد و به خصوص زنان به دنبال تنوع هستند که باعث بروز ویژگی تنوع طلبی در آن ها می شود.

درواقع زنان تنوع طلب در بسیاری از موارد تنها برای تجربه شرایط و روابط جدید همسر یا دوست پسر خود را رها می کنند و با مردان متعدد به شکل همزمان ارتباط برقرار خواهند کرد.

همچنین باید بدانید که دلایل تنوع طلبی زنان بیش از مواردی است که در این قسمت بیان شد و برای آشنایی با آن ها باید به مشاوران متخصص در این زمینه همچون مشاوران ما در نوا مشاور مراجعه کنید.

حال اگر برای شما سوال پیش آمده است که چگونه از بروز این دلایل جلوگیری کنید یا به رفع آن ها بپردازید؛ در ادامه با ما همراه باشید.
راهکارهای جلوگیری از بروز دلایل تنوع طلبی جنسی زنان
امروزه بسیاری از مردان زمانی که متوجه می شوند دلایل مختلفی باعث بروز تنوع طلبی در زنان می شود؛ می پرسند که چگونه از بروز این دلایل جلوگیری کنیم؟ در این رابطه باید بدانید که بهترین راهکار این است که تمامی نیازهای همسر یا دوست دختر خود را به طور کامل برطرف کنید.

به طوری که دوست دختر یا همسر شما از نظر عاطفی و جنسی نباید هیچ احساس نیازی داشته باشد که مجبور شود به مردهای دیگر پناه ببرد.

البته باید توجه داشته باشید که در موارد بسیاری این ویژگی در زنان نهادینه شده است و آن ها خصلت هوس بازی دارند که نمی توانید از این مشکل جلوگیری کنید.

حال اگر با تنوع طلبی از سوی زن مورد علاقه خود مواجه شدید؛ به احتمال زیاد به دنبال راهکارهای رفع دلایل تنوع طلبی زنان هستید. بنابراین در ادامه با ما همراه باشید که روش های مناسبی را به شما معرفی کنیم.

روش های از بین بردن دلایل تنوع طلبی در زنان
یکی از دغدغه های بزرگ همسران و دوست پسرهای زنان تنوع طلب پس از مواجهه با این مسئله این است که چگونه دلایل این مشکل را از بین ببریم که رابطه خوبی با زن مورد علاقه خود داشته باشیم؟

در این رابطه باید بدانید در بعضی موارد روش هایی وجود دارد که شما این دلایل را از بین ببرید و زن دست از تنوع طلبی بردارد. از جمله این شیوه ها باید به نکات زیر اشاره کنیم:

تمامی نیازهای عاطفی زن مورد نظرتان را به صورت زبانی، لمسی وغیره برطرف کنید؛
هرگز اجازه ندهید که همسر یا دوست دختر شما از نظر جنسی نیازمند باشد؛
در رابطه عاطفی و جنسی خود از روش ها و راهکارهایی استفاده کنید که یک مورد تکرار نشود و به اصطلاح برای دوست دختر یا همسرتان تکراری نباشید؛
در زندگی مشترک خود از تماشای فیلم پورن، عکس و داستان های جنسی خودداری کنید؛
و بسیاری موارد دیگر.
علاوه بر این در رابطه با دلایل تنوع طلبی زنان باید بدانید بسیاری از این افراد بنابر مسائلی در کودکی دچار این مشکل شده اند و در این زمینه تنها باید به مشاوران متخصص در رابطه با تنوع طلبی در زنان مراجعه کنید.

چنان که مشاوران ما در نوا مشاور خدماتی را در این رابطه به شما و زن مورد علاقه تان ارائه می دهند که این مشکل برطرف شود. می پرسید چه خدماتی؟ برای دریافت پاسخ سوال خود در ادامه با ما همراه باشید.

