مشاوره والدین و تربیت فرزند

مشاوره فرزند پروری و تربیت فرزند
نقش پدر و مادری بسیار دشوار است و تجربه ای است بسیار پر زحمت و سخت اما در کنار آن بسیار خرسند کننده نیز می باشد . پدر و مادر بودن تلاشی است تمام وقت و بدون مزد . بسیاری از والدین بدون این که آمادگی داشنه باشند ، این تجربه را آغاز می کنند و باید بدانیم که تربیت نسل آینده بسیار مهم است . آن چه که خانواده و جامعه ما انتظار دارد پرورش و مراقبت از کودکانمان می باشد که به رشد و سلامتی آنان کمک کنیم . و این مسئله ای پیچیده می باشد و نیازمند آگاهی است . به عبارتی ، مهم ترین و اساسی ترین وظیفه والدین ، تربیت فرزندان سالم است که از ثبات عاطفی برخوردار باشد و منابع و تدابیر و مهارت های لازم برای ورود به بزرگسالی را کسب کرده باشد .
طبق تحقیقات انجام شده در زمینه مشاوره والدین ، اگر والدین به دنبال این هستند که فرزندانی با رشد روانی سالم داشته باشند باید در خانواده محیطی صمیمی ایجاد کنند که احساسات مثبت کودک در آن رشد کند و همچنین همانطور که گفته شد مهارت های اجتماعی جهت ارتباط با دیگران را فرا بگیرند و برای این که بتوانند بر وظایف و مهارت های رشدی مسلط شوند به کودکان خود کمک کنند و در نهایت این که حس مسئولیت پذیری را در آن ها افزایش دهند.

مشاوره فرزندپروری چیست؟
در ساده ترین تعریف ممکن، مشاوره تربیت فرزند ​​که از آن به عنوان فرزندپروری نیز یاد می شود، فقط برای کمک به شما در ارتباط با فرزندتان است. این شکل از درمان نه تنها کوتاه مدت است بلکه می تواند شامل همه عزیزان، شما و همسرتان، شما و فرزندتان یا صرفا خودتان شود.

با تربیت کودکان، در واقع در حال آموزش آنان هستید و قالب های رفتاری و اصول فکری کودکان را شکل می دهید. به همین دلیل، لازم است که والدین با کنترل احساساتشان شرایط را بهتر مدیریت کنند و کودک را به نحوی تربیت کنند که در رویارویی با مشکلات آینده خود بهتر عمل کند.

از آنجایی که کودکان، به خصوص در سنین پایین تر، از والدین خود تاثیر می گیرند، والدین باید با افزایش اطلاعاتشان در مورد نحوه تربیت فرزندان و نحوه رویارویی با مشکلات مختلف دوران کودکی الگوی بهتری برای فرزندشان باشند.

مشاوره تربیت فرزند تلاش می کند علاوه بر آموزش اصول درست تربیتی و رفع نواقص رویکرد تربیتی والدین، به آنها راهکارهایی برای برخورد با فرزندان و بهبود روابط خانواده آموزش دهد.

آوای سعادت

مشاوره والدین و تربیت فرزند

جدیدترین مقالات روانشناسی مشاوره والدین و تربیت فرزند

کودک خرابکار

برخی از کودکان به دلیل عدم سازگاری با اطلاعات و شرایط جدید محیطی، ممکن است دارای رفتار هایی نا بهنجار و آزار دهنده باشند که از پایه غیرعادی و در بعضی از موارد خطرناک و متناسب با سنشان نمی باشد؛ در نتیجه باعث ناراحتی و عصبانیت والدینشان و سایر افراد می شوند. ولی پدر و مادر در چنین موقعیت هایی باید به جای تنبیه کردن، به خصوص تنبیه بدنی کودکان، به دنبال راهکاری برای پشیمان سازی او از تکرار رفتار های خرابکارانه بگردند و شیوه تربیت کودکان بدون تنبیه کردن توسط روانشناس کودک را پیش گیرند.
باید در نظر داشت که بعضی از فعالیت ‌های خرابکارانه در کودکان، ریشه در کنجکاوی آن ها دارد و متناسب با سن خود کار هایی خرابکارانه را انجام می‌دهند که هدف اصلی از انجام آن ها، نه تنها خرابکاری نمی‌باشد بلکه کسب تجربه هایی جدید نیز می ‌باشد‌. اما اگر فعالیت ‌های خرابکارانه در کودک جنبه‌ ای عمدی و افراطی پیدا بکند، برای جلوگیری از رفتار های خطرناک تر باید از متخصصین کمک گرفت.

