خانواده درمانی

مشاوره خانواده آنلاین
همه ما بسته به موقعیت و شرایط مان نسبت به سایر اعضای خانواده خود مسئولیت داریم. این مسئولیت برای ارکان مدیریتی خانواده یعنی زن و مرد از اهمیت بیشتری برخوردار است. بر همین اساس زن و مرد می بایست با تکیه بر مهارت های اکتسابی حاصل از مشاوره خانواده نسبت به بهبود زندگی خود تلاش نمایند. فرزندان خانواده نیز می بایست به نحو صحیحی تربیت شوند تا بتوانند فردی موفق و مفید باشند. در مقایسه خانواده های موفق با خانواده های غیرموفق از لحاظ ساختاری به چند تفاوت ساده اما اساسی می رسیم. این تفاوت ها در مواردی نظیر آگاهی، عشق، محبت، مسئولیت پذیری و همدلی می باشد که بدون آنها نمی توان خانواده و زندگی زناشویی مناسبی داشت. اگر فردی تصمیم بر ازدواج و تشکیل خانواده گرفته است می بایست مهارت و آگاهی لازم را داشته و یا کسب نماید.


اهمیت مشاوره تلفنی خانواده چیست؟

خانواده نقش مهمی در شکل گیری شخصیت فرد در زندگی فردی و اجتماعی دارد. اما در زمان مشکلات خانوادگی باید به چه کسی مراجعه کرد؟ چه کسی به داد ما خواهد رسید؟ آیا می شود با هر کسی درد و دل کرد؟ اصلا درد و دل کردیم. او چه کاری از دستش بر می آید؟ آیا می تواند گره ای از کار ما باز کند؟ مشاوران خانواده معتقدند اگر مشکلی در خانواده پیش بیاید و شما دست روی دست بگذارید این مشکل فردا ممکن است به فاجعه بزرگتری تبدیل شود. صحبت کردن با یک روانشناس کاربلد و آموزش دیده از شما شخصیتی می سازد که در شرایط حاد بهترین واکنش را از خود نشان دهید.

مشاوره می تواند از طریق راه های گوناگونی صورت بگیرد تا بتواند نیازها و دغدغه های افراد مختلف را در زمینه‌های گوناگون برطرف نماید.

یکی از روش هایی که توسط مرکز مشاوره ما برای افرادی که قادر به حضور در مراکز مشاوره نیستند ایجاد شده است مشاوره تلفنی رایگان با موبایل است. امروز تمامی افراد موبایل دارند و به راحتی از طریق آن به شبکه اینترنت و نیز شبکه تلفن وصل می باشد.

آوای سعادت

خانواده درمانی

جدیدترین مقالات روانشناسی خانواده درمانی

آرام کردن همسر در لحظه عصبانیت

برای آرام کردن همسر تان در زمان عصبانیت چه باید کرد؟ 


واکنش هر فرد در زمان عصبانیت متفاوت است. حفظ آرامش در موقعیت‌های بحرانی به شما کمک می‌کند تا مسائل را به روش‌های بهتری حل نمایید. معمولا در دعوای بین زوجین اوضاع زمانی از کنترل خارج می‌شود که خشم و عصبانیت بر هر دو غلبه کرده و مانع از رسیدن به نتیجه‌ای منطقی می‌شود.

 1. پیش از آرام کردن همسر تان خودآرام‌شان را حفظ کنید در هنگام عصبانی شدن همسر، شما به صورت ناخودآگاه واکنشی به اندازه عصبانیت او نشان خواهید داد. در این زمان عقب بایستید، آرامش خود را حفظ کرده و سعی کنید که پیش از هر واکنشی، تحت تاثیر عصبانیت او قرار نگیرید. با حفظ آرامش بهتر می‌توانید فکر کنید.

 2. از دید همسرتان به موضوع بنگرید سعی کنید علت عصبانیت همسر خود را بفهمید. آیا روز بدی داشته؟ آیا خسته است؟ در مورد موضوع خاصی نگران است؟ علت خشم او هر چه که باشد رفتار نامناسب او را توجیه نمی‌کند؛ اما پی بردن به علت نا آرامی‌اش، به شما کمک می‌کند تا در مورد موضوعی که او را به این حال دچار کرده، صحبت کنید. 

