ترک خود ارضایی

 مشاوره ترک خود ارضایی و درمان آن 

 

غریزه جنسی، برای لذت بردن، تولید مثل و ادامه نسل به طور طبیعی در همه افراد وجود دارد و نیازی غیر قابل انکار است. بشر از طریق ازدواج این نیاز را رفع می‌کند.

 اما برخی از افراد در زمانی که به هر دلیلی شرایط ازدواج را ندارند به کار‌های غیر اخلاقی مانند روابط نامشروع، خودارضایی و دیگر انحرافات جنسی روی می‌آورند. 

خود ارضایی امری شایع، مخصوصا در بین جوانان است که اگر از یک حدی فراتر رود ترک خود ارضایی زمانی که به یک رفتار عادت کرده باشید کنار گذاشتن آن کمی مشکل است، مخصوصا اگر از آن عمل لذت ببرید، ترک آن را کمی سخت تر می کند. 

حذف خود ارضایی یکی از همین تصمیمات سخت است. احتمالا شما بار‌ها تصمیم به کنار گذاشتن استمنا گرفته‌اید ولی بعد از مدتی باز به آن روی آوردید. در ادامه به چند روش درمان خود ارضایی می پردازیم. از سر زنش کردن خود دست بردارید و احساس گناه را رها کنید. داشتن حس عذاب وجدان و سرزنش مداوم، هیچ کمکی به این امر نمی‌کند و استرستان را بالاتر می‌برد. این احساس پوچی حتی می‌تواند باعث تشدید و تکرار این عمل شود. 

به بررسی دلایل‌تان برای ترک خود ارضایی بپردازید. با خودتان فکر کنید و تمام دلایل منطقی که برای این تصمیمتان وجود دارد را بر روی کاغذ بنویسید این دلایل به شما کمک می‌کند تا راه حل موثری پیدا کنید. اختلالات روحی و عوامل روانی را بررسی کنید. اگر به علت داشتن افسردگی، اضطراب، استرس، وسواس، این عمل را انجام می‌دهید تا از اضطرابتان کم کنید باید به روانشناس برای مشاوره فردی و درمان این اختلالات مراجعه کنید. اگر به هر دلیلی به جز نیاز جنسی این کار را انجام می‌دهید، می‌تواند عواقب بسیاری از جمله عدم لذت از رابطه ی جنسی در آینده داشته باشد. 

به بررسی افکار و اعمال خود بپردازید. تنهایی و یا افکار تحریک کننده می‌تواند یکی از بزرگ ترین دلایلی باشد که ما را به خود ارضایی سوق دهد. در معرض قرار نگرفتن این افکار کمک بزرگی به ما می‌کند. همچنین دیدن فیلم‌هایی با صحنه های تحریک کننده فرد را تشویق به استمنا می‌کند. فعال باشید و تایم خود را با کار های دیگر پر کنید. اگر تایم آزاد خود را با کار‌های مفید تر پر کنید دیگر زمانی برای خودارضایی باقی نمی ماند. همچنین انرژی خودتان را به صورت بهتری تخیله کرده اید. ورزش را در برنامه ی هفتگی خود قرار دهید. ورزش به ما کمک می‌کند احساسات منفی، تنش و فشار‌های عصبی را تخلیه کنیم همچین با ترشح اندروفین باعث ایجاد احساس شادی و و آرامش بیشتر در فرد می‌شود. بررسی زمان تحریک و داشتن یک استراتژی باید بررسی کنید در چه تایمی از روز بیشتر تحریک جنسی می‌شوید. قبل از خواب؟ قبل از دوش گرفتن؟ هنگام فیلم دیدن ؟ و .. 

اگر بتوانید محرک‌های خودتان را بشناسید می‌توانید آن ها را تغییر بدهید. تایم بیشتری را با اطرافیان خود بگذرانید. زمانی که تایم بیشتری را با خانواده و دوستان در اجتماع می‌گذرانید تمرکزتان بر روی موضوعات دیگر بیشتر می‌شود چرا که برخی اوقات تنها ماندن خودش عاملی تحریک کننده برای انجام خود ارضایی می‌شود. 

شب ها لباس اضافه بپوشید و از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کند. مالیدن و یا لمس اندام تناسلی شما را به خودارضایی تشویق می‌کند. پوشیدن لباس های تنگ و جذاب می تواند محرکی برای این کار باشد. 

برای ترک خود ارضایی باید از مشاوره روانشناس کمک بگیریم؟ زمانی که فرد به تنهایی نمی‌تواند از این نوع وابستگی خارج شود نیاز به مشورت با یک متخصص آگاه برای ترک خود ارضایی تضمینی دارد. 

شرکت در جلسات مشاوره جنسی و صحبت با روانشناس در پیدا کردن علت و راه حل موثر غلبه برخود ارضایی، به شما کمک می‌کند. این جلسات کاملا به صورت محرمانه انجام می شود. برخی از مسائلی که درمانگر به بررسی آن‌ها می‌پردازد: بررسی دلایل انجام خود ارضایی بررسی زمان های انجام خود ارضایی بررسی احساس، افکار و رفتار شما در حین خودارضایی بررسی رفتار های جنسی دیگر اتفاقات تلخ گذشته فشار و مشکلات فعلی شما بررسی اتفاقاتی که می تواند بر روی تشویق شدن شما به خود ارضایی اثر بگذارد.

 ما در مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی آنلاین آوای سعادت راهکارهای لازم در زمینه برخورد با موضوع را به شما آموزش خواهیم داد