برنامه ریزی تحصیلی

برنامه ریزی تحصیلی مطلوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟

یکی از سؤالاتی که برای اکثر دانش‌آموزان و دانشجویان پیش می‌آید این است که یک برنامه ریزی تحصیلی مطلوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ برخلاف، دیدگاه سنتی که تصور می‌کرد درس خواندن نیاز به برنامه‌ریزی یا رعایت اصول خاصی ندارد، متخصصین معتقدند برای اینکه یادگیری، کیفیت مطلوبی داشته باشد، می‌بایست یک برنامه مناسب با توجه به اصول یادگیری برای فرد تنظیم شده باشد. 

این برنامه با داشتن ویژگی‌هایی از جمله انعطاف، توجه به عوامل شخصیتی و محیطی فرد و یکنواخت نبودن می‌تواند به موفقیت فرد منجر گردد. با این حال افراد و مخصوصا کسانی که متقاضی کنکور هستند از آنجایی که تجربه لازم را نداشته و ممکن است احساسی عمل کنند؛ باید با کمک یک مشاوره تحصیلی برای دروس خود برنامه ریزی داشته باشند.

 در ادامه به بیان ویژگی‌های یک برنامه ریزی مطلوب خواهیم پرداخت پس همراه ما باشید. اهمیت برنامه ریزی تحصیلی یکی از سؤالاتی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است که چه نیازی به داشتن برنامه ریزی تحصیلی هست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، داشتن برنامه به شما نشان خواهد داد که در طول یک بازه زمانی مشخص، برای مثال یک هفته قرار است چه درس‌هایی را بخوانید و به‌طورکلی در پایان این بازه زمانی می‌بایست چه انتظاراتی از خود داشته باشید؟

 به عبارتی برنامه تحصیلی، نقشه راه را به شما نشان می‌دهد. هنگامی‌که شما یک هدف مشخص دارید برای رسیدن به این هدف باید برنامه مشخصی نیز داشته باشید. داشتن برنامه به شما کمک می‌کند که اهداف واقع‌بینانه‌تری برای خودتنظیم کنید. یکی از مشکلاتی که برای اکثر دانش آموزان پیش می‌آید این است که آن‌ها بدون در نظر گرفتن محدودیت زمانی در طول روز و سایر فعالیت‌هایی که به‌غیراز درس خواندن می‌باید انجام دهند؛ برای خود در نظر می‌گیرند که حجمی از یک یا چند کتاب درسی را مطالعه کنند اما این شیوه برنامه ریزی به این خاطر که متناسب با میزان ساعاتی که فرد در اختیار دارد نمی‌باشد؛ محقق نشده و درنتیجه محقق نشدن آن، فرد احساس ناراحتی و ضعف می‌کند. 

یک برنامه ریزی تحصیلی مناسب به شما کمک خواهد کرد اهداف واقع‌بینانه‌تری برای خودتان در نظر بگیرید مخصوصا هنگامی که قصد دارید کنکور بدهید. ویژگی‌های برنامه ریزی تحصیلی مطلوب واضح و مشخص بودن تمامی موارد در یک برنامه ریزی تحصیلی مطلوب کاملاً مشخص است که قرار است در یک ساعت مشخص چه درسی و برای چه مقدار خوانده شود.

 علاوه بر این اهداف میان مدت و بلندمدت نیز در این برنامه مشخص هستند. برای مثال شما در یک برنامه ریزی تحصیلی مناسب کاملاً مشخص کرده‌اید که در پایان روز و در پایان هفته قرار است چه میزان از هر کتاب را مطالعه کرده باشید. درنتیجه مهم‌ترین ویژگی برای برنامه‌ریزی این است که به‌تمامی سؤالات پاسخ داده شود. برنامه‌هایی که بدون در نظر گرفتن ساعت صرفاً حجمی را در نظر می‌گیرند و یا بدون در نظر گرفتن حجم صرفاً ساعت مطالعه را مشخص می‌کنند؛ اگر نخواهیم بگوییم به‌طورکلی بی‌فایده هستند درصد موفقیت آن‌ها پایین‌تر از برنامه‌هایی است که به‌طورکلی همه‌چیز در آن مشخص‌شده است.

