مشاوره ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

مشاوره پیش از ازدواج تا چه حد می تواند به ما کمک کند؟

چرا وجود مشاور ازدواج و مشاوره با وی الزامی است؟

همه این سوالات وقتی در ذهن افراد می آید که در مقدمات ازدواج هستند و به آن ها پیشنهاد مشاوره با روانشناسان و متخصصان ازدواج داده می شود .

ازدواج خوب و انتخاب همسر مناسب یکی از بزرگترین تصمیمات می باشد که افراد می توانند انجام دهند. چرا که زمانی فرد ازدواج می کند، شرایط زندگی، روابط اجتماعی و خانوادگی فرد، تحت شعاع قرار می گیرند و دستخوش تغییر می باشد

با مشاوره ی قبل از ازدواج تجربه های پیش رو را می توانید ببینید که فرد را در مقابل این تعارضات آگاه کند و علاوه بر دیدن خود، در مقابل وقایع های زندگیتان که می توانید خانواده ها، کارها، پول ها و هر چیزی از غیر شما را داشته باشید. و همسرتان را ببینید و الگویی که شما و همسرتان در رابطه با آن دارید را درک کنید. خود و همسر و نوع نگاه شما به عامل های سوم در زندگی باعث می شود تجربه های بهتری در زندگی پیدا کنید و همین شناخت الگوی شما را در تصمیم گیری های زندگی باز می کند.

مشاوره قبل از ازدواج بر کیفیت زندگی مشترک تاثیر گذار است.
شاید شنیدن این حرف برایتان عجیب باشد که یک موضوع خارجی مانند یک مشاوره ازدواج، بر کیفیت زندگی شما و همسرتان تاثیرگذار باشد. اما حقیقت همین است فرض کنید یک محصول جدید بخرید که تابه حال به آن کار نکرده اید. تنها یک دفترچه راهنما یا یک بروشور می توانید آگاه شوید که چگونه با این محصول کار کنید.

آوای سعادت

مشاوره ازدواج

جدیدترین مقالات روانشناسی مشاوره ازدواج

ازدواج سنتی

طبق نظر بهترین مشاوره ازدواج سنتی بر اساس این اصل است که تنها بزرگ ترهای جامعه صلاحیت انتخاب همسر مناسب را دارند و بیشتر ازدواج ها هم اکنون نیز در برخی فرهنگ ها با ازدواج سنتی تحقق می یابد. و والدین یا بزرگ تر ها تصممیم هایشان را بر اساس پایگاه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی می گیرند و ازدواج سنتی نیازهای خانواده های گسترده موجود را بیشتر از خانواده های جدید برآورده می کند و به طور کلی در ازدواج های سنتی، پایگاه و شجره خانوادگی مهم تر از عشق و علاقه هستند.

این طور به نظر می رسد که دنیا به سمت انتخاب آزاد در ازدواج حرکت می کند و این دیدگاه در بعضی مواقع انتخاب عاشقانه نامیده می شود. هر چه جوامع از روستا نشینی به شهر نشینی روی می آورد ازدواج های عاشقانه نیز رواج بیشتری پیدا می کند. 

در گذشته والدین تاثیر قابل ملاحظه های روی عشق ورزی و انتخاب شریک داشتند و معمولا جوان ها پیوند زیادی ا نهاد خانواده داشتند و به جز در برخی حوادث اجتماعی تصادفی فرصت کمی برای دور شدن از چشم های نظاره گر والدین به دست می آوردند. و فرصت ها برای آشنایی بسیار محدود بود و عشق ورزی یک اتفاق رسمی بود و اغلب تحت نظارت والدین انجام می شد و پسر ها برای آشنایی اولیه با دختر ها باید اجازه والدین خود را کسب می کردند و اگرچه معمولا زوج ها اظهار نظر خود را داشتند ، اما امعمولا اعضای بزرگ خانواده قبل از برقراری رابطه جدی می بایست پذیرش و یا عدم پذیرش خود را اعلام می کردند. 

