با عروس لجباز و گستاخ چطور رفتار کنیم؟

با عروس لجباز و گستاخ چطور رفتار کنیم؟

 

بهتر نبود اگر همه افراد گستاخ و بی‌ادب را جمع می‌کردند و به یک جزیره دورافتاده می‌فرستادند تا دیگر مجبوربه برخورد با آنها نباشیم؟ اما صبر کنید، راه‌های هوشمندانه‌تری هم برای کنار آمدن با این افراد وجود دارد.در زیر به ۱۰ مورد از این روش‌ها اشاره می‌کنیم. ۱٫ یادتان باشد، خیلی وقت‌ها آن فرد گستاخ خود شما هستید.

 شاید این بار نه ولی بارها شده است که خودتان هم گستاخی کرده‌اید.و البته این به آن معنی نیست که آدم بدی هستید.پس دفعه بعد که کسی با گستاخی با شما رفتار کرد، یادتان باشد که او هم درست مثل شما انساناست و بی‌ادبی او به این معنی نیست که آدم بدی است. ۲٫ به خودتان نگیرید. وقتی کسی بی‌ادبی می‌کند- مخصوصاً وقتی نظر شخصی درمورد شما می‌دهد –خیلی راحت ممکن است موجب ناراحتی‌تان شود.اما دست خودتان است که چطور واکنش دهید.اگر رفتار بی‌ادبانه آن فرد را مشکل خودش نه مشکل خودتان ببینید، قدرت در دستان شما خواهد بود. ۳٫ ببینید چرا. آدمها دلایل خاص خودشان را برای بی‌ادبی دارند.شاید روز بدی را گذرانده باشند.یا اینکه عجله دارند و تصور می‌کند وقتی برای رفتار مودبانه و احترام گذاشتن ندارند.شاید هم اصلاً متوجه رفتار بی‌ادبانه خود نشده باشند.تاوقتیکه از آنها نپرسید دلیل رفتار آنها را نخواهید فهمید

.آرامش خودتان را حفظ کنید و از او سوال کنید، “من فکر می‌کنم رفتار شما غیرمحترمانه است.چرا چنین رفتاری با من داری؟” نحوه رفتار با عروس بی ادب ۴٫ کمی انتقادی برخورد کرده و آن گستاخی را بررسی کنید. کسی با شما بدرفتاری و بی‌ادبی کرده است.دقیقاً چه کرده یا چه گفته است؟

 آیا واقعاً منظوری داشته است؟ اگر منتقدانه به موقعیت نگاه کنید، متوجه خواهیدشد که بیشتر گستاخی‌های افراد بی‌منظور است و به همین دلیل می‌توانید با خونسردی از آنها بگذرید.در موارد بسیار نادر فرد برای بی‌ادبی خود دلیل و هدفی دارد و باز هم برخورد انتقادی کمکتان می‌کندریشه رفتار آن فرد را بررسی کرده و متوجه دلیل کارش شوید. ۵٫ خودتان وارد این داستان نشوید. دلتان می‌خواهد سر این فرد گستاخ داد بکشید؟

 به هیچ وجه اینکار را نکنید.چنین کاری وضعیت را بهتر نخواهد کرد.چه آن فرد این رفتار را عمدی یا غیرعمدی نشان داده باشد، شما باید احترام خودتان را حفظ کنید واجازه ندهید آن رفتار گستاخانه شما را تحریک کند. ۶٫ دور شوید. گستاخی و بی‌ادبی رفتاری بسیار آزاردهنده است اما خارج کردن خودتان از آن موقعیت سریع‌ترین و ممطئن‌ترین راه برای جلوگیریاز رفتارهای بی‌ادبانه دیگران است.

حتی اگر هنوز مشغول حرف زدن با شما بود، دور شوید.اگر این فرد غریبه بود، که مجبور نیستید باز هم در آینده او را ببینید اما اگر از دوستان یاهمکارانتان بود، خیلی زود خواهند فهمید که بی‌ادبی کردنشان با شما به هیچ کجا نخواهد رسید و دفعه بعد سعیخواهند کرد که مودب‌تر باشند. ۷٫ پیشنهاد کمک دهید. بعضی از گستاخی‌ها بخاطر بدرفتاری است.اما خیلی وقت‌ها فردی که به شما بی‌ادبی و گستاخی می‌کند به این دلیل است که از چیزی خسته ودرمانده است.و اگر در توانتان باشد که مشکل آن فرد را حل کنید، خواهید توانست بی‌ادبی او را به قدرشناسی تبدیلکنید.اما یک هشدار: فقط زمانی پیشنهاد کمک دهید که بتوانید این کار را فوراً انجام دهید چون وعده کمک کردنبر درماندگی‌ آنها اضافه می‌کند. ۸٫ گستاخی را یک عادت بدانید. 

بعضی‌ها به این دلیل بی‌ادب هستند که همیشه همینطور بوده‌اند.وقتی بی‌ادبی و گستاخی به شکل یک عادت دربیاید، ترک کردن آن خیلی سخت خواهد شد حتی اگر فرد واقعاًتصمیم به تغییر بگیرد.

