کنترل خشم هنگام رانندگی

اهمیت و راه های مقابله با خشم هنگام رانندگیهنگام تردد در خیابان ها چندبار دیده اید که رانندگانی با سرعت سرسام آور در حال حرکت باشند؟
به چه میزانی این حرکات را در طول روز مشاهده می کنید؟
چقدر ممکن است بابت چنین حرکاتی از سوی رانندگان احساس ناامنی و استرس را تجربه کنید؟
چند مورد از رفتارهای زیر که بخشی از رفتارهای رانندگی تهاجمی محسوب می شود با لیست مشاهده شده ی شما مطابقت دارد؟
سرعت زیاد، مسابقه گذاشتن در خیابان های عمومی، تغییرات مکرر و غیر ضروری بین خطوط و حرکات زیگزاگی و غیره. همه این رفتارها ذیل رانندگی تهاجمی ناشی از خشم کنترل نشده ی رانندگان دسته بندی می شود.

کنترل خشم هنگام رانندگی | خشم چیست؟
خشم احساسی طبیعی در انسان است که همه افراد آن را به نوعی تجربه می کنند.
هر وضعیتی که ما را ناکام کند باعث ایجاد احساس خشم می شود. ناکامی یعنی نرسیدن به خواسته های فردی. خشم احساسی است که با خصومت نسبت به چیزی که احساس می کنید مشخص می شود.
خشم می تواند در عین حال احساس خوب و مفیدی باشد.
می تواند راهی برای بیان احساسات منفی یا ایجاد انگیزه برای یافتن راه حل برای مشکلات باشد. اما خشم بیش از حد منجر به ایجاد مشکلاتی هم می شود. مشکلات اعم از اسیب های سلامتی مرتبط با جسم و روان.

چرا خشمگین می شویم؟
احساس خشم به دلیل نحوه ی تفسیر و واکنش ما به موقعیت های خاص ایجاد می شود.
هرکس محرک های خود را برای آنچه باعث عصبانیت می شود دارد. برخی از موارد رایج شامل موقعیت هایی است که ما در آنها احساس می کنیم تهدید یا حمله ای در کار است.
ناامید و ناتوان از انجام یا رخدادی هستیم. رفتاری غیرمنصفانه در حق ما اعمال شده است یا اینکه مردم به احساسات و داشته ها و خواسته های ما احترام نمی گذارند. خشم تا حد زیادی شباهت به عصبانیت دارد.

عدم کنترل خشم چه عوارضی دارد؟
هنگام بروز عصبانیت پردازش اطلاعات مختل شده و امکان تفکر سازنده، ارزیابی صحیح و استدلال کارآمد بسیار ضعیف می شود.
چنین وضعیتی باعث می شود رفتار ما با مشکل به وجود آمده متناسب نباشد. کنترل نکردن خشم و فوران آن به صورت پرخاشگری و غیره موجب کاهش حافظه و توجه و تمرکز نسبت به موقعیت و رفتار اطرافیان شده و کارایی ما را ضعیف می کند.

1- ابراز خشم سبب تشدید خشم می شود.
در صورتی که منظور از ابراز هشم رویارویی پرخاشگرانه با فرد مورد نظر باشد طبیعتا ابراز خشم سبب تشدید آن خواهد شد.
چنانچه خشم به شکلی پرخاشگرانه ابراز شود خشم طرف مقابل را نیز تحریک می کند. استفاده از شیوه هایی مانند گفتگو باعث کاهش عصبانیت و حل مشکل می شود. مخصوصا در برابر کودکان از ابراز خشم بپرهیزید.

2-کلید شناسایی خشم
برای شناسایی خشم خود لازم است بدانید غالبا چه کسانی و یا چه موقعیت هایی باعث عصبانیت شما می شوند. اینکه بدانید چه وقت هایی بیشتر عصبانی می شوید و در چه موقعیت هایی خشم بر شما مسلط می شود کمک مهمی برای کنترل خشم می کند. از جمله موقعیت های رایج خشمگین شدن مواقع رانندگی و عوامل پیرامونی آن است.

