مشاوره خانواده

هر گاه یک مرد و یک زن تصمیم به ازدواج و گذراندن باقی عمر با یکدیگر می گیرند، یک خانواده تشکیل می شود. خانواده در ادامه با پرورش فرزندانی در دامان پر مهر خود تکمیل شده و به بلوغ می رسد.
هر یک از اعضای خانواده به واسطه ی همزیسیتی و محبتی که منشا گرفته از هسته ی خانواده است، رابطه عاطفی و اجتماعی عمیقی با دیگر اعضا دارد. این روابط به قدری مهم است که تاثیر زیادی بر سلامت روان و شخصیت اجتماعی افراد می گذارد.
اما همین ارتباط عمیق زمانی که پر تنش و خالی از محبت باشد، می تواند باعث بروز ناراحتی و مشکلات جدی برای هر یک از افراد شود. به همین دلیل باید به کوچک ترین مشکلات یک خانواده توجه شود و برای بهبود آن اقدامات لازم انجام شود.
با وجود افزایش روز افزون مشکلات خانوادگی مشاوره خانواده این روزها نقش بسیار مهمی را در کاهش مشکلات در آن خانواده افراد ایفا می‌کند و آمارهایی که توسط ارگان های مختلف منتشر شده است مشکلات خانوادگی به خصوص در شهرهای بزرگ بسیار زیاد شده است.

مشاوره ها می توانند نقش بسزایی را در کاهش دغدغه های افراد در زمینه مشکلات مختلف ایفا نمایند .
چرا که خانواده به عنوان پایه و بنیان و کوچکترین عضو یک جامعه می تواند نقش بسیار مهمی را در طی این چند روز آینده و ثبت و جهت زندگی اخلاق و نیز سلامت فردی و اجتماعی استوار در آینده ایفا نماید در محیط خانواده رشد عاطفی و نیز سلامت روحی و روانی افراد می‌توانند در آینده جامعه و نیز خود خانواده نقش بسیار مهمی را ایفا نمایند.

بسیاری از خانواده ها و مشکلات بسیار زیادی از جمله افسردگی عدم ارتباطات مطلوب بین یکدیگر و صحبت کردن با یکدیگر ارتباط و نیز همدلی و نیز مشکلاتی از این دست مواجه هستند که می‌توانند روزبه‌روز بنیان خانواده را سست تر نموده است.

آوای سعادت

مشاوره خانواده

جدیدترین مقالات روانشناسی مشاوره خانواده

شوهر خسیس

با شوهر خسیس چه کنیم ؟ 

 

چگونه برای تامین هزینه های زندگی از او پول طلب کنیم ؟ چرا باید مدام بر سر مسائل مالی با او مشاجره کنیم ؟ این سوالات و صدها سوال مشابه دیگر در ذهن زنانی که شوهران خسیسی دارند، موج می زند. مطمئنا زندگی در کنار کسی که در مورد مسائل مالی خساست به خرج می دهد دشوار است.

 کسانی که به خسیس بودن متهم می شوند، خود را از این صفت مبری می دانند. آن ها اعتقاد دارند که مدیریت مالی آنان بیشتر از بقیه است و خساست خود را نوعی صرفه جویی وآینده نگری تعبیر می کنند. اما لازم است که خسیس بودن و خساست را از دیدگاه روانشناختی مورد بررسی قرار دهیم.

خساست نوعی تنگ نظری در نحوه خرج کردن و استفاده از منابع مالی در امور زندگی است. حتی فراتر از آن دیده می شود که فرد خسیس از لحاظ هیجانات و ابراز کردن احساسات نیز خسّت دارد. در واقع خسیس بودن یک نوع اختلال روانی و شخصیتی محسوب می شود. 

افراد خسیس نسبت به دیگران شک و بدبینی دارند. آنها همیشه در توهم این هستند که سایرین برای دارایی و ثروت آن ها نقشه کشیده اند و قصد به تاراج بردن اموال آن ها را دارند. از نزدیک شدن افراد به خودشان عصبانی و نگران می شوند. اگر کسی بخواهد با آن ها معاشرت کند، به چشم یک دشمن به او نگاه می کنند.

در بیشتر مواقع در بررسی روانشناسی افراد خسیس، نوعی اختلال افسردگی و وسواس فکری در این افراد مشهود است. افسردگی یک بیماری روانی بسیار وسیعی است که نمودهای ظاهری متفاوتی دارد. افسردگی می تواند ریشه بسیاری از اختلالات رفتاری باشد. 