به این صورت بیشتر می‌توانید به آرام شدن همسرتان امیدوار باشید. در نظر داشته باشید که گاهی افسردگی یا نداشتن مهارت های ارتباطی در همسرتان و یا خود شما مانع از آرامش دادن به او می‌شود. در این زمان بهتر است که برای حل مسائل، از یک روانشناس حرفه‌ای کمک بگیرید.

 3. آرام کردن همسر | سرزنش نکنید کلامی که برای آرام کردن همسر استفاده می‌کنید بسیار اهمیت دارد؛ جملاتی مثل "سعی کن آرام باشی، داد نزن"، کمکی به آرام کردن او نمی‌کند. از خود همدردی و پذیرش نشان دهید. برای این کار تنها به حرف و کلام اتکا نکنید؛ ارتباط غیر کلامی تاثیر بیشتری نسبت به حرف و سخن دارد. به او نشان دهید که درکش می‌کنید. برای مثال می‌توانید بگویید " به نظر عصبانی و خشمگین می‌آیی، بگو چه چیزی تو را انقدرناراحت کرده".

 4. در احترام گذاشتن پا فشاری کنید هر کسی ممکن است در زمان عصبانیت حرف‌هایی گفته یا کارهایی بکند که بعدا از آن‌ها پشیمان شود. پس اگر در زمان عصبانیت به حرف‌های همسرتان پاسخ دهید، شرایط بدتر می‌شود. اگر شروع به سرزنش و دعوا با شما کرد، خود را از آن موقعیت خارج کرده و از او بخواهید که پس از آرام شدن با هم صحبت کنید.

 برای مثال همسرتان با عصبانیت شروع به دعوا و سرزنش شما می‌کند؛ به آرامی به او بگویید "می‌دونم عصبانی هستی، من هم دلم می‌خواهد به حرف‌های تو گوش دهم، اما تا زمانی که بتوانی با من با احترام صحبت کنی به آشپزخانه می‌روم". برخورد صحیح در بسیاری از موارد باعث تمام شدن بحث و دعوا می‌شود.

افزایش درک و فهم همسران از یکدیگر

برای ایجاد اعتماد در زندگی مشترک افزایش درک و فهم متقابل از همسر امری ضروری است . مردان و زنانی که صمیمیت زیادی با همسرشان دارند در پیش بینی احساسات ، عقاید و باورهای همسرشان بسیار دقیقند . همسرانی که از زندگی خود رضایت بالایی دارند می توانند شخصیت ، علایق ، احساسات و نیازهای اجتماعی همسرانشان را وصف کنند و همسران آنها نیز می توانند به همان صورت همسر خود را به لحاظ ظاهر ، احساسات ، توانمندی ها و ضعف ها وصف کنند . آنها وقت زیادی که با هم صرف می کنند ، با یکدیگر درباره احساسات و اتفاقات روزمره یا آنچه همکارشان یا فرزندشان گفته است حرف می زنند و به همین دلیل ارتباط و اعتماد بیشتری به هم پیدا می کنند .

دور شدن اعضای خانواده

فاصله گرفتن تدریجی اعضای خانواده

افراد به طور طبیعی با بزرگتر شدن ، رشد و تغییر می کنند.

 در یک رابطه ، گاهی اوقات ما باید با نحوه تغییر و رشد اعضای خانواده خود سازگار شویم. هنگامی که بچه ها نوجوان هستند ، والدین بالغ این فرصت را دارند که وقتی فرزندانشان خارج از خانه هستند در مورد نحوه زندگی خود فکر کنند و در بعضی مواقع اعضای خانواده می توانند ایده های بسیار متفاوتی از آنچه به نظر می رسد داشته باشند.

 ممکن است شما فرزندی در خانه داشته باشید که می خواهد در خانه بماند چرا که آنها دوره کالج خود را در منزل می گذرانند و نمی خواهند به بیرون بروند.

