تکنیک های مدیریت خشم

مدیریت خشم

خشم را می‌توان به چند روش ابراز کرد که بسته به شرایط ، برخی مفید و برخی غیرمفید هستند. در اینجا چند نمونه از راه‌های بروز خشم را برای شما عزیزان بیان می کنیم :

 سرکوب کردن خشم به این صورت که فرد خشم خود را به فراموشی سپرده و یا آن را در خود فرومی‌ریزد. جابجایی خشم که فرد در آن خشم را به فرد دیگری که مقصر ماجرا نیست و یا یک شی‌ء یا حتی یک حیوان منتقل می‌کند. کنترل خشم که فرد سعی می‌کند خشم خود را به‌درستی مدیریت کرده و آن را کنترل کند. گریستن که فرد انرژی خود را با گریه کردن تخلیه می‌کند. این نوع بیشتر در خانم‌ها وجود دارد. پاسخ قاطعانه که در آن فرد عصبانی خشم خود از دیگران را ، به‌صورت شفاف قاطعانه و مؤدبانه به آن‌ها می‌گوید. در این مقاله میخوانید:

 خشم مخفیانه تشخیص خشم پیوستن به لیست ما رزرو وقت آنلاین خشم مخفیانه نوع دیگری از خشم که در آن فرد خشمگین جرأت ابراز خشم به‌صورت مستقیم را ندارد اما با انجام کارهایی به‌صورت غیرمستقیم این خشم را بروزمی دهد؛ مثلاً به غیبت کردن و پشت سر گویی از فردی که از دست او عصبانی شده می‌پردازد و یا دیگران را تحریک می‌کند تا روابط دوستی خود را با آن شخص قطع کنند. برای اینکه خشم خود را کنترل کنید باید ابتدا این مسیرها را طی کنید. احساسات دربرگیرنده خشم را بشناسید٬احساساتی مانند: ترس٬خجالت ٬درماندگی ٬ حسادت و … رفتارهای پرخاشگرانه را بشناسید. رفتارهایی مانند: داد زدن سر دیگران٬لگدزدن به اشیاء ٬خیره شدن به دیگران و… پیامدهای خشم را بشناسید. 

از دست دادن روابط دوستی٬رساندن آسیب جسمانی به خود و دیگران و… افکاری که سبب به وجود آمدن خشم می‌شود: کمال گرایی ٬بدبینی نسبت به دیگران و… نشانه‌های خشمگین شدن: عرق کردن کف دست‌ها افزایش ضربان قلب٬سرخ شدن چهره و… تشخیص خشم به هنگام مواجهه با هیجانی مانند خشم آن‌قدر غرق آن می‌شویم که از وجود آن بی‌خبر می مانیم یعنی خودمان هم متوجه نیستیم که خشمگین شده‌ایم. یکی از راه‌هایی که سبب می‌شود به این شناخت برسیم و به‌اصطلاح به خودآگاهی هیجانی دست پیدا کنیم این است که به هنگام خشم این جمله را به خود بگوییم: من الآن عصبانی هستم. همین جمله ساده سبب می‌شود شما تا حدودی به شناخت احساسات و هیجانات خود برسید. قاطعانه رفتار کنید هنگامی‌که درگیری لفظی به وجود می آید بهتراست به‌جای دو پهلو صحبت کردن که فقط اوضاع را بدتر می‌کند کاملاً مؤدبانه و با قاطعیت با طرف مقابل حرف بزنید. با این کار ابهامات برطرف شده و خشم طرف مقابل فروکش می‌کند. نفس عمیق بکشید به هنگام خشم ضربان قلب و تنفس ما بیشتر می‌شود که این مسئله سبب بالا رفتن انرژی ما شده و ما را به انجام کارهایی وامی‌دارد که می‌تواند عاقبت بدی را برای ما رقم بزند .به هنگام مواجه ‌شدن باخشم چند نفس عمیق بکشید تا با این کار از بالا رفتن ضربان قلب جلوگیری کنید و آرامش را تجربه کنید. حواس‌پرتی ذهن ما به‌طور هم‌زمان نمی‌تواند به دو موضوع فکر کند پس بیایید از این قابلیت ذهن در جهت کنترل خشم استفاده کنیم؛ اما چگونه؟ هرگاه موقعیت خشم برانگیزی برای شما اتفاق افتاد حواستان را از موضوعی که سبب خشم شما شده پرت کنید و به چیز دیگری فکر کنید و یا به کار دیگری مشغول شوید. به‌عنوان‌مثال اگر رفتار همسرتان شمارا عصبانی کرد می‌توانید جارویی در دست گرفته و حیاط خانه را جارو کنید. با این کار هم حیاط خانه که چند سالی است طعم جارو را نچشیده تمیز می‌شود وهم حواستان از موضوعی که سبب خشم شما شده پرت می‌شود. 

