علائم اضطراب و استرس

علائم اضطراب از نظر عصب ‌شناسیمی‌ توان چنین استدلال کرد که استرس و اضطراب همان علائم عصبی هستند. این علائم می‌ توانند سطح انتقال دهنده ‌های عصبی در مغز را تغییر داده و آن‌ ها را مجبور به ارسال سیگنال ‌های غیر‌عادی به بقیه بدن کنند. اگر چه استرس و اضطراب باعث هیچ ‌گونه آسیب عصبی شناخته ‌شده‌ ای در بدن نمی‌ شوند ، اما قادر به ایجاد این علائم در بدن هستند:

گزگز دست ‌و ‌پا
ترشح آدرنالین و تنفس سریع در هنگام اضطراب ، امری بسیار معمول است و هر دو می ‌توانند به احساس گزگز و به خواب رفتن دست ‌و ‌پا منجر شوند.

دردهای عصبی
استرس و اضطراب همچنین می‌ تواند دردهای عصبی ایجاد کند. این دردهای عصبی ، هم جسمی و هم روانی هستند..

سرگیجه و سنگینی سر
اضطراب و استرس می ‌تواند باعث سنگینی سر و سرگیجه شود و احتمالاً حتی با مشکل ایستادن و یا احساس بی ‌حسی در پا ها همراه خواهد بود. همه این علائم به اضطراب به خصوص تنفس سریع و ترشح آدرنالین مرتبط است.

سردرد
اضطراب می ‌تواند سر آغاز انواع سر درد ها از جمله سر درد تنشی و میگرن باشد. میگرن همچنین ممکن است علائم خاص خود مانند مشکلات چشم را بروز دهد. همه این مشکلات از علائم شناخته شده اضطراب و استرس هستند.

خستگی
در اضطراب شدید ، بروز خستگی هم شایع است و ظاهراً به ‌این دلیل رخ می ‌دهد که زندگی با اضطراب سبب تحلیل احساسات می ‌شود. از آنجا ‌که اضطراب می ‌تواند به بی ‌خوابی نیز منجر شود مقداری از این خستگی ناشی از کمبود خواب است.

اختلال حافظه
شاید تنها علامت خفیف و دائمی اضطراب در مغز ، اختلال حافظه باشد. از‌ دست ‌دادن حافظه ‌ی ناشی از اضطراب ، به‌ ندرت حاد است اما به‌ دلیل ترشح مداوم هورمون استرس ( کورتیزول ) است.

گیجی
سطوح شدید اضطراب ممکن است موجب مشکلاتی مانند گیج و منگ ‌شدن و حتی قطع رابطه موقت با واقعیت شده و موجب شود بیمار از وجود مشکلی در مغز خود نگران باشد.
در تمام این موارد ، شدت مشکل ممکن است دقیقاً به اندازه یک اختلال عصبی واقعی باشد.

بنا‌بر‌این استرس بخشی از زندگی است. آنچه مهم‌ است نحوه رسیدگی به‌ آن است. بهترین کاری که می ‌توانید برای جلوگیری از اضافه بار استرس و پیامدهای سلامتی ناشی از آن انجام دهید ‌، شناخت علائم استرس است.

اگر شما احساس استرس زیادی دارید ، با مشاور خود صحبت کنید. بسیاری از علائم استرس می ‌تواند نشانه سایر مشکلات سلامتی باشد. مشاور شما می ‌تواند علائم شما را ارزیابی کرده و در صورت وجود استرس ، به ‌شما در بهتر مقابله ‌کردن با آن کمک کند.