نظر دکتر هلاکویی درباره معیارهای ازدواج چیست؟

1 - 10 مورد از معیارهای ازدواج غلط چیست؟
2 - معیارهای ازدواج در سنین مختلف تغییر میکند ؟
3 - آیا در تمام ازدواج های فامیلی باید آزمایش ژنتیک داد؟
4 - در جامعه امروزی معیارهای اصلی ازدواج چیست؟
قطعا معیار های ازدواج در همه یکسان نیست و هر کس بنا به خلقیات و شرایط زندگی خود، معیارهای خاصی نیز دارد. اما بعضی از این معیارها کاملا مشترک هستند. قبل از اینکه در مورد این معیارها بدانید به شما هشدار دهیم در انتخاب خود اجازه دخالت های بیجا و دور از عقل دیگران را ندهید. شنیدید که می گویند " ازدواج کنید و آن را آسان بگیرید، بقیه مسائل خود به خود حل می شود" ؟ یا " چرا انقدر سخت می گیری، علاقه بعد از ازدواج خودش شکل می گیرد"؟ "بعدا" و" بعدا"، این جملات را همه ما شنیده ایم. اما چیزی از این "بعدا" ها ندیده ایم.

مشاوره ازدواج معتقدند که اگر معیارهای ازدواج، عقلانی و از روی اصول نباشد این بعدا ها هیچگاه نمی آید. اگر عشق و محبت که پایه و اساس یک زندگی است وجود نداشته باشد نمی توان انتظار یک زندگی خوب و شاد را داشت. اگر فکر می کنید که همه دوستان و آشنایانتان ازدواج کرده اند و شما مانده اید و کسی را ندارید، تن به ازدواج ندهید. نباید بدون فکر و هیچ معیاری ازدواج کنید که آخر این ازدواج ها شکست است.

نکاتی که در مورد مشاوره ازدواج وجود دارد این است که :
ازدواج تحمیلی نکنید. اجازه ندهید کسی شما را به کاری وادار کند.
در انتخاب همسر عجله نکنید. خداوند به شما عقل داده، پس در این مورد بخصوص کاملا از عقل خود کمک بگیرید نه احساس.
تاکنون به معیارهای ازدواج آسان فکر کرده اید؟
معیارهای آسان ازدواج بر اساس شخصیت و خصوصیات هر فرد متفاوت است. هر کسی خود را می شناسد و معمولا میداند از زندگی چه می خواهد. چه سلیقه ای دارد. نقاط قوت و نقاط ضعف خود را می داند. این فرد می داند از همسرش چه انتظاراتی دارد و دوست دارد چه خصوصیاتی در او بیشتر به چشم بیاید. خیلی از ماها به ازدواج فکر کردیم. همه ما دوست داریم خوشبخت و عاقبت بخیر شویم. اما اینکه چگونه به این عاقبت بخیری برسیم دقیقا به خودمان بستگی دارد.

باید سعی کنیم زندگی را آسان بگیریم. مثلا فکر کنید که شما خواستگاری دارید که از لحاظ مالی شرایط خیلی خوبی ندارد، ولی نوع برخورد و طرز رفتار و صحبت کردن او را می پسندید. خوب ما به عنوان مشاور می گوییم که این موقعیت را از دست ندهید. این شخص با پشتکار قطعا می تواند شما را به خواسته های مادی اتان برساند. اما اگر همین آدم پولدار بود ولی از لحاظ اخلاقی سطح بسیار پایینی داشت چه؟ فکر میکردید که باز هم خوشبخت شوید. پس به ندای عقلتان گوش دهید. همه ما به این مرحله از زندگی رسیده ایم که بتوانیم خودمان برای آینده تصمیم های درست بگیریم.

اما معیارهای ازدواج آسان از دید یک فرد موفق چیست؟
قبل از هر چیز بگوییم مهم ترین معیار ازدواج این است که شما بدانید از زندگی چه می خواهید و هدفتان از زندگی با این شخص چیست. باید زن و شوهر از لحاظ جهان بینی و اعتقادی با هم، تفاهم داشته باشند. در واقع مسیر واحد و مشترکی داشته باشید. این موضوع را به یاد داشته باشید شما هستید که ازدواج را آسان یا سخت میکنید، پس اگر فرد مورد نظر را پیدا کردید وسواس به خرج ندهید. اصلی ترین معیارهای ازدواج آسان بر اساس خود شخص و ارزشهای دو طرف تعیین می شود. کمترین چیزی که دختران از پسران می خواهند این است که :