 شما ممکن است بخواهید به کوهستان بروید در حالی که همسرتان مایل به ماجراجویی در سراسر جهان است.

 یک مشاور خانواده تلفنی و آنلاین می تواند به خانواده شما کمک کند تا بدون درگیری و دعوا ، آینده خود را هدایت کند .

 مشاوره زمینه ای برای ارتباط آزادانه با یک واسطه بی طرف را فراهم می کند.

رابطه زوجین با خانواده همسرشان

نکات مهم در رابطه زوجین با خانواده همسرشان

 

 1. رابطه با خانواده همسر : نقش حمایتی خانواده‌ها محافظت، رفتاری را شامل می‌شود که در واقع برای رشد اعضای خانواده امری ضروری است. این ویژگی شامل رفتارهای کلامی و غیر کلامی می‌باشد که به زوجین نوید می‌دهند در شرایط دشوار، همواره مورد حمایت خانواده‌های خود قرار دارند. این حمایت می‌تواند گاهی تنها کلام‌های محبت آمیز، جملات دلگرم کننده و رفتارهای این چنینی باشد.

 توجه کنید که خیلی از خانواده‌ها به خاطر نگرانی‌های مداوم خود از کودکی برای فرزندان‌شان نقش محافظت کننده‌های افراطی را ایفا می‌کنند. آن‌ها دائما دنبال ارائه رهنمودهایی برای مراقبت از فرزندانشان هستند. این خانواده‌ها پس از ازدواج نیز به احتمال زیاد همان سبک رفتاری را ارئه می‌دهند. این گونه رفتارها در کسب استقلال زوجین تاخیر ایجاد می‌کند و یا در بسیاری از موارد به اختلافات و تعارضاتی بین آن‌ها می‌انجامد.

 2. رابطه با خانواده همسر | میزان کنترلگری خانواده ها دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی یکی از اولین چالش‌هایی است که زوجین با آن روبرو می‌شوند. همیشه میزانی از کنترل برای راهنمایی، تاثیرگذاری ومحدود کردن رفتار اعضای خانواده ضروری است. 

اما خانواده‌ها باید بتوانند این کنترل کردن‌ها را پس از ازدواج به حداقل میزان خود کاهش دهند. در واقع زوجین نیازمند دارند که برای تشکیل یک هویت مستقل، خودشان به تنهایی تصمیم بگیرند و برای خانواده جدید خود قوانین و اصول مخصوص به خود را وضع کنند. گرچه این قواعد می‌توانند در راستای قواعد خانواده‌های اصلی وضع شوند اما مهم است که به صورت جدا از خانواده اصلی نیز تعریف گردند.

 3. نحوه‌ی ارتباط صمیمانه این که شما بتوانید ارتباط صمیمانه‎ای با خانواده‌های خود برقرار کنید بسیار اهمیت دارد. در واقع داشتن روابط صمیمانه با خانواده خود پس از ازدواج تاثیر مثبتی در هویت شما خواهد داشت و از جهتی به خاطر دریافت حمایت‌های مادی و عاطفی متقابل از آن‌ها در ارتقای وضعیت سلامت روانتان نیز بسیار موثر است.

 ارتباط صمیمانه در واقع رابطه‌ای دوستانه است که شما می‌توانید در آن بدون ترس از قضاوت، مشکلات و مسائل خود را مطرح کنید. خط قرمزها در رابطه با خانواده همسر به طور کل نحوه ارتباط شما با خانواده‌ی خود به میزان زیادی کیفیت ارتباط با همسرتان را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 گاهی اوقات مدیریت روابط آنقدر پیچیده می‌شود که افراد را در دو راهی انتخاب بین خانواده و همسر قرار می‌دهد. این گونه جبهه بندی‌ها در دراز مدت برای افراد بسیار آسیب زننده است. به هیچ عنوان نباید بگذارید کار به تنفر و قطع رابطه با خانواده همسر برسد. هنگام مواجه با این مشکلات بهتر از مشورت یک متخصص در زمینه خانواده کمک بگیرید.

