عامل ناتوانی جنسی

عامل ناتوانی جنسی

ناتوانی جنسی هنگامی رخ می دهد که شما قادر به رسیدن به نعوظ ، حفظ نعوظ یا انزال به صورت نرمال نیستید. از اختلال نعوظ با اسم اختصاری (ED) به طور متناوب استفاده می شود.

 عوامل مختلفی می تواند در بروز این بیماری نقش داشته باشد ، از جمله اختلالات روحی روانی و جسمی. تحقیقات نشان داده است که خطر ناتوانی جنسی با افزایش سن بیشتر می شود. همچنین در مردانی که به یک یا چند بیماری قلبی عروقی نیز مبتلا شده اند ، بیشتر است.

 ناتوانی جنسی اغلب بر زندگی جنسی شما تأثیر منفی می گذارد و می تواند باعث افسردگی ، استرس زیاد و اعتماد به نفس پایین شود. دانستن شایع ترین دلایل بالقوه می تواند به شما کمک کند تا دلیل بیماری خود را کشف کنید. عوامل مهم در به وجود آمدن ناتوانی جنسی

 1.بیماریهای غدد درون ریز سیستم غدد درون ریز بدن هورمون هایی را تنظیم می کند که سوخت و ساز بدن ، عملکرد جنسی ، تولید مثل ، عوامل خلقی و موارد دیگر را تنظیم می کنند. دیابت نمونه ای از یک بیماری غدد درون ریز است که می تواند باعث ناتوانی جنسی شما شود.

 دیابت بر توانایی بدن در استفاده از هورمون انسولین تأثیر می گذارد. یکی از عوارض مرتبط با دیابت مزمن آسیب عصبی است. این بیماری بر حساسیت آلت تناسلی مرد اثر می گذارد. سایر عوارض مرتبط با دیابت شامل اختلال در جریان خون و سطح هورمون است. هر دوی این عوامل می توانند در ناتوانی جنسی نقش داشته باشند.

 2. اختلالات عصبی چندین بیماری عصبی می تواند خطر ناتوانی جنسی را افزایش دهد. شرایط عصبی بر توانایی مغز در برقراری ارتباط با دستگاه تولید مثل تأثیر می گذارد. این می تواند شما را از رسیدن به نعوظ باز دارد. اختلالات عصبی مرتبط با ناتوانی جنسی شامل موارد زیر است: بیماری آلزایمر بیماری پارکینسون تومورهای مغزی یا نخاعی مولتیپل اسکلروزیس (MS) سکته صرع لوب تمپورال اگر جراحی پروستات انجام داده اید ، همچنین می توانید آسیب عصبی را تجربه کرده و در نتیجه کم توانی جنسی ایجاد شود. دوچرخه سواران از راه دور می توانند ناتوانی جنسی موقتی را تجربه کنند. فشار مکرر بر روی باسن و دستگاه تناسلی می تواند بر عملکرد اعصاب تأثیر بگذارد.

 3. مصرف داروها مصرف برخی داروهای خاص می تواند بر جریان خون تأثیر بگذارد ، که می تواند منجر به ناتوانی جنسی شود. شما هرگز نباید بدون اجازه پزشک مصرف داروهای خود را قطع کنید ، حتی اگر مشخص است که باعث ناتوانی جنسی می شود.

 نمونه هایی از داروهایی که به دلیل ناتوانی جنسی شناخته می شوند عبارتند از: مسدود کننده های آلفا آدرنرژیک ، از جمله تامسولوسین (Flomax) مسدود کننده های بتا ، مانند کارودیلول (Coreg) و metoprolol (لوپرسور) داروهای شیمی درمانی سرطان ، مانند سایمتیدین (Tagamet) سیستمهای عصبی مرکزی (CNS) ، مانند آلپرازولام (Xanax) ، دیازپام (Valium) و کدئینمحرک CNS مانند کوکائین و آمفتامین هادیورتیک ها ، مانند فوروزمید (لاستیک) و اسپیرونولاکتون (آلداکتون) مهار کننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) ، مانند فلوکستین (پروزاک) و پاروکستین (Paxil) هورمون های مصنوعی ، از جمله لوپرولید (الیگارد).

 4. مشکلات مرتبط با قلب شرایطی که بر قلب تأثیر می گذارد و توانایی آن در پمپاژ خون را با مشکل مواجه می کند می تواند باعث ناتوانی جنسی شود. بدون جریان خون کافی به آلت تناسلی ، شما نمی توانید به نعوظ برسید. آترواسکلروز ، شرایطی که باعث انسداد رگ های خونی می شود ، می تواند نا توانی جنسی ایجاد کند. کلسترول بالا و فشار خون بالا همچنین با افزایش خطرات ناشی از کم توانی جنسی همراه است.

 5. سبک زندگی و اختلالات عاطفی برای رسیدن به نعوظ ، ابتدا باید آنچه را که به عنوان مرحله برانگیختگی یا ارکت شناخته می شود را تجربه کنید کنید. این مرحله می تواند یک واکنش عاطفی باشد. اگر یک اختلال روحی روانی دارید ، بر توانایی شما در هیجان جنسی تأثیر می گذارد. افسردگی و اضطراب با افزایش خطر کم توانی جنسی همراه است. افسردگی احساس غم ، از بین رفتن امید یا ناتوانی است.

 خستگی ناشی از افسردگی نیز می تواند ناتوانی جنسی ایجاد کند. اضطراب شدید نیز می تواند ناتوانی جنسی ایجاد کند. اگر در گذشته نتوانسته اید نعوظ را تجربه کنید ، ممکن است نگران باشید که در آینده نیز نتوانید به نعوظ برسید. همچنین ممکن است متوجه شوید که نمی توانید با یک فرد خاص نعوظ را تجربه کنید. اگر به ED مربوط به اضطراب عملکردی مبتلا شده باشید ، ممکن است هنگام استمناء یا هنگام خواب ، نعوظ کامل داشته باشید ، اما نتوانید در هنگام مقاربت نعوظ را حفظ کنید. استفاده بیش از حد از داروهایی مانند کوکائین و آمفتامین نیز می تواند ناتوانی جنسی ایجاد کند.

 درمان ناتوانی جنسی درمان برای مشکلات جنسی ، شامل مداخلات پزشکی ، داروهای طبیعی و تغییر شیوه زندگی است.

 

 داروهای طبیعی برای اختلالات جنسی

 اگر می خواهید از داروهای تجویز شده خودداری کنید ، انواع مختلفی از داروهای طبیعی وجود دارد که به درمان ناتوانی جنسی کمک می کند. قبل از استفاده از هرگونه داروی طبیعی ، حتماً ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. برخی از داروهای جایگزین برای ناتوانی جنسی عبارتند از: طب سوزنی جینسنگ قرمز کره ای ، که به عنوان جینسنگ Panax نیز شناخته می شود آب انار یوهیمب تغییر سبک زندگی چه کم توانی جنسی شما یک دلیل جسمی داشته باشد یا روانشناختی ، موارد بسیاری وجود دارد که تغییر در شیوه زندگی می تواند مشکلات ED را کاهش دهد.

 این تغییرات سبک زندگی و رفتاری شامل موارد زیر است: کنار گذاشتن مصرف سیگار و الکل تقویت ارتباط در یک رابطه عاشقانه ورزش بیشتر و پیروی از یک رژیم غذایی سالم کاهش اضطرابه