جهان بینی یکسانی داشته باشند
ارزش های معنوی و مذهبی آن ها یکی باشد.
برای هم جذاب باشند.
متقابلا به هم محبت کنند.
شخصیت یکدیگر را تکمیل کنند.
سبک زندگی آن ها یکی باشد.
در خط قرمز ها تفاهم داشته باشند.
نسبت به هم درک متقابل داشته باشند.
تفاوت های یکدیگر را عمیقا و از ته دل بپذیرند نه اینکه بگویند چاره ای نیست این مورد را قبول می کنم.
البته این موضوع را به شما بگوییم که این معیارها هم کلی است و هم همه دوست دارند که آن ها را در همسرشان ببینند. اما قبل از هر چیز به آینه نگاه کنید و ببینید شما نیز این معیار را دارید؟ با خود صادق باشید. اگر این معیارها در شما نیست شما هم بالطبع باید به معیارهای ایده آل نزدیک شوید تا بتوانید یک زندگی آرام و خوشبخت داشته باشید.

فکر می کنید مهمترین معیارهای ازدواج چیست؟
تفاهم از مهمترین معیارهای ازدواج است . هر چه این تفاهم بیشتر باشد میتوان انتظار یک زندگی موفق را داشت. شاید سوال کنید تفاهم در چه ابعادی مهم است. به شما می گوییم که زوجین حدالامکان باید در مسائلی مثل سن، فرهنگ، طبقه اجتماعی و اقتصادی و تحصیلی با یکدیگر تفاهم داشته باشند. طبق تحقیقاتی که در کشور انجام شده، دختران و پسران دوست دارند با فردی ازدواج کنند که خصوصیات زیر را داشته باشد.

تحصیلات خوب
صداقت
تدین و ایمان
صبور و منطقی بودن
مهربان
کم حرف و پر عمل بودن
فعال و پویا بودن
آرام بودن
داشتن استقلال مالی و شخصیتی
مطلع بودن از شرایط
مسئولیت پذیر بودن
احترام گذاشتن به عقاید همسر
تفاهم در مسائل جنسی و داشتن جذابیت جنسی
تمام این صفات باید دربین دو طرف باشد که بتوان به این زندگی امیدوار بود. به ظاهر خوب این ملاک ها بسیار مهم است و جزء مهمترین مهیارهای ازدواج است. اما چه کسی تمام این صفات را یکجا دارد؟ آیا خود شما می توانید به خاطر همسرتان خود را عوض کنید. علت طلاق های امروزی نیز همین است. اگر شما از همسر آینده انتظار دارید که نیازهای عاطفی و جسمی شما را برآورده کند، خوب در این صورت خود شما نیز باید این کار را متقابلا برای همسرتان انجام دهید. این راز یک زندگی موفق و پایدار است.

نظر دکتر هلاکویی درباره معیارهای ازدواج چیست؟
معیارهای ازدواج دکترهلاکویی در عصر امروز " برابری" است. اما برابری در چه مواردی؟

برابری درظاهر
اولین لحظه ای که دختر و پسر همدیگر را می بینند باید به چشم هم زیبا به نظر برسند. باید همدیگر را از لحاظ ظاهر تایید کنند و حس خوبی به هم داشته باشند. مثلا پیش آمده که در نگاه اول دختر از پسر خوشش نمی آید یا بالعکس . خوب در آن زمان تکلیف شما تا حدود زیادی روشن است.

برابری در سن
شاید به نظر برسد سن ملاک مهمی برای ازدواج نباشد اما باید به این نکته توجه کنید که تفاهم سنی در زندگی بسیار مهم است. اعتقاد و باور ایرانی می گوید مرد باید از زن بزرگتر باشد. هر چه هم مرد و زن با هم تفاهم داشته باشند باز هم، شرایطی ایجاد می شود که بزرگتر بودن زن به رخش کشیده می شود. خوب بعد از آن زن دیگر مثل قبل نمی شود. پس مرد باید 1 تا 7 سال از زن بزرگتر باشد.

جذابیت
از دیگر معیارهای ازدواج دکتر هلاکویی، جذابیت است. شنیده اید که گاهی می گویند " من عاشق طرز حرف زدنش شدم" ، " چه خنده های قشنگی داره" ، " رفتارش با من خیلی خوبه" ، " نوع نگاهش خیلی جذابه"... همین ملاک ها بسیار مهم است زیرا بعد از مدتی ظاهر زیبا عادی می شود.

