مدیریت افسردگی بعد از مرگ عزیزان

راهکار های مدیریت اندوه و افسردگی بعد از مرگ عزیزان

 

 نکات زیر ممکن است به شما در مدیریت فقدان عزیزان کمک کند. همچنان که از سلامت جسمی روحی و احساسی خود مراقبت می کنید نکات زیر را مد نظر قرار دهید.

 1 - داشتن یک شبکه پشتیبانی عاطفی

 اطراف افراد یا فردی بمانید که می توانید در مورد از دست دادن عزیزان و احساسات خود نسبت به فقدان به صورت محرمانه با آن ها صحبت کنید. برای مثال اگر دوست صمیمی دارید، در زمانی که احساس غم و اندوه میکنید، با او قراری بگذارید و احساسات خود را به اشتراک بگذارید.

 

2 - مراقب خود بودن 

قلب شکسته و احساسات جریحه دار شده نیاز به توجه و مراقبت دارد. شیوه های مراقبت از خود را بیاموزید. اما مراقب تسکین دهنده های کوتاه مدت مانند الکل باشید. خود را بابت اشتباهات تان ببخشید و سعی کنید با خود مهربان باشید.

 

3 - خوب غذا خوردن

 در چنین شرایطی نادیده گرفتن رژیم غذایی معمول است و براحتی فرد را به لحاظ جسمی ضعیف و آسیب پذیر می کند. اما فراموش نکنید رعایت تغذیه سالم برای حفظ سلامت جسمانی شما و بالا رفتن توان مقاومت مهم است.

 

4 - منزوی نکردن خود

اختصاص دادن زمان های تنهایی و داشتن خلوت خصوصی مشکلی ندارد. اما زمان خود را با خانواده و دوستان نیز سپری کنید و بطور مداوم زمان خود را به تنهایی سپری نکنید. در مواقع لازم استراحت کرده و بخوابید. بپذیرید که عزیز از دست رفته، همیشه بخشی از شما خواهد بود و شما همیشه آن لحظات غم را با شدت کمتر همراه خود خواهید داشت. 

 

5 - ورزش و هوای تازه

هر چقدر هم که سخت باشد و حتی اگر مجبور باشید خود را ناچار کنید کمی پیاده روی کنید. یا اگر شرایط پیاده روی ندارید، مدیتیشن و یوگا در منزل را امتحان کنید. مطمئن باشید بعد از آن احساس بهتری خواهید داشت.

 

6 - یادداشت احساسات خود

یک دفترچه یادداشت پیدا کنید و احساسات خود را در قالب کلمات بیان کنید. به ساده ترین شکلی که می توانید احساسات خود را روی کاغذ بیاورید. هیچ کس قرار نیست آن ها را بخواند. پس با خودتان صادق باشید. این می تواند بسیار درمان کننده باشد.