لجبازی در زندگی زناشویی

لجبازی در زندگی زناشویی 

 

لجبازی یکی از ویژگی‌های انسانی است که هر فرد گاهی از آن استفاده می‌کند. فرد لجباز شبیه یک کودک رفتار می‌کند و به اصلاح "بچه می‌شود". به حرف خود اصرار ورزیده و بی دلیل به حرف کسی گوش نمی‌کند و کار خودش را انجام می‌دهد؛ گویی که هیچ چیز جلودارش نیست.

 بهترین برخورد با لجبازی همسر در زندگی زناشویی همسر شما نیز از لجبازی لذت نمی‌برد، پس بهتر است راهی پیدا کنید تا او یاد بگیرد از این روش برای رسیدن به خواسته‌هایش استفاده نکند.

 1. سکوت کنید بهترین و مورد پسندیده‌ترین رفتار، سکوت است؛ پس خودتان را کنترل کنید. زیرا اگر شما پرخاشگری کنید، لجبازی او بیشتر و بیشتر می‌شود. شما می‌توانید در زمانی دیگر به علل لجبازی او پی برده و آن‌ها را رفع کنید. مطمئنا سکوت شما موجب تغییر رفتار همسرتان نخواهد شد، اما می تواند از کشمکش و مشاجره های طولانی جلوگیری نماید.

 2. کمبود اعتماد به نفسش را درک کنید کمبود اعتماد به نفس و عدم خودباوری یکی از علل اصلی لجبازی در زندگی زناشویی است. معمولا افرادی دست به لجبازی می‌زنند که اعتماد به نفس کافی نداشته و با لجبازی به نوعی اقتدارشان را نشان می‌دهند. پس برای آرامش در زندگی و افزایش اعتماد به نفس همسر خود کمک کنید تا خود را بهتر بشناسد و باور کند.

 3. شما بی تقصیر نیستید لازم است بدانید همیشه همسرتان مقصر نیست؛ بلکه این رفتار اشتباه خودتان بوده که موجب لجبازی همسرتان شده است. خیلی وقت‌ها ممکن است به خاطر لحن اشتباه شما، همسرتان به لجبازی دست بزند.

 4. لجبازی با لجبازی فایده ندارد افراد لجباز با ناتوانی در کنترل هیجانات خود نمی توانند میان اتفاقات محیطی و احساسات درونی خود تعادل برقرار کنند و پذیرش آن برایشان دشوار است. به این ترتیب با لجبازی و فرافکنی سعی می کنند این ضعف خود را به دیگران تعمیم دهند و بقیه را مقصر معرفی کنند.فراموش نکنید که لجبازی در زندگی مشترک تنها به بدتر شدن رابطه زناشویی ختم می‌شود و با ایجاد تعارضات مختلف به هر دو شما صدمه وارد می‌کند.

برخورد با خساست همسر

برخورد با خساست همسر

 

 بسیاری از افراد فکر می کنند که زندگی با فرد خسیس به هیچ وجه ممکن نیست و طلاق تنها راه است. در حالیکه اگر به زندگیتان علاقه دارید می توانید با استفاده از برخی راهبردهای رفتاری خانواده خود را حفظ کنید و به طلاق به عنوان آخرین گزینه نگاه کنید.

 روش های مناسب برخورد با خساست همسر

 1 - قبول خساست

 در مرحله اول باید وجود خساست را در شخصیت همسرتان بپذیرید و قبول کنید که نمی توانید او را به طور کل عوض کنید بلکه تنها می‌توانید رفتارهای او را ترمیم کرده یا تعادل ببخشید. قبول این واقعیت باعث می‌شود که این مشکل به اندازه قبل آزاردهنده نباشد.

 

 2 - مشورت برای خرید

  به دلیل احتمال بروز اختلاف نظر بر سر خرج کردن، بهتر است که قبل از خرید حتما با همسرتان مشورت کنید چرا که ممکن است بعدا با لجبازی و خشم او مواجه شوید. هم ­چنین شما می ­توانید هر ماه با یکدیگر در مورد میزان مخارج احتمالی یک قرار کلی بگذارید تا همسرتان از دیدن خریدها غافلگیر نشود.