همچنین وسواس فکری که مجموعه ای از فکرهای مزاحم و فشارهای عصبی است و فرد را دچار تنش های روانی کرده و منجر به رفتارهای غیر منطقی در او می شود. همچنین می تواند به رفتارهای وسواس گونه در خرج کردن پول و یا وسواس در ابراز بعضی رفتارهای نابهنجار باشد.

بسیاری از افراد خسیس در تنهایی و انزوا زندگی می کنند. شاید در نگاه اول چنین به نظر آید که آنان برای فرار کردن از هزینه های معاشرت با دوستان و اقوام تنهایی را ترجیح می دهند. اما تنها دلیل انزوای افراد خسیس این نیست. اصولا آن ها در برقراری روابط اجتماعی نیز دچار مشکل هستند. در افکار آن ها لبخند زدن هم هزینه دارد. به همین دلیل به مرور زمان دچار اشکال در ایجاد ارتباط با انسان ها می شوند.

دیر آمدن همسر به خانه

دلایل اصلی دیر آمدن شوهر به خانه

 

 اغلب شوهران دلیل دیر آمدن خود را مشغولیت شغلی بیان می‌کنند اما زنان جذاب بودن محیط بیرون را دلیل دیر آمدن شوهرشان در نظر می‌گیرند. 

این در حالی است که در بررسی‌های انجام شده، جذاب نبودن محیط خانه و کمبود آرامش و عدم دریافت لذت از خانه اصلی ترین دلیل دیر آمدن همسر به خانه شناخته شد. به طور کلی 3 دلیل دیر آمدن مردان عبارتند از: _مشغولیت شغلی جذاب بودن محیط بیرون جذاب نبودن محیط خانه چگونه زنان مانع دیر آمدن همسرشان بشوند؟

 برای بهتر شدن اوضاع و برآورده شدن انتظارات همسرتان بهتر است از راهکارهای مثبت و پاداش دهی استفاده نمائید. تنبیه به صورت کلی توصیه نمی‌شود.

 1- در فضای خوب و با یک لحن مناسب دلیل دیر آمدن او را گوش کنید.

 2- شب‌هایی که زودتر می‌آید او را تشویق کرده و به او بگویید از زود آمدنش خوشحالید یا مثلا شب‌هایی که زود می‌آید، بعضی از رفتارهای اشتباه او را ببخشید و البته از لفظ "چون شب زود آمدی اشکال ندارد" استفاده کنید.

 3- مراسم شام را لذت بخش کنید. در زمان غذا خوردن و شام خوردن، به او بگوئید از این که با هم شام می‌خورید احساس خوبی دارید.

 4- از او بخواهید شب‌هایی که دیرتر می‌آید، مسئولیت پذیر باشد و به شما خبر بدهد.

 5- دیر آمدن شوهر را بهانه ای برای تحقیر، سرزنش و یا بی توجهی به او نکنید.

 6- به او بفهمانید که قرار نیست کنترلش کنید و زود آمدن او به خانه، نشانه تسلط بر او نیست. به خاطر داشته باشید که مهارت شما در ساختن خانه‌ای امن و خواستنی بسیار اهمیت دارد. اما گاهی حتی استفاده از بهترین روش‌ها نیز فایده ای ندارد، چرا که موضوع تنها مربوط به شما و خانه نمی‌شود.

 در این شرایط خودتان را سرزنش نکنید. تنها کافی است با دریافت مشاوره روانشناسی و خانواده ریشه‌های مشکل را پیدا کرده و در صدد حل آن برآیید. به این صورت می‌توانید از دعواهای زناشویی نیز پیشگیری کنید.

حریم خصوصی در مشاوره

باید توجه داشت که در مشاوره آنلاین نیز مثل مشاوره حضوری مقادیر مختلفی از اطلاعات شخصی، خصوصی و بین فردی ارائه می­ شود. در این حالت محرمانه دانستن و محافظت از این اطلاعات از جمله وظایف بسیار مهم مشاور است. این اصل رازداری یکی از اصول اولیه و مهم در مشاوره به حساب می آید. وقتی مراجع احساس کند اصل رازداری توسط مشاور او رعایت شده می تواند یه راحتی احساس امنیت کرده و اتحاد درمانی مستحکمی را با مشاور خود برقرار کند. به طور کل در مشاوره روانشناسی آنلاین می بایست استانداردهای محکمی برای حفظ حریم خصوصی مراجع در نظر گرفته شود. همواره به خاطر داشته باشید که روانشناس آنلاین باید مثل سایر مشاوران از صلاحیت و آموزش­ های لازم برخوردار باشند.

