/news/?id عوارض افسردگی بعد از زایمان را
آوای سعادت

عوارض افسردگی بعد از زایمان را جدی بگیرید

افسردگی پس از زایمان (PPD) بر اساس راهنمای تشخیص اختلالات روانی، یکی از انواع افسردگی می‌باشد که به دلیل تغییرات جسمی، عاطفی و رفتاری که ممکن است بعد از زایمان اتفاق بیافتد، به وجود می‌آید. افسردگی بعد از زایمان با فاصله زمانی 4 هفته بعد از زایمان شروع می‌شود. فاصله بین فراغت از بارداری و شروع افسردگی در کنار شدت افسردگی، مستقیما بر روی علائم افسردگی پس از زایمان در زنان و تشخیص آن تاثیر گذار است. با توجه به اینکه این اختلال برای مادر و نوزاد او می‌تواند بسیار آسیب زننده باشد؛ توصیه می‌شود هر چه سریعتر مدیریت بحران آغاز شود، برای این منظور می‌توانید از مشاوره افسردگی بهره بگیرید. در این مقاله دلایل، علائم، نشانه‌ها، نحوه تشخیص و درمان افسردگی بعد از زایمان در زنان توضیح داده شده است.

افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان، نوعی از افسردگی است که طیف وسیعی از تغییرات جسمی و روحی را در زنانی که تازه صاحب فرزند شده‌اند، توصیف می‌کند. تغییرات هورمونی که در جریان افسردگی بعد از زایمان اتفاق می‌افتد ناشی از افت سریع هورمون‌ها در بدن زن، بعد از تولد نوزاد می‌باشد. با وجود اینکه هنوز رابطه واقعی بین افت هورمون‌ها و افسردگی مشخص نشده است ولی در دوران بارداری سطح هورمون‌های استروژن و پروژسترون افزایش می‌یابد و بعد از زایمان به شدت افت می‌کند. حدود سه روز بعد از زایمان سطح این هورمون‌ها به میزانی که قبل از بارداری بوده برمی‌گردد. برای آگاهی بیشتر درباره انواع افسردگی کلیک کنید.

میزان شیوع افسردگی بعد از زایمان در زنان

تقریبا تمامی مادران، افسردگی پس از زایمان را تجربه می‌کنند اما معمولا ده درصد آنان افسردگی اساسی و طولانی تری خواهند داشت. از هر هزار نفر تقریبا یک نفر دچار نوع شدید و جدی افسردگی بعد از زایمان (جنون پس از زایمان) خواهد شد. برای شناخت بیشتر درباره افسردگی اساسی کلیک کنید.

علائم افسردگی پس از زایمان

اغلب علائم افسردگی پس از زایمان بسیار شبیه به تغییراتی است که به طور معمول بعد از تولد نوزاد اتفاق می‌افتد؛ تغییر اشتها، خستگی بیش از حد، کمبود میل جنسی در زن، تغییرات مکرر خلق و خو و ... از آن جمله‌اند. اما علائم دیگری در مادران افسرده وجود دارد که چندان طبیعی نیست که می‌توان به موارد زیر اشاره داشت. 1- از دست دادن حس لذت 2- احساس بی ارزشی 3- ناامیدی 4- درماندگی 5- صدمه زن به خود، نوزاد یا اشخاص دیگر برای اطلاع از سایر علائم افسردگی و بی میلی جنسی در زنان کلیک کنید.

عوامل تشدید کننده ابتلا به افسردگی بعد از زایمان

عوامل زیادی وجود دارند که خطر ابتلا به خلق پایین بعد از زایمان را افزایش می‌دهند که موارد زیر را دربر می‌گیرد. 1- سابقه افسردگی: سابقه افسردگی پیش از بارداری یا در طول دوران بارداری 2- بارداری ناخواسته: ممکن است خانم درباره بارداری دچار شک و تردید باشد و از آمادگی خود برای مادر شدن مطمئن نباشد 3- تعداد فرزندان: هر چه مادر بچه‌های بیشتری داشته باشد، احتمال ابتلای او به افسردگی پس از زایمان افزایش می‌یابد. 4- بیماری مادر: بیماری مادر از جمله عوامل مهمی است که خطر ابتلا به افسردگی بعد از بارداری را افزایش می‌دهد. 5- سایر عوامل: سندروم پیش از قاعدگی، عدم توجه همسر، تنهایی، تعارضات موجود در زندگی زناشویی برای شناخت بیشتر درباره سندروم پیش از قاعدگی کلیک کنید.

انواع افسردگی پس از زایمان

سه نوع افسردگی بعد از زایمان وجود دارد که در ادامه توضیح داده خواهد شد. افسردگی بعد از زایمان خفیف (عامیانه) این نوع افسردگی بسیار خفیف است و در اصطلاح به آن افسردگی بعد از زایمان گفته می‌شود. این نوع افسردگی درست پس از زایمان در اکثر زنان رخ می‌دهد و از نظر روانشناسان کاملا طبیعی است. این نوع افسردگی معمولا چند ساعت تا چند هفته بعد از زایمان با فرد همراه است. آنچه که اکثر افراد به عنوان افسردگی پس از زایمان می‌شناسند، همین نوع از افسردگی است که معمولا برای بهبود آن به یاری درمانگر نیاز ندارند و با ارتباط با مادران دیگر و تعامل با آن‌ها از بین خواهد رفت.