اهمیت مشاوره تنوع طلبی در زنان
امروزه باتوجه به افزایش درصد تنوع طلبی در زنان مشاوران متخصص بسیاری در این زمینه مشغول به فعالیت هستند. زیرا در بسیاری از موارد افراد عادی به زنان تنوع طلب نمی توانند کمک کنند و تنها مشاوران آن ها را از این مشکل نجات می دهند.

به طوری که به همسران این زنان کمک می کنند که بهترین تصمیم را برای زندگی مشترک خود اتخاذ کنند. ضمن اینکه با استفاده از روش های مختلف به زنان تنوع طلب کمک می کنند که این ویژگی را کنار بگذارند.

علاوه بر این باید بدانید تنوع طلبی در زنان در بسیاری از موارد ریشه در اتفاقات کودکی دارد. بنابراین مشاوران متخصص ما در نوا مشاور تلاش می کنند که با آموزش های جنسی و عاطفی درست به کودکان در زمان مناسب، از بروز دلایل تنوع طلبی جنسی زنان جلوگیری کنند.

در نتیجه
از آنجاکه تنوع طلبی زنان امروزه به یکی از دغدغه های بزرگ مردان تبدیل شده است؛ این آقایان باید با دلایل بروز این مشکل آشنا باشند. زیرا بسیاری از زنان تنوع طلب به دلیل تمایل جنسی زیاد، علاقه به تجربه های جدید، به دنبال فرد بهتر بودن وغیره دچار این مشکل شده اند.

چنان که اگر همسران یا دوست پسرهای آن ها از نظر عاطفی و جنسی به خوبی پاسخگوی نیازهای این زنان بودند؛ این احتمال وجود داشت که ویژگی تنوع طلبی در آن ها بروز پیدا نکند. البته دلایل تنوع طلبی در تعداد زیادی از زنان نیز به دوران کودکی آن ها برمی گردد.

بنابراین اگر در زندگی مشترک و عاطفی خود با زنی تنوع طلب روبه رو شده اید؛ بهترین راه این است که به مشاوران و متخصصان حوزه روابط زناشویی همچون مشاوران ما در مرکز آوای سعادت مراجعه کنید.
چنان که این افراد با ارائه بهترین راهکارها به شما کمک می کنند که تصمیم مناسبی را در رابطه با همسر تنوع طلب خود اتخاذ کنید. ضمن اینکه به زنان تنوع طلب راه حل هایی را ارائه می دهند که مشکلشان برطرف شود.
ما در مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی آنلاین آوای سعادت راهکارهای لازم در زمینه برخورد با موضوع را به شما آموزش خواهیم داد

نگرانی و اضطراب ابتلاء به کووید- 19

نقش واسطه‌ای راهبردهای تنظیم شناختی هیجان و نگرانی در رابطه بین تاب آوری و اضطراب ابتلاء به کووید-19کروناویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها و زیر مجموعه کروناویریده هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری‌های شدیدتری همچون سارس، مرس و کووید ۱۹ را شامل می‌شود. هدف پژوهش حاضر تعیین نقش واسطه‌ای راهبردهای تنظیم شناختی هیجان و نگرانی در رابطه بین تاب آوری و اضطراب ابتلاء به کووید-19 بود.
روش: روش پژوهش توصیفی از نوع همبستگی و جامعه آماری پژوهش حاضر شامل تمام ساکنان شهر کرج در بهار سال 1399 بود که از میان آن‌ها 360 نفر به روش نمونه‌گیری در دسترس آنلاین انتخاب شدند. ابزار پژوهش شامل مقیاس تاب آوری کانر و دیویدسون (2003)؛ پرسشنامه نگرانی ایالت پنسیلوانیا مایر و همکاران (1990)؛ پرسشنامه گارنفسکی و همکاران (2001)؛ مقیاس اضطراب بیماری کرونا علی‌پور و همکاران (1398) بود. جهت تحلیل داده‌ها از روش مدلیابی معادلات ساختاری استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج پژوهش حاضر نشان داد رابطه مستقیم بین تاب آوری با راهبردهای مثبت (278/0=β، 010/0=P) و منفی (232/0-=β، 010/0=P) تنظیم شناختی هیجان و نگرانی (451/0-=β، 015/0=P) معنادار بود. رابطه مستقیم بین تاب آوری (390/0-=β، 040/0=P)، راهبردهای مثبت (270/0-=β، 006/0=P) و منفی (200/0=β، 003/0=P) تنظیم شناختی هیجان و نگرانی (226/0=β، 006/0=P) با اضطراب ابتلاء به کووید-19 معنادار بود. رابطه غیرمستقیم بین تاب آوری (178/0-=β، 007/0=P) با اضطراب ابتلاء به کووید-19 معنادار بود.
نتیجه‌گیری: افرادی که از تاب آوری چندان بالایی برخوردار نیستند در مواجه با احتمال بالای ابتلاء به ویروس کووید-19، مستعد نگرانی درباره ابتلاء به این ویروس و متوسل شدن به راهبردهای منفی تنظیم شناختی هیجان هستند که بر اضطراب ابتلاء به کووید-19 می‌افزاید.
ما در مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی آنلاین آوای سعادت راهکارهای لازم در زمینه برخورد با موضوع را به شما آموزش خواهیم داد