 یکنواخت نبودن درس‌ها از ویژگی‌های برنامه ریزی تحصیلی مطلوب یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که یک برنامه تحصیلی مطلوب می‌باید داشته باشد این است که به لحاظ انجام فعالیت‌ها، دارای تنوع باشد. تنوع در چند حالت می‌تواند وجود داشته باشد.

 1. درس‌های شما می‌بایست در کنار فعالیت‌های دیگر باشد یعنی اگر برای حدود ۲ ساعت مطالعه داشته باشید، برای مدت‌زمانی در حدود حداقل نیم ساعت باید به فعالیتی به‌غیراز مطالعه بپردازید. در غیر این صورت درس خواندن برای شما تکراری و سخت خواهد شد. سعی کنید فعالیت‌هایی را انجام دهید که به شما احساس شادی و انرژی می‌دهد.

 2. یکی دیگر از تنوع‌هایی که می‌باید در برنامه درسی و و مخصوصا زمانی که برای کنکور مطالعه می‌کنید رعایت نمایید، قرار گرفتن درس‌های متفاوت در کنار یکدیگر است. اختصاص دادن کل روز و یا ساعات بسیاری از روز به مطالعه یک درس باعث خستگی و کاهش فرایند یادگیری می‌شود. درصورتی‌که می‌خواهید مطالعه مفیدی داشته باشید پس از یک ساعت و نیم تا دو ساعت مطالعه یک درس، می‌بایست به سراغ درس دیگری بروید. معمولاً توصیه می‌شود میزان سختی و آسانی درس‌ها را نیز در نظر بگیرید. پس از مطالعه یک درس آسان بهتر است درسی را که برایتان کمی مشکل‌تر است مطالعه کنید.

 3. یکی دیگر از نکاتی که باید در زمینه تنوع رعایت کنید این است که هرگز به دنبال تمام کردن یک درس و شروع درس بعد نباشید. پس‌ازاینکه حدود نیمی از حجم در نظر گرفته‌شده برای درس را مطالعه کردید به سراغ مطالعه یک کتاب دیگر بروید و پس‌ازآن مجدداً برای مطالعه نیمه دوم درس بازگردید.

 دقت داشته باشید که می‌توانید به‌جای دونیمه کردن مطالعه به خواندن حجم تعیین‌شده بپردازید و مرور آنچه مطالعه کرده‌اید را در بخش بعدی انجام دهید. در نظر گرفتن زمان‌هایی برای بازگشت احتمالاً متوجه شده‌اید که یکی از رایج‌ترین مشکلات در زمینه برنامه‌هایی که برای تمام ساعات روز و هفته فعالیتی را تعیین کرده‌اند این است که در صورت انجام ندادن یکی از این فعالیت‌ها به‌طورکلی از برنامه عقب‌افتاده و تمام زنجیره به هم می‌ریزد.

 یک نکته بسیار مهم در انجام برنامه‌ریزی این است که برنامه می‌باید دارای انعطاف باشد به این معنا که شما در طول روز یا هرچند روز یک‌بار می‌بایست زمان‌هایی را به‌صورت خالی در نظر بگیرید و به رفع عقب‌ماندگی‌هایتان از برنامه اختصاص دهید. در نظر گرفتن زمان‌هایی برای مرور از ویژگی‌های برنامه ریزی تحصیلی مطلوب یک برنامه‌ریزی مناسب علاوه بر اینکه زمان‌هایی را برای مطالعه در اختیار شما می‌گذارد زمان‌هایی را نیز برای مرور مطالب و ارزیابی تعیین می‌کند.

