استرس کرونا در بارداری

 استرس کرونا در بارداری

 

شیوع کووید-۱۹ باعث افزایش استرس مادر در دوران بارداری می شود. بارداری به خودی خود، استرس زا است اما کووید-۱۹، چالش های جدیدی را برای والدین نوزادان به وجود آورده است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، زنان باردار را به عنوان یک جمعیت آسیب پذیر در برابر ویروس کرونا معرفی کرده اند. 

در صورت عفونت، احتمال بستری شدن آن ها در بیمارستان بیشتر است و خطر زایمان زودرس آن ها افزایش می یابد. معضلات مرتبط با سلامت روان زنان باردار و استرس کرونا در بارداری فقط یکی از دشواری های این همراه با کرونا می باشد. 

خبر خوب این است که استرس دوران بارداری در دوران همه گیری را می توان کاهش داد. استرس کرونا در بارداری همه گیری کووید-۱۹ چشم انداز مراقبت های بهداشتی را برای بسیاری از بیماران از جمله زنان باردار تغییر داده است. 

تغییر سیاست های بیمارستانی، نگرانی در مورد ابتلا به ویروس کرونا و تغییر ساعت کار مطب پزشکان همگی بر بارداری تأثیر گذاشته است. اطلاعات مربوط به بارداری و کرونا به طور مداوم در حال تغییر است. شیوه های کاهش استرس ممکن است به زنان در حفظ سلامت روان در دوران بارداری کمک کند. 

بارداری می تواند یک رخداد هیجان انگیز در عین حال با عدم قطعیت عوارض در مورد زنان باشد. همه گیری کرونا به طور قابل ملاحظه ای استرس بیشتری را وارد می کند و ممکن است در برخی افراد باعث اضطراب شود. نتایج یک تحقیق همه گیری کووید-۱۹ بر جامعه و به ویژه بر سلامت روان گروه های آسیب پذیر، مانند زنان باردار تأثیر می گذارد. 

مطالعه ای با تمرکز بر پیش بینی وضعیت سلامت روان در آینده، بر روی ۶۶۹ زن شرکت کننده در هلند انجام شد. در این تحقیق علایم استرس و افسردگی دوران بارداری در طول و قبل از همه گیری مقایسه شد. پس از انجام آزمایش در سال ۲۰۱۸، ۴۰۱ شرکت کننده در دوران قبل از همه گیری، پرسشنامه مربوط به استرس دوران بارداری را تکمیل کردند.

 از این تعداد ۲۵۰ نفر نیز ارزیابی میزان استرس پس از زایمان را تکمیل کردند. در طول همه گیری کرونا، 268 زن حداقل یک پرسشنامه در دوران بارداری و ۵۹ مورد پس از زایمان، پرسشنامه پر کردند. نتایج مقایسه نشان می داد استرس مربوط به دوران بارداری، در طول همه گیری کرونا به طور قابل توجهی افزایش یافته بود.

 در این مطالعه هیچ افزایشی در علائم افسردگی در بارداری و یا افزایش میزان سطوح بالای علائم افسردگی پس از زایمان، در طول همه گیری مشاهده نشد.

 با توجه به اثرات استرس بر مادر و جنین، این نتایج، پزشکان را به توصیه های بیشتر برای کاهش استرس در مادران ترغیب کرد. استرس و بارداری افراد روزانه با استرس های متعددی روبرو می شوند. پاسخ فیزیولوژیکی به استرس به خوبی شناخته شده است.

 این آگاهی وجود دارد که استرس منجر به ترشح هورمون ها در جریان خون می شود. مهمترین آن ها کورتیزول است. حتی در دوران بارداری، وجود مقداری استرس ضروری است. در حاملگی معمولی، کورتیزول مادر دو تا چهار برابر افزایش می یابد که طبیعی بوده و برای تکامل سیستم های اندامی جنین مانند ریه ها، کبد و سیستم عصبی مرکزی او حیاتی است. 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علائم استرس و اضطراب کلیک کنید. افراد به دلایل مختلف به موقعیت های استرس زا واکنش یکسان فیزیولوژیکی نشان نمی دهند. سن کم، نابرابری های نژادی و قومی، تحصیلات ضعیف، عدم آمادگی برای بارداری و سابقه آسیب های مرتبط، از عواملی هستند که می توانند اثرات استرس در دوران بارداری را تشدید کنند. 

برای تحمل استرس، حمایت اجتماعی کافی، دسترسی به منابع حمایتی و ثبات اقتصادی ضروری است. علائم استرس در بارداری: تغییر در اشتها اختلالات خواب مشکلات تمرکز احساسات مکرر ترس و نگرانی در مورد بارداری و زایمان عوارض استرس در زنان باردار قرار گرفتن مداوم در معرض استرس بالا، منجر به فعال شدن بی وقفه پاسخ استرس خواهد شد. 