مشکلات خواب بر اساس افسردگی و اضطراب

پیش‌بینی مشکلات خواب بر اساس سبک‌های دلبستگی ناایمن با میانجی‌گری افسردگی و اضطرابکیفیت و طول خواب مناسب یک عامل تاثیر گذار مهم بر سلامت جسم و روان است. پژوهش حاضر با هدف بررسی رابطه سبک‌های دلبستگی ناایمن با مشکلات خواب با میانجی گری افسردگی و اضطراب انجام شد.

روش: پژوهش حاضر با توجه به نحوه گرد آوری داده‌ها، جزء تحقیقات توصیفی- همبستگی بوده و با توجه به اهداف از نوع بنیادی است که در آن روابط متغیر ملاک و متغیرهای پیش‌بین بررسی شدند.
جامعه آماری این پژوهش، کلیه دانش‌آموزان دختر، در دوره دوم متوسطه کلاس یازدهم از رشته‌های مختلف شهرستان تبریز بود.
حجم جامعه مورد نظر که به تعداد 9426 نفر بود بر اساس آن حجم نمونه به وسیله جدول مورگان به تعداد 373 نفر انتخاب شد. ابزارهای پژوهش عبارتند از: پرسشنامه کیفیت خواب پترزبورگ (PSQI)، پرسشنامه سبک دلبستگی بزرگسالان هازن و شیور، پرسشنامه افسردگی بک (BDI-II)، پرسشنامه اضطراب بک (BAI)، به منظور جمع‌آوری اطلاعات استفاده شد. برای تحلیل داده‌ها از آمار توصیفی و استنباطی (معادلات ساختاری SEM) استفاده شد.

یافته‌ها: اثر دلبستگی اجتنابی و دوسوگرا بر افسردگی و اضطراب و مشکلات خواب با ضرایب بتای بالای 0/03 معنی‌دار است. اثر افسردگی و اضطراب بر مشکلات خواب با ضرایب بتای بالای 0/47 معنی‌دار است. اثر غیرمستقیم دلبستگی اجتنابی و دوسوگرا بر مشکلات خواب به واسطه افسردگی و اضطراب با ضرایب بتای بالای 0/15 معنی‌دار است.

نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد بین سبک‌های دلبستگی ناایمن اجتنابی و دوسوگرا با افسردگی و اضطراب رابطه معنی‌داری وجود دارد. بین افسردگی و اضطراب با مشکلات خواب رابطه معنی‌داری وجود دارد. افسردگی و اضطراب رابطه بین سبک های دلبستگی ناایمن اجتنابی و اضطراب را با مشکلات خواب میانجی گری می‌کند.

ما در مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی آنلاین آوای سعادت راهکارهای لازم در زمینه برخورد با موضوع را به شما آموزش خواهیم داد
صفحه 1 از 16