 در غیر این صورت شما نمی‌توانید نقاط قوت و ضعف خود را متوجه شوید. به همین خاطر مهم است که با پایان یافتن هر بخش ابتدا به‌مرور و ارزیابی خود در این زمینه بپردازید تا مشخص شود که آیا می‌توانید وارد مرحله بعدی و خواندن فصل بعد شوید یا بهتر است به تکرار مطالب خوانده‌شده بپردازید. تفاوت‌های شخصیتی در درس خواندن شخصیت افراد در نوع برنامه‌ریزی تحصیلی آن‌ها یا برنامه‌ریزی برای هر کاری اثرگذار است.

 بعضی افراد می‌بایست به‌دقت برای خود مشخص کنند که در چه ساعتی به چه مطالبی می‌پردازند اما بعضی دیگر از افراد صرفاً در نظر می‌گیرند که در طول یک روز چه‌کارهایی را باید انجام دهند و برای انجام آن ساعتی مشخص نمی‌کنند. استدلال این افراد این است که نمی‌توانند از قبل مشخص کنند که در طول روز چه زمانی احساس مناسبی برای انجام دادن کارهایشان دارند.

 برنامه ریزی برای این دو گروه باید با یکدیگر متفاوت باشد. برای گروه اول دقیقاً ساعات مطالعه و برای گروه دوم صرفاً حجم مطالب در نظر گرفته می‌شود. برای این که برنامه‌ریزی گروه دوم دچار تناقض با آنچه در ارتباط با تنظیم اهداف واقع‌بینانه و در نظر گرفتن محدودیت زمان بیان کردیم نشود؛ معمولاً توصیه می‌گردد که یک برنامه پیش‌فرض تنظیم‌شده و ساعات مطالعاتی را در نظر گرفته باشد. سپس در طی اجرای برنامه اگر فرد تمایل داشت ساعات مطالعه را با یکدیگر عوض کند.

 یک‌راه دیگر این است که شما میزان ساعت مطالعه روزانه خود را مشخص کنید و سپس بر اساس ساعتی که در اختیاردارید برای خودتان حجمی از مطالعه را در نظر بگیرید. با این حال بهتر است برای داشتن یک برنامه ریزی مطلوب از یک مشاوره تحصیلی بهره مند شوید تا میزان موفقیت شما چندین برابر شود. این را بدانید که مشاوران تحصیلی با تجربه چندین ساله خود می‌توانند به شما کمک کنند و می‌دانند که چه برنامه‌ای با توجه به مدت زمان می‌تواند موثر واقع شود. سؤالات متداول درباره برنامه ریزی تحصیلی مطلوب هر بخش از برنامه می‌بایست شامل چه مدت‌زمانی باشد؟ 

اینکه هر بخش از برنامه باید چه مدت‌زمانی داشته باشد با توجه به توانایی تمرکز شما، میزان انرژی و احساس خستگی‌تان و همچنین سختی مطلب متفاوت است اما به‌طور میانگین توصیه می‌شود که بین یک تا دو ساعت مدت‌زمانی است که فرد برای مطالعه می‌بایست در نظر بگیرد. چیدمان دروس مختلف در یک برنامه باید به چه شکل باشد؟

 در چیدمان باید اصل تنوع را رعایت کند به این معنا که معمولاً توصیه می‌شود مطالعه با یک درس آسان شروع شود پس‌ازاین نوبت به یک درس سخت‌تر می‌رسد و پس از انجام درس سخت مجدداً یک درس آسان را مطالعه گردد. هنگامی‌که از برنامه تحصیلی عقب میفتیم چه باید کرد؟

 یک برنامه تحصیلی مناسب باید قدرت انعطاف داشته باشد یعنی بازه های زمانی در طول هفته یا در پایان هر روز در نظر گرفته شوند که شما عقب‌ماندگی‌های خود را در آن‌ها جبران کنید.