استرس مزمن یا استرس سمی در زنان باردار با عوارضی مانند دیابت بارداری، اختلال در رشد جنین، وزن کم هنگام تولد، مشکلات رشد عصبی و پره لامپسی (فشار خون بالا) مرتبط است. فقدان مهارت کنترل و اطلاعات کافی، وضعیت استرس را بدتر می کند. مواردی مانند عدم اطلاع از مدت زمان استرس و شدت استرس، بر میزان استرس زنان باردار و زنان تازه مادر شده، چرخه معیوب ایجاد می کند. 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل استرس کلیک کنید. تاثیرپذیری زنان باردار از ویروس کرونا از آنجا که کووید-۱۹ یک بحران بهداشتی جدید و در حال گسترش است. کارشناسان هنوز اثرات آن بر بارداری را به درستی مشخص نکرده اند. آن ها هنوز مطمئن نیستند که آیا زنان باردار بیشتر در معرض ابتلا به کووید-۱۹ هستند. یا علائم شدیدتری دارند و آیا ممکن است این ویروس را به نوزاد منتقل کنند یا خیر. 

به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO) در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد. که نشان دهد زنان باردار در معرض خطر بیشتری از علائم شدید کووید-۱۹ نسبت به جمعیت عمومی قرار دارند. اما در مورد اثرات روانی شیوع بیماری و با توجه به نگرانی های موجود، به یاقته هایی در مورد اثرات روانی ویروس دست یافته اند. 

از جمله احتمال افزایش سطح استرس، اضطراب و افسردگی. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان اضطراب کلیک کنید. نتایج یک تحقیق در زمینه تاثیر کرونا بر زندگی زنان باردار به عنوان بخشی از مطالعه تاثیر کووید-۱۹ و تجربیات والدگری. زنانی که در انتظار زایمان بودند یا در دوران بیماری همه گیر زایمان کرده بودند تحت بررسی محققان قرار گرفتند.

 تا بفهمند چگونه تحت تأثیر استرس ناشی از همه گیری قرار می گیرند. بررسی اولیه داده های بیش از ۵۰۰ زن نشان می دهد که آن ها به طور قابل توجهی تحت فشار استرس هستند. میزان افسردگی و اضطراب گزارش شده آن ها نگران کننده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه راه های غلبه بر ترس و اضطراب ناشی از کرونا کلیک کنید. 

تقریباً ۷۵ درصد گفته اند که این بیماری بر زندگی روزمره آن ها تأثیر مستقیم گذاشته است. گزارشی از این زنان آمده است که استرس آن ها ناشی از انزوای اجتماعی، تنهایی، تغییر رویه های بیمارستانی. نگرانی در مورد مراقبت های پس از زایمان و عدم حمایت اجتماعی بوده است.

 زیرا آن ها نیاز به قرنطینه دارند. حال آنکه بخش اعظم مراقبت های پزشکی خارج از خانه و در بیمارستان ها ارائه می شود. تاثیر کرونا بر چشم انداز بارداری و استرس در زنان تصمیم گیری برای باردار نشدن با توجه به اثرات آن روی زنان باردار در زمان همه گیری قابل درک است. 

محققان این حوزه که استرس های دوران بارداری و پس از زایمان، تغذیه مادر و رشد مغزی کودکان را مطالعه می کنند باور دارند که بیماری کرونا، تجربه بارداری را به طور چشمگیری تغییر داده است. آن ها دریافته اند که مادران، نگران ابتلا به این ویروس و انتقال آن به نوزاد خود هستند. ایمن نگه داشتن فرزند در دوران نوزادی نیز از دیگر عوامل استرس زنان بوده است. 

این استرس علاوه بر خود بارداری، به افزایش نگرانی مضاعف برای زنان در دوران بارداری و مادران تازه زایمان کرده دامن زده است. 1-ریسک های حاملگی منجر به افزایش استرس حاملگی های همراه با نتیجه مثبت کووید-۱۹ با ناهنجاری های جفت مرتبط است. این ناهنجاری ها به طور بالقوه بر رساندن اکسیژن و مواد مغذی به جنین تأثیر می گذارد. تأثیر طولانی مدت ویروس بر روی کودک در حال رشد هنوز مشخص نیست.

 با این حال، بعید به نظر می رسد که یک جنین در حال رشد بتواند کووید-۱۹ را از مادر آلوده خود دریافت کند. کووید-۱۹ برای ایجاد عفونت به یک مولکول گیرنده نیاز دارد که مطالعه اخیر نشان می دهد که جفت حاوی سطوح بسیار پایینی از مولکول های مورد نیاز برای ایجاد گیرنده است.

 این یافته پاسخی است برای این سوال که چرا این ویروس، به ندرت در نوزادان دارای مادران مبتلا به کووید-۱۹ یافت می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علائم کرونا کلیک کنید. 2-ریسک های بعد از تولد نوزاد تجربه بیمارستان برای زوج های باردار در حال حاضر بسیار متفاوت است.

