کنترل عصبانیت مرد

کاهش مشاجرات با همسر عصبانیکنترل عصبانیت دغدغه بسیاری از مردان است. عصبانیت و خشم یکی از طبیعی ترین احساسات بشری است. عصبانیت معمولا واکنشی هیجانی برای دفاع از خود یا پاسخ دادن به احساس درک نشدن و عدم تفاهم از سمت دیگران است و با احساس پشیمانی و ناراحتی و سرخوردگی نیز همراه می شود.
کنترل خشم و عصبانیت موضوع بسیار مهم و تاثیر گذار بر سلامت روانی افراد است. عصبانیت شدید در صورتی که کنترل نشود باعث وارد شدن آسیب های جسمی و روحی به خود فرد و هم چنین اطرافیان او می شود.

کنترل عصبانیت و خشم
زمانی که از کنترل خشم و عصبانیت صحبت می کنیم در واقع مقصود اصلی پیدا کردن راهکاری برای مقابله ی بهتر با احساس خشم و جلوگیری از وقوع پیشامدهای منفی و جبران ناپذیر است.کنترل خشم و عصبانیت را نباید با سرکوب یا انکار آن اشتباه گرفت. همان طور که عدم کنترل خشم و عصبانیت در دراز مدت باعث بروز انواع مشکلات جسمی و روانی در افراد می شود، سرکوب و انکار خشم نیز به همان اندازه و یا حتی شدیدتر از آن برای افراد آسیب زا و زیانبار خواهد بود.
خشم و عصبانیت مانند تمام عواطف انسانی دیگر یک احساس طبیعی است و لازم است پذیرفته شود. خشم را نباید سرکوب کنید زیرا اثرات زیان بار سرکوب و انکار آن به زودی در جسم و روح شما پدیدار می شود. کنترل خشم و عصبانیت یعنی فرد باید به دنبال راهکاری باشد تا به کمک آن به صورت مسالمت آمیز، بدون آسیب به خود یا دیگران، بدون داد زدن یا هرگونه تنش جسمی و روانی، خشم و احساس منفی خود را از موقعیتی که او را عصبی کرده است به راحتی بروز دهد و نارضایتی خود را اعلام کند.

زمانی که توصیه به کنترل خشم و عصبانیت می شود در واقع منظور این نیست که سعی کنید تحت هیچ شرایطی عصبانی نشوید یا حتی اگر عصبانی هم شدید خشم و نارضایتی خود را بروز ندهید بلکه در اصل منظور این است که نارضایتی و احساسات منفی خود را به شکل موثر و کارآمد بدون ایجاد هیچ گونه تنش و درگیری روانی یا فیزیکی با دیگران اعلام کنید.

عصبانیت در مردان
ممکن است به طور کلی تصور شود در شرایط مختلف مردان بیشتر از زنان عصبانی و خشمگین می شوند تا جایی که بسیاری از افراد به اشتباه خشم و عصبانیت را به عنوان نوعی قدرت و رفتار مردانه تلقی می کنند. اگر شما هم چنین تصوری داشته اید لازم است بدانید که این طور نیست.
میزان عصبانیت افراد ارتباطی با نوع جنسیت آن ها ندارد اما میزان بروز دادن این عواطف توسط افراد بسته به جنسیت آن ها متفاوت است.
مردان بیش تر از زنان خشم و عصبانیت خود را بروز می دهند، و برعکس زنان به دلیل معیارهای اجتماعی از کودکی یاد می گیرند که خشم و عصبانیت خود را نادیده بگیرند و به نوعی آن را سرکوب می کنند. به عنوان مثال زنان به طور ناخوداگاه به هنگام احساس خشم گریه می کنند و برعکس آن ها، مردان استعداد بیشتری برای انجام رفتارهای هیجانی و واکنش های عصبی شدید به صورت لحظه ای دارند.
ممکن است به اشتباه تصور شود مردان بیش از زنان عصبانی می شوند در صورتی که این طور نیست و عموما مردان کنترل کمتری بر مدیریت خشم خود داشته و بیشتر از زنان آن را بروز می دهند. زنان نیز مانند مردان در شرایط ناگوار عصبانی می شوند، اگرچه ممکن است به دلیل زیاد بودن میزان هورمون تستسترون در مردان شدت عصبانیت آنان از زنان بیشتر باشد اما آنچه که زنان و مردان را در کنترل خشم و عصبانیت از هم متمایز می کند نوع واکنش دادن فرد به احساس خشم خود و شیوه بروز دادن آن است.