بیماری روانی در کودکان

علائم متداول موضوعات بهداشت روان

بی اختیاری ادرار تنظیم مشکل در موقعیت های اجتماعی و یا موقعیت های جدید کابوس های مکرر ، وحشت در شب و یا مشکلات خواب مانند بی خوابی نمرات پایین یا افت ناگهانی تحصیلی نگرانی و استرس مداوم کناره گیری اجتماعی از فعالیت هایی که فرزند شما زمانی دوست داشته است . کاهش قابل توجه و یا ناگهانی اشتها و یا کاهش شدید وزن وسواس یا تلاش فرزند شما به صداهایی که در گوش خود می شنود ، پاسخ می دهد . بیشتر وقت خود را به تنهایی و یا درگیر انزوای اجتماعی داوطلبانه می گذراند .

تاريخچه فرزندپروری

تاریخچه فرزند پروری

بسیاری از افراد درباره پیشینه و تاریخچه فرزند پروری اطلاعات چندانی ندارند و اگر از آن‌ها درباره این مسئله سوال کنید، به پاسخ روشنی نمی‌رسید. اما باید در نظر داشته باشید که روش‌های تربیت فرزند و الگوهای فرزند پروری در طول تاریخ به طور مکرر تغییر کرده‌اند. می‌توان گفت که در سه دهه ابتدایی قرن حاضر، روش ‌های فرزند پروری بیشتر در سبک‌های خشک و خشن خلاصه می‌شد. دورانی که به والدین توصیه می‌شد از ابراز محبت یا در آغوش گرفتن فرزندانشان پرهیز کنند تا آن‌ها به شخصیت‌ها لوس و وابسته‌ تبدیل نشوند. در این دوران در واقع کودکان شکلی مینیاتوری از بزرگسالان بودن و تفاوت چندانی میان آن‌ها و افراد بالغ وجود نداشت  در دهه 1940 شیوه های فرزند پروری دچار تغییر و تحول شدند و دیگر خبری از روش‌های خشک نبود  در واقع فرزند پروری پس از دهه 40 تحت تاثیر روانکاوی قرار گرفت و اهمیت امنیت عاطفی کودک و زیان‌های ناشی از تربیت خشک و سختگیرانه مطرح شد. به طور کلی می‌توان گفت که فرزند پروری و شیوه‌های تربیتی، از سال‌ها پیش در میان جوامع مطرح شدند و تا به امروز، تغییر و تحولات زیادی را از سر گذرانده‌اند.

عوامل موثر در تربیت فرزندان

سبک‌های فرزند پروری

همانطور که اشاره کردیم، برای تربیت فرزند سبک و روش‌های گوناگونی وجود دارد و هر یک از آن‌ها روی یکی از جنبه‌های رشد و تربیت تمرکز دارند و راهکارهای گوناگونی را در این رابطه  روانشناس کودک ارائه می‌دهند.

 به طور کلی چهار سبک برای فرزند پروری وجود دارد که در ادامه آن‌ها را برای شما شرح می‌دهیم:

 سبک مستبدانه

 اولین شیوه برای فرزند پروری سبک مستبدانه است. این سبک بر کنترل زیاد و محبت کم تاکید دارد و والدینی که این شیوه تربیتی را برای فرزندان خود به کار می‌گیرند، اهمیت ویژه‌ای برای نظم قائل‌اند.

 والدین مستبد احساسات و هیجانات کودک را نادیده می‌گیرند و میزان صمیمت عاطفی آن‌ها با کودک بسیار ناچیز است. 

در این روش پدر و مادر تاکید دارند که فرزندان باید قوانین و مقررات را بی‌چون‌وچرا بپذیرند و به همه دستورات و اوامر عمل کنند.