مسائل مشاوره خانواده تلفنی

مسائل مطرح شده در مشاوره خانواده تلفنی 
 جلسات مشاوره خانواده می‌توانند مباحث مختلفی را در بر بگیرند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موضوعات زیر اشاره کرد.  

اختلاف با همسر و تصمیم گیری برای طلاق

اختلاف بر سر تربیت فرزندان

درگیری با نوجوانان و مسائل مرتبط با دوره رشدی آن‌ها

اختلافات مالی و مسائل شغلی نظیر بازنشستگی-

حل اختلاف میان فرزندان از موضوعات مهم مشاوره خانواده تلفنی

...درگیری یکی از اعضا با مشکلات روان شناختی نظیر افسردگی، اضطراب و

وجود اختلاف نظرهای عقیدتی و ناتوانی برای سازگاری با یکدیگر

ناتوانی و عدم سازگاری با بروز تغییرات بزرگ در خانواده نظیر مرگ یا ابتلای یکی از اعضا به بیماری‌های مزمن

وظیفه مشاوره خانواده

مهم ترین وظیفه مشاوره خانواده چیست؟

مهم ترین وظیفه روانشناسی خانواده حفظ ثبات روانی و بازگرداندن آرامش به خانواده است. مشاور با شناخت ظرفیت اعضای خانواده کمک می کند که توانایی افراد خانواده برای برخورد با مسائل و چالش های زندگی بیشتر شده تا جایی که فرد قادر باشد تا آن ها را به تنهایی حل کند. برقراری رابطه ایجاد اتحاد ارزیابی دقیق و تشخیص درست و درمان قطعی مشکل هدف گزینی و طرح ریزی درمان آن هم به طور واقع بینانه و درست تشویق و انگیزه دهی به اعضای خانواده از بین بردن مقاومت فرد بیمار برای مخالفت و دعوت به آرامش نیز از دیگر وظایف مهم روانشناسی خانواده به حساب می آید.

مشاوره حضوری یا تلفنی؟

مشاوره حضوری بهتر است یا تماس با شماره مشاوره تلفنی خانواده؟

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که هنوز نمی‌دانید مشاوره حضوری خانواده بهتر است یا دریافت مشاوره از طریق تماس با شماره مشاوره تلفنی خانواده باید به شما بگوییم که هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند  مشاوره آنلاین یا تلفنی هیچ تفاوتی با مشاوره حضوری ندارد و هر دو از نظر کیفیت برگزاری جلسات، مدت زمان جلسه، تخصص درمانگر و همچنین هزینه مشاوره یکسان هستند. تنها تفاوت مشاوره حضوری و تلفنی در ارتباط حضوری و غیرحضوری مراجعان است. البته باید این نکته را در نظر بگیرید که در برخی شرایط، دریافت مشاوره از طریق تماس با شماره مشاوره تلفنی خانواده بهتر از مراجعه حضوری است. در موارد مانند گزینه‌های زیر، بهتر است از روش مشاوره خانواده تلفنی یا آنلاین بهره بگیرید: 1. زمانی که در فاصله مکانی بسیار دوری از مراکز مشاوره و مشاور خانواده قرار دارید. در این شرایط تماس با شماره مشاوره تلفنی خانواده این امکان را به شما می‌دهد که به راحتی و بدون دغدغه از خدمات مشاوره و روانشناسی خانواده استفاده کنید. 2. اگر به بیماری مبتلا هستید و یا هر یک از اعضای خانواده دارای مشکلات و محدودیت‌های شدید جسمی هستند، شماره مشاوره تلفنی خانواده می‌تواند راه حل خوبی باشد. بنابراین این فرصت را دارید که به جای ایجاد وقفه در جلسات مشاوره خانوادگی، درمان خود را به صورت غیرحضوری و منظم پیگیری کنید. 3. گاهی عدم همکاری اعضای خانواده و به‌ویژه فرزندان، برای مراجعه حضوری به مرکز مشاوره خانواده باعث می‌شود که تماس با شماره مشاوره خانواده به عنوان گزینه برتر مطرح شود.

