مشاوره روانپزشکی

روان‌پزشکی Psychiatry شاخه‌ای از علم پزشکی است که به سبب‌شناسی، علامت‌شناسی، طبقه‌بندی و تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات روانی، عاطفی و رفتاری تمرکز که عمده علائم آن اختلال در رفتار انسانی است، می‌پردازد.

بهترین زمان استفاده از مشاوره روانپزشکی چه زمانی است؟
البته زمان دقیق و مناسبی برای استفاده از خدمات مشاوره روانپزشکی تعیین نشده است! در واقع شما در هر زمانی که احساس کردید نیاز به مشاور روانپزشکی دارید می توانید از این خدمات استفاده کنید. بدون شک مشکلات جامعه، خانوادگی، روابط احساسی و... گاها اگر کنترل نشود می تواند عواقب جبران ناپذیری را بر روی زندگی شما داشته باشد. از این رو توصیه می کنیم برای بهبود حال خود و سلامت جامعه، زمانی که دچار تنش ها، استرس زیاد، ناراحتی های اعصاب و... شدید در اولین فرصت به یک روانپزشک مراجعه کنید تا تحت درمان قرار بگیرید.

روانپزشکان در حوزه های :

روانپزشکی کودکان و نوجوانان
روانپزشکی جراحی
روانپزشکی قانونی (قانونی)
پزشکی روان شناختی (ذهن و بدن)
می توانند پس از دوره های عمومی با آموزش های تخصصی مطالعه داشته باشند و قادر به ارائه مشاوره در زمینه های فوق باشند.

آوای سعادت

جدیدترین مقالات روانشناسی مشاوره روانپزشکی

مشاوره روانپزشکی آنلاین

مشاوره روانپزشکی تلفنی آنلاین چیست؟مشاوره روانپزشکی تلفنی آنلاین شکلی از مشاوره در حوزه روانپزشکی است که امروزه طرفداران مخصوص به خودش را دارد. امروزه که اتصال به اینترنت و دنیای ارتباطات گسترش یافته و تقریبا عده زیادی از افراد به وسایل ارتباط مجازی دسترسی دارند، تقریبا انجام همه کارها به صورت آنلاین ممکن است.

شاید تا پیش از عصر ارتباطات، هیچکس فکر نمی‌کرد که ارتباط با یک پزشک از راه دور ممکن باشد؛ اما امروزه روش‌های ارتباط آنلاین یا تلفنی به حوزه روان درمانی و روانپزشکی هم وارد شده است و عده زیادی از این روش استفاده می‌کنند. مشاوره روانشناسی تلفنی آنلاین بنا به درخواست و تمایل بیماران در بستر اینترنت و به کمک یکی از وسایل ارتباط جمعی یا اپلیکیشن‌ها مخصوص این حوزه انجام می‌گیرد.

در مشاوره روانپزشکی تلفنی آنلاین معمولا پزشک از طریق تماس اینترنتی با بیمار ارتباط برقرار می‌کند و کار ویزیت و تشخیص را انجام می‌دهد. مدت زمان مشاوره روانپزشکی تلفنی آنلاین معمولا بین یک ربع تا بیست دقیقه است. کار روانپزشک آنلاین دقیقا با همان کیفیت مراجعه حضوری انجام می‌گیرد و همه مواردی که در مراجعه حضوری رعایت می‌شود، برای درمان تلفنی آنلاین هم به کار گرفته می‌شود.

مشاوره تلفنی روانشناسی

نکاتی برای آشنایی بیشتر با روش مشاوره تلفنی روانشناسی بالینیدرمان روانشناسی بالینی تلفنی که با عنوان مشاوره‌ی تلفنی روانشناسی هم شناخته می‌شود، فرآیند صحبت با درمانگر از طریق تلفن و ابزارهای تماس تصویری مانند اسکایپ به جهت حل مسائل روحی، باورها، احساسات و مشکلات زندگی است.

امروزه محبوبیت مشاوره‌ی تلفنی به دلیل پیشرفت زیاد وسایل ارتباط از راه دور موبایل و دسترسی گسترده‌تر به وب روز به روز در حال افزایش است و افراد زیادی به طور روزمره در کشورهای پیشرفته جهان از این امکان استفاده می‌کنند و این نوع از درمان روانشناسی در کشورهای در حال توسعه مثل ایران نیز در حال گسترش است.

درمان مشاوره تلفنی مهمترین روش ارتباط با درمان‌گر متخصص در زمان متناسب با برنامه‌های شما و محلی است که ترجیح می‌دهید. مشاوره از طریق تلفن مشابه با مشاوره‌ی حضوری سنتی است و تنها تفاوت آن در نحوه تعامل با روانشناس است. در این نوع از مشاوره، تلفن یک دریچه‌ی خصوصی است که در مورد مسائلی که بر زندگی شما اثر گذاشته تنها با درمانگر صحبت می‌کنید.