 بنابراین باید گفت والدینی که سبک مستبدانه را برای تربیت فرزند خود انتخاب می‌کنند، چندان اهل گفت‌وگوی منطقی نیستند و شیوه تربیتی آن‌ها بر پایه اطاعت کردن بنا شده است.

 کودکانی که در این سبک فرزند پروری رشد می‌کنند، اغلب به افراد مطیعی تبدیل می‌شوند که منتظرند دیگران به آن‌ها امر و نهی کنند و یا مسیرشان را به آن‌ها نشان دهند.

 در بسیاری از موارد، فرزندانی که در این سبک رشد یافته‌اند، از حل مسائل مهم زندگی خود ناتوان هستند و اغلب به پرخاشگری و بدخلقی روی می‌آورند.

 آن‌ها همیشه احساس می‌کنند که نظراتشان هیچ ارزشی ندارد و به طور کلی از جایگاه ویژه‌ای برای آن‌ها وجود ندارد.

 آن‌ها ممکن است به دلیل ترس از تنبیه و سرزنش از سوی والدین به دروغگویی یا پنهان‌کاری روی بیاورند این ویژگی را تا پایان عمر به همراه داشته باشند. 

اگر قرار باشد ویژگی‌های تربیتی سبک مستبدانه را در چند مورد خلاصه ‌کنیم، می‌توان آن را در موارد زیر جای داد:

 _ مراقبت و حمایت اندک _ انتظارات زیاد و انعطاف‌پذیری کم _ به کار گرفتن تنبیه و سرزنش _ رابطه یک‌سویه (اغلب از مادر به کودک) _ عدم توضیح دلیل برای موارد گوناگون سبک سهلگیرانه سبک سهلگیرانه از دیگر شیوه‌های تربیت فرزند است که می‌توان آن را میان بسیاری از والدین دید.

 والدین سهل و آسان‌گیر،

 کودک را برای انجام هر کاری آزاد می‌گذارند و برخلاف والدین سختگیر، قوانین و مقررات خاصی ندارند و یا قوانین آن‌ها بسیار محدود و اندک است.

 در این شیوه تربیتی، رابطه والد و فرزندی شبیه به یک دوست است. در واقع والدین مانند یک دوست با فرزندان خود حرف می‌زنند و به مشکلات آن‌ها گوش می‌کنند، اما نکته مهم این است که راه‌حلی را برای رفع مشکلات فرزندان خود ارائه نمی‌دهند 

 این والدین در برخورد با فرزندانشان بسیار بخشنده هستند و عموما به سادگی اشتباه‌ آن‌ها را نادیده می‌گیرند. اما نکته مهم در این باره این است که والدین این سبک، به دلیل دلسوزی زیاد، پیامدهای رفتاری فرزندانشان را چندان جدی نمی‌گیرند و با کمترین اصرار و خواهش فرزندان، امتیازهای سلب شده از آن‌ها را به سرعت به آن‌ها باز می‌گردانند.

 عزت نفس پایین ویژگی مهم فرزندان پرورش‌یافته در این سبک تربیتی است.

 کودکانی که والدین سهلگیر دارند، بیش از دیگران در کنترل هیجانات و بازداری رفتاری خود مشکل دارند و در آینده برای انجام فعالیت‌های مهم‌تر دچار مشکلات جدی می‌شوند.

 ویژگی‌های مهم الگوی فرزند پروری سهلگیر، در موارد زیر جای می‌گیرد:

 _ انتظارات بسیار پایین از فرزند _ روابط گرم میان والد و فرزند _ عدم وجود قوانین سخت یا وجود قوانین بسیار محدود _ عدم وجود هدایت از سمت والدین و تصمیم‌گیری صرف توسط فرزند سبک طردکننده والدینی که سبک طردکننده را برای تربیت فرزند انتخاب می‌کنند، از آن دسته والدینی هستند که توجه بسیار کمی به فرزند خود دارند و در بیان خودمانی‌تر، معتقدند بچه‌ها خودشان بزرگ می‌شوند 

 در این شیوه فرزند پروری فرزندان نه‌تنها از سوی والدین هدایت نمی‌شوند، بلکه توجه بسیار کمی را هم دریافت می‌کنند.

