نوروفیدبک و بیوفیدبک

بازخورد عصبی یا نوروفیدبک در اصل، نوعی بیوفیدبک است که با استفاده از ثبت امواج الکتریکی مغز و دادن بازخورد به فرد تلاش می‌کند که نوعی خودتنظیمی را به آزمودنی آموزش دهد. بازخورد، به طور معمول از راه صدا یا تصویر به فرد ارائه می‌شود و از این طریق، فرد متوجه می‌شود که آیا تغییر مناسبی را در فعالیت امواج مغزی خود ایجاد کرده‌است یا خیر.

در نوروفیدبک، حِسگرهایی که الکترود نامیده می‌شوند، بر روی پوست سر بیمار قرارمی‌گیرند. این حسگرها، فعالیت الکتریکی مغز فرد را ثبت و در قالب امواج مغزی (دراغلب موارد به شکل شبیه‌سازی شده در قالب یک بازی کامپیوتری یا فیلم ویدئویی) به او نشان می‌دهند. در این حالت، پخش فیلم یا هدایت بازی کامپیوتری بدون استفاده از دست و تنها با امواج مغزیِ شخص انجام می‌شود.

به این شکل، فرد با دیدن پیشرفت یا توقف بازی و گرفتن پاداش یا از دست دادن امتیاز یا تغییراتی که در صدا یا پخش فیلم به وجود می‌آید، پی به شرایط مطلوب یا نامطلوب امواج مغزی خود برده و سعی می‌کند تا با هدایت بازی یا فیلم، وضعیت تولید امواج مغزی خود را اصلاح کند. (ویکی پدیا)

از این روش می‌توان به منظور بهبود اختلالاتی چون بیش فعالی / کمبود توجه، ناتوانی‌های یادگیری، هراس و اختلالات اضطرابی، اختلالات مربوط به سو مصرف مواد، افسردگی، مدیریت استرس، میگرن، سندرم تورت و اختلالات خواب استفاده کرد.

آوای سعادت

نوروفیدبک و بیوفیدبک

جدیدترین مقالات روانشناسی نوروفیدبک و بیوفیدبک

نوروفیدبک و بیوفیدبک چیست؟

تفاوت نوروفیدبک و بیوفیدبک چیست؟این بسیار معمول است که مشتریان و بیماران در مورد تفاوت نوروفیدبک و بیوفیدبک دچار سردرگمی شوند . بهتر است که در مورد بیوفیدبک این طور فکر کنید که این روش به عنوان نوعی نظارت برقی ، و بازخورد عملکردهای بدن را که به طور فعال توسط بیمار کنترل نمی شوند ، استفاده می شود .

با کمک بیوفیدبک ، مشتریان می توانند کنترل بیشتری روی این عملکردها داشته و از عملکرد بدنی بهتری بهره مند شوند .
نوروفیدبک را می توان اصطلاحی دانست که برای توصیف شکل خاصی از بیوفیدبک استفاده می شود . در بسیاری از موارد ، نوروفیدبک به عنوان بیوفیدبک EEG گفته می شود . بنابراین ، وقتی بحث بیوفیدبک در مقابل نوروفیدبک مطرح می شود ، تفاوت هایی وجود دارد .

بیوفیدبک

بیوفیدبک چگونه کار می کند ؟بیوفیدبک از ابزار پزشکی است که برای بازخورد استفاده می شود . این ابزار ، به فرد اجازه می دهد تا به منظور بهبود سلامتی و عملکرد ، کنترل فعالیت فیزیولوژیکی خود را بدست آورد . استفاده از بیوفیدبک می تواند به همراه سایر شرایط فیزیولوژیکی برای درمان انواع شرایط پزشکی از جمله درد مزمن ، فشار خون بالا ، استرس ، اضطراب و غیره استفاده شود .

هدف هر برنامه بیوفیدبک دستیابی به نتایج طولانی مدت و کنترل علائمی است که تحت درمان قرار می گیرند . بیوفیدبک ، بازخورد حیاتی را برای مشتری فراهم می کند . این امکان را به بیمار می دهد که بتواند کنترل بیشتری در مورد عملکردهای بدنی داشته باشد . با به دست آوردن کنترل این فرایندها ، بیمار می تواند از بهبود عملکرد و سلامتی بهره مند شود .

نوروفیدبک

نوروفیدبک چگونه کار می کند ؟نوروفیدبک ، یا بیوفیدبک EEG ، یک پروتکل بسیار خاص است که برای بهبود فعالیت امواج مغزی استفاده می شود . بیوفیدبک EEG به ویژه برای درمان شرایط عصبی مانند ADHD ، استرس / اضطراب ، اختلالات خواب ، میگرن ، آسیب دیدگی مغزی و سایر شرایط مرتبط ، مفید است .

