سکته قلبی

مهمترین علایم بروز سکته قلبی کدام اند؟ 

 

درد در قفسه‌ی سینه مهمترین و شناخته شده ترین نشانه ی حمله ی قلبی، درد در قفسه ی سینه است. چه درد شدید و تیز باشد و چه درد آرام و مزمن. 

بیشتر کسانی که دچار حمله ی قلبی میشوند احساس میکنند چیزی مرکز قفسه ی سینه شان را فشار میدهد و این درد یکدفعه آرام میشود و باز شروع میشود. معمولا حمله هایی که موجب سکته میشوند باعث احساس درد در ناحیه ی استخوان سینه یا جناغ میشوند و نباید به هیچ وجه این دردها را دست کم گرفت. 

سرگیجه یا احساس سبکی در سر احساس سرگیجه و سبکی در سر یا غش کردن از دیگر نشانه های حمله ی قلبی است مخصوصا اگر با درد در قفسه ی سینه همراه باشد. این علامت برای همه رخ نمیدهد اما باید به آن توجه کنید. سبکی در سر بیشتر در زنان اتفاق می افتد ولی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. 

 

تنگی نفس 

احساس تنگی نفس و کم آوردن اکسیژن یکی از شایع ترین نشانه های حمله های قلبی است. این اتفاق بیشتر شبیه این است که ورزش سنگینی کرده باشید و به نفس نفس افتادن بیفتید.

 زمانی که قلب به ویژه در بطن چپ در گردش خون مشکل داشته باشد باعث تنگی نفس میشود. 

حالت تهوع

 اگرچه این علامت در زنان بیشتر از مردان بروز میکند اما در هر صورت از نشانه های حمله ی قلبی است. حالت تهوع ممکن است به ایجاد عرق سرد با استفراغ ختم شود.

 نگرانی و اضطراب

 آیا بدون دلیل خاصی احساس نگرانی و استرس را تجربه میکنید؟ طبق آمار بیشتر خانم هایی که سکته ی قلبی را گذرانده اند از تجربه ی استرس و اضطراب ناگهانی از چند ماه قبل تر از حمله ی قلبی، سخن میگویند. از نظر علمی قلب هایی که آسیب دیده اند اکسیژن کمتری را به خون میرسانند و منجر به ایجاد استرس میشوند. 

سرفه های مداوم

 اگر سرفه هایی ممتد و بدون بیماری خاصی دارید، میتواند نشانه ای از نارسایی قلبی باشد. وقتی قلب شما آسیب دیده باشد شش هایتان پر میشود و ممکن است حتی خلط خونی در سرفه هایتان ببینید.

  آریتمی قلبی قلبی

 که ضربان غیر طبیعی دارد از نشانه های یک مشکل بزرگتر است. اگر ضربان قلبتان تند شده یا احساس لرزش در سینه دارید یا حتی احساس میکنید قلبتان کند میزند نباید این نشانه ها را دست کم بگیرید. آریتمی قلبی میتواند هشداری جدی برای حمله ی قلبی باشد.

 احساس درد در فک یا گردن احساس درد در گردن یا فک از دیگر نشانه های حمله ی قلبی هستند. حمله های قلبی لزوما به دلیل گرفتگی عروق قلب رخ نمیدهند بلکه ممکن است لخته ی خونی در رگ باعث ایجاد آن شود. 

 

دلایل عمده سکته قلبی کدام اند ؟ 

توتون و تنباکو 

سیگار یا قلیان کشیدن یا زیاد در معرض دود بودن به خطر حمله های قلبی را بیشتر میکند. 

فشار خون بالا

 فشار خون بالا به مرور زمان روی شریان های قلبی اثری منفی میگذارند و از آن ها تغذیه میکنند 

سابقه خانوادگی یا ارث 

اگر در خانواده ی شما یعنی پدر و مادر، خواهر و برادر یا پدربزرگ و مادربزرگتان سابقه ی حمله ی قلبی را داشتند احتمال اینکه شما هم دچار این حمله ها بشوید بالاتر میرود. 

کافئین و الکل

 برخلاف تصور خیلی ها الکل باعث التهاب بافت های بدن میشود و توانایی بدن را برای از بین بردن لخته های خونی کاهش میدهد. قهوه و سایر نوشیدنی های کافئین دار هم همین اثر را دارند. پیشنهاد میشود در صورت داشتن نشانه های مشکلات قلبی، چای را جایگزین سایر نوشیدنی ها کنید.

 ورزش سنگین یا عدم فعالیت فیزیکی 

اکثر افراد میانسال فعالیت فزیکی بسیار کمی دارند و ورزش نمیکنند. عدم تحرک و زندگی پشت میزی باعث بروز سکته ی قلبی میشود همانطور که فعالیت فیزیکی شدید و ناگهانی هم احتمال این حملات را بالا میبرد