سردرد عصبی

سردرد عصبی چیست؟

 

 سردرد عصبی یا تنشی یکی از انواع شایع سردرد در میان مردم است. این سردرد از نظر شدت از میگرن خفیف‌تر است و معمولا به صورت موقعیتی یعنی پس از مواجه شدن با شرایط برانگیزنده عصبانیت یا استرس بروز می‌یابد.

 سردرد های عصبی معمولا به طور خود به خود با کاهش سطح تنش بهبود پیدا می‌کنند اما در برخی موارد ممکن است به یک مشکل مزمن تبدیل شوند که در این شرایط به درمان تخصصی نیاز دارند.

 علائم سردرد عصبی

 سردرد عصبی اغلب علائم خاص خود را دارد که به واسطه این علائم می‌توان آن را از سایر سردردها متمایز کرد. از جمله علائم اختصاصی سردرد عصبی باید به احساس گرفتگی در نواحی پیشانی، پشت سر، گردن یا دو طرف سر اشاره کرد

. توجه داشته باشید که سردرد تنشی با حالت تهوع و استفراغ همراه نمی‌شود، احساس درد آن خفیف و مداوم است و به صورت ضربان دار اتفاق نمی‌افتد.

 هم چنین مواردی نظیر حساسیت به نور و صدا نیز مربوط به سردرد میگرنی است و اغلب به عنوان علامتی از سردرد عصبی در نظر گرفته نمی‌شود.

 نحوه تشخیص سردرد عصبی

 اگر سردرد به طور مکرر برای شما اتفاق می‌افتد و عملکرد روزانه‌تان را مختل کرده، است لازم برای ارزیابی بیشتر وضعیت خود به یک متخصص مراجعه نمایید.

 برای تشخیص سردرد عصبی از سایر وضعیت‌های پزشکی که منجر به درد در نواحی سر و گردن می‌شود، پزشکان از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1 - انجام ارزیابی‌های عصب شناختی برای بررسی بازتاب‌ها، هماهنگی حرکتی و سلامت سیستم عصبی مرکزی

 2 - معاینه وضعیت سر و گردن از نظر میزان شدت درد موجود

 3 - ارزیابی و معاینه وضعیت چشم‌ها

 4 - انجام آزمایش‌های تصویربرداری نظیر MRI و CT اسکن در مواردی که سردرد به طور شدید و مزمن اتفاق می‌افتد.