مانند اشکال دیگر درمان، در جلسه اول درمانی مشاور انتخابی شرایط شما را ارزیابی می‌کند. ارزیابی تلفنی اغلب فرآیند را سرعت می‌بخشد، انعطاف‌پذیری بیشتری در زمان ملاقات وجود دارد و «برقراری ارتباط» راحت‌تر است. درمانگر تلفنی به اندازه‌ی درمانگر حضوری مهارت دارد و به صحبت‌ها و مشکلات شما گوش می‌دهد و در مورد برنامه درمانی مناسب صحبت می‌کند.

مزایای مشاوره تلفنی

مشاوره تلفنی روانشناسی چه تفاوتی با مشاوره حضوری دارد؟درمان تلفنی درمانی است که به کودکان، جوانان یا بزرگسالان کمک می‌کند تا از طریق تلفن سنتی یا ابزارهای آنلاین مثل اسکایپ و فیس‌تایم درمان شوند. اغلب درمان تلفنی با درمان‌های آنلاین دیگر مانند خدمات مبتنی بر متن یا ایمیل تکمیل می‌شود.

با گذشت زمان مردم بیشتر و بیشتر به سراغ درمان تلفنی می‌روند و تحقیات اخیر نشان می‌دهد که درمان تلفنی به ارزش درمانی برابر با درمان حضوری دارد و در برخی نمونه‌ها، حتی بیشتر است.
افراد بیشتر و بیشتری برای تأمین خدمات درمانی روانی و نیازهای آماده‌سازی به مشاوره‌ی تلفنی وابسته خواهند بود. درمان تلفنی یا آنلاین انتخاب خوبی برای افرادی است که:
-برنامه‌های شلوغی دارند.
-محیط راحت خانه را به دفتر درمانی ترجیح می‌دهند
-نمی‌توانند خانه را ترک کنند
-اغلب در سفر هستند
-می‌خواهند که با مشاور ملاقات کنند، اما راه آن‌ها خیلی دور است و نمی‌توانند صورت حضوری مراجعه کنند.

چرا مشاوره تلفنی؟

چرا باید مشاوره روانشناسی تلفنی را انتخاب کنیم؟جلسات درمان مشاوره تلفنی به طور طبیعی 30 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد، اما زمان آن‌ها منعطف است و بنابراین می‌توانید متناسب با نیازهای خاص خود جلسات مشاوره‌ای کوتاه‌تر یا طولانی‌تری داشته باشید.
مشاوره‌ی تلفنی در مقایسه با روش‌های سنتی آزادی بیشتری را در طی مشاوره به شما می‌دهد. این مسئله مشاوره را برای افرادی که به درمان نیاز دارند، راحت‌تر می‌کند.

تعهد به جلسات درمانی مشاوره تلفنی بسیار آسان‌تر از تعهد به ملاقات حضوری با درمانگر در اتاق درمان است که معمولاً نیازمند رفت و آمد و صرف زمان بسیار بیشتری است. به ویژه، برای افرادی که رفت و آمد برای آن‌ها دشوار است، مناسب خواهد بود. برای مثال مادری که چند کودک کوچک دارد، به مشاوره نیاز داشته باشد، هرگز فرصت این را نخواهد داشت که به طور مرتب به مطب دکتر روانشناس مراجعه کند و خدمات درمانی مستمر را دریافت کند و یا شخصی که یک شغل پردردسر دارد، نمی‌تواند بارها و بارها برای سرزدن به مطب روانشناسی از محل کار خود مرخصی بگیرد. به علاوه، در درمان تلفنی افراد بیشتر گمنام می‌مانند و برای اغلب مردم بدون درمان حضوری و رو در رو با درمانگر راحت‌تر در مورد مشکلات خود صحبت می‌کنند و علاوه بر راحت‌تر شدن ارتباط با روانشناس از لحاظ شأن اجتماعی هم دچار مشکلی نمی‌شوند؛ زیرا بسیاری از افراد به خصوص در جوامع سنتی و جهان سوم از اینکه پس از مراجعه به مطب روانشناس بالین مورد تمسخر دوستان و آشنایان و همکاران قرار بگیرند، وحشت دارند و به همین دلیل بسیاری از افراد مشکلات روان‌شناختی خود را پنهان نگاه می‌دارند.