هر چقدر که جامعه به سمت صنعتی تر شدن پیش می رود و افراد بیرون از خانه به کار می پردازند ، جوان ها آزادی قابل ملاحظه ای برای خارج شدن از نظارت والدین به دست می آورند. و همچنین مسئولیت آن ها برای سازماندهی اوقات فراغتشان افزایش می یابد. آشنایی و برقراری ارتباط عاشقانه جز خقوق اساسی جوان تر ها به حساب می آید و این الگو با برخی تفاوت ها به نظر می رسد در تمام جوامعی که از روستا نشینی به شهر نشینی روی می آورد مصداق داشته باشد.


اهمیت ظاهر در ازدواج

مردم دوست دارند باور کنند که سطحی نیستند و “شخصیت” مهمترین بخش در یک رابطه است و ظاهر فقط یک مزیت است. همان‌قدر که نمی‌خواهیم اعتراف کنیم، همه ما سطحی‌هایی در خود داریم که باعث می‌شود در انتخاب همسر به ظاهر به‌عنوان ویژگی مهمی نگاه کنیم.

جذابیت فیزیکی مهم است و افراد جذاب دیدنی هستند، اما ظاهر فراتر از جذابیت یک فرد است. چیزهای دیگری نیز وجود دارد که ظاهر با آنها مرتبط است، مانند ظاهر رفتار که نشان دهنده چیزهای خوب در مورد یک شخص است.

زیرا افراد زیادی در این دنیا با ظاهری زیبا وجود دارند که بدترین شخصیت ها را دارند، اما مردم ممکن است به طور خودکار فکر کنند که اگر فردی خوب به نظر می رسد باید ویژگی های خوبی داشته باشد.

ظاهر افراد به دلایل دیگری غیر از ظاهر فیزیکی جذاب است که از جمله آنها می توان به رفتار و شخصیت فرد اشاره کرد.

اهمیت به ظاهر هنگام ازدواج طبیعی است؟

آیا ظاهر فیزیکی در ازدواج واقعاً همسرتان را به سمت شما می کشاند؟ پاسخ یک بله بزرگ است. ظاهر خوب در ازدواج، همسرتان را به سمت شما جذب می کند. اما در واقع عشق پایه و اساس ازدواج شماست. ظاهر فیزیکی در ازدواج، هرگز نمی تواند جایگزین آن شود.

در جلسات مشاوره خانواده درباره اهمیت زیبایی در ازدواج حرف زده می‌شود. اهمیت این موضوع هم بر کسی پوشیده نیست. فقط ظاهر فیزیکی خوب می تواند برای شما جادو کند. ظاهر خوب شما مانند آهنربا همسرتان را به سمت شما می کشاند.

اهمیت ظاهر مرد در ازدواج با قدرت جذب همسر رابطه مستقیم دارد. وقتی خوب آراسته شدید، همسرتان متوجه شما می شود. او به شما جذب می شود. وقتی ظاهرخوبی دارید، تأثیر غیرمستقیم اما بسیار مثبتی در ازدواج شما دارد. همه از ظاهر خوب برخوردار نیستند. ظاهر زیبا را با ظاهر جذاب اشتباه نگیرید. ظاهر فیزیکی در ازدواج ربطی به زیبایی ندارد. این به بدن، ظاهر آراسته و بهداشت شخصی شما مربوط می شود.

عشق دو طرفه

عشق دو طرفه 


به طور حتم شما هم مثل من این ظرب المثل را شنیده اید:(دل به دل راه دارد. 

این ضرب المثل اهمیت وجود عشق دو نفره را در پیوند و رابطه مقدس عشق نشان می دهد. برای این که رابطه مقدس عشق پایدار باشد، لازم است که عشق دو طرفه باشد.

 نشانه های عشق دو طرفه قابل تشخیص هستند، به طور مثال تنها در این وضعیت است که احترام نیز در زندگی به عشق اضافه می شود.

