تفاوت استرس و اضطراب

تفاوت بین استرس و اضطراب چیست؟اصلی‌ترین فرق استرس و اضطراب این است که استرس دلیل روشن و واضحی دارد. در حالی که اضطراب دلیل روشنی ندارد و معمولا شما حس دلشوره ی خود را نمیتوانید برایش منشا پیدا کنید.
هنگامی که کسی می‌گوید دچار نگرانی است و این نگرانی و ترس دلیل روشنی دارد که فرد به آن آگاه است؛ می‌گوییم که او دچار استرس شده است. اما هنگامی که نگرانی و دلشوره‌های فرد بدون دلیل است و فرد دلیل درستی برای آن ندارد؛ فرد دچار اضطراب شده است.

پس در واقع استرس سخنرانی، استرس آزمون دانشگاه، استرس رانندگی درست است و نشود برای چنین چیزهایی از واژه‌ی اضطراب استفاده کرد. استرس در انواع مختلف هست که بعضی از آنها خوب است و شدت کمتری دارد اما اضطراب در هر صورت مضر و بد است. استرس می‌تواند مثبت باشد (مثل استرس امتحان که باعث بالا رفتن کارایی و تلاش بیشتر شما میشود، احساس استرس باعث می‌شود فرد درس خواندن و آماده شدن برای آزمونش را جدی‌تر بگیرد) در حالی که اضطراب هیچ ویژگی مثبتی ندارد.

استرس در واقع زمینه‌ساز اضطراب است و اگر کنترل و درمان نشود دچار اختلال میشویم. استرس قبل از اضطراب پدید می‌آید و ممکن است فرد تلاش کند که با بهره‌گیری از مکانیزم‌های دفاعی، عوامل استرس‌زا را کنترل کند و استرس را مدیریت کند.