کابوس

یا رویای آشفته چیست؟  (nightmare)کابوس  

در افسانه‌های قدیمی،به معنای جن یا لولو خور خوره‌ای بود که شب‌ها به سراغ افراد می آمد و به دنبال ترساندن آن‌ها در خواب بود. 

در واقع کابوس دیدن یکی از انواع اختلالات خواب است و یک رویای مبهم است که با احساسات منفی مانند اضطراب یا ترس همراه می‌شود و فرد را با وحشت زیادی از خواب بیدار می‌کند. 

اگر چه بین رویای بد و کابوس تفاوت وجود دارد. رویاهای بد معمولا آشفتگی به شدت کابوس ایجاد نمی‌کنند و منجر به بیدار شدن شما از خواب نمی‌شوند. اگر چه کابوس‌ها بیشتر در خواب شب رایج‌اند اما در طی خواب روزانه نیز ممکن است رخ دهند. 

شما معمولا کابوس‌های خود را به وضوح به یاد می‌آورید زیرا اکثر این کابوس‌ها افراد را به سرعت از حالت خواب به حالت بیداری می‌آورند. موضوعات کابوس‌ها معمولا اتفاقات ناخوشایند گذشته و یا موضوعاتی هستند که سلامتی شما را تهدید می‌کنند. یکی از اصلی‌ترین علل خواب‌های آشفته ناشی از اختلالات مربوط به سانحه می‌باشد. نشانه‌های اختلال کابوس کابوس‌ها به احتمال بیشتر در در نیمه دوم شب رخ می‌دهند. 

رویای آشفته ممکن است به ندرت یا چندین بار در طول شب اتفاق بیافتد زمان کابوس دیدن کوتاه است اما می‌تواند باعث بیدار شدن شما شود و بازگشت مجدد به خواب را دشوار کند.

 یک رویای بد ممکن است شامل این ویژگی‌ها باشد: رویای شما زنده و واقعی به نظر می‌رسد و بسیار ناراحت کننده است. داستان رؤیای شما معمولا در مورد سلامت جسمانی و ایمنی شماست اما می‌تواند سایر موضوعات مبهم را نیز داشته باشد. این رویا شما را از خواب بیدار می‌کند. 

رویا می‌تواند منجر به ترسیدن، اضطراب، عصبانیت، ناراحتی یا پریشانی شما شود. شما می‌توانید به طور واضح رویا خود را به یاد آورید و جزئیات آن را به خاطر بسپارید.

 معیارهای تشخیصی اختلال کابوس دیدن رویای بد زمانی یک اختلال در نظر گرفته می‌شود که شرایط زیر را داشته باشد:

 1-کابوس‌ها، طولانی و به شدت ناراحت کننده که به دفعات تکرار شونده، باشند و منجر به اضطراب یا ترس مداوم فرد شوند و به خوبی در خاطر او بمانند.

 2- بعد از بیدار شدن از خواب‌های ناراحت کننده، حواس فرد خیلی زود سر جای خود بر می‌گردد.

 3- خواب آلودگی روزانه، خستگی یا انرژی کم

 4- ایجاد مشکلاتی در کار، مدرسه یا در شرایط اجتماعی فرد می‌کند.