ویژگی های شخصیت مرزی

فرد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی چه ویژگی‌هایی دارد؟

 

 شاید این سوال به ذهنتان خطور کند که چطور جلوی ازدواج با فرد مرزی را بگیریم و ویژگی‌های این افراد را به خوبی بشناسیم. فردی که به عنوان شخصیت مرزی شناخته می‌شود، با علائم و ویژگی‌های زیر معرفی می‌شود:

 

 1 - بی‌ثباتی در رفتار

 اولین و مهم‌ترین ویژگی بیماران شخصیت مرزی بی‌ثباتی در رفتار و عملکرد است. عدم تعادل در برخوردهای این افراد به خوبی دیده می‌شود و برای مثال به شکل ناگهانی عاشق یک فرد شده و به همان اندازه ناگهانی هم از آن فرد متنفر می‌شوند  

همچنین هر نوع تغییری در برنامه‌ها و یا ساده‌ترین جدایی‌ها، فرد بیمار را در شرایط روحی نامناسبی قرار می‌دهد و او احساس طرد شدن می‌کند. همین ویژگی به تنهایی می‌تواند مشکلات ازدواج با فرد مرزی را به تصویر بکشد.

 

 2 - رفتارهای پرخطر

 روابط جنسی متعدد و نامناسب، هزینه کردن‌های بی‌مورد و زیاد، رانندگی با سرعت بسیار بالا و به شکل خطرناک، پرخوری بیش‌ازحد و ... از جمله رفتارهای پرخطری است که فرد مرزی از خودش بروز می‌دهد.

 در بسیاری موارد انجام رفتارها، علاوه بر آنکه جان بیمار را به خطر می‌اندازد، به افرادی که در ارتباط با او هستند نیز آسیب می‌زند.

 

 3 - خشم شدید و بی‌مورد

 خشم شدید و بی‌مورد از دیگر ویژگی‌هایی است که به عنوان زنگ خطری برای ازدواج با فرد مرزی عمل می‌کند. در ساده‌ترین موارد، حتی یک بی‌توجهی ساده و گذرا هم می‌تواند فرد مرزی را به شدت خشمگین کند.

 این افراد خصوصا نسبت به نزدیکان خود مانند پدر و مادر، همسر یا پارتنر و ... حساسیت بسیار زیادی دارند و این خشم را بارها در روابط خود و آن‌ها بروز می‌دهند.

 

 4 - ترس از تنهایی

 از دیگر ویژگی‌های فرد شخصیت مرزی می‌توان به ترس از تنهایی اشاره کرد. این افراد به شدت از تنها ماندن و طرد شدن هراس دارند و جدا شدن‌های موقتی و نرمال هم آن‌ها را دچار هراس می‌کند.

 

 5 - خود آسیبی (آسیب زدن به خود)

 اگر با فردی که دارای اختلال شخصیت مرزی است برخورد داشته باشید، می‌توانید اثر و نشانه‌های خود آسیبی را در او ببینید.

 این افراد در هنگام ناراحتی، عصبانیت و ... آسیب‌هایی را به خودشان وارد می‌کنند و یا دیگران را درباره احتمال آسیب به خود آگاه می‌کنند.

 

 6 - ابراز احساسات بدون منطق

 فردی که به عنوان بیمار مرزی شناخته می‌شود، احساسات خود را به اشکال متفاوت و به صورت صفر و صدی بروز می‌دهد.

 به این صورت که در ابتدای آشنایی به شدت عاشق فرد است، با او مانند یک ملکه یا پادشاه رفتار می‌کند، اما با کوچک‌ترین بی‌اعتنایی، به سرعت خشمگین شده و رفتارهای پرخاشگرانه را بروز می‌دهد.