افسردگی پس از زایمان (PPD)

از لحاظ علمی این نوع افسردگی به عنوان افسردگی پس از زایمان شناخته می‌شود. اغلب چند روز تا چند هفته پس از تولد نوزاد اتفاق می‌افتد. این نوع افسردگی نه تنها برای فرزند اول بلکه برای هر نوبت زایمان اتفاق می‌افتد. مادران دچار احساس غم، اندوه، ناامیدی، اضطراب، تحریک پذیری مشابه با افسردگی نوع اول اما با شدت بیشتر و گسترده تر می‌شوند. PPD شما را از انجام کارهای روزمره باز می‌دارد و عملکردتان را کاهش می‌دهد. افسردگی بعد از زایمان بسیار جدی است و نباید مادر یا اطرافیان او نسبت به درمان افسردگی بعد از زایمان بی تفاوت باشند چرا که علائم بیماری تشدید خواهد شد. برای اطلاع از بهترین روش‌های درمان افسردگی کلیک کنید.

جنون بعد از زایمان

جنون بعد از زایمان یک بیماری روانی بسیار جدی است. علائم آن در سه ماه اول پس از زایمان در مادران ظاهر می‌شود. مادران مبتلا به جنون بعد از زایمان از واقعیت فاصله می‌گیرند و دچار توهم می‌شوند. سایر علائم جنون پس از زایمان شامل بی خوابی، عصبانیت، بی قراری، بی تابی، احساس سردرگمی و آشفتگی و... می‎باشد. در برخی از مواقع فرد نیاز به بستری شدن دارد چرا که ممکن است به خود، اطرافیانش و حتی نوزاد آسیب برساند. برای اطلاع از نشانه‌های جنون بعد از زایمان کلیک کنید.

اختلالات هم آیند با افسردگی بعد از زایمان

علائم اضطراب و استرس همچنین وسواس به ندرت پس از زایمان رخ می‌دهند. افراد مبتلا به افسردگی بعد از زایمان، همواره نگران سلامتی نوزاد خود هستند و دچار ترس‌های غیر منطقی نسبت به سلامت نوزاد خود می‌شوند. پس از زایمان ممکن است فرد دچار اختلال هراس همراه با افسردگی نیز بشود. از آنجایی که افسردگی مادر اثرات منفی زیادی در جریان رشدی کودک خود ایجاد خواهد کرد درمان افسردگی و مشاوره روانشناسی حائز اهمیت است. برای آشنایی بیشتر درباره افسردگی مادر کلیک کنید.

درمان افسردگی پس از زایمان

درمان افسردگی بعد از زایمان بستگی به نوع و شدت افسردگی در بیمار دارد. برای درمان افسردگی بعد از زایمان از روش‌های درمانی مانند روان درمانی، مشارکت در گروه درمانی، داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد اضطراب استفاده می‌شود. حضور یک حمایت کننده در درمان این نوع افسردگی تاثیر شگرفی خواهد داشت. برای درمان افراد مبتلا به جنون بعد از زایمان معمولا از داروهای قوی استفاده می‌شود و در بسیاری از موارد حتی نیاز به بستری شدن می‌باشد. برخلاف تصورات غالب، استفاده از داروهای مخصوص این اختلالات روانی زیر نظر پزشک مشکلی ندارد و بسیاری از مادران شیرده در طول دوران شیردهی از این داروها استفاده می‎‌کنند. برای اطلاع از عوارض داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد اضطراب کلیک کنید.

چه زمانی مادر باید برای درمان افسردگی اقدام کند؟

غفلت از درمان افسردگی بعد از زایمان و عدم درمان آن هم برای مادر و هم برای نوزاد خطرناک می‌باشد. پیش از بارداری و زایمان نیز افسردگی می‌تواند در خانم وجود داشته باشد، پس حتما در برای اطمینان از این مورد مقاله علائم افسردگی در زنان را بخوانید. در صورت مشاهده علائم زیر حتما برای معالجه باید اقدام شود. 1- ادامه پیدا کردن علائم افسردگی بیش از دو هفته 2- پایین آمدن عملکرد فرد به صورتی که قادر به انجام کارهای روزانه و طبیعی خود نیز نباشد 3- افکار مبتنی بر صدمه رساندن به خود یا نوزاد 4- احساس اضطراب و دستپاچگی زیاد

نکات مهم برای مقابله با افسردگی پس از زایمان

از جمله نکات مهمی که برای درمان افسردگی بعد از زایمان باید مورد توجه مادر و اطرافیان قرار بگیرد می‌توان به موارد زیر اشاره داشت. 1- از توانایی خود و نوزادتان باید انتظاراتی واقع بینانه داشته باشید. 2- فعالیت‌های بدنی، ورزش و پیاده روی بسیار برای فرد مفید می‌باشد. 3- فراموش نکنید که هر کسی در زندگی روزهای خوب و روزهای بدی را خواهد داشت. 4- افسردگی بعد از زایمان در مردان نیز رخ می دهد. زن و شوهر باید برای بهبود رابطه زناشویی و افزایش صمیمیت با همسر خود تلاش کنند. برای آشنایی بیشتر درباره افسردگی بعد از زایمان در مردان و رابطه زناشویی کلیک کنید.

Grapefruit slice atop a pile of other slices