برابری در خانواده ها
مطمئنیم می دانید که خانواده ها تاثیر بسیار مهمی در ازدواج شما دارند. هم کفو بودن و برابر آن ها چه به لحاظ اخلافی، چه سیاسی و چه اقتصادی بسیار بسیار مهم است و هر کس که میگوید مهم نیست احتمالا با خانواده اش رابطه ای ندارد. اگر رابطه ای درست و اصولی می خواهید با مثل خودتان ازدواج کنید.

از لحاظ جنسی مکمل یکدیگر باشید
چه اشکالی دارد در مورد مسائل جنسی و دیدگاه یکدیگر سوال بپرسید؟ برای اینکه از زندگی خوبی داشته باشید باید بتوانید همسر خود را از لحاظ جنسی تامین کنید. پس سرد مزاج بودن و گرم مزاج بودن او باید با شما برابر باشد.

اولویت های زندگی تان با هم برابر باشد
دو طرف باید اولویت های زندگی شان با یکدیگر برابر باشد. سعی کنید از اولویت های خود لیستی تهیه کنید و در زمان صحبت آنها را با هم مقایسه کنید.

به عقیده دکتر هلاکویی ، راستگویی و صداقت اصل مهم زندگی است.
درمورد محل زندگی با هم به تفاهم برسید.
درمورد نحوه ارتباطتان با دیگران با هم به تفاهم برسید.
درمورد تعداد فرزندان با یکدیگر تفاهم داشته باشید.

دیدگاه روانشناسان در مورد معیارهای ازدواج چیست؟
معیارهای ازدواج از نظر مشاوره ازدواج ارتباط مستقیمی با بلوغ دارد. ازدواج بازی نیست. صحبت یک عمر زندگی است. انتخاب های از روی هیجان و احساس، انتخاب های از روی تیپ وظاهر و انتخاب های اشتباه به امید تغییر می تواند هر فرد را با چالش های جدی در ازدواج روبرو کند. روانشناسان اعتفاد دارند شرط لازم و مهم برای ازدواج رسیدن به سنی است که فرد بتواند درست انتخاب کند. این سن در هر فرد متغیر است.

بلوغ فکری
زمانی فرد به بلوغ فکری می رسد که بتواند خوب را بد را از هم تمیز دهد. در چالش ها و موانع سخت زندگی تصمیم های درست بگیرد. استقلال فکری داشته و برای آینده اش هدف های درست و منطقی ترسیم کرده باشد.

بلوغ عاطفی
فردی به بلوغ عاطفی رسیده که بتواند هیجانات درونی خود را کنترل کند. هیجاناتی مثل عصبانیت، خشم، شادی و تعجب و هیجانات جنسی که از همه مهمتر است.

بلوغ شخصیتی
فردی به بلوغ شخصیتی رسیده که بتواند خود را از هر لحاظ بشناسد و با توجه به جنبه های مثبت و منفی، تصمیم درست بگیرد. در ازدواج باید سبک شخصیت طرف مقابل را بسنجید. مثلا برخی شکاک هستند. برخی خودشیفته اند. برخی ضد اجتماع اند. برخی وسواس و برخی کمال گرایند.

بلوغ مالی
بلوغ مالی هم مساله مهمی است. فردی که قصد ازدواج دارد باید به لحاظ مالی توانایی مدیریت خانواده را داشته باشد و بتواند یک زندگی را اداره کند.

بلوغ معنوی
فردی که به بلوغ معنوی رسیده هویت خود را میداند. از لحاظ دینی خدا را همواره در نظر دارد. اخلاقیات برایش مهم است. نسبت به دیگران بی تفاو نیست و با محبت است. کارهایش برای رضای خداوند است و می داند چطور مانند یک انسان با همسرش رفتار کند.

نظر اسلام درباره معیارهای ازدواج چیست؟
معیارهای ازدواج از دیدگاه اسلام نیز مشخص است. اسلام هم مانند روانشناسان اعتقاد دارد که لازمه داشتن یک زندگی پایدار و محکم، تفاهم نظر درباره موضوعات مختلف است. اسلام می گوید پسر و دختر باید در موارد زیر به تفاهم برسند.

