مشاوره فرزند پروری از نگاه مشاوره کودک

مشاوره فرزند پروری چیست؟
این درمان به صورت کوتاه مدت صورت می گیرد و شامل خودتان و عزیزان شما و همسرتان نیز می شود. با تربیت کردن کودک قلب های رفتاری و اصول فکری کودک را شکل می دهید. از این رو لازم است تا والدین با کنترل احساسات شخصیشان شرایط را مدیریت کنند.
در این صورت است که می توانند کودک را به گونه ای تربیت کنند که بتواند عملکرد صحیحی را در شرایط دشوار از خود نشان بدهند. در واقع مشاوره فرزند پروری با هدف کمک به والدین در برقراری ارتباط با والدین صورت می گیرد.

یکی از نکات حائز اهمیت که یک مشاور کودک به آن توجه نشان می دهد میزان اثر پذیری فرزندان از والدینشان است. از این رو والدین باید در رابطه با نحوه تربیت فرزندان اطلاعاتشان را افزایش دهند.
مشاوره فرزند پروری علاوه بر آموزش اصول درست تربیتی و رفع نواقص رویکردی تربیتی والدین، به آن ها راهکار های برخورد با فرزند و بهبود روابط خانوادگی را آموزش می دهد.

سبک های پرورش کودک در روانشناسی
سبک سهل گیرانه
در این روش والدین سعی می کنند کودک را از طریق محبت زیاد کنترل کنند. سبک سهل گیرانه امروزه بین والدین بسیار باب شده است.
سبک طرد کننده
این سبک از بدترین روش های تربیتی به شمار می رود. در این روش هم کنترل و هم میزان محبت به شدت کم است.
سبک مقتدرانه
مشاوره فرزند پروری سعی می کند با کمک به والدین سبک مقتدرانه را به آنها آموزش دهد. این سبک از سایر روش ها موفق آمیز تر است و معمولا با کنترل و محبت زیاد همراه است.
سبک مستبدانه
در این نوع پرورش فرزند والدین کنترل بالایی روی فرزندانشان دارند. البته این سبک بیشتر در قدیم مرسوم بوده است و الان تقریبا جایگاهی ندارد.
گام های فرزند پروری موفق
تحسین همگی پیشرفت های کودک
والدین باید رفتار های خاصی که مورد تایید شان می باشد را تاکید کنند. هرچه تحسین شما اختصاصی تر باشد فرزند راحت تر درست بودن عملکردش را درک می کند. حتی والد نباید از پیشرفته های کوچک فرزندان نیز غافل شود و او را تحسین نکند.

برای مثال اگر از کودکتان می خواهید که خودش وسایلش را جمع کند، ممکن است او در ابتدا تنها یک وسیله را جمع کند و سایر وسایل را رها کند. مشاوره فرزند پروری به شما یاد می دهد؛ به جا اینکه وسیله ای را که جمع کرده کنار بگذارید و جمع نکردن سایر وسایل را رها کنید؛ بهتر است به آن یک وسیله اشاره بیشتری کنید. مثلا بگویید چقدر خوب که ماشینت را جمع کردی.

تحسین مناسب با سن کودک
مشاور کودک معتقد است که باید روش های تحسین کودک مناسب سنش باشد. برای کودکان زیر 4 سال بهتر است آنها را با رویکرد های مثبت مثل بوسیدن یا در آغوش گرفتن تشویق کنید. به علاوه اینکه می توانید از کلمات مثبت نیز استفاده کنید. برای مثال به کودکان بگویید دختر خوب. این به کودک کمک می کند تا باور کند که باید دختر خوبی بشود.

کودکان در سنین زیر 7 سالگی علاقه خاصی به دانستن راز دارند. از رو بهتر است تشویق کودک را به صورت سری انجام دهید. سعی کنید تا کودکان را با روش های مختلف تحسین کنید. مشاوره فرزند پروری به شما در داشتن روش ها خلاقانه برای تحسین کودکان کمک می کند.

تحسین بی قید شرط کودک
یکی از مسائلی که در مشاوره فرزند پروری به آن نیز اشاره می شود، حس نیاز کودک به تعریف و تمجید است. ممکن است والدین تصور کنند که اگر کودک را دائما تشویق کنند، او عادت می کند تنها در صورتی کار را انجام دهد که با تشویق همراه باشد.

در حالی که این تصور غلط می باشد. از نگاه مشاور کودک بهتر است تحسین دائما انجام شود. اما اگر کودک دیگر به درستی این رفتار را انجام نداد رفته رفته از میزان تشویق ها کاسته شود.
ما در مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی آنلاین آوای سعادت راهکارهای لازم در زمینه برخورد با موضوع را به شما آموزش خواهیم داد