استرس شب امتحان

را های مقابله با استرس شب امتحانآیا شما هم این تجربه را داشته‌اید که باوجود آن‌ که ساعت‌های زیادی برای درسی زحمت کشیده‌اید، روز امتحان هیچ‌چیز در ذهن‌تان نمانده باشد؟ آیا شده که هنگام درس‌خواندن از شدت استرس نتوانید کلمه‌ای را به‌خاطر بسپارید؟ شما هم در روز امتحان دست‌هایتان عرق می‌کند و انگار توی دل‌تان رخت می‌شویند؟
تا به‌حال به این فکر کرده‌اید که چطور می‌توانید استرس و فشار روز امتحان را کم‌‌تر کنید و مثل بعضی‌ها که عین خیال‌شان هم نیست، سر جلسه حاضر شوید؟
البته این را هم بگوییم که به‌ هر حال کمی استرس طبیعی است؛ آن‌چه اهمیت دارد این است که این حس نباید بر کارایی شما تاثیر منفی بگذارد.

راه‌های کم‌کردن استرس امتحان

1 - ذهن و اتاق‌تان را منظم کنید
قبل از هرکاری باید ذهن‌تان را مرتب کنید. ذهن آشفته نمی‌تواند نتیجه‌ی خوبی به دست بیاورد و بررسی‌های علمی نشان می‌دهد اتاق و میز نامرتب، بی‌نظمی فکرتان را بیشتر می‌کند. اتاق‌تکانی کنید و میزتان را بچینید. چیزهایی که حواس‌تان را پرت می‌کند از مقابل چشم‌تان دور کنید. بعد از مرتب کردن اتاق نوبت به مرتب کردن ذهن می‌رسد. حالا باید برنامه‌ریزی کنید تا دقیقا بدانید برای هر امتحان چه چیزهایی باید بخوانید.

2 - نگرانی‌هایتان را بنویسید
ثابت شده اگر چند دقیقه را به فهرست‌کردن موارد نگرانی‌تان در امتحان اختصاص دهید، نتیجه‌ی زیادی در جلسه‌ی امتحان خواهید گرفت. چه چیزهایی استرس تان را افزایش می‌دهد؟
از محیط می‌ترسید؟
دیدن کسانی که پشت میز نشسته‌اند و مشغول پاسخ‌دادن هستند هیجان‌تان را زیاد می‌کند؟
آیا مدام به این فکر می‌کنید که دیگران همه‌ی سوال‌ها را بلدند و فقط شمایید که از پس جواب‌دادن به پرسش‌ها برنمی‌آیید؟
همه را بنویسید و با دقت پاسخ دهید. خواهید دید پس از نوشتن این موارد، خیلی‌هایشان دیگر به نظرتان غول بزرگی نخواهند بود که بترسانندتان.

3 - شب امتحان خوب بخوابید
بیدارماندن هیچ سودی ندارد و تنها استرس‌تان را افزایش می‌دهد، حتی اگر بخشی از درس را نخوانده باشید. فراموش نکنید که شما به تمام انرژی‌تان نیاز دارید. ممکن است هیجان و استرس مانع از خوابیدن به موقع‌تان باشد که برای حل این موضوع می‌توانید غروب و چند ساعت پیش از خوابیدن به پیاده‌روی بروید، موسیقی آرامش‌بخش بشنوید و به اتفاق‌های خوب فکر کنید

4 - به خودتان جمله‌های انگیزشی مثبت بگویید
فکر و خیال منفی در زمان استرس و فشار خیلی راحت سراغ آدم می‌آید، اما باید بدانید این فکرها به آسودگی ذهن‌تان کمکی نخواهد کرد و باید بتوانید تا جایی که می‌توانید از آنها دوری کنید.
باید بتوانید مثبت فکر کنید و به قابلیت‌های‌تان بیندیشید. ذهن‌تان به شما تعلق دارد و می‌توانید خیال منفی را با نمونه‌ی مثبتش جایگزین کنید، فقط نیاز به تمرین دارید. اگر قرار است به تعداد زیاد پرسش‌های امتحان فکر کنید و به خود بگویید که این‌بار هم قرار است از شدت استرس به آنها پاسخ ندهید، اطمینان داشته باشید نتیجه همان خواهد شد و شما این را نمی‌خواهید.
به جایش از چند روز مانده به امتحان به خودتان بگویید که فقط شمایید که از پس این پرسش‌ها برمی‌آیید؛ چون از قبل آماده‌ شده‌اید. کلام پایانی به دیگران فکر نکنید و سعی کنید فقط خودتان را در ذهن بیاورید.
بخندید و به این فکر کنید که گرچه خوب‌ امتحان‌دادن اهمیت دارد اما این امتحان آخر دنیا نیست. خودتان را در شادترین موقعیت‌ها تصور کنید و در یک کلام به خودتان اطمینان داشته باشید.