تفاهم در دین
ارزشهای اخلاقی ( اخلاق نیکو، صداقت، درستکاری، پاک بودن، نجابت، نوع پوشش، نوع ارتباطات در فامیل، نوع ارتباطات در اجتماع)
صلاحیت خانوادگی (هم کفو بودن و هم دل بودن خانواده ها در عرصه سیاسی و اجتماعی و دینی)
اصالت
خصوصیات اقتصادی ( هم طبقه بودن و برابری در خانواده به لحاظ اقتصادی)
اعتقادات فرهنگی
خانم ها با چه معیاری همسران خود را انتخاب کنند؟
معیارهای انتخاب همسرمناسب برای زنان کمی سخت تر از مردان است. زیرا خانم ها نسبت به آقایون دیرتر به بلوغ احساسی و هیجانی می رسند و به همین دلیل خیلی حساس هستند. خانم ها برای انتخاب آقایون معیارهای زیادی دارند. این معیارها بر اساس نوع فرهنگ و شرایط اجتماعی هر فرد متفاوت است. ما در اینجا به معیارهای مشترک خانم ها اشاره می کنیم.

معیارهای انتخاب همسر مناسب برای زنان
1. زنان دوست دارند که همسران وفاداری داشته باشند.

2. اکثر زنان معتقدند که داشتن باورها و اعتقادات مشترک در زندگی بسیار مهم است.

3. زنان دوست دارند با کسی ازدواج کنند که در سختی ها پشتیبان آن ها باشد و بهترین تصمیم را بگیرد.

4. زنان دوست دارند که همسرانشان ارتباطات اجتماعی کنترل شده ای داشته باشند.

5. زنان دوست دارند در زندگی امنیت داشته باشند. این امنیت شامل امنیت روانی، اجتماعی و اقتصادی است. ( این مورد برای خانم ها اهمیت زیادی دارد.)

6. اخلاق مردان برای خانم ها مهم است. مردان هر چه خوش اخلاق تر باشند در دل خانم ها بیشتر جای دارند.

7. خانم ها دوست دارند به لحاظ جنسی با همسرشان اشتراک داشته باشند. مثلا اگر گرم مزاجند، ترجیح می دهند آقا هم گرم مزاج باشد. ( این مورد در دیدگاه روانشناسی بسیار مهم است، چه بسا بسیاری از طلاق ها به علت عدم تفاهم در مسائل جنسی است).

آقایان چه معیاری برای ازدواج دارند؟
معیارهای انتخاب همسرمناسب برای مردان در بسیاری جهات با خانم ها مشابه است. مثلا همه آقایون دوست دارند زنی جذاب، فعال و پویا داشته باشند. زیرا مردان تنوع طلب هستند و از یکنواختی زندگی لذت نمی برند. زنانی که ضریب هوشی بالایی دارند مدام مرد را به چالش می کشند یا هر روز برنامه جدیدی برای مرد دارند.

معیارهای انتخاب همسر برای مردان
1. مردان طالب زنان سازش گر هستند. دوست دارند همسرشان در هر شرایطی کنار آن ها باشد.

2. مردان دوست دارند با خانم های مثبت اندیش ازدواج کنند.

3. مردان طالب زنان صادق و راستگو هستند. کسی که دل و زبانش یکی است.

4. مهربانی و محبت زنان، برای مردان اهمیت زیادی دارد. زنی که مدام و در هر شرایطی غر می زند گزینه مناسبی برای مرد نیست.

5. مردان عاشق زنان خونسرد هستند. کسی که آن ها را در شرایط سخت به آرامش دعوت می کنند.

6. مردان، زنانی را دوست دارند که خطاهایشان را قبول می کنند.

7. زنانی که به خلوت همسرانشان احترام می گذارند، از زنان محبوب و مورد علاقه مردان هستند.

8. مردان دوست دارند همسرانشان در ارتباط با دیگران طوری رفتار کند که همسرشان از او میخواهد.

9. مردان، زنان انعطاف پذیر را دوست دارند و از زنانی که درباره هر چیز مقاومت می کنند بیزارند.

همسر ایده آل من کیست؟
همسر ایده آل شما کیست؟ چه معیاری برای ازدواج دارید؟ تا چه میزان به خصوصیات ظاهری اهمیت می دهید؟ از نظر شما دین چه میزان در انتخاب همسر ایده آل شما نقش دارد؟ تفاهم فرهنگی و اجتماعی چطور؟ این ها سوالاتی است که ممکن است قبل از ازدواج از خود بپرسید. با این تفاسیر متوجه می شویم که ازدواج نوعی چالش است که اگر درست انتخاب شود ضامن یک عمر زندگی پایدار بوده ولی اگر انتخاب اشتباه باشد، تا آخر عمر حسرت این اشتباهات را خواهید خورد. اگر از همه ما سوال کنند که همسر ایده آل تو کیست، یک سری خصوصیات مشترک را می گوییم. این خصوصیات کلی مدت هاست برای انتخاب همسر در ذهنمان وجود دارد. این خصوصیات عبارت است از :