 این غفلت نسبت به فرزند، در بسیاری از موارد ممکن است به صورت ناخواسته و به دنبال وجود یک مشکل رخ دهد.

 برای مثال والدی که به بیماری افسردگی مبتلاست به شکل ناخودآگاه به غفلت از فرزندان و نادیده گرفتن آن‌ها روی می‌آورند. همچنین در مواردی که مشکلات حاد مالی، از دست دادن شغل، بیماری و ... رخ می‌دهد و این مسائل منجر به ایجاد سبک تربیت طردکننده می‌شود.

 والدینی که این شیوه را پیش می‌گیرند، آگاهی اندکی درباره رشد و پرورش کودک دارند و قادر به رسیدگی نسبت به نیازهای عاطفی و جسمی کودک نیستند. 

این روش تربیتی، بیش از دیگر روش‌ها آسیب‌زننده است و فرد را با مشکلات جدی روبه‌رو می‌کند. کودکان پرورش یافته در این سبک تربیتی، اغلب اعتماد به نفس اندکی دارند و در برخورد با اجتماع نمی‌توانند با قاطعیت رفتار کنند و یا تصمیم بگیرند.

 آن‌ها اغلب به افسرده‌خویی، دوری از دیگران و عدم برقراری ارتباط با افراد دیگر دچار می‌شوند و برای جلوگیری از طرد شدن دوباره، به رابطه جدیدی ورود نمی‌کنند.

 احساس کم ارزش بودن نیز از دیگر پیامدهای روش تربیتی طردکننده است که در این افراد به مقدار زیادی دیده می‌شود. از مهم‌ترین ویژگی‌های شیوه فرزند پروری طردکننده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 _ عدم وجود روش تربیتی مشخص _ عدم حمایت و تامین عاطفی و جسمی _ مراقبت اندک از سوی والدین _ انتظارات اندک از فرزندان سبک مقتدرانه والدینی که سبک مقتدرانه را به عنوان یک روش برای فرزند پروری انتخاب می‌کنند، تلاش بسیار زیادی را برای ایجاد یک رابطه مثبت، سالم و صمیمی با فرزندان خود به کار می‌گیرند.

 آن‌ها در کنار اهمیت دادن به عواطف و احساسات کودک، قوانین مشخصی را هم وضع کرده و پیامد عدم رعایت قوانین را اجرا می‌کنند. در تربیت سبک مقتدرانه، ارزش و اهمیت زیادی برای احساسات و عواطف کودک در نظر گرفته شده و در کنار آن بر نقش تربیتی و تاثیرگذاری والدین هم تاکید می‌شود.

 این والدین دلایل وضع قوانین خود را به طور روشن بیان می‌کنند و در کنار آن از روش‌های تربیتی مثبت، مانند پاداش دادن یا تشویق بهره می‌گیرند.

 در سبک مقتدرانه اهمیت زیادی به سلامت روان و روش صحیح رشد فرزندان داده می‌شود. بنابراین افرادی که در این سبک تربیتی پرورش می‌یابند، در آینده به افراد مسئولیت‌پذیر و مستقلی تبدیل می‌شوند به در بیان نظرات و احساسات خود آزادند.

 فرزندان پرورش‌یافته در این سبک به سمت موفقیت و پیشرفت تمایل بیشتری دارند و در تصمیم‌ها به شکل موفق‌تری عمل می‌کنند. ویژگی‌های خاص الگوی فرزند پروری مقتدرانه را می‌توان در موارد زیر جای داد:

 _ وجود قوانین روشن و مشخص _ حمایت عاطفی و روحی والدین از فرزندان _ ارتباط موثر و صمیمی میان والد و کودک _ وجود انتظارات و حمایت بالا نکاتی برای موفقیت در فرزند پروری فرزند پروری به عنوان یک مهارت معرفی می‌شود که با یادگیری صحیح آن می‌توانید در تربیت فرزندان خود به شکل موفقی عمل کنید.

