مهارت های ازدواج موفق

مهارت لازم برای ازدواج موفق1 - مهارت همدلی کردن
بدین معناست که قادر باشید پاسخ عاطفی مناسب موقعیت به طرف مقابل بدهید. یعنی بتوانید از زاویه دید همسرتان به مسائل نگاه کرده و احساسات او را درک کنید. برای کسب مهارت همدلی باید سعی کنید خوب به یکدیگر گوش دهید تا از نگرانی‌ها و دغدغه‌های یکدیگر با خبر شوید.

2 - مهارت گوش دادن فعالانه به حرف های طرف مقابل
این مهارت را در خود تقویت کنید. برای گوش دادن فعال باید با تمام وجود به صحبت‌های طرف مقابلتان توجه داشته باشید تا او یقین داشته باشد که به او گوش می‌دهید و برایش ارزش قائل هستید. همچنین سعی کنید به همسرتان بازخورد دهید و تا متوجه شود مطلبی که درباره‌اش صحبت می‌کند برایتان مهم است.

3 - مهارت توجه به احساسات و هیجانات طرف مقابل
ابراز احساسات و نشان دادن محبت به همسر به منظور تجربه رابطه‌ای سرشار از شادی و نشاط توصیه می‌شود. این مسئله به خصوص زمانی که چند سال از زندگی مشترک گذشته و به منظور برگرداندن عشق به رابطه عاطفی لازم است. توجه به این مسئله به خصوص در مردان بسیار اهمیت دارد. چرا که برخی از مردان گمان می‌کنند که الزامی برای ابراز عشق نیست و همین که برای زندگی مشترک تلاش زیادی می‌کنند یا در عمل نشان می‌دهند کافی است.

4 - مهارت حل تعارض و مدیریت روابط
مسلما هر زوجی در زندگی زناشویی با اختلافاتی مواجه می‌شوند. آنچه اهمیت دارد این است که بتوانید تعارض‌های پیش آمده را به درستی مدیریت نمایید. در مورد کلیه اختلافات و مشکلات خانوادگی با یکدیگر صحبت کنید. اما از فریاد زدن و پرخاشگری پرهیز کنید. اینکه در زمان مناسب به اختلاف خود و طرف مقابل رسیدگی کنید بسیار مهم است. عذرخواهی کردن مهارت دیگری است که باید آن را در خود تقویت نمایید. هیچ شخصی کامل نیست. هر فردی در زندگی ایراداتی دارد و شما با پذیرش نقص‌هایتان و تلاش برای رفع آن‌ها می‌توانید روابط خود را مدیریت کنید.

5 - مهارت آموزش مهارت زندگی
خیلی از ما فنون رابطه را آموزش ندیده ایم. تشکیل زندگی مشترک قبل از هر چیز نیاز به آموزش و آمادگی برای ازدواج دارد. مهارت های زندگی طیف وسیعی دارد و هیچ کس ذاتی آن را یاد ندارد بلکه بهتر است قبل از ازدواج مثل خیلی از مهارت ها آن را بیاموزد.

6 - مهارت توجه به ویژگی های مثبت همسر خود
هر فردی نقاط ضعف و قوت دارد. تمرکز بر نقاط قوت همسر خود باعث استحکام رابطه می شود. ممکن است همسر شما در بعضی کارها رضایت شما را به دست نیاورد، اما این دلیل نمی شود که او را کنار بگذارید. به خود یادآوری کنید که در چه کارهایی و چه موقعیت هایی کنار شما بوده و کمکتان کرده است.

7 - مهارت تعریف و تحسین واقعی
اینکه صادقانه از طرف مقابل تعریف کنید و ویژگی‌های مثبت او را یادآور شوید، می‌تواند به افزایش حس همدلی کمک کند. اما این تعاریف باید واقعی و به دور از بزرگ نمایی بوده و غلو آمیز نباشد. از همسرتان به خاطر تمام تلاش‌هایی که برای زندگی مشترک انجام می‌دهد، تشکر کنید.