صداقت
بلوغ کامل فردی و شخصیتی
اصالت خانوادگی
استقلال مالی و احترام اجتماعی
محبت و مهربانی
منطق و درک موقعیت ها و بطبع
تسلیم نشدن در برابر مشکلات و انتخاب بهترین راه حل ها در زندگی

کلیدی ترین سوالات قبل از آشنایی کدامند؟
سوالات قبل از آشنایی باید به گونه ای پرسیده شود که دو طرف با شناخت کامل از هم سر سفره عقد بروند. نباید جای هیچ گونه بحث یا ابهامی برای دختر و پسر نباشد. اما شاید شرایطی پیش بیاید که زوجین بعضی از حقایق را به هم نگویند. زمانی که از آن ها می پرسی چرا این موضوع را نگفتی، مدعی می شوند که اگر سوال می کردی حتما پاسخ می دادم. به همین دلیل اهمیت سوالات قبل از آشنایی بسیار مهم است.

دختر و پسر پس از معرفی کامل خود مثل (سن و تحصیلات، وضعیت پدر و مادر، وضعیت خواهر و برادر، تعداد فرزندان، فرزند چندم بودن) و موارد ضروری باید این سوالات را بپرسند.

هدفتان از ازدواج چیست؟
سنتی هستید یا مدرن؟ شرایط اعتقادی شما چگونه است؟
معیارهای شما برای ازدواج چیست؟
از نظر شما نقش زن/نقش مرد در ازدواج و در زندگی آینده چیست؟
در زندگی به دنبال چه هستید و چه برنامه ریزی در آینده دارید؟
ملاکتان برای خوشبختی چیست؟
از شرایط اقتصادی تان بگویید؟ آیا می توانید به تنهایی یک زندگی تشکیل دهید و خانواده را مدیریت کنید؟
تا چه میزان خانواده روی تصمیم گیری شما نقش دارد؟
اگر اختلاف نظری میان همسرتان و خانواده تان اتفاق بیوفتد چگونه آن را مدیریت می کنید؟
خصوصیات بد و خوبتان چیست؟
دوست دارید همسرتان چگونه باشد؟ در برخورد اجتماعی، در خانه ، یا در ارتباطات خانوادگی؟ لطفا در این رابطه دقیق و کامل توضیح دهید.
از لحاظ سیاسی آیا طرف حزب یا جناح خاصی هستید؟
اهل پس انداز و صرفه جویی هستید؟
تعریفتان از حجاب چیست و دوست دارید همسرتان از این لحاظ چگونه باشد؟
میانه شما با فضای مجازی چگوته است؟
اهل چت هستید؟
رابطه شما با همکارانتان چگونه است؟
از کارتان راضی هستید؟
بعد از ازدواج آیا همسرتان می تواند با دوستانش در تماس باشد؟
از لحاظ جسمی و سلامتی مشکل خاصی ندارید؟
سوالات جلسه دوم آشنایی
از لحاظ جنسی گرم هستید یا سرد؟
دوست دارید چند وقت بعد از ازدواج بچه دار شوید؟
مدیریت اقتصادی خانه با کیست؟
آیا برای زن حقوقی درنظر گرفته می شود؟
با کار کردن خانم ها مشکلی ندارید؟
از چه تفریحاتی لذت می برید؟
درون گرا هستید یا برون گرا؟
به مسافرت مجردی رفته اید؟ آیا دوستان زیادی دارید؟ چقدر از وقتتان را با دوستانتان می گذرانید؟ ملاکتان برای انتخاب دوست چیست؟
با کسی درد و دل می کنید؟
اهل مشورت هستید؟ اگر نیستید علتش چیست؟

نظر قرآن در مورد معیارهای ازدواج چیست؟
معیارهای ازدواج از دیدگاه قرآن دقیقا مطابق با ارزشهای اخلاقی و انسانی است. از آنجایی که دین اسلام کامل ترین دین برای هدایت بشر است، توجه به رهنمودهای آن در تمام شرایط می تواند باعث سربلندی و عاقبت بخیری انسان باشد. دین اسلام درباره ازدواج آیات زیادی دارد و موضع خود را کاملا مشخص کرده است. اصلی ترین معیارهایی که خداوند متعال در قرآن در خصوص ازدواج می فرماید عبارت است از :