 برای آنکه این مرحله از والدگری را با موفقیت طی کنید، بهتر است نکات زیر را در نظر بگیرید: _ از صحبت کردن با فرزندان خود نترسید و سعی کنید در تمام مراحل همراه آن‌ها باشید. گفت‌وگو می‌تواند در بسیاری از موارد به شکل موثری کیفیت روابط را بالا ببرد. _ اقتدار والد بودن را به ترس از تنبیه و اطاعت تبدیل نکنید.

 _ شنونده خوبی برای فرزندان خود باشید. _ در وضع و اجرای قوانین خود مصمم باشید و دلایل آن را برای فرزندان خود توضیح دهید. _ پیامدهای عدم اجرای قوانین را به طور جدی اجرا کنید. چراکه عدم اجرای قوانین از سوی شما باعث می‌شود که فرزندتان چندان روی حرف‌های شما حساب نکند.

 _ از فرزندان خود، به‌ویژه کودکان نظر بخواهید و آن‌ها را در بحث شرکت دهید. باید در نظر بگیرید که نقش شما به عنوان والد، بسیار بیشتر و پررنگ‌تر از دیگر عوامل تربیتی است. مشاوره فرزند پروی را چگونه دریافت کنیم؟

در مشاوره کودک تلفنی آنلاین به کمک مشاور کودک و روانشناس کودک حرفه ای همه این مسایل قابل حل است . 

مشاوره مشکلات جنسی برای والدین

اهمیت آموزش و مشاوره مشکلات جنسی برای والدین

از آنجایی که در مدارس بستر مناسبی برای آموزش و مشاوره جنسی فراهم نیست. 

یکی از راه های مناسب برای کمک به نوجوانان می تواند استفاده از مشاوره جنسی در مراکز مشاوره کودک آنلاین باشد.

 استفاده از خدمات مشاوره جنسی ، مشاوره خانواده آنلاین، مشاوره ازدواج تلفنی مراکز مشاوره می تواند بسیار به شما در حل مشکلات کمک کند. 

والدین می توانند با استفاده از مشاوره جنسی، آموزش های لازم برای انتقال مسائل جنسی به فرزندانشان را بیاموزند. از آنجایی که مراکز مشاوره برای برخی افراد به راحتی در دسترس نیست، والدین می توانند از مشاوره تلفنی کودک آنلاین برای دریافت آموزش های لازم استفاده کنند.

چالش های فرزندپروری

چالش های فرزندپروری

بزرگ کردن کودک به دلایل زیادی می تواند دشوار باشد.

 برخی از شایع ترین چالش های که والدین با آن روبرو هستند، عبارتند از: کمبود وقت کمبود خواب مشکلات مالی مراقبت های مداوم حفظ روابط بزرگسالان برنامه ریزی دقیق روزانه برای کودک مشکلات والدین ممکن است در شرایطی که فرزند آنها مشکلات رفتاری خاصی دارد بیشتر هم شود.

 به خصوص اگر کودک از نظر روحی و روانی مشکل خاصی داشته باشد به طور حتم وظایف والدین سنگین تر و بغرنج تر می شود.

 حتی در برخی شرایط ممکن است والدین احساس گناه و استرس بیشتری داشته باشند.

 برخی از شرایط و عوامل می توانند منجر به تشدید مشکلات رفتاری در کودکان شوند، به طور مثال در شرایطی که والدین با یکدیگر تفاهم ندارند بالتبع مشکلات فرزندپروری آنها بیشتر می شود.

 عدم ارتباط مناسب بین والدین می تواند کودک را کاملا گیج و مضطرب کند.

 حتی این شرایط باعث می شود کودکان به والدین خود اعتماد نکنند و رفتارهای نامناسب را از خودشان بروز دهند

. برهمین اساس روانشناسان کودک و مشاور کودک تاکید بسیار زیادی بر حفظ رابطه منسجم و ایجاد رابطه موثر در بین والدین ها دارند.

فرزندپروری موفق

اصول فرزندپروری موفق در خانواده موفق

هر سبک از فرزندپروری بیانگر یک طرز تفکر در والدین است.

 تشخیص و انتخاب سبک مناسب با رفتارهای والدین می تواند در برقراری ارتباط بین والدین و کودکان و حتی والدین نسبت به همدیگر موثر باشد.