محیط را ترک کنید گاهی می‌توان به هنگام عصبانیت محلی را که در آن هستید ترک کنید. البته سعی کنید به هنگام آرام شدن به محل برگشته و با آرامش راجع به مسئله پیش‌آمده صحبت کنید. به‌عنوان‌مثال معلمی که از رفتارهای زننده دانش‌آموزانش عصبانی شده می‌تواند برای چند لحظه کلاس را ترک کرده و پس از آرام شدن به کلاس برگردد. تغییر حالت دادن اگر در موقعیتی قرار دارید و عصبانی شده‌اید می‌توانید موقعیت خود را هر چه هست تغییر بدهید. با این کار تا حدودی از خشم و عصبانیت شما کاسته می‌شود.. با دوستانتان حرف بزنید وقتی به‌قدری عصبانی هستید که نمی‌دانید چگونه باید از این حالت بیرون بیایید، بهتر است با یکی از دوستان صمیمی‌تان تماس بگیرید و از ته دل درباره خشم خود صحبت کنید تا حالتان بهتر شود. صحبت درباره‌ی خشم خود یکی از راه‌های تخلیه خشم است وقتی با دوستان نزدیکتان درباره‌ی خشم خودتان حرف می‌زنید هم تخلیه خشم صورت می‌گیرید وهم دوستانتان شمارا به آرامش دعوت می‌کنند البته حواستان باشد با هرکسی نمی‌توان درباره‌ی خشم خود حرف بزنید، برخی وقتی درباره‌ی خشم با آن‌ها حرف می‌زنید به‌جای آرامش دادن به شما، شمارا تحریک می‌کنند تابه صورت غلط آن را تخلیه کنید و اصطلاحاً جواب مشت را با مشت بدهید. 

تماس بدنی از طرق لمس این نوع از درمان مربوط به خویشاوندان محرمی است که انسان نسبت به آن‌ها خشمگین شده است. همسران و والدین می‌توانند به‌خوبی از این تکنیک برای کاستن از خشم اعضای خانواده استفاده کنند. در این روش شما بر بدن شخصی که شما از او به خشم آمده‌اید دست بزنید و بدن او را لمس نمایید، چراکه از این طریق خشم شما فروکش می‌نماید و آرام می‌گیرید. زمان بخرید اگر رفتار فردی سبب خشمگین شدن ما می‌شود می‌توانیم کاری انجام دهیم تا مقداری از زمان بگذرد.

 گذشت زمان معمولاً سبب فروکش شدن خشم می‌شود. تخلیه انرزی وقتی عصبانی می‌شوید انرژی زیادی در بدن شما شکل می‌گیرد که اگر تخلیه نشود سبب آسیب رساندن به شما می‌شود. اگر هم به‌صورت پرخاشگری تخلیه شود موجب آسیب رساندن به روابط شما می‌شود؛ اما راه‌حل چیست؟ شما باید این انرژی را به شکل دیگری تخلیه کنید. مانند: فعالیت‌های بدنی اگر کارمند هستید و رفتار یک ارباب‌رجوع شمارا عصبانی کرده می‌توانید از اتاق خود خارج‌شده و از پله‌ها (نه با آسانسور) به طبقه‌ای دیگر از اداره محل کارتان بروید. این کار هم سبب می‌شود انرژی شما تخلیه شود وهم هوایی عوض کنید. آبی به دست و صورت بزنید هنگامی‌که یک ظرف آب بر روی آتش است و می‌جوشد، کافی است یک استکان آب سرد به آن اضافه کنی، از جوش می‌افتد. اگر آتش خشم به سراغمان آمد و به جوش آمدیم، کافی است کمی آب سرد بر سروصورت خود بزنیم، بی‌شک خشم ما فروکش خواهد کرد. نوشیدن یک لیوان آب نیز به هنگام عصبانیت به فروکش کردن خشم کمک زیادی می‌کند. ما در مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی آنلاین آوای سعادت راهکارهای لازم در زمینه برخورد با موضوع را به شما آموزش خواهیم داد