راهکارهایی برای کنترل عصبانیت در مردان
راهکارهای بسیاری برای کنترل خشم و عصبانیت وجود دارد. برای این که بتوانید خشم و عصبانیت خود را در شرایط مختلف زندگی کنترل و مدیریت کنید بهتر است تلاش کنید که با کسب آگاهی های لازم تا حد امکان از وقوع آن پیشگیری کنید چرا که زمانی که عصبانی شوید کنترل عصبانیت بسیار سخت خواهد بود. با این حال راهکارهایی برای کنترل خشم و عصبانیت وجود دارد که در زیر به مهم ترین آن ها اشاره می شود.
1-ریشه یابی مشکل
علت عصبانی شدنتان در موقعیت ها و شرایط مختلف را پیدا کنید. احتمالا هر زمانی که در رابطه با فردی در یک موقعیت خاص عصبانی می شوید، یک الگوی ذهنی در حال تکرار شدن است. سعی کنید الگویی که در شرایط و موقعیت های مختلف باعث عصبانیت شما می شود را پیدا کنید.
به عنوان مثال ممکن است هنگامی که همسرتان رفتار خاصی را انجام می دهد شما هر بار عصبانی می شوید. در این صورت سعی کنید بفهمید که چرا آن رفتار خاص شما را آزرده خاطر و سپس عصبانی می کند.
از خود بپرسید آیا تمام انسان ها در چنین شرایطی عصبانی می شوند؟ آیا می توانم به جای عصبانی شدن همسرم را راهنمایی کنم تا آن رفتار خاص خود را تکرار نکند؟ پیدا کردن ریشه روانی عصبانیت و رفع آن می تواند در کنترل آن به شما کمک کند.

2-خودشناسی برای کنترل عصبانیت در مردان
با افزایش آگاهی و خودشناسی بسیاری از اوقات متوجه می شوید، فرد یا شرایطی که شما را عصبانی کرده است تقصیری ندارد بلکه ریشه روانی عصبانیت و پرخاشگری شما مربوط به دوران کودکی شما و خاطرات تلخ و ناگوار گذشته خود می شود.
به عنوان مثال ممکن است دوران کودکی سختی را پشت سر گذاشته باشید که پدر و مادرتان رفتار مناسبی با شما نداشته اند و به طور مداوم با شما و یکدیگر پرخاشگری می کرده اند. در این صورت شما نیز رفتار آن ها را به طور ناخوداگاه کپی کرده اید و در بزرگسالی نیز مانند آن ها رفتار می کنید
افزایش آگاهی نسبت به اعمال و افکار درونی خودتان به کمک یک مشاور خوب می تواند شما را در مسیر خودشناسی یاری کند. زمانی که از ریشه های روانی عصبانیت و پرخاشگری خود آگاه شوید راحت تر می توانید در شرایط مختلف با خودتان و دیگران کنار بیایید و خشم خود را کنترل کنید.

3-عدم افتخار به پرخاشگری
دیده می شود که بسیاری از افراد و مخصوصا مردان به عصبانیت و پرخاشگری خود افتخار می کنند. بدیهی است که اگر شما عصبانیت و خشم کنترل نشده ی خود را به عنوان نوعی نکته ی مثبت شخصیتی قلمداد کرده و از آن به عنوان اهرم قدرت در روابط خود استفاده کنید، هیچ میلی به ترک آن و کنترل و مدیریت خشم خود نخواهید داشت.
لازم است بدانید که اگرچه ممکن است خشم شما در اکثر اوقات باعث پیشبرد منافعتان شود اما برای سلامت جسم و بهداشت روانی خودتان بسیار مضر و آسیب زا خواهد بود. برای این که بتوانید خشم خود را کنترل کنید لازم است دست از افتخار کردن به خشم کنترل نشده ی خود بردارید و سعی کنید به روش های مسالمت آمیزتری با اطرافیان خود ارتباط برقرار کنید.

4-دوری از محرک ها
شرایطی که با حضور داشتن در آن ها عصبانی می شوید را شناسایی کرده و در صورت تمایل لیستی از آن ها تهیه کنید. برای کنترل و مدیریت خشم خود سعی کنید در چنین شرایطی کمتر حضور داشته باشید و اگر برایتان خیلی سخت است که خودتان را کنترل کنید تا حد امکان از بودن در شرایطی که که شما را عصبی می کنند یا بحث با افرادی که گفتگو با آن ها نتیجه ای جز برانگیختن خشم شما در پی ندارد دوری کنید.
به جای آن که در موقعیت های منفی قرار گرفته و تلاش برای کنترل خشم خود کنید بهتر است به طور کلی سعی کنید در چنین موقعیت هایی حاضر نشوید تا از خشم و عصبانیت احتمالی جلوگیری شود.
به عنوان مثال اگر منتظر ماندن در ترافیک شما را عصبی می کند و باعث می شود در طول روز با دیگران نیز بدرفتاری و پرخاشگری کنید، برنامه زمانی خود را طوری نظم و ترتیب بدهید تا کمتر در ترافیک بمانید.