 والدین می توانند در این زمینه از روان شناس کودک و مشاوران کودک تلفنی آنلاین با تجربه و متخصص کمک و مشورت بگیرند.

 پدر و مادر اغلب تأثیر گذارترین فرد در زندگی کودکان خود هستند. 

حتی در بیشتر موارد فرزندان در دوره های نوجوانی و جوانی ممکن است در مورد مسائل اخلاقی و نگرانی های روزمره از والدین خود مشاوره بخواهند.

 رفتار و عقاید والدین می تواند بر فرزندان آنها تأثیر بگذارد. این موضوع بیشتر در سال های ابتدایی کودک اتفاق میفتد.

فرزندپروری تک والدی

فرزندپروری تک والدی

زندگی کودکان با تنها یک والد، پدر و یا مادر رواج پیدا کرده است.

 برخی از والدین ها خودشان انتخاب می کنند که تنها زندگی کنند و بعضی ها ممکن است همسر یا شریک زندگی خود را از طریق مرگ یا جدایی از دست داده باشند.

 والدین تنها یا تک والدی اغلب استرس را در بین روابط والد و کودک افزایش می دهند که این شرایط می تواند ناشی از مسئولیت بیش از حد والدین باشد.

 فرزندان ممکن است در کنار آمدن با زندگی تک والدینی با مشکل روبرو شوند و حتی برای مقابله با مشکلات خود رفتارهای مخرب را انتخاب کنند.

 علاوه بر آن، خطر تنهایی، اضطراب و یا افسردگی در والدین تنها زیاد است. والدین مطلقه ممکن است حضانت فرزندان را به اشتراک بگذارند. 

در این وضعیت کودک مجبور می شود در دو خانه با قوانین متفاوت زندگی کند. سازگاری با این ناهماهنگی برای کودک می تواند دشوار باشد.

 والدین با ازدواج دوم ممکن است مجبور به اجرای قوانین سخت نبست به فرزندان خودشان باشند.

 آنها همچنین با فشار مالی زیادی روبرو هستند که این مشکلات می تواند در روند تربیت کودکان و روابط خانوادگی بین اعضاء دو خانواده تاثیر زیادی داشته باشد.

 راهکارهای مقابله با مشکلات در تربیت تک والدی والدینی که بنابر هر دلیلی مجبور هستند مسئولیت تربیت فرزند خود را به تنهایی قبول کنند می توانند برای مقابله با مشکلات خود دنبال راهکارهای زیادی باشند.

 برخی از راهکارهای مقابله با مشکلات در تربیت تک والدی که توسط مشاور کودک یا روانشناس کودک ارایه می شنود ، عبارتند از:

 برقراری ارتباط با دوستان و بستگان ایجاد یک شبکه پشتیبانی و حمایتی ثبت نام فرزندان در برنامه های تفریحی وقت گذاشتن برای مراقبت از خود و کودکان مشاوره از درمانگران و روانشناسان با تجربه پس باید قبول کنیم که فرزندپروری موفق با این همه چالش کار ساده و آسانی نیست و والدین باید برای رسیدن به این هدف بزرگ در زندگی خود تا حد امکان صبور باشند.

 با زندگی شلوغ امروزی، فرزندپروری ایده آل به یک مسئله چالش بزرگ تبدیل شده است؛ اما اگر والدین واقعا می خواهند یک تربیت موثر و مفید در روند فرزند پروری خود داشته باشند بهتر است از یک مشاوره کودک تلفنی و یا متخصص روانشناس کودک کمک بگیرند.

 شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که در مراجعه حضوری به روان شناس و مشاور به هر دلیلی مشکل داشته باشید.

 در این شرایط با توجه به شیوع بیماری کروناویروس به شما پیشنهاد می کنیم مشاوره تلفنی آنلاین کودک را انتخاب کنید که در این شرایط بحران کرونا بهترین روند پزشکی درمانی مدرن برای همه مسائل روانشناختی بوده است.