 در واقع این احترام است که می تواند یک رابطه و زندگی را سرپا نگه دارد و احترام نیز تنها می تواند برخواسته از عشق دو طرفه است. زمانی که عشق دو طرفه است و رابطه نیز جدی است، هر دو نفر برای بهتر و با ثبات تر بودن رابطه تا حدی حاضر به پذیرش تغییر و انعطاف در خود و رفتارشان می شوند.

دلایل مهم مشاوره ازدواج

٣ دلیل مهم برای مشاوره قبل از ازدواج 

 

چند دلیل مشاوره قبل از ازدواج را الزامی و جدی کرده است، کنترل استرس و هیجانات، قبل از گرفتن تصمیم بزرگی مثل ازدواج می باشد. مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک می کند تا به شما کمک کند و خواسته های خود را با واقعیت در میان بگذارید و به شما کمک کند تا بدون هیچ گونه سانسور و نظر خود را در مورد ازدواج با وی به اشتراک بگذارید.

 وقتی که نظرات مشاور و زوجین را بدون هیچ گونه محدودیتی می توان به آن کمک کرد تا به اهداف و خواسته های نزدیک بشوند و انتظارات و توقعات را بهتر و دقیق تر بشناسند.

شرایط مشاوره ازدواج

آیا مشاوره پیش از ازدواج را می توان یک طرفه انجام داد ؟

مطمئنا وقتی یکی از دوطرف رضایت به شرکت در جلسات نداشته باشد که البته علت آن از دید یک مشاور خیلی مهم است و حتما باید مورد بررسی قرار گیرد، روال مشاوره با آن دقتی که لازم است پیش نمی‌رود.

 با این حال برای شما می‌تواند همچنان مفید باشد، چون یاد می‌گیرید چطور شناخت مناسبی از خودتان و طرف مقابل‌تان به دست آورید، در انتخاب و تصمیم‌گیری به چه نکاتی بیشتر دقت کنید و مهارت‌های لازم برای کار کردن روی رابطه‌تان را بیاموزید. 

شما می­توانید ابتدا جلسات‌تان را به تنهایی شروع کنید، سپس با آموختن مهارت‌های لازم طرف مقابل را برای آمدن به جلسه مشاوره ترغیب کنید. 

ضمن اینکه معمولا وقتی یک طرف شروع به پیش رفتن با روال جلسات پیش از ازدواج می‌کند، طرف مقابل هم کم‌کم برای شرکت در جلسات راضی می‌شود.

ازدواج ممنوع

نشانه هایی که به شما می گوید ازدواج ممنوع

 

 در اين بين، خيلی از خانواده‌ها هم فکر می کنند ازدواج‌ کردن مثل تکاليف ديگر زندگی مانند درس‌خواندن يا کار پيداکردن است که حتما و هر چه زودتر بايد انجام شود و همين اصرار و در تنگنا قراردادن دختر يا پسرشان برای ازدواج‌کردن، باعث تصميم‌گيری های نادرست می شود که علت بسياری از طلاق‌های امروزه نيز هست. استراتژی های موفقیت در مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

 اگر شما و همسرتان تصمیم گرفتید که مشاوره قبل از ازدواج داشته باشید، موارد وجود دارد که رعایت آنها، می­ تواند به شما کمک کند تا بیشترین بهره را از این جلسات کسب کنید. 

این موارد اینها هستند: مشاوره قبل از ازدواج نگران نباشید که مشاوره قبل از ازدواج، چالش ­برانگیز باشد. 

این یک واقعیت است که یک مشاوره قبل از ازدواج موثر و خوب، به احتمال زیاد می تواند چالش برانگیز باشد. این به این دلیل است که شما در مورد برخی موارد بحث می کنید و با آنها روبرو می شوید که ترجیح می­ دادید آنها را رها کنید. 