 

 3 - ابراز ناراحتی

 وقتی که از رفتار و خساست های همسرتان خسته شدید، ناراحتی خود را ابراز کنید. البته منظور این نیست که جنجال راه بیندازید و دعوا کنید؛ این کار بدترین رفتار ممکن است و تاثیر معکوس دارد. با مهربانی و زبان خوش به او بگویید که از رفتارهایش ناراحت شده اید و حتی خجالت می‌کشید. ناراحتی اگر که به صورت صحیح ابراز شود، باعث ایجاد یک تلنگر در فرد می‌شود.

 

 4 - تشویق کردن

 افراد خسیس معمولا در هنگام خرید کردن به مبلغ آن توجه می‌کنند. پس در صورتی که همسرتان هدیه یا هر وسیله ای برای شما گرفت، بابت کوچکی و ناچیزی آن شکایت نکنید و یا او را مورد تسمخر قرار ندهید. چرا که خرید همین هدیه کوچک نیز، ازلحاظ روانی برای او بسیار سنگین بوده است. از او تشکر و قدردارنی کنید. این کار باعث می‌شود که تشویق شود تا دفعات بیشتری این کار را انجام دهد و به مرور رفتار معتدل تری پیدا کند.

 

 5 - مشورت در مورد امور مالی

 برای تصمیم گیری در مورد امور مالی خانه، با یکدیگر مشورت کنید و نظرات خود را در این موارد به همسرتان بگویید. در صورتی که احساس می‌کنید همسرتان برای امور مالی خانه خساست نشان می‌دهد، پیشنهادات خود را به آرامی به او بگویید و دلایل قانع کننده بیاورید.

 

 6 - مراجعه به متخصص 

کمک گرفتن از روانشناس باعث می‌شود که شما بهتر بتوانید همسر خود را درک کنید. هم چنین روانشناس می‌تواند راهکار های بسیار موثری در مورد برخورد با همسرتان در اختیار شما قرار دهد. در صورتی که قصد طلاق گرفتن داشته باشید، روانشناس می‌تواند مزیت ها و مشکلات این تصمیم را به شما بگویید و برای یک تصمیم گیری بهتر یاری تان کند.

مشاور خانواده

چه موقع به مشاور خانواده نیاز دارید؟

 به‌عنوان یک مشاور خانواده تلفنی معتقدم، آنچه ما درون خود احساس می‌کنیم سرانجام به بیرون بروز خواهد کرد.

 حتی اگر برای مدتی بخواهیم این احساسات را پنهان کنیم و در خود بریزیم، بالاخره از جایی دیگر بیرون می‌ریزد.

 احساسات منفی مانند احساس خشم یا احساس درماندگی نسبت به همسر می‌تواند به رفتارهای مضر و گاهی آسیب‌زا دز زندگی مشترک منجر شود.

 گرچه گاهی اوقات در هنگام مشاوره متوجه می شویم زن با در نظر گرفتن شرایط زندگی، مثلاً به خاطر فرزندان، تصمیم به حفظ رابطه و ادامه زندگی مشترک گرفته اما به این دلیل که هنوز ریشه مشکلات زناشویی از بین نرفته، همسر مدام احساس کینه‌توزی می‌کند.

 این احساس کینه‌توزی سبب می‌شود زن آسیب‌های گذشته خود را با بدرفتاری نسبت به شوهر تلافی کند

. یک مرکز مشاوره روانشناسی خوب با مشاور خانواده تلفنی آنلاین مجرب می‌تواند به زوجین کمک کند احساسات منفی خود را تشخیص داده و راه مناسبی برای برخورد و مقابله با این احساسات پیدا کنند.

مدیریت خانواده

چگونه یک رابطه دشوار با خانواده را مدیریت کنیم؟

طبیعی است که گاهی اوقات در بین اعضای خانواده یک سو تفاهم، اختلاف نظر یا حتی خودخواهی تجربه کنید.