تقوا
به عقیده قرآن تقوا خودش عمل صالح می آورد. کسی که تقوا داشته باشد در همه حال خدا را شاهد و ناظر امور خود می دانید. چه در زندگی شخصی چه در زندگی اجتماعی سعی میکند بر طبق اصول و ارزشهای اسلامی گام بردارد. این شخص در زندگی زناشویی نیز تمام تلاش خود را خواهد کرد که همسرش از او راضی باشد. چنانچه در سوره بقره می فرماید:

وَلَا تَنْكِحُوا الْمُشْرِكَاتِ حَتَّىٰ يُؤْمِنَّ ۚ وَلَأَمَةٌ مُؤْمِنَةٌ خَيْرٌ مِنْ مُشْرِكَةٍ وَلَوْ أَعْجَبَتْكُمْ ۗ وَلَا تُنْكِحُوا الْمُشْرِكِينَ حَتَّىٰ يُؤْمِنُوا ۚ وَلَعَبْدٌ مُؤْمِنٌ خَيْرٌ مِنْ مُشْرِكٍ وَلَوْ أَعْجَبَكُمْ ۗ أُولَٰئِكَ يَدْعُونَ إِلَى النَّارِ ۖ وَاللَّهُ يَدْعُو إِلَى الْجَنَّةِ وَالْمَغْفِرَةِ بِإِذْنِهِ ۖ وَيُبَيِّنُ آيَاتِهِ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَذَكَّرُونَ.

با زن های مشرک پیوند زناشویی نداشته باشید تا اینکه ایمان بیاورند و همانا کنیز دیندار از زن آزاد مشترک ارزش بالاتری دارد هر چند زیبایی او شما را متعجب کند و به مردان مشترک دختر ندهید مگر اینکه ایمان بیاورند همانا غلامان دیندار و با ایمان از مردان آزاد بهتر و با ارزش تر هستند هر چند زیبایی آن ها شما ر ا متجعب سازد.

اخلاق نیکو
از دیدگاه قرآن اخلاق نیک از ضروریات ازدواج است. چنانچه در سوره روم آیه 21 می فرماید:

و من آیاته ان خلق لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا إلیها و جعل بینکم موده و رحمه ان فی ذلک لایات لقوم یتفکرون.

«و از نشانه‏ های او این که از [نوع‏] خودتان همسرانی برای شما آفرید تا بدان ها آرام گیرید و میانتان دوستی و رحمت نهاد. آری، در این [نعمت‏] برای مردمی که می‌‏اندیشند قطعا نشانه‏ ایی است».

تفاهم و برابری
دین اسلام و قرآن درباره تفاهم و برابری در ازدواج به شدت تاکید می کند و اعتقاد دارد مرد و زن خصوصا از لحاظ اعتقادی و دینی باید با هم همسو و هم مسیر باشند. چنانچه پیامبر اسلام درباره کفویت و برابر زوجین می فرماید: "مرد مومن همتای زن مومن است و مرد مسلمان همتای زن مسلمان ".

سلامت عقلی و روحی

امام صادق درباره سلامت روحی و روانی زن و مرد برای داشتن ازدواجی سالم تاکید کرده و می فرماید: از ازدواج با احمق بپرهیزید زیرا هم نشینی با او مایه بلا و اندوه است.

درباره معیارهای ازدواج چگونه تحقیق کنیم؟
تحقیق در مورد معیار های ازدواج در هر دوره ای ممکن است متفاوت باشد. قطعا چالش ها و ارتباطات اجتماعی در گذشته مانند امروز نبوده و خانواده ها معمولا همدیگر را می شناختند. ولی امروزه تحقیق درباره فرد مناسب برای ازدواج و این که از ازدواج چه میخواهید و اینکه چگونه ازدواج سالم و موفقی داشته باشید کمی پیچیده تر شده است. اما هنوز هم بخش مهمی از شناخت ها با پرس و جو و تحقیق مشخص می شود. معیارهای اصلی برای ازدواج هیچگاه تغییر نکرده و همه به دنبال فردی هستند که در زندگی خوشبختشان کند. اگر سردرگم هستید و نمی دانید از ازدواج چه می خواهید یا هدفتان برای ازدواج چیست، مشاوران ما می توانند در این زمینه به شما کمک کنند که افکار و معیارهایتان را برای زندگی کاملا مشخص کنید و فرد مناسب خود را انتخاب نمایید.