نوروفیدبک در اصل یک سیستم پاداش است که به مغز می آموزد که چگونه در یک دامنه بهینه تر عمل کند . آموزش نوروفیدبک کاملاً ناخودآگاه است . و دقیقاً به همین دلیل است که کار می کند . فردی که نمی تواند بخوابد با خوشحالی می تواند ” فکر شاد کند ” تا به خواب برود . فکر کردن با افکار شاد ، موج های مغز شما را به تعادل می رساند و آن ها را برای خوابیدن آماده می کند .

از طریق آموزش مناسب و اجرای فن آوری و روش نوروفیدبک ، مغز فرد دامنه مناسبی را برای خواب خوب شب می آموزد . در تفاوت نوروفیدبک و بیوفیدبک ، هدف از آموزش نوروفیدبک دستیابی به نتایج طولانی مدت و کاهش علائم است

از آنجا که نوروفیدبک ، ذهن ناخودآگاه را هدف قرار می دهد ، بسیار خوب عمل می کند .

اختلال بیش فعالی

نوروفیدبک و بیش فعالی کمبود توجهیکی از راهکارهای علمی درمان اختلال بیش فعالی کمبود توجه در سطح جهان استفاده از روش نوروفیدبک می باشد.85 درصد کودکان مبتلا به این اختلال با استفاده از نوروفیدبک کاملا بهبود یافته اند و با مشاوره رفتاری در کنار نورفیدبک می تواند نتیجه بهتری نیز بدست آورد.

اختلال بیش فعالی کمبود توجه شایع ترین اختلالات دوران کودکی می باشد که از سنین سه تا چهار سالگی احتمال بروز بیشتری نسبت به سایر سنین دارد.چهار نشانه اصلی در کودکان مبتلا به این اختلال قابل شناسایی است:
1- این کودکان نمی توانند در جای خود ارام گرفته و بدون حرکت بمانند و مرتبا در حال حرکت و جنب و جوش هستند و حتی اگر کاری نداشته باشند و در جای خود نیز نشسته با دسته صندلی، ریشه فرش و…بازی می کنند.
2- کودکان مبتلا به این اختلال آستانه توجه پایینی دارند و حتی اگر شدیدا سرگرم کار و فعالیتی باشند با کوچکترین صدایی حواس پرت شده و بطور کلی هرگونه صدا و یا علائمی دیگر به سرعت حواس آن ها را به خود مشغول می دارد
3-تمرکز در این کودکان بسیار ضعیف می باشد و به همین علت این کودکان در بازی ها و فعالیت هایی که نیاز به تمرکز دارند دچار مشکل می شوند و در صورت عدم درمان به موقع این موضوع در دوران مدرسه مشکلات فراروانی برای آن ها ایجاد خواهد کرد.
4- شاید برخی والدین بدون اگاهی از این نوع اختلال کودک خود را شجاع و نترس بدانند اما یکی از علائم این اختلال انجام کارهای پرخطر و عدم ترسیدن کودک می باشد. بسیاری از کودکان مبتلا به این بیماری کارهایی انجام می دهند که کودکان سالم از انجام آن هراس بسیاری دارند مانند بازی کردن با چاقو، رفتن به لبه پنجره تا آستانه پایین افتادن و غیره

علائم دیگری همچون حرف زدن بیش از حد، تکان دادن دست و پا در هنگام نشستن، انجام فعالیت های غیر طبیعی مانند بالا رفتن از دیوار، بی قراری و میل به حرکت به جای سکون از دیگر علائم عمده این اختلال هستند
دارو درمانی راهکاری کوتاه مدت برای درمان این اختلال است در صورتی که نوروفیدبک می تواند به صورت دائم مشکلات این دسته از کودکان را حل کند.

جلسه درمان بیوفیدبک

جلسه درمان بیوفیدبک چگونه است؟در هنگام شرکت در جلسات درمان بیوفیدبک، پزشک معالج معمولاً مجموعه‌ای از حسگرها را به نقاط مختلف بدن بیمار متصل می‌کند.
این حسگرها توسط پزشک معالج به محل‌های مناسب متصل شده و از طریق آن‌ها سیگنال‌های الکتریکی به یک نمایشگر ارسال می‌شود.
در بسیاری از مواقع این سیگنال‌ها برای بیمار بر روی نمایشگر قابل مشاهده است. داده‌های جمع آوری شده با این روش در ادامه به شکل نور، تصاویر، یا صدا مجدداً بررسی می‌شود تا واکنش خاص فیزیولوژیک بدن بیمار نسبت به آن‌ها مشخص گردد. به این ترتیب فرد می‌تواند با نحوه واکنش بدن خود نسبت به تغییر در شرایط، احساسات، یا رفتار آشنا شود.

