انواع تست روانشناسی

انواع تست روانتست های روانشناسی زیادی در سر تا سر دنیا استفاده می شوند و هر ساله با تغییراتی اندک و محدود بروز رسانی و عیب جویی می شود و با دقیق تر شدن تست ها ، هر ساله نتایج دقیق تر و سالم تری از این تست ها استخراج می شود .

معروفترین تست های روانشناسی به شرح زیر می باشد :

تست MMPI :
تست MMPI یکی از معروفین ترین تست های روانشناسی می باشد که برای شخصیت شناسی و شناخت بر روی نیمرخ های شخصیتی استفاده می شود و با استفاده از پرسش های 4 گزینه ای شما را با واقیعت هایی ناشناخته از شخصیت خودتان مواجه می نماید .

تست ریون :
ریون نام روانشناس و دانشمندی می باشد که طرحی را بر اساس سنجیدن هوش و استعداد کودکان در سنین پایین با استفاده از اشکال و رنگ ها ارائه نمود و یکی از بهترین تست های روانشناسی در حوزه استعداد یابی و هوش سنجی در کودکان را به نام خود ثبت کرده است .

تست نئو :
تست نئو نیز یکی از تست های حوزه شخصیت شناسی در علم روانشناسی می باشد که کاربرد بسیار زیادی در زمینه ازدواج ، استخدام و شغل یابی و بررسی سلامت روانی از نظر اختلالات فکری دارد .

تست جمله نا تمام ساکس و لوی :
تست ساکس و لوی در حقیقت شامل جملاتی نا تمام می باشد که از شما خواسته می شود ادامه جملات را مطابق با میل و خواسته خود تکمیل و ارائه نمایید و در بررسی نوشته های شما ، روانشناس به درک نسبی از خواسته های ذهنی شما می رسد .

تست گودیناف :
تست گودیناف برای سنجش هوش کودکان بین 3 تا 10 می باشد که در آن از کودکی خواسته می شود تا یک نقاشی به زیبا ترین شکل ممکن ترسیم نماید و با استفاده از تکنیک های علم روانشناسی ، این نقاشی مورد بررسی و تفحص قرار می گیرد و در نهایتی یک عدد که با میزانی علمی مقیاس می شود به هوش کودک اطلاق می شود .

تست بندر – گشالت :
این تست نیز برای سنینی مربوط به ورود و شروع مقاطع تحصیلی یعنی چیزی در حدود 7 سالگی کودک ، توصیه می شود که در طی آن پزشک روانشناس آسیب های ذهنی و سلامت عقلی کودک را می سنجد .

تست EQ :
تست EQ یا هوش هیجانی به منظور به چالش کشیدن ذهن فرد در مواقعی که احساسات و عواطف بر او غلبه کرده است و قرار است تصمیم مهمی اتخاذ نماید ، می باشد .

تست MBTI :
تست MBTI یکی از تست های شخصیت شناسی می باشد که برای سنجش تیپ های شخصیتی از قبیل برونگرایی و درون گرایی ، احساسی بودن یا منطقی بودن ، برداشت انتزاعی یا مشاهده گرانه ای و …. به کار می رود .

تست DISC :
تست DISC از جمله تست های شخصیت شناسی در حوزه کسب و کار و تجارت می باشد که به فرد کمک می کند تا بهترین تصمیم را در آینده شغلی خود اتخاذ نماید .

تست اضطراب سنجی :
یکی از تست های حوزه خودشناسی می باشد که به فرد درک بهتری از احساساتش در شرایط تنش زا و استرسی می دهد و به او کمک می نماید تا چگونه این استرس ها را کنترل نماید .