آوای سعادت

عوارض افسردگی بعد از زایمان را جدی بگیرید

افسردگی پس از زایمان (PPD) بر اساس راهنمای تشخیص اختلالات روانی، یکی از انواع افسردگی می‌باشد که به دلیل تغییرات جسمی، عاطفی و رفتاری که ممکن است بعد از زایمان اتفاق بیافتد، به وجود می‌آید. افسردگی بعد از زایمان با فاصله زمانی 4 هفته بعد از زایمان شروع می‌شود. فاصله بین فراغت از بارداری و شروع افسردگی در کنار شدت افسردگی، مستقیما بر روی علائم افسردگی پس از زایمان در زنان و تشخیص آن تاثیر گذار است. با توجه به اینکه این اختلال برای مادر و نوزاد او می‌تواند بسیار آسیب زننده باشد؛ توصیه می‌شود هر چه سریعتر مدیریت بحران آغاز شود، برای این منظور می‌توانید از مشاوره افسردگی بهره بگیرید. در این مقاله دلایل، علائم، نشانه‌ها، نحوه تشخیص و درمان افسردگی بعد از زایمان در زنان توضیح داده شده است. 

افسردگی پس از زایمان 
افسردگی پس از زایمان، نوعی از افسردگی است که طیف وسیعی از تغییرات جسمی و روحی را در زنانی که تازه صاحب فرزند شده‌اند، توصیف می‌کند. تغییرات هورمونی که در جریان افسردگی بعد از زایمان اتفاق می‌افتد ناشی از افت سریع هورمون‌ها در بدن زن، بعد از تولد نوزاد می‌باشد. با وجود اینکه هنوز رابطه واقعی بین افت هورمون‌ها و افسردگی مشخص نشده است ولی در دوران بارداری سطح هورمون‌های استروژن و پروژسترون افزایش می‌یابد و بعد از زایمان به شدت افت می‌کند. حدود سه روز بعد از زایمان سطح این هورمون‌ها به میزانی که قبل از بارداری بوده برمی‌گردد. برای آگاهی بیشتر درباره انواع افسردگی کلیک کنید. 

میزان شیوع افسردگی بعد از زایمان در زنان 
تقریبا تمامی مادران، افسردگی پس از زایمان را تجربه می‌کنند اما معمولا ده درصد آنان افسردگی اساسی و طولانی تری خواهند داشت. از هر هزار نفر تقریبا یک نفر دچار نوع شدید و جدی افسردگی بعد از زایمان (جنون پس از زایمان) خواهد شد. برای شناخت بیشتر درباره افسردگی اساسی کلیک کنید. 

علائم افسردگی پس از زایمان 
اغلب علائم افسردگی پس از زایمان بسیار شبیه به تغییراتی است که به طور معمول بعد از تولد نوزاد اتفاق می‌افتد؛ تغییر اشتها، خستگی بیش از حد، کمبود میل جنسی در زن، تغییرات مکرر خلق و خو و ... از آن جمله‌اند. اما علائم دیگری در مادران افسرده وجود دارد که چندان طبیعی نیست که می‌توان به موارد زیر اشاره داشت. 1- از دست دادن حس لذت 2- احساس بی ارزشی 3- ناامیدی 4- درماندگی 5- صدمه زن به خود، نوزاد یا اشخاص دیگر برای اطلاع از سایر علائم افسردگی و بی میلی جنسی در زنان کلیک کنید. 