اما، اینگونه شما و شریک زندگی­تان شناخت بهتر و بیشتری از یکدیگر پیدا می کنید و در روابط­تان رشد می­ کنید  صادق باشید (سعی نکنید “فریب­کاری” کنید)  در مشاوره پیش از ازدواج سعی نکنید افکار و عقاید را بی اهمیت جلوه دهید تا به نظر برسد که شما و شریک زندگی تان کاملاً سازگار هستید. 

این نکته کاملاً هدف اصلی مشاوره پیش از ازدواج را که باید با مشکلات روبرو شوید را نادیده می­گیرد. بازی “برنده” و “بازنده” را رها کنید. این ایده را قبول کنید که هر دو در زمین بازی برابر هستید. 

بدانید که زمانی که با مشاور خود می ­گذرانید یک “منطقه امن” است و آنچه را که در جلسات مشاوره خود مطرح می کنید نمی­ تواند سوخت مجادله­ های آینده یا لحظات “من بهت گفته بودم که” را تامین کند. 

لطفاً رازدار باشید. موارد مطرح شده در جلسات مشاوره را حتی با نزدیکترین دوستان و اعضای خانواده خود در میان نگذارید. آنچه در جلسات مشاوره مطرح می ­کنید فقط برای گوش مشاور و شریک زندگی شما است. 

فاش کردن این مسائل فقط اعتماد را از بین خواهد برد. 

متوسط هزینه مشاوره قبل از ازدواج چقدر است؟ خدمات مشاوره قبل از ازدواج بسته به محلی که در آن زندگی می­ کنید می ­توانند نوسان زیادی داشته باشند. 

به ­دلیل هزینه ­های این جلسات و همچنین هزینه ­های بالای ازدواج در ایران، ممکن است برخی از زوجین از شرکت در جلسات پیش از ازدواج صرف­ نظر کنند  اما نکته ­ای که بایستی مورد توجه قرار گیرد این است که هزینه­ های این جلسات در مقابل منافعی که عاید زندگی مشترک زوجین می ­شود بسیار ناچیز است.

 زیرا هزینه جهت داشتن یک شناخت واضح از شریک زندگی و موانع و طریقه برخورد با آنها در زندگی آینده، عاقلانه ­ترین سرمایه­ گذاری در آغاز زندگی مشترک می ­تواند باشد.

آسیب شناسی روابط زوجین

 مواردی که در آن ازدواج زوجین توصیه نمی شود

 

در مواردی ممکن است ازدواج بین زوجین توصیه نشود. 

مشاوره ازدواج بطور قطعی میتواند نظر دهد که ایا ازدواج زوجین درست است یا خیر اما در مواقعی، به هیچ عنوان ازدواج توصیه نمیشود که بعضی از موارد هم طرفین میتوانند تشخیص دهند: عدم تناجس ژنتیکی. آینده اقتصادی مرد روشن نباشد. یکی از طرفین اختلال شخصیت داشته باشد. 

زمانیکه که اختلاف سنی در ازدواج بالای 5 سال باشد. 

زمانی که مرد بیکار باشد. زمانیکه سن هر دو کم باشد.

 زمانیکه هر دو طرفین دو فرهنگ متفاوت داشته باشند. اختلاف خانوادگی چشم گیری داشته باشند.

 

