باور مخرب در ازدواج

باور مخرب در ازدواج

 

اجازه و سند ازدواج برخلاف اسناد و مدارک دیگر بر اثر صلاحیت افراد داده نمی شود. به طور مثال گواهینامه رانندگی نشان می دهد که افراد صلاحیت رانندگی را دارند در حالی که لزوما هر شخصی که ازدواج می کند از صلاحیت تشکیل زندگی مشترک برخوردار نیست. 

مهارت های ارتباطی و تجربه لازم برای زندگی مشترک یاد گرفتنی و اکتسابی است و این کار توسط متخصصان، مشاوران پیش از ازدواج و روانشناسان انجام می شود. باور مخرب در ازدواج باور های اشتباه در مورد ازدواج می تواند صدمات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد و متاسفانه بیش تر زوجین به دلیل این باورهای غلط تصمیم به ازدواج می گیرند. 

برخی از افراد نمی دانند که چه چیزی از رابطه خود می خواهند و معمولا دلیل موجهی برای ازدواج ندارند، اینگونه افراد باید از درمانگر برای این کار کمک بگیرند. اگر افراد بتوانند لیستی از دلایل خود برای ازدواج و خواسته های خود بنویسند و در مورد آن با همسرشان حرف بزنند، خیلی از مشکلات درست می شود. این کار همچنین باعث می شود که زوج ها مسیری که می خواهند طی کنند را مشخص کنند. انتظارات نقش زیادی در زندگی زناشویی دارند. در اغلب موارد زوجین اندکی پس از شروع زندگی زناشویی خود اقرار می کنند که همسرشان انتظارات آن ها را بر طرف نمی کند.

 البته در مواردی این انتظارات غیرواقعی هستند یا در مورد آن ها به اندازه کافی بحث نشده است. اگر ازدواج کرده اید ولی به مشکل خورده اید و نمی دانید که چگونه باید مشکلات را حل کنید بهتر است که در مورد انتظارات خود در آرامش گفت‌وگو کنید. به طور مثال شما ممکن است انتظار داشته باشید که همسرتان بدون اجازه شما هیچ کاری انجام ندهد و گوش به حرف شما باشد.

 اما همسرتان اعتقاد داشته باشد که زن و مرد از حقوق یکسان برخوردار هستند. اینگونه مشکلات ممکن است زندگی را برای شما و همسرتان سخت کند، بنابراین بهتر است پیش از ازدواج انتظارات خود را به روشنی مطرح کنید، اگر ازدواج هم کرده اید باز هم می توانید این کار را انجام دهید و از انتظارات همسرتان با خبر شوید، انتظاراتی که مشکل زا هستند را حذف یا اصلاح کنید و مطمئن شوید که بقیه موارد را ارضا می کنید. باورهای مخرب پیش از ازدواج باور مخربی که قرار است به آن ها پرداخته شود شامل موارد زیر می شود.

 آیا زن و شوهر باید بهترین دوست یکدیگر باشند؟

 آیا عشق رمانتیک می تواند به ازدواجی خوب منجر شود؟

 آیا زوجین باید تمام کارها را با یکدیگر انجام دهند؟

 آیا اگر احساس گناه می کنید باید به آن اعتراف کنید؟

 آیا با تلاش می توان ازدواج موفقی داشت؟

 آیا ازدواج موفق مستلزم اعتماد کامل است؟

 آیا باید همسرمان را همیشه خوشحال نگهداریم؟

 آیا در ازدواج موفق، خانه مکانی مناسب برای تخلیه ی خشم است؟

 آیا شوهر خوب تعمیرات خانه را انجام می دهد و همسر خوب لباس های کثیف را می شوید؟

 (تقسیم وظایف سنتی درست است؟) آیا بچه دار شدن رفتار بد همسر را اصلاح می کند؟

 آیا ازدواج شراکتی پنجاه – پنجاه است؟

 آیا با ازدواج تمام آرزوهایمان برآورده می شود؟

 آیا همسرم باید همیشه احساسات مرا پیش بینی کند؟

 آیا ادامه ازدواج ناموفق بهتر است یا طلاق؟

 (ادامه زندگی بخاطر فرزند) آیا آمال و آرزوهای مرد مقدم بر شغل همسرش است؟

 آیا اگر همسرتان خواست ترکتان کند باید مقاومت کنید و بجنگید؟

 آیا عشق از بین رفته گاهی دوباره زنده می شود؟

 آیا رقابت بین زن و شوهر باعث سرزندگی زندگی مشترک می شود؟

 آیا باید همسرتان را به فرد بهتری تبدیل کنید؟

 آیا جذب تفاوت های نامزدتان شده اید؟

 آیا زوج ها نباید مسایل خصوصی شان را به غریبه ها بگویند؟

 آیا وقتی عصبانی هستید نباید رابطه جنسی داشته باشید؟

 آیا باید به آنچه دارید قانع باشید؟