 اکثر امکانات تنها به یک فرد همراه اجازه می دهد که در هنگام تولد کنار مادر حضور داشته باشد. اگر در هنگام بستری شدن در بیمارستان یکی از والدین به کووید-۱۹ مبتلا شود، نگران جدایی از نوزاد می شوند. و این موارد اغلب استرس را بیشتر می کند. وقتی خانواده به خانه می آیند، هنوز خطر وجود دارد. 

نوزادان می توانند این بیماری را از والدین آلوده دریافت کنند. برای کسب آگاهی بیشتر درباره راه های انتقال ویروس کرونا کلیک کنید. در حالی که کودکان مبتلا به کووید-۱۹ معمولاً به اندازه بزرگسالان بیمار نمی شوند، نوزادان از این قاعده مستثنی هستند.

 به دلیل سیستم تنفسی و دفاعی نابالغ، در مقایسه با کودکان بزرگتر، نوزادان در معرض خطر بیماری شدید قرار دارند. در مواجهه با این احتمال، به والدین نوزادان توصیه می شود از نظر اجتماعی گوشه گیر و انزوا طلب شوند. حفظ فاصله اجتماعی مزایایی را برای نوزاد به همراه دارد اما انزوا در عین حال دسترسی به امکانات مراقبت از نوزادان و سایر حمایت های اجتماعی را در زمانی که بیشترین نیاز را دارند، کاهش می دهد. 

روش های کاهش استرس در زنان باردار از نگاه کردن به رسانه های خبری به صورت شبانه روزی خودداری کنید. در عوض، توجه به اخبار را به ساعات کلیدی روز مانند اوایل صبح و آخر شب محدود کنید. ساعات میانی روز و عصرها را برای استراحت و فعالیت های شخصی اختصاص دهید. بطور مثال در کلاسهای آنلاین قبل از زایمان که فرصتی عالی برای ملاقات و صحبت با دیگر زنان باردار فراهم می کند شرکت کنید. 

حضور در گروه ها و انجمن های پشتیبانی آنلاین برای زنان باردار و والدین جدید می تواند با افزایش حس مشترک، باعث کاهش استرس بارداری شود. با برگزاری جلسات پرسش و پاسخ با حضور پزشکان و ماماهای حاضر در کلاس، می توان بخشی از نگرانی ها را مرتفع کرد.

 1-درخواست کمک در صورت وقوع تنش های روانی و افزایش سطح استری در دوران بارداری و چه در دوارن بعد از آن، شریک زندگی باید سهم بیشتری در مراقبت از مادر و کودکان داشته باشد. در صورت لزوم عضوی از خانواده، مسئولیت خرید مواد غذایی را برای زن باردار بر عهده بگیرد و کیسه های خرید را بیرون از خانه بگذارد. اگر زنی از سابقا از ناراحتی یا اختلالات روانی قابل توجهی رنج می برده است و یا اکنون درگیر مشکلات شدید روحی شده است، ضروری است که با پزشک و ماما یا مشاور روان صحبت کند.

 2-مراقبت بیشتر از خودتان مراقبت از خود یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای نوزاد خود انجام دهید. به همین دلیل مهم است که برای تمام معاینات قبل یا بعد از زایمان مراجعه کنید. حتی اگر احساس بدی ندارید. پزشک می تواند به شما بگوید مراقبت های دوران بارداری و پس از زایمان در این مدت چگونه خواهد بود. چرا که به دلیل شیوع کرونا ممکن است کمی متفاوت باشد. برخی از شیوه های مراقبت پزشکی ممکن است به صورت مجازی یا از راه دور انجام شود. با مرکز تحت درمان خود تماس بگیرید و بپرسید که چگونه در این مدت از مراقبت مناسب برای خود می توانید برخوردار شوید. 3

-سایر روش های کاهش استرس کرونا در بارداری مدیتیشن کنید: تنفس عمیق یا کشش ملایم و انجام ورزش های مخصوص دوران بارداری را در برنامه روزانه خود بگنجانید. از طریق ارتباط تلفنی با دوستان و خانواده در ارتباط باشید. خواب کافی و تغذیه سالم داشته باشید: با خوابیدن در زمان های ثابت و محدود کردن زمان دسترسی به شبکه های مجازی قبل از خواب، به بهبود کیفیت خواب خود کمک کنید. 

رژیم غذایی سالمی داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید. تغذیه خوب و فعال ماندن می تواند به سلامت بدن در مواقع بیماری روانی کمک کند. به یک سرگرمی جدید بپردازید: یک کار قدیمی را که به دلایلی احتمالا کنار گذاشته اید دوباره شروع کنید. یادگیری زبان جدید یا خواندن کتاب های مختلف. افراد همچنین می توانند از هنرهای دستی مانند دوختن لباس یا ساختن اسباب بازی های دست ساز برای نوزاد آینده یا تزئین اتاق کودک لذت برده و به نحوی خود را سرگرم کنند. مشاوره آنلاین را در نظر بگیرید:درمان های مربوط به حوزه سلامت روان با هر رویکرد مناسب روان درمانی، می تواند برای افرادی که اضطراب، افسردگی یا استرس را تجربه می کنند مفید باشد.