 مشاوره آنلاین کودک می تواند از طریق چت های نوشتاری، صوتی و ویدئویی انجام شود. بررسی ها نشان داده است که مشاوره آنلاین کودک تلفنی به اندازه مشاوره حضوری می تواند نتیجه بخش و موثر باشد.

نقش مشاور در فرزندپروری

نقش مشاور در فرزندپروری موفق

یک مشاور کودک یا روانشناس کودک با تجربه و متخصص در زمینه کودکان با ارائه مشاوره تلفنی  آنلاین به راحتی می تواند جلسات درمان را با والدین و حتی فرزندان آنها به طور جداگانه برگزار کند تا علت اصلی بروز مشکلات را بشناسد.

 آنها باید در مورد رفتار و رشد کودک، مسائل خانوادگی که می تواند بر کودک تأثیر بگذارد اطلاعاتی را کسب کنند.

 همه جزئیات مربوط به هر مراجعه کننده (پدر، مادر و کودک) محرمانه نگه داشته می شود. پس از تجزیه و تحلیل مشکل، نحوه درمان توسط روانشناس کودک ارائه خواهد شد.

 والدین برای نتیجه گیری بهتر از روند های درمانی باید تکنیک ها و نکاتی که روانشناسان ارائه می دهند را رعایت و نتایج آن را برای جلسات بعدی درمانی یادداشت کنند.

چسبیدن بچه به والدین

آیا چسبیدن کودک به مادر نگران کننده است؟ 

 

هنگام قضاوت در مورد اینکه آیا چسبیدن کودک به مادر نگران‌کننده است، باید چند عامل را در نظر گرفت:

 

 1 - ابتدا زمینه را در نظر بگیرید.

 آیا کودک با تغییر قابل توجهی در زندگی خود، محیط جدید یا افراد جدید کنار می‌آید؟ برخی از کودکان به ویژه به تغییرات حساس هستند و ممکن است به چند هفته (یا ماه) برای سازگاری نیاز داشته باشند؛ بنابراین ممکن است نیاز داشته باشید که برای عبور از این دوران، کمی حمایت اضافی به کودک ارائه دهید.

 

 2 - شدت رفتار را در نظر بگیرید.

 آیا وابستگی زیاد کودک به مادر در زندگی عادی کودک اختلال ایجاد می‌کند؟ به عنوان مثال، آیا در توانایی آن‌ها برای رفتن به مهدکودک یا مدرسه اختلال ایجاد می‌کند یا باعث ناراحتی و استرس قابل توجهی برای فرزند شما (و والدین) می‌شود؟

 

 3 - چارچوب زمانی را در نظر بگیرید.

 اگر چسبیدن کودک به مادر روزانه رخ می‌دهد، بیش از چهار هفته طول می‌کشد و در زندگی کودک اختلال ایجاد می‌کند، ممکن است مشورت با یک متخصص مانند پزشک عمومی، متخصص اطفال، روان‌شناس کودک یا مشاور کودک مدرسه مفید باشد.

 

 علل چسبندگی بچه به مادر وابستگی زیاد کودک به مادر ممکن است تحت تأثیر موارد زیر باشد:

 1 - خلق‌وخوی کودک:

 برخی از کودکان از نظر اجتماعی خجالتی‌تر یا درون‌گراتر هستند.

 2 - رویدادهای مهم یا تغییرات در خانواده کودک:

 مانند تولد یک خواهر یا برادر جدید و یا رفتن به مدرسه جدید. طبیعی است که کودکان درحالی‌که به تغییر عادت می‌کنند به والدین خود بیشتر دلبسته شوند.

 3 - سایر عوامل خانوادگی مانند استرس یا جدایی والدین:

 کودکان می‌توانند نسبت به تغییرات والدین خود بسیار حساس باشند، بنابراین اگر والدین دوران سختی را پشت سر می‌گذارند، ممکن است فرزندشان چسبنده شود یا رفتارهای چالش برانگیز  دیگری از خود نشان دهد.پس باید بدانید در این زمینه باید یک مشاور کودک تلفنی یا روانشناس کودک می تواند همراه بسیار خوبی در ادامه راه برای شما باشد .

در دسترس 24/7
ما همیشه آماده کمک به شما هستیم