تکنیک های مشاوره ازدواج

تکنیک های برتر مشاوره ازدواج بر اساس جدیدترین روش ها

تعدادی از افرادی که برای مشاوره پیش از ازدواج مراجعه می کنند افرادی هستند که تصمیم خود را گرفته اند و در واقع مشاوره را می آیند تا تائیدی بر درستی تصمیمشان باشد، ما برای این افراد "تکنیک های موثر برای روابط زوجین" را داریم تا آنها با به کار بردن آنها و ارزیابی شدن توسط مشاور، بتوانند با آگاهی کامل برای آینده زندگی خود تصمیم بگیرند. 1- استفاده از آزمون های فرافکن از آنجایی که اکثر تست های روانشناختی از جامعه آماری متفاوت از فرهنگ ما تهیه شده به همین دلیل جواب تست ها از اعتبار بالایی برخوردار نیست، یعنی نتایج آن با واقعیت شخصیت فرد مطابقت ندارد. در این میان آزمون های روانشناختی داریم که به صورت تستی نیست و پاسخ های آنها را افراد بر اساس جواب مطلوب جامعه نمی دهند در نتیجه این آزمونها به واقعیت درون فرد نزدیک تر است و متخصصین تحلیل این آزمون ها در زمان اندک می توانند اطلاعات ارزشمندی را در مورد فرد بدست آورند. یکی از این آزمون های فرافکن آزمون جملات نیمه تمام است که در زمان اندک اطلاعات بسیار ارزشمندی در رابطه با ویژگی های شخصیتی، میزان درک صمیمیت و حتی آسیب های احتمالی که فرد ممکن است حتی از آن به طور دقیق آگاه نباشد مثل وسواس فکری یا بدبینی یا حتی تعمدی سعی در پناه کردن آن داشته باشد را مشخص می کند، در مرکز مشاوره آوای سعادت شما می توانید با یک آزمون فرافکن جملات نیمه تمام هم در مورد خود و هم در مورد طرف مقابلتان اطلاعات ارزشمندی بدست آورید و این اطلاعات می تواند به شما کمک کند تا مسیری که با فرد مقابلتان می خواهید بسازید را روشن تر ببینید. 2-شناسایی چرخه های ارتباطی معیوب تعدادی از افرادی که برای مشاوره پیش از ازدواج مراجعه می کنند خواستار پیدا کردن معایب ارتباطی شان هستند مشاور در این مواقع الگوهای ارتباطی که آنها به طور ناخودآگاه برای زندگی خود انتخاب می کنند را برای آنها روشن می کنند.در واقع افرادی هستند که در مواجهه با مشکلات شیوه های دوری گزین را انتخاب می کنند مثلا وقتی استرسی می گیرند به گوشی موبایل پناه می برند، در مقابل افرادی نیز هستند که در مواجهه با چالش های زندگی، استرس آنها را بیش از حد اکتیو می کند و حالت چسبنده به موضوع پیدا می کنند مثل افرادی که در مواقع چالش وسواس فکری پیدا می کنند و نمی توانند لحظه ای از آن رها شوند بنابراین طرف مقابل را از این همه صحبت یا درگیر بودن خسته می کنند، این دو دسته افراد که به آنها زوج های مکمل گفته می شود زیاد جذب هم می شوند و چرخه ارتباطی دوری گزین –چسبنده را درست می کنند . البته ما چرخه های معیوب دیگری مثل دوری گزین-دوری گزین و چسبنده-چسبنده نیز داریم افرادی که از این سه چرخه معیوب در چالش ها و تعارضاتشان زیاد استفاده می کنند مشاورین به این افراد کمک می کنند تا این چرخه ها را بشناسند و با آموزش های مهارت حل مسئله در این چرخه های معیوب ارتباطی گیر نکنند. 3- استفاده از تکنیک های رویکرد هیجان مدار یکی از رویکردهایی که در چند دهه اخیر توانسته کمک شایانی به زوج های آشفته داشته باشد رویکرد هیجان مدار است بویژه در فرهنگ ما که برای ارزشمند کردن تعقل نادیده گرفتن هیجان را توصیه زیاد می کنند  این رویکرد بسیار توانسته به زوج ها کمک کند تا رابطه شان را از سراشیبی که بدلیل عدم شناخت هیجاناتشان می افتد، نجات دهد. اهمیت توجه به هیجانات را با یک مثال توضیح می دهم اگر شما بخواهید منزلی در محله ای بخرید مسلما شما زمانی می توانید تصمیم درستی بگیرید که زوایای مختلف محله را بررسی کنید که یکی از راه های بررسی پرس وجو از بنگاه های محله است. گرفتن اطلاعات هر چه کامل تر باشد به تبع تصمیمی که فرد می گیرد قاعدتا می تواند مناسب تر با زندگی او باشد، این مسئله در رابطه با روان نیز صدق می کند، اگر افراد اطلاعات بیشتر از هیجانات خود داشته باشند تصمیمی که می گیرند متناسب تر برای فرد می باشد، لزوما ما تصمیمات از پیش تعیین شده درست نداریم بلکه تصمیمات مناسب تر یا کمتر مناسب برای فرد داریم درنتیجه نگاه کردن به هیجانات به معنی به عمل در آوردن آن نیست، بلکه شناخت آنها و در نظر گرفتن آنها در موقع عاقلانه تصمیم گرفتن است؛ در واقع همین نکته بسیار مهم است که باعث شده از بین رویکرد های مختلف زوج درمانی، این رویکرد بیشترین تاثیر را در بهبود روابط زوج ها داشته باشد. این رویکرد به افرادی که می خواهند تصمیم مهمی مثل ازدواج بگیرند، بسیار کمک کننده است چرا که به افراد آموزش می دهد تا با هیجانات عمیق خود آشنا شوند و همچنین ببینند آیا می توانند با فردی که چنین هیجاناتی دارد ارتباط طولانی مدت داشته باشند چرا که هیجانات مثل تفکر نیست که خیلی انعطاف پذیر باشد و مشاور به افراد کمک می کند با پتاسیل های روانی خود و طرف مقابل آشنا شوند و ببینند چقدر انعطاف در برابر هر آنچه که هست و نه هر آنچه که می خواهند در آینده باشند، کنار بیایند. 4- شناسایی طرحواره ها شناخت زیربناهای فکری(طرحواره ها) کمک بزرگی به افراد می کند تا بتوانند برای زندگی خود تصمیمات مناسبتری با توجه به نوع تفکر و ظرفیت روانی خود بگیرند درواقع یکی از علت های نارضایتی افراد بعد از ازدواج تجربه زندگی مشترک به شکلی است که با آنچه قبل از ازدواج تصور می کردند بسیار فاصله دارد، متخصصین مشاور به کمک یکسری سوالات، طرحواره های ذهنی افراد را شناسایی می کنند و با آشنا کردن افراد با بخش های از وجودشان که در سایه هشیاری قرار دارد، سعی می کنند تصویر زندگی مشترکی که آنها برای خود متصور می شوند را به زندگی واقعی که احتمالا تجربه خواهند کرد، نزدیک کنند.