در ادامه آشنایی با نحوه کنترل فعالیت‌های بدن می‌تواند بهبود مشخص در سلامت فیزیکی و ذهنی بدن ایجاد کند. برای مثال، فردی که با سردرد مکرر و میگرن مواجه است، به این ترتیب می‌تواند با عضلات مرتبط با سردرد آشنا شده و از ریلکس کردن آن‌ها برای کاهش درد خود استفاده کند.
همچنین در طول این جلسات، تکنیک‌های عمومی ریلکس کردن همچون مدیتیشن، تنفس عمیق، تجسم هدایت شده (guided imagery) و نیز ریکلس کردن عضلات به بیمار آموزش داده خواهد شد.

یک جلسه بیوفیدبک در شرایط عادی بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ادامه پیدا می‌کند. به هر حال، طول مدت هر جلسه، تعداد جلسات مورد نیاز، و نوع تکنیک‌های استفاده شده برای درمان به مشکل بیمار و سرعت یادگیری فرد برای کنترل عملکردهای فیزیولوژی غیرارادی بدون استفاده از دستگاه بستگی دارد.

مشکلات بیوفیدبک

مشکلات و محدودیت‌های بیوفیدبکبا توجه به اینکه بیوفیدبک می‌تواند شرایط عمومی مربوط به سلامت بیمار را بهبود بخشد، این درمان ممکن است به صورت سیستماتیک باعث بهبود شرایط بدون ایجاد مشکل یا خطر خاص برای بیمار شود. به هر حال افرادی که دارای مشکلات ادراکی هستند ممکن است در هنگام اتخاذ اقدامات لازم برای درمان موفقیت‌آمیز با مشکل مواجه شوند.

استفاده از الکترودها و سایر ابزارهای مکانیکی عجیب ممکن است باعث ایجاد احساس نگرانی و تشویش در بعضی بیماران شده و در نتیجه بر سیگنال‌های دریافت شده از بدن بیمار تاثیر گذارد. وضعیت غیرعادی در این شرایط می‌تواند به خاطر صدای ناشی از سیگنال‌های الکتریکی، دمای بیش از حد اطاق، یا تماس ضعیف بین الکترودها و پوست ایجاد شود.
با توجه به اینکه تجهیزات بیوفیدبک عمدتاً برای درمان با این روش طراحی شده‌اند، این ابزارها به مقدار کافی برای تامین نیازهای درمانی همه افراد مناسب نیستند. در حقیقت تجهیزات ارزان‌قیمت‌تر مورد استفاده در این شرایط، نتایج به نسبت ضعیف‌تری را برای درمان ایجاد خواهند کرد.

برخی از انتقادات مطرح شده درباره روش بیوفیدبک بیان می‌کنند این درمان چیزی بیش از یک روش پرهزینه برای ریلکس کردن عضلات نیست. در حقیقت در صورت نیاز به تعداد جلسات درمان متعدد هزینه درمان با این روش برای بیمار به‌طور مشخص افزایش پیدا می‌کند و بسیاری از موسسات ارائه دهنده خدمات بیمه هزینه این درمان را پوشش نمی‌دهند

مزایای بیوفیدبک و نوروفیدبک

مزایای مربوط به بیوفیدبک و نوروفیدبکمزیت های بیوفیدبک بستگی به مهارت هایی دارد که خواهان یادگیری آنها هستید. به عنوان مثال ممکن است یاد بگیرید دست های خود را گرم کنید که در عوض می تواند فشار خون شما را کاهش دهد و یا سردرهای میگرنی را بهبود بخشد.

از طریق شل کردن عضلات صورت و گردن، شانه ها و کمر قادر هستید سردردهای تنشی خود را کم کنید یا بهبود بخشید و یا درد فک، درد کمر و یا دندان قروچه را کاهش دهید. با یادگیری پاسخ های ریلکسیشن به جای پاسخ های استرسی می توانید اضطراب خود را کاهش دهید.

مزیت های نوروفیدبک خیلی زیاد هستند. به عنوان مثال می توانید یاد بگیرید فرکانس های امواج مغزی خود را تغییر دهید تا افکار نامفهوم ذهن خود را کاهش داده و توانایی شناختی خود را بهبود بخشید.

تمرکز با نوروفیدبک

افزایش تمرکز با نوروفیدبکنوروفیدبک می تواند در افزایش تمرکز کمک شایانی کند. تمرکز یعنی تراکم، فشردگی مجموعه و چکیده و در اصطلاح، یعنی حفظ و نگه داری توجه و تمرکز حواس روی موضوعی معین بدون تمرکز، حواس یادگیری، مثمرثمر نخواهند بود.