اصول مشاوره خانواده

یک اصل اجتناب ناپذیر در روانشناسی خانواده

با توجه به اینکه همه انسان ها در اجتماعی به نام خانواده زندگی می کنند و یا حتی در صورت زندگی انفرادی به نحوی به یک خانواده متعلق دارند، نباید تنها شرایط و منافع شخصی در نظر گرفته شود. ما نسبت به تک تک اعضای خانواده خود، مسئولیت هایی داریم و می بایست برای حفظ ارکان خانواده به آنها پایبند باشیم. خوشبختانه در کشور ما، خانواده در بالاترین جایگاه فردی و جمعی قرار دارد و این موضوع نشان دهنده مهر و محبت بالای اعضای خانواده ها در ایران است. باید این مساله را در نظر داشته باشیم که ما تنها زندگی نمی کنیم که هر طور خواستیم زندگی کنیم  و بر همین اساس حتما باید بدانیم که رفتار و کردار ما بر جو خانواده اثرگذار است. اگر یکی از اعضای خانواده مشکلی داشته باشد کل خانواده را درگیر خود می کند. جالب است بدانید منشا مشکلات انسان ها در یک جایی از گذشته قرار دارد  اگر شخصی پرخاشگر است، دروغ می گوید، افسرده است، همیشه منفی نگری می کند، تعهد اخلاقی ندارد و … باید دانست که این مشکلات به یکباره به وجود نیامده است و غالبا ریشه در سبک زندگی و سیستم خانوادگی آن شخص دارد. زمانی که یک شخص برای مشکلی به روانشناس مراجعه می نماید با بررسی های مقدماتی اگر مشخص شود که منشا ایجاد این مشکل از خانواده بوده، لازم است دیگر اعضای خانواده نیز مورد ارزیابی قرار گرفته و راهکار متناسب با شرایط موجود ارائه شود.

همسرداری و تربیت فرزند

مشاوره خانواده به منظور همسرداری و تربیت فرزند

همسرداری و تربیت فرزند یکی از مهمترین مباحث در حوزه خدمات مشاوره خانواده است. رفتار مناسب با همسر برای دوام زندگی و همچنین تربیت صحیح فرزندان مهمترین مواردی هستند که باید به آنها توجه ویژه ای داشت. لازم است بدانید که حال اعضای خانواده بصورت کاملا مستقیم به هم وابسته است و وظیفه مدیریت این مسائل با والدین است. کودک را می توانیم مانند نهالی کوچک یا گِلی خام بدانیم که بصورت کامل از حرکات و رفتار ما تاثیر می گیرند. به موضوع تربیت فرزند حتی باید قبل از اقدام به فرزندآوری پرداخت  به اینصورت که می بایست زیرساخت های لازم جهت رشد و تربیت سالم فرزند مهیا باشد. اگر اختلافی بین زن و شوهر وجود دارد می بایست حتما رفع شود تا این مشکل به تمامی اعضای خانواده سرایت داده نشود. این امکان هم اکنون برای شما وجود دارد که از خدمات مشاوره خانواده دکتر لیلا جبلی بهره مند شوید. توجه داشته باشید که این خدمات تنها برای خانم ها یا صرفا برای آقایان نیست  بلکه هر شخصی به تنهایی یا با همسر و فرزندان خود می تواند از مشاوره خانواده بهره بگیرد.

موضوعات مشاوره خانواده تلفنی

مشاوره به منظور حل اختلاف، خیانت همسر و طلاق

وجود و بروز یکسری اختلافات ممکن است در هر خانواده ای اتفاق بیافتد. مهمتر از اینکه به دنبال چرایی و علت این ماجرا باشیم می بایست به دنبال حل و رفع این مشکلات باشیم. بحث بی مورد و دامن زدن به این موارد چیزی را حل نخواهد کرد. توصیه می کنیم در چنین مواردی حتما با مشاور خانواده مجرب در ارتباط باشید تا بتوانید یک راهکار صحیح را برای پایان دادن به مشکلات بیابید. در بسیاری از موارد، مشکلات بین زوجین با راهکارهای بسیار ساده قابل رفع می باشد  چون هر دو طرف قصد حفظ و حراست از زندگی خود را دارند تنها با کسب مهارت های لازم می توان یک زندگی شاد و رویایی را در کنار همسر و فرزندان تجربه کرد.

مشاوره خانواده تلفنی

مشاوره خانواده چیست؟

خانواده درمانی که تحت عنوان مشاوره خانواده شناخته می شود، یکی از روش اصولی و کاربردی است که برای رفع مسائل خانوادگی و تمام مشکلاتی که از خانواده شکل می گیرد و یا به خانواده نفوذ می کند، استفاده می شود. در مشاوره درمانی خانواده، با استفاده از انواع روش های درمانی و تکنیک های متفاوت مانند فرد درمانی، رفتار درمانی، گروه درمانی و موارد دیگر به مراجعان کمک می شود. اما مهمترین مسئله ای که ممکن است گاهی حل نشدنی به نظر برسد این است که افراد نمی دانند چه زمانی نیاز به مشاوره دارند.

در دسترس 24/7
ما همیشه آماده کمک به شما هستیم