مشاوره قبل از ازدواج آنلاین

مرکز مشاوره آنلاین روانشناسی قبل از ازدواج آوای سعادت

گاه پیدا کردن روانشناس متخصص و باتجربه در زمینه مشاوره ازدواج بسیار مشکل است و با وجود مشغله‌های زندگی مراجعه حضوری نیز وقت، انرژی و هزینه زیادی را از افراد می‌گیرد. درنتیجه بسیاری از خانواده‌ها و دختران و پسران از دریافت مشاوره قبل از ازدواج امتناع می‌کنند. به همین منظور مشاوره تلفنی بهترین راه حل برای شماست. مرکز مشاوره تلفنی آوای سعادت با روانشناسان و مشاورانی متخصص در زمینه ازدواج به شما جهت انتخابی درست در زندگی مشترک و روابط بین همسران، خدمات مشاوره‌ای و درمانی، همراه با راهکارهای عملی ارائه می‌دهد. علاوه‌ بر این مرکز مشاوره ازدواج تلفنی آوای سعادت در مسائل گوناگون مانند خانواده، کودک و... با استفاده از متخصصانی با تجربه، خدمات درمانی و مشاوره‌ای ارائه می‌دهد. این مرکز با داشتن مشاورانی برجسته امکان مشاوره تلفنی در هر ساعت از شبانه روز را برای شما فرآهم آورده است.

در دسترس 24/7
ما همیشه آماده کمک به شما هستیم