عوامل تشدید کننده ابتلا به افسردگی بعد از زایمان 
عوامل زیادی وجود دارند که خطر ابتلا به خلق پایین بعد از زایمان را افزایش می‌دهند که موارد زیر را دربر می‌گیرد. 1- سابقه افسردگی: سابقه افسردگی پیش از بارداری یا در طول دوران بارداری 2- بارداری ناخواسته: ممکن است خانم درباره بارداری دچار شک و تردید باشد و از آمادگی خود برای مادر شدن مطمئن نباشد 3- تعداد فرزندان: هر چه مادر بچه‌های بیشتری داشته باشد، احتمال ابتلای او به افسردگی پس از زایمان افزایش می‌یابد. 4- بیماری مادر: بیماری مادر از جمله عوامل مهمی است که خطر ابتلا به افسردگی بعد از بارداری را افزایش می‌دهد. 5- سایر عوامل: سندروم پیش از قاعدگی، عدم توجه همسر، تنهایی، تعارضات موجود در زندگی زناشویی برای شناخت بیشتر درباره سندروم پیش از قاعدگی کلیک کنید. 

انواع افسردگی پس از زایمان 
سه نوع افسردگی بعد از زایمان وجود دارد که در ادامه توضیح داده خواهد شد. افسردگی بعد از زایمان خفیف (عامیانه) این نوع افسردگی بسیار خفیف است و در اصطلاح به آن افسردگی بعد از زایمان گفته می‌شود. این نوع افسردگی درست پس از زایمان در اکثر زنان رخ می‌دهد و از نظر روانشناسان کاملا طبیعی است. این نوع افسردگی معمولا چند ساعت تا چند هفته بعد از زایمان با فرد همراه است. آنچه که اکثر افراد به عنوان افسردگی پس از زایمان می‌شناسند، همین نوع از افسردگی است که معمولا برای بهبود آن به یاری درمانگر نیاز ندارند و با ارتباط با مادران دیگر و تعامل با آن‌ها از بین خواهد رفت. 

افسردگی پس از زایمان (PPD) 
از لحاظ علمی این نوع افسردگی به عنوان افسردگی پس از زایمان شناخته می‌شود. اغلب چند روز تا چند هفته پس از تولد نوزاد اتفاق می‌افتد. این نوع افسردگی نه تنها برای فرزند اول بلکه برای هر نوبت زایمان اتفاق می‌افتد. مادران دچار احساس غم، اندوه، ناامیدی، اضطراب، تحریک پذیری مشابه با افسردگی نوع اول اما با شدت بیشتر و گسترده تر می‌شوند. PPD شما را از انجام کارهای روزمره باز می‌دارد و عملکردتان را کاهش می‌دهد. افسردگی بعد از زایمان بسیار جدی است و نباید مادر یا اطرافیان او نسبت به درمان افسردگی بعد از زایمان بی تفاوت باشند چرا که علائم بیماری تشدید خواهد شد. برای اطلاع از بهترین روش‌های درمان افسردگی کلیک کنید. 

جنون بعد از زایمان 
جنون بعد از زایمان یک بیماری روانی بسیار جدی است. علائم آن در سه ماه اول پس از زایمان در مادران ظاهر می‌شود. مادران مبتلا به جنون بعد از زایمان از واقعیت فاصله می‌گیرند و دچار توهم می‌شوند. سایر علائم جنون پس از زایمان شامل بی خوابی، عصبانیت، بی قراری، بی تابی، احساس سردرگمی و آشفتگی و... می‎باشد. در برخی از مواقع فرد نیاز به بستری شدن دارد چرا که ممکن است به خود، اطرافیانش و حتی نوزاد آسیب برساند. برای اطلاع از نشانه‌های جنون بعد از زایمان کلیک کنید. 

اختلالات هم آیند با افسردگی بعد از زایمان 
علائم اضطراب و استرس همچنین وسواس به ندرت پس از زایمان رخ می‌دهند. افراد مبتلا به افسردگی بعد از زایمان، همواره نگران سلامتی نوزاد خود هستند و دچار ترس‌های غیر منطقی نسبت به سلامت نوزاد خود می‌شوند. پس از زایمان ممکن است فرد دچار اختلال هراس همراه با افسردگی نیز بشود. از آنجایی که افسردگی مادر اثرات منفی زیادی در جریان رشدی کودک خود ایجاد خواهد کرد درمان افسردگی و مشاوره روانشناسی حائز اهمیت است. برای آشنایی بیشتر درباره ا