 در حقیقت، چالش ها و دشواری ها چندان غیر معمول نیستند.

 اما، اگر متوجه شدید که روابط شما با اعضای خانواده - یا حتی به طور خاص فقط با یکی از اعضای خانواده - به ویژه دشوار است، ممکن است بخواهید کمی وقت بگذارید تا آن رابطه را از نزدیک بررسی کنید.

 ابتدا از خود بپرسید که آیا رابطه ناامن است یا مدیریت آن کمی ناجور است. اگر روابط خانوادگی شما دچار سو استفاده است، ممکن است بخواهید تعاملات خود را با این فرد محدود کنید.

 در حقیقت، تحقیقات نشان می دهد که درگیری طولانی مدت با افراد و همچنین روابط منفی می تواند بر سلامتی شما تأثیر بگذارد.

 از طرف دیگر، اگر فقط با منفی نگری، رفتار ناپسند، آزارهای اندک یا اعضای خانواده بیش از حد چشمگیر روبرو هستید، مواردی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا این تعاملات برای شما استرس زا نباشد.

 در اینجا چند نکته در مورد مدیریت روابط دشوار با خانواده آورده شده است.در ارتباط با این موارد می توانید به مرکز مشاوره آوای سعادت مراجعه کنید.

 مرکز مشاوره آوای سعادت بزرگ ترین مرکز مشاوره در ایران می باشد. این مرکز ارائه دهنده خدمات غیر حضوری و مشاوره تلفنی روان شناسی می باشد.

مشاوره خانواده تلفنی

مشاور خانواده تلفنی چه مزایایی دارد؟

ما در جلسات مشاوره خانواده تلفنی یا مشاوره خانواده آنلاین یا حضوری، خانواده یک کل در نظر گرفته می شود.

 در واقع می توان خانواده را مانند یک سیستم رایانه ای تصور کرد که هرکدام از اعضا نقشی حیاتی در عملکرد صحیح سیستم دارند.

 زمانی که مشکلات درونی یا بیرونی یکی از اعضا را تحت تاثیر قرار دهد، خانواده به عنوان یک کل نمی تواند سالم باقی بماند.

 بنابراین جلسات مشاوره خانواده تلفنی اهمیت بسیاری دارد.

 در واقع در این جلسات تک تک اعضا به صورت مستقل بررسی می شوند و مشکلات به صورت یک کل واحد در نظر گرفته می شود.

 مهم ترین مسئله ای که خانواده ها را با مشکل مواجه می کند، نداشتن مهارت ارتباط و درک یکدیگر است. 

عدم درک انتظارات و نیازهای اعضای مختلف خانواده مشکلات زندگی را پر رنگ تر کرده و چالش ها را گسترده تر می کند. این مشکل به خصوص در زوجینی که به تازگی ازدواج کردند یا خانواده هایی که فرزند نوجوان دارند بیشتر است.

مزایای مشاوره خانواده

مشاوره خانواده تلفنی

در دنیای پر سرعت امروزه که افراد نمی توانند مسافت های طولانی را برای حضور در جلسات مشاوره طی کنند، مشاوره تلفنی خانواده خدمت جدیدی است که افراد به راحتی آن را دنبال کنند. در مشاوره خانواده آنلاین، مشاور اگر لازم باشد با تک تک اعضای خانواده صحبت کرده و مشکلات را از راه دور بررسی می کند.

 این خدمات برای افرادی که به هر دلیلی امکان حضور در جلسات مشاوره را ندارند بسیار مناسب است.

 به عنوان مثال در شرایطی که مسائل خانوادگی تهدید بزرگی محسوب شده و فرد نمی تواند برای حضور در جلسات از خانه خارج شود، مشاوره تلفنی خانواده به او کمک خواهد کرد.

 در مشاوره تلفنی همانند مشاوره حضوری، مشاورین مشکلات شما را با دقت بررسی کرده و با توجه به شرایط زندگی راهکارهای عملی را در اختیار شما قرار می دهند.

در دسترس 24/7
ما همیشه آماده کمک به شما هستیم