راهکار هایی برای کنترل استرس

راهکار هایی برای کنترل استرس

 

 استرس تجربه ای است که تقریبا همه ی انسان ها بار ها در طول زندگی خود با آن مواجه گردیده اند، بنابراین باید شیوه های مدیریت، کنترل احساس و مقابله با آن را آموخت.

 نکته ی حائز اهمیت این است که استرس اگر با راه کار های ارائه شده در ذیل کنترل نشد و زندگی روزمره به علت آن مختل شده است باید با مراجعه به روانشناس ریشه یابی و درمان شود.

 

 1 - یافتن دلیل استرس:

 یافتن دلیل استرس گاهی خود از بین برنده ی استرس است. در مواقعی که فرد دچار استرس است نمی تواند به خوبی تصمیم بگیرد و فکر می کند دنیا بر سرش آوار شده است. در این مواقع باید آرامش ذهن خود را حفظ کرد و با یافتن علت استرس برای رفع آن تلاش کرد.

 

 2 - مدیریت زمان:

 برنامه ریزی و مدیریت زمان به راحتی می تواند استرس های ناشی از مسئولیت ها و کار های زیاد را از بین ببرد.

 

 3 - پرهیز از کمال گرایی منفی:

 تلاش مستمر برای بهترین بودن و اشتباه نکردن و انجام همه چیز به طور کامل و بدون نقص علت خیلی از استرس هاست. بهتر است اشتباهات پذیرفته شوند و به این باور رسید که کمال گرایی مضر است و در واقع ناممکن است.

 

 4 - ورزش منظم:

 ورزش کردن آن هم به صورت یک روتین در برنامه ی روزانه می تواند تأثیرات خوبی بر کاهش استرس داشته باشد. ورزش در بلند مدت باعث کاهش هورمون کورتیزول که هورمونی استرس زا است، می شود. همچنین ورزش هورمون اختلال خواب را بهبود می بخشد که این نیز منجر به کاهش استرس می شود.