نظر قرآن در مورد معیارهای ازدواج چیست؟
معیارهای ازدواج از دیدگاه قرآن دقیقا مطابق با ارزشهای اخلاقی و انسانی است. از آنجایی که دین اسلام کامل ترین دین برای هدایت بشر است، توجه به رهنمودهای آن در تمام شرایط می تواند باعث سربلندی و عاقبت بخیری انسان باشد. دین اسلام درباره ازدواج آیات زیادی دارد و موضع خود را کاملا مشخص کرده است. اصلی ترین معیارهایی که خداوند متعال در قرآن در خصوص ازدواج می فرماید عبارت است از :

تقوا
به عقیده قرآن تقوا خودش عمل صالح می آورد. کسی که تقوا داشته باشد در همه حال خدا را شاهد و ناظر امور خود می دانید. چه در زندگی شخصی چه در زندگی اجتماعی سعی میکند بر طبق اصول و ارزشهای اسلامی گام بردارد. این شخص در زندگی زناشویی نیز تمام تلاش خود را خواهد کرد که همسرش از او راضی باشد. چنانچه در سوره بقره می فرماید:

وَلَا تَنْكِحُوا الْمُشْرِكَاتِ حَتَّىٰ يُؤْمِنَّ ۚ وَلَأَمَةٌ مُؤْمِنَةٌ خَيْرٌ مِنْ مُشْرِكَةٍ وَلَوْ أَعْجَبَتْكُمْ ۗ وَلَا تُنْكِحُوا الْمُشْرِكِينَ حَتَّىٰ يُؤْمِنُوا ۚ وَلَعَبْدٌ مُؤْمِنٌ خَيْرٌ مِنْ مُشْرِكٍ وَلَوْ أَعْجَبَكُمْ ۗ أُولَٰئِكَ يَدْعُونَ إِلَى النَّارِ ۖ وَاللَّهُ يَدْعُو إِلَى الْجَنَّةِ وَالْمَغْفِرَةِ بِإِذْنِهِ ۖ وَيُبَيِّنُ آيَاتِهِ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَذَكَّرُونَ.

با زن های مشرک پیوند زناشویی نداشته باشید تا اینکه ایمان بیاورند و همانا کنیز دیندار از زن آزاد مشترک ارزش بالاتری دارد هر چند زیبایی او شما را متعجب کند و به مردان مشترک دختر ندهید مگر اینکه ایمان بیاورند همانا غلامان دیندار و با ایمان از مردان آزاد بهتر و با ارزش تر هستند هر چند زیبایی آن ها شما ر ا متجعب سازد.

اخلاق نیکو
از دیدگاه قرآن اخلاق نیک از ضروریات ازدواج است. چنانچه در سوره روم آیه 21 می فرماید:

و من آیاته ان خلق لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا إلیها و جعل بینکم موده و رحمه ان فی ذلک لایات لقوم یتفکرون.

«و از نشانه‏ های او این که از [نوع‏] خودتان همسرانی برای شما آفرید تا بدان ها آرام گیرید و میانتان دوستی و رحمت نهاد. آری، در این [نعمت‏] برای مردمی که می‌‏اندیشند قطعا نشانه‏ ایی است».

تفاهم و برابری
دین اسلام و قرآن درباره تفاهم و برابری در ازدواج به شدت تاکید می کند و اعتقاد دارد مرد و زن خصوصا از لحاظ اعتقادی و دینی باید با هم همسو و هم مسیر باشند. چنانچه پیامبر اسلام درباره کفویت و برابر زوجین می فرماید: "مرد مومن همتای زن مومن است و مرد مسلمان همتای زن مسلمان ".

سلامت عقلی و روحی

امام صادق درباره سلامت روحی و روانی زن و مرد برای داشتن ازدواجی سالم تاکید کرده و می فرماید: از ازدواج با احمق بپرهیزید زیرا هم نشینی با او مایه بلا و اندوه است.

درباره معیارهای ازدواج چگونه تحقیق کنیم؟
تحقیق در مورد معیار های ازدواج در هر دوره ای ممکن است متفاوت باشد. قطعا چالش ها و ارتباطات اجتماعی در گذشته مانند امروز نبوده و خانواده ها معمولا همدیگر را می شناختند. ولی امروزه تحقیق درباره فرد مناسب برای ازدواج و این که از ازدواج چه میخواهید و اینکه چگونه ازدواج سالم و موفقی داشته باشید کمی پیچیده تر شده است. اما هنوز هم بخش مهمی از شناخت ها با پرس و جو و تحقیق مشخص می شود. معیارهای اصلی برای ازدواج هیچگاه تغییر نکرده و همه به دنبال فردی هستند که در زندگی خوشبختشان کند. اگر سردرگم هستید و نمی دانید از ازدواج چه می خواهید یا هدفتان برای ازدواج چیست، مشاوران ما می توانند در این زمینه به شما کمک کنند که افکار و معیارهایتان را برای زندگی کاملا مشخص کنید و فرد مناسب خود را انتخاب نمایید.