رانندگی پرخاشگرانه چیست؟
رانندگی پرخاشگرانه به هرگونه رفتار پشت فرمان گفته می شود که افراد یا اموال را از طریق اقدام ناشی از عدم توانایی در کنترل عصبانیت بدون در نظر گرفتن میزان اسیب، در معرض خطر قراد گیرد. رانندگی پرخاشگرانه می تواند از رفتارهای پرخطر تا رفتارهایی که به خشونت های شدید منجر می شود تعمیم یابد.
از جمله فحاشی و داد کشیدن پشت فرمان، گاز دادن های ناگهانی پس از سبز شدن چراغ راهنمایی و رانندگی، روشن کردن چراغ قرمز ( فلاشر زدن مداوم )، سد کردن مسیر سایر رانندگان، با عصبانیت به رانندگان دیگر اشاره کردن، نادیده گرفتن علائم یا موانع ترافیکی ارسال شده مانند علائم رانندگی توقف موقت یا راهنما به طرفین از سمت راننده ای دیگر. از علائم دیگر رانندگی پرخطر و پرخاشگرانه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1 - سرعت یا مسابقه گذاشتن با رانندگان دیگر
2 - تغییر بیش از حد بین خطوط، انحراف و ویراژ دادن بین خودروها
3 - جلوگیری از تغییر مسیر سایر خودروها
4 - ترمز کردن در فاصله ی بسیار نزدیک با ماشین جلویی
5 - بوق زدن بیش از حد و ممتد

بررسی های آماری از فراوانی رانندگی پرخاشگرانه
رانندگی پرخاشگرانه بسیار رایج است. براساس داده های بنیاد ایمنی ترافیک ایالت متحده در سال ۲۰۱۹، تقریبا ۸۰ درصد رانندگان حداقل ۳۰ بار در طی ماه، خشم، پرخاشگری یا خشم جاده ای پشت فرمان را نشان داده اند. رانندگی پرخاشگرانه به طور فزاینده باعث نگرانی بسیاری از رانندگان دیگر جاده ها می شود. به گفته کارشناسانی که عادات رانندگی را مطالعه می کنند، مردان سه برابر بیشتر از زنان این کار را انجام می دهند.

بیشتر افراد هنگام عصبانیت چیزهایی می گویند که بعدا از گفتنش پشیمان خواهند بود. به همین منوال هنگامی که پشت فرمان هستید، کارهایی را انجام می دهید که در حالتی خارج از عصبانیت انجام نمی دادید.
در اینجا درباره خطرات رانندگی پرخاشگرانه و نکاتی برای جلوگیری از رفتارهای پرخاشگرانه رانندگی را خواهید دید.

خشم جاده چیست؟
موارد شدید رانندگی تهاجمی می تواند منجر به پدیده ای شود که به " خشم جاده " موسوم است.
برخی دیگر آن را عصبانیت ترافیکی می نامند. اختلال خشم، اختلال انفجاری شخصیت چند نام دیگری است که با خشم جاده ارتباط دارد. متخصصان پزشکی و روانپزشکی به آن نام اختلال انفجاری متناوب داده اند.
این اختلال میلیون ها نفر را درگیر می کند. در دنیای پزشکی، اختلال انفجاری متناوب یک اختلال مغزی محسوب می شود.

خشم انفجاری یعنی چه ؟
برخی افراد گاه نمی توانند خواسته های آنی خود را کنترل کنند و یا آن را به تعویق بیندازند. آن ها نمی توانند با شکست و نارضایتی کنار بیاییند.
اگر مدتی منتظر بمانند از کوره در می روند و به طور ناگهانی و شدید خشم خود را نشان می دهند.
عصبانیت، ناامیدی شکست و بروز رفتارهای آنی و بی اعتنایی به عوارض خشم به راحتی در اسن افراد دیده می شود. چنین ویژگی هایی در رابطه با رانندگی خود را با عدم تحمل چراغ قرمز، آستانه ی تحمل پایین هنگام بروز ترافیک، عدم حفظ آرامش هنگام برخورد و تصادف نشان خواهد داد.

واکنش مناسب در مقابله با راننده پرخاشگر چیست؟
در حالی که ممکن است در هنگام برخورد با راننده پرخاشگر، شما نیز عصبانی و یا احنمالا درگیر شوید تا از خود دفاع کنید، مقامات انتظامی پیشنهاد می کنند از تعامل با این رانندگان خودداری کنید.
به جای فریاد زدن یا نشان دادن حرکات دست و تماس چشمی به طور کلی اجتناب کنید. در عوض، بلافاصله با ماموران اجرای قانون تماس بگیرید و آنها را از مشکل مطلع کنید.
این ممکن است احتمال تصادف مرگبار خودروها را کاهش دهد. بسیار مهم است که بتوانید نشانه های راننده پرخاشگر را شناسایی کنید تا بتوانید به طور بالقوه از موقعیت خطرآفرین جلوگیری کنید.