/articles/?id والدین سمی

والدین سمی

والدین سمی چه نشانه هایی دارند ؟

 

خانواده اولین مکانی است که هر کودکی در آن قدم می گذارد و در آن رشد پیدا می کند و این والدین هستند که نقش حیاتی و مهمی را برای ایجاد سلامت روان و آینده ی خوب فرزندانشان دارند . 

طبق نظر مشاوران کودک ایرانی اگر که والدین نسبت به شیوه های فرزند پروری مناسب و مراحل رشد فرزندانشان آگاه باشند و اطلاعات کافی و لازم را در این زمینه داشته باشند ، می توانند آینده ای درخشان را برای فرزندانشان ایجاد کنند . اما از طرفی استفاده از شیوه های فرزند پروری نا درست و عدم توجه به رشد و نیاز های کودک می تواند آسیب های جبران نا پذیری را به همراه داشته باشد .

 در ادامه به برخی از مواردی اشاره می کنیم که نشان از والدین سمی می باشد و انجام این کار ها باعث می شود که سلامت روان فرزند خود را با خطر مواجه سازید . این نشانه ها عبارت است از : مقایسه کردن : بر اساس گفته ی معروف ترین روانشناسان ایران برخی از والدین همواره در حال مقایسه کردن فرزندشان با کودکان دیگر هستند و این در حالی است که مقایسه کردن موجب می شود که کودک از نظر روانی بسیار آسیب ببیند .

 با این کار اعتماد به نفس کودک کاهش می یابد و توانایی برای نشان دادن استعداد ایش را از او می گیرید و باعث به وجود آمدن خشم و کینه در دل کودک می شود و این باعث می شود که احساس حقارت تا مدت ها در خاطر و ذهنش باقی بماند . به همین دلیل مقایسه کردن فرزند کار کاملا اشتباهی می باشد . بی توجهی : کودکان نیازمند توجه بی قید و شرط والدینشان هستند . 

یعنی این که والدین به دور از هر گونه قانون و شرطی فرزند خود را دوست داشته باشند و آن را به فرزندشان ابراز کنند . کودکان برای ایجاد دلبستگی ایمن از همان ابتدای تولد باید توجه کافی را از والدینشان دریافت نمایند . ایجاد دلبستگی ایمن و توجه بی قید و شرط نقش مهم و اساسی را در رفتار و سلامت روان فرد در کودکی ، نوجوانی و بزرگسالی به همراه دارد .

 به همین دلیل به این موضوع باید بسیار تاکید شود . برچسب زدن : طبق مطالعات مراکز روانشناسی ایران اگر به فرزندتان برچسب تنبل ، کند ذهن ، شرور و ...بزنید تلقینات ذهنی خودتان را به او انتقال خواهید داد . شاید در ظاهر آسیبی وارد نسازد اما در طولانی مدت کودکان خودشان را با آن وقف می دهند و اگر این برچسب ها منفی باشد و در شخصیت فرد قرار بگیرد همان رفتار ها را نشان خواهند داد . 

برچسب مثبت خود نیز باعث می شود که توقع شما از فرزندتان بیشتر شود و در نتیجه هر گونه اشتباه کودک برای شما بسیار اشتباه به نظر خواهد رسید . در واقع با برچسب زدن حس خود ارزشمندی فرزنداتان را می گیرید و این برچسب ها چه مثبت و چه منفی می تواند بسیار آسیب رسان باشد .

 درد و دل کردن با فرزندان : درد و دل کردن یعنی بیان احساسات منفی به فرد دیگر . و اگر والدین با فرزندشان این کار را انجام دهند بزرگ ترین اشتباه را در حق فرزندشان انجام داده اند . والدین ممکن است که با یکدیگر مشکل داشته باشند و درباره ی همسرشان با کودکشان صحبت کنند ولی این کار اشتباه است و اگر فردی بر اساس اهداف ازدواج و تست روانشناسی قبل ازدواج و مهارت های ازدواج در این مسیر گام بردارند موفق خواهند بود . این کار صدمه های بسیاری را به کودکان وارد می کند و آن ها را از لحاظ روانی دچار مشکل می کند و باعث می شود که آن ها در سنین کم احساس پریشانی و سردرگمی داشته باشند و نتوانند محیط اطراف خود را به خوبی بشناسند و از طرفی میزان مبتلا شدن آن ها به افسردگی ، اضطراب و وسواس فکری و .... در بزرگسالی بیشتر می شود و این می تواند آینده ی او را به شدت تحت تاثیر قرار دهد . به همین دلیل والدین باید از بیان بسیاری مسايل صرف نظر کنند . 

اهمیت ندادن به حریم خصوصی کودک : اگر والدین برای خود حریم خصوصی را داشته باشند کودکان نیز یاد می گیرند که در فضای خانواده برای خود حریمی دارند و والدین با رفتار خود به کودک یاد می دهند که مفهوم حریم خصوصی را یاد بگیرند و نگذارند که کسی وارد حریم آن ها شود . 

نپرسیدن سوالات بی مورد ، نظر خواهی کردن از او و ... می تواند به کودک در جهت یادگیری حفظ حریم خصوصی اش کمک کننده باشد . خالی کردن عصبانیت خود به سر فرزندان : در برخی از موادر والدین ممکن است که به خاطر دلایل شغلی ، زناشویی و ... عصبانی باشند و زمانی که فرزندشان می خواهد که با آن ها زمانی بگذراند و یا صحبت کند ، عصبانیت خود را سراو خالی می کنند کودکان به والدین خود وابسته هستند و اگر خشونت و فریاد زدن از رفتار های معمولی در خانواده باشد اثرات بد آن را خواهید دید . 

کودکان اضطراب ، کاهش عزت نفس و افزایش رفتار های پرخاشگری را خواهند داشت و این می تواند برای والدین بسیار درد سر ساز باشد . به همن دلیل والدین باید احساسات و هیجانات خودشان را در قبال کودکانشان یاد بگیرند ما در مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی آنلاین آوای سعادت راهکارهای لازم در زمینه برخورد با موضوع را به شما آموزش خواهیم داد

Grapefruit slice atop a pile of other slices