سوالات متداول
10 معیارازدواج غلط چیست؟
بر اساس این معیارها ازدواج نکنید:

عشق آتشین
پول و سرمایه زیاد خانواده ها
ازدواج به خاطر فرار از تنهایی
ازدواج به خاطر عجله ( بالا رفتن سن و مشکلات خانوادگی و ....)
ازدواج به شرط تغییر در زندگی (مثلا فرد اخلاق بدی دارد و شما امید دارید در اینده بهتر میشود یا اخلاق بدش را ترک میکند)
ازدواج به دلیل بحران روحی و درمان شدن اختلالات روانی و عاطفی و شکست های عشقی قبلی
ازدواج به دلیل هیجان و تفریح و مستقل شدن
ازدواج به خاطر چشم و هم چشمی و حرف مردم
ازدواج به خاطر بچه دار شدن
ازدواج با کسی که قبلا از او طلاق گرفته اید
معیارهای ازدواج در سنین مختلف تغییر میکند ؟
اگر به گذشته نگاه کنید متوجه می شویدمعیارهای ازدواج برای شما در هر مرحله از زندگی متغیر بوده. مثلا در دوران نوجوانی مهم ترین معیار شما برای ازدواج خصوصیات ظاهری بوده. مانند کتاب داستان ها و فیلم هایی که مرد و زن با اسب سفید از راه می رسند.کمی که بزرگتر شدید و خود را درگیر زندگی کردید نظرتان راجب ازدواج تغییر می کند. اخلاق طرف برایتان مهم تر می شود. دوست دارید با کسی باشید که مشکلات شما را درک کند و به شما کمک کند تا آن ها را حل کنید.

کسی که خلا چیزهایی که ندارید را برایتان پر کند. به شما محبت کند و مهربان باشد و به شما برای ادامه راه امید دهد. در سنین میانسالی نیز مسائل مالی و ارزشهای انسانی در اولویت هستند. زیرا سرتان در حساب است و مسائل مالی ذهن شما را بیش از پیش درگیر کرده. دوست دارید به کمک همسرتان پیشرفت کنید و زندگی پر رونقی داشته باشید و آینده فرزندانتان را تامین کنید.

آیا در تمام ازدواج های فامیلی باید آزمایش ژنتیک داد؟
در تمام ازدواج های فامیلی علاوه بر اینکه آزمایش های ژنتیک را قبل از ازدواج لازم و ضروری می دانند، قبل از بارداری نیز لازم است یک سری آزمایشات ژنتیک از جنین گرفته شود تا اطمینان پیدا کنند مشکل و معلولیتی فرزندان حاصل از این ازدواج را تهدید نمی کند. در این بین خطر و ریسک بیماری های این ازدواج ها، در پسر خاله ها و دخترها 2 برابر سایر ازدواج های قومی و قبیله ای است.

در جامعه امروزی معیارهای اصلی ازدواج چیست؟
معیارهای اصلی ازدواج در جوامع امروزی بر اساس نوع جامعه و سبک زندگی و شرایط معیشتی مردم در حال تغییر است. مثلا جوانی که تاکنون اولویت های ازدواجش داشتن یک زندگی آرام و سادگی بوده، در حال حاضر اولویت هایش تغییر کرده و به دنبال مسائل مادی است. به طوری که حتی به خصوصیات ظاهری نیز دیگر توجه نمی شود. جوانانی که صاحب مسکن و ماشین هستند به قول معروف شرایطشان اوکازیون است.

حالا این جوان چه اخلاقی دارد و چه معیاری ندارد دیگر مهم نیست. شاید شما که این مطلب را میخوانید می گویید نه اصلا اینگونه که می گویید نیست و ما معیارهایمان تغییر نکرده است. این صحبت بر اساس مطالعات و تحقیقات روانشناسی مطرح می شود. امیدواریم که زیرساخت ها به نحوی باشد که دیگر پول تنها ملاک ازدواج در جوامع امروزی نباشد.