آوای سعادت

یک واکنش عصبی، دلیل سرخ شدن صورت موقع خجالت

چهره بسیاری از افراد هنگام قرار گرفتن در یک موقعیت خجالت آور سرخ می‌شود، محققان دلیل آن را یک واکنش عصبی می‌دانند.
ما در زندگی خود در معرض بسیاری از موقعیت‌های عجیب و غریب قرار می‌گیریم که ممکن است برای ما شرم آور باشد و زمانی که احساس خجالت می‌کنیم، سعی می‌کنیم تا حد امکان آن را از اطرافیانمان پنهان کنیم، اما شکست می‌خوریم و صورتمان قرمز می‌شود؛ سوال اینجاست که چرا این اتفاق می‌افتد؟

توضیح علمی برای قرمزی صورت ناشی از خجالت کشیدن

توضیح علمی این پدیده به پاسخ بدن به هورمون آدرنالین باز می‌گردد که در هنگام احساس ترس توسط بدن ترشح می‌شود. مواقعی که خجالت می‌کشیم باعث می‌شود تا این هورمون ترشح شده به سیستم عصبی ما سیگنال عصبی ارسال کند و در نتیجه باعث گشاد شدن مردمک چشم یا افزایش ضربان قلب شود؛ در نتیجه این اتفاق، رگ‌های خونی بدن از جمله رگ‌های صورت گشاد می‌شوند که باعث افزایش میزان خون در بدن و مشاهده آن توسط دیگران می‌شود.

جنبه روانی این پدیده

بدن همیشه با چیزهایی که در مورد آن کشف می‌کنیم ما را شگفت زده می‌کند. یکی از مطالعات نشان می‌دهد که قرمزی صورت گواه احساس واقعی گناه است. این باعث تقویت روابط اجتماعی می‌شود.

آیا می‌توان از قرمزی پوست جلوگیری کرد؟

هیچ راهی برای جلوگیری از قرمزی پوست به شما کمک نمی‌کند جز اینکه احساس خجالت نکنید، در غیر این صورت کنترل آن تا حدودی دشوار است و یک امر موقتی است که به محض احساس آرامش از بین می‌رود، اما برخی افراد برای رهایی از این حالت به جراحی آندوسکوپی و جدا کردن عصب مذکور که باعث احساس شرم می‌شود متوسل می‌شوند، اما یکی از بدترین عوارض این جراحی تعریق مداوم صورت است.