انتخاب رشته کنکور

انتخاب رشته کنکورتصمیم گیری راجع به انتخاب رشته کنکور سراسری یکی از مهم‌ترین و در عین حال حساس‌ترین انتخاب‌های افراد در طول دوران زندگی است چراکه می‌تواند مسیر زندگی فرد و سلامت روان او را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال انتخاب رشته کنکور به عوامل متفاوتی بستگی دارد.
یکی از مهمترین مسائلی که می‌بایست در کنار آینده شغلی و یا اعتبار دانشگاه و رشته به آن توجه داشته باشید، علاقه و استعدادهای شما هستند.
اگر انتخاب رشته کنکور بدون آگاهی کامل صورت گیرد منجر به تبعات جبران ناپذیری در زندگی‌تان می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به عدم موفقیت تحصیلی، عدم رضایت شغلی و همچنین احساس ناکارآمدی و افسردگی به دلیل ارضا نشدن نیاز به پیشرفت و ... اشاره داشت.

انتخاب رشته صحیح کنکور پلی به سوی آینده ای روش
یک انتخاب رشته صحیح علاوه بر توجه به احتمال قبولی، مسائل دیگری از جمله علاقه‌ها و استعدادهای شما را نیز در نظر خواهد گرفت. ادامه تحصیل در رشته‌هایی که به آن‌ها علاقه دارید تأثیر مثبتی در آینده شغلی یا حتی سلامت روان شما خواهد داشت و می‌تواند به موفقیت تحصیلی نیز منجر گردد. با این حال در ادامه به برخی از تاثیرات مثبت انتخاب رشته صحیح اشاره خواهیم کرد.

احساس مثبت نسبت به خود
وقتی شما کاری را انجام می‌دهید که به آن علاقه دارید یا توانایی بالایی در انجامش دارید، از اعتمادبه‌نفس بالاتری نیز برخوردار خواهید بود و تصویر مثبت‌تری راجع به توانایی‌های خود خواهید داشت. در عین حال وقتی کاری انجام می‌دهید که توانایی کافی برای انجامش را نداشته باشید، خود را به عنوان فردی شکست خورده یا ناتوان در نظر خواهید گرفت.

پیشرفت تحصیلی و شغلی
استعداد و علاقه دو عامل مهم برای پیشرفت در هر زمینه هستند. اگر شما در رشته‌ای تحصیل کنید که توانایی‌های کافی برای موفقیت در آن را داشته باشید، احتمال پیشرفت شما به‌مراتب بالاتر از زمانی خواهد بود که بدون علاقه یا استعداد کاری را شروع کرده باشید.

شکوفایی خلاقیت و نبوغ
شکوفایی خلاقیت و ایجاد نوآوری یکی دیگر از مزیت‌های توجه به مسائلی است که به آن‌ها علاقه داریم. احتمال پیشرفت و موفقیت تحصیلی و ابداع یک طرح جدید در رشته‌هایی که به آن علاقه داریم به ‌مراتب بالاتر از رشته‌هایی است که انگیزه‌ای برای مطالعه و پیشرفت در آن‌ها نداریم.