هیچوقت نباید عادت‌های گستاخی دیگران را به خودتان بگیرید. چگونگی رفتار با عروس بی ادب ۹٫ سعی نکنید تغییرشان دهید. اگر کسی بخواهد بی‌ادب باشد شما نمی‌توانید او را مجبور به مودب بودن کنید.درواقع، اینکه سعی کنید در رفتار او تغییر ایجاد کنید باعث بدتر شدن رفتارش خواهد شد.گاهی وقت‌ها بهترین انتخاب شما این است که قبول کنید بی‌ادبی و گستاخی آنها تقصیر شما نیست واجازه دهید خودشان متوجه اشتباهشان شوند. ۱۰٫ با مهربانی با گستاخی بجنگید. اجازه ندهید که گستاخی دیگران باعث شود شما هم به همان روش پاسخ دهید.

بهترین راه برای مقابله با گستاخی این است که رابطه دوستانه و محبت‌آمیز خود را حفظ کرده و به آنفرد فرصت دهید کمی آرام شده و رفتارش را با شما تعدیل کند. بیشتر بدانید از رابطه با عروس خانواده هیچگاه شکایت عروستان را به پسرتان نکنید. در این صورت برای او تولید یک نگرانی منطقیخواهید نمود. او را به تلاش برای ایجاد خدشه در روابط خود و پسرتان تحریک نکنید.اگر با او مشکلی دارید و از رفتار یا اخلاق او می رنجید به سادگی و به دور از حضوردیگران با خودش درد دل کنید. بگذارید او هم مستقیما بگوید که از چه چیزی می رنجد. ** به بهانه ی صمیمیت به عروستان بی احترامی یا بی توجهی نکنید. 

شایسته نیست که حضور او را نادیده بگیرید و خودتان با هم مشغول صحبت باشید و او را تنها بگذارید.بسیار زیادند عروسهایی که همین چیزها را به عنوان بی احترامی و بی محبتی خانوادههمسرشان برای مشاورین خانواده مثال می زنند و راه چاره طلب می کنند در حالیکه شایدشما تعمدا مرتکب این رفتار ها نشده باشید و قصد کم محلی نداشته باشید تنها از احساس او غافل باشید. ** اگر معاشرتتان با هم زیاد است لازم است به شما کمک کند تا شما هم در زحمت نیفتید.

اگر خودش به این مسئله توجهی نداشت هیچ اشکالی ندارد که شما از او بخواهید تا مثلا تهیهسالاد غذا را به عهده بگیرد اما به هیچ وجه نباید لحنتان آمرانه باشد بلکه باید کاملا صمیمیو دوستانه به نظر بیاید. ضمنا خوب نیست که از دخترتان کمک نخواهید و از عروستان بخواهید.به هر حال در کار خواستن، فرزندان خودتان را مقدم بدارید و در پذیرایی و تعارف ،عروس و دامادتانرا مقدم کنید. این رفتار نشانه ی ادب و انسانیت است. 

** دلیلی ندارد که عروستان مثل شما لباس بپوشد یا مطابق سلیقه ی شما در زندگی اشبرنامه ریزی کند. زن و شوهر های جوان روی استقلالشان حساسیت زیادی دارند گاهی لازماست بگذارید اشتباه کنند تا تجربه بیاموزند. هر اشتباهی هم خانمانسوز و مهم نیست .کما اینکه ممکن است اصلا حق با خودشان باشد.

 بین رابطه عروس و دخترانتان را اصلاح کنید و اجازه ندهید فرزندانتان به همسر برادرشانبی توجهی کنند. احیانا تحت تاثیر بدگویی آنها قرار نگیرید و بدانید که رابطه ی شما و عروستان رابطه ی یک عمر است** تنها پسرتان را دوست نداشته باشید و نسبت به عروس و نوه هایتان بی محبت نباشید.گاهی به عروستان تلفن کنید و حالش را بپرسید. آنها واقعا اعضای خانواده ی شما هستنداعضای خانواده خودتان را دوست داشته باشید. 

** اگر عروستان مهمان نواز نیست و بی جهت مایل است روابطتان را ضعیف کندمثلا در خانه اش به شما کم محلی و بی احترامی می کند تا دیگر مهمانشان نشویدنباید تسلیم خواسته ی او بشوید. 

هر رفتاری وقتی تقویت شود تکرار خواهد شد.حتی علی رغم میل او مادامیکه آن را مخفی می کند، به آنها سر بزنید و سعی کنیدطوری با محبت رفتار کنید که کم کم به شما علاقمند شود.اما از معاشرتهای زیاد هممخصوصا در اوایل زندگیشان دوری کنید تا مزاحمت محسوب نشود. طبیعی است که میزان رفت و آمد آنها به خانه ی شما باید بیشتر باشد. به هر حال شما بزرگتر و پدر و مادر هستید. 

ما در مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی آنلاین آوای سعادت راهکارهای لازم در زمینه برخورد با موضوع را به شما آموزش خواهیم داد