همه افراد، توانایی تمرکز دارند؛ چون تمرکز، امری نسبی است و کسی نمی تواند ادعا کند که کاملاً حواس پرت است و یا همیشه تمرکز حواس دارد. دانش آموزان، ورزشکاران و افرادی زیادی هستند که در حرفه و رشته خود به افزایش تمرکز نیاز دارند.
برخی دانش آموزان و دانشجویان از حواس پرتی و عدم تمرکز در شب های امتحان گلایه کرده و یا با استفاده از قرص ها و داروهایی که بسیار خطرناک هستند سعی در افزایش تمرکز و ارتقا عملکردی مغز خود دارند. تمرکز حواس از آن جهت بسیار اهمیت دارد که می تواند سبب صرفه جویی مناسب در وقت و انرژی فرد شود.

فردی که می توان به خوبی تمرکز کند در مدت زمان کمتری کار مورد نظر و یا مسئله و مشکل را حل خواهد کرد و فردی که مدام دچار حواس پرتی می شود نمی تواند تا ساعت ها این کارایی را داشته باشد.
نوروفیدبک روشی است که در آن با استفاده از دستگاه های الکترونیکی بازخوردها و واکنش های فیزیولوژیکی و غیر اردای انسان به او شناسانده می شوند. در این صورت فرد با استفاده از نوروفیدبک قادر خواهد بود که عوامل و ایراداتی که موجبات کاهش تمرکز و حواس پرتی در او می شوند را به تدریج حذف نموده و با جایگزین کردن اعمال دیگر تمرکز را بهبود داده و سبب ارتقای عملکردی مغز خود شود.

روش نوروفیدبک در درمان افراد مبتلا به حواس پرتی و نداشتن تمرکز کاربردی بسیار دارد و امروزه یکی از روش های پرطرفدار حوزه پزشکی و روانشناسی برای درمان بسیاری از بیماری های مرتبط با مغز است. نوروفیدبک هیچ گونه عوارضی بر فرد درمان شده برجای نمی گذارد.

انواع بیوفیدبک

انواع بیوفیدبک و موارد استفاده آنانواع بیوفیدبک
از جمله این مسائل شامل موارد زیر می باشد:

اضطراب داشتن یا استرس
عوارض جانبی در شیمی درمانی
داشتن یبوست
بالا بودن فشار خون
رویکرد جسمی
داشتن مشکلات قلبی
وجود آسم
موارد استفاده بیوفیدبک
که به علت‌های متفاوتی مورد درخواست اشخاص قرار گرفته است:

احتیاج به دارو را حذف خواهد کرد یا به کم کردن آن می پردازد.
برای اشخاصی که در شرایط خود تحمل استفاده کردن از دارو را ندارند.
می‌توانند معالجه جایگزینی برای آن باشد.
هنگامی که دارو ها به خوبی پاسخگو نمی باشد.
می‌توان آن را به عنوان گزینه دیگری انتخاب کرد.
در بعضی از موقعیت ها مانند هنگام بارداری می تواند جایگزین داروها شود.
به اشخاص یاری می دهد که مدیریت سلامت خود را کسب کنند.

این روش به طور کلی ایمن می باشد.

و امکان دارد برای تمام اشخاص مطلوب نباشد.

پس از قبل از استفاده کردن در این رابطه با پزشک مشورت کنید.

انتظارات از بیوفیدبک

انتظارات شما از بیوفیدبکدر هر جلسه بیوفیدبک حسگرهای الکتریکی به بخش های مختلف بدن متصل می شوند. این حسگرها وضعیت فیزیولوژیک بدن را کنترل می کنند، وضعیت هایی مانند امواج مغز، دمای پوست، تنش عضلانی، ضربان قلب و تنفس. این اطلاعات از طریق نشانه هایی مانند صدای بوق یا نور به شما بازمی گردد.

این بازخوردها به شما آموزش می دهند تا واکنش های فیزیولوژیک بدن خود را با تغییر افکار کنترل کنید یا تغییر دهید. این تغییر و کنترل نیز به درمان شرایط کمک می کند.

به عنوان مثال بیوفیدبک می تواند بر روی عضلاتی کار کند که باعث سردرد می شوند. سپس شما یاد می گیرید چگونه تغییرات فیزیکی را در بدن خود تحریک کنید، به عنوان مثال شل کردن آن عضلات خاص که به کاهش درد کمک می کنند. هدف نهایی بیوفیدبک این است که بتوانید از این تکنیک ها به تنهایی و در خانه استفاده کنید.

جلسات بیوفیدبک به طور معمول بین 60 تا 90 دقیقه طول می کشد. طول مدت و تعداد جلسات طبق شرایط فرد و میزان یادگیری وی تعیین می شوند.

اگر بیوفیدبک برای شما موفقیت آمیز بود، به کنترل علائم و کاهش میزان مصرف دارو کمک می کند. در نهایت می توانید تکنیک های بیوفیدبک را به تنهایی انجام دهید.
در دسترس 24/7
ما همیشه آماده کمک به شما هستیم