درمان مشاوره تلفنی به درمان افسردگی، مصیبت، اضطراب و مسائل دیگری که در مشاوره حضوری درمان می‌شود، کمک می‌کند. زیرا این دسته از افراد به سختی می‌توانند تمرکز برای رفت و آمد مرتب به مطب یک روانشناس بالین را داشته باشند و از طرف دیگر شرایط روحی خوبی برای حضور مداوم در محیط‌های اجتماعی ندارند.

به دلایل بسیار، از جمله کمبود متخصصان بهداشت روانی با کیفیت بالا، بیماران برای درمان افسردگی به سراغ پزشکان عمومی می‌روند. برخی بیماران ترجیح می‌دهد که بدون روان‌درمانی درمان شوند؛ برخی دیگر روان‌درمانی همراه با دارو یا بدون دارو را ترجیح می‌دهند. یکی از معایب درمان‌های شناختی و حضوری این است این است که ملاقات هفتگی چند ماهه برای برخی افراد دشوار است، چه برسد که درمانگرهای ماهری که آموزش دیده‌اند را پیدا کنند.

در یکی از تحقیقات اخیر در مجله‌ی آمریکایی مدیکال اسوسیشن که توسط دیوید وهر و همکاران از دانشگاه نورثوسترن انجام شده است، مشخص شد که آیا مشاوره روانشناسی تلفنی به اندازه‌ی درمان روانشناختی حضوری مؤثر است. نتایج این تحقیق جالب و مهم است. اگر بیماران به روان‌درمانی تلفنی به خوبی پاسخ دهند، به افرادی که در نزدیک درمان‌گر زندگی نمی‌کنند، این امکان را می‌دهد تا از طریق تلفن درمان بگیرند. همچنین برای افرادی که امکان انتخاب درمان حضوری را دارند، اما محدودیت‌هایی دارند که ملاقات حضوری برای آن‌ها دشوار است نیاز به رفت و آمد به دفتر درمانگر را حذف می‌کند.
آیا فکر می‌کنید که افراد درمان تلفنی را بیشتر، کمتر با به اندازه‌ی درمان حضوری انتخاب می‌کنند؟ آیا فکر می‌‌کنید که درمان تنها در صورتی که بیمار از طریق تلفن با درمانگر تعامل داشته باشد، مؤثر است؟ آیا از نظر درمانی ارتباط حضوری با درمانگر اهمیت دارد. این بررسی برخی پاسخ‌های جالب و ناراحت‌کننده را ارائه می‌کند.

اول این که افراد در این تحقیق جلسات مشاوره تلفنی روانشناسی را نسبت به جلسات حضوری ترجیح داده بودند و حدود 21 درصد افراد که به طور تصادفی برای درمان تلفنی انتخاب شده بودند، درمان را قطع کردند که برای درمان حضوری این رقم 33 درصد بود. به طور فزاینده، افزایش نرخ انصراف در گروه درمان حضوری در اوایل درمان و در طول 4 جلسه اول رخ داد (از 18 جلسه‌ی برنامه‌ریزی شده). راحتی درمان تلفنی شرکت‌کنندگان بیشتری را ترغیب کرد تا درمان خود را ادامه دهند که این مطلب مزیت مشاوره تلفنی روانشناسی را اثبات کرد.

نتیجه دوم این بود که هم درمان تلفنی و حضوری بهبودی اساسی ایجا کردند. در انتهای دوره‌ی بررسی 18 هفته‌ای، هر دو گروه شرکت‌کننده به میزان مشابه بهبود پیدا کرده بودند. حدود 27 درصد بیماران در هر گروه کاملاً بهبود پیدا کرده بودند. یعنی نشانه‌های کمی داشتند یا نشانه‌ها کلاً از بین رفته بودند.

درمان حضوری یک مزیت مهم دارد. زمانی که افراد 6 ماه بعد دوباره ارزیابی شدند، هر دو گروه‌ها در مقایسه با قبل از درمان، بهبودی خود را حفظ کردند اما گروه درمان حضوری نشانه‌های افسردگی کمتری نسبت به افرادی که درمان تلفنی گرفته بودند، بروز یافته بود.

این تحقیق نشان می‌دهد که درمان روانشناختی تلفنی توسط درمانگرهای آموزش دیده مؤثر خواهد بود. همچنین نشان داد که زمانی که درمان‌ها به پایان رسیدند، افرای که مشاوره تلفنی روانشناسی را دریافت کردند باید با گروه درمانی در ارتباط باشند، زیرا در طول زمان احتمال برگشت نشانه‌ها بسیار زیاد است. با این وجود، افرادی که زمان یا منابعی برای دریافت درمان روانشناسی حضوری هفتگی نداشتند، درمان تلفنی جایگزین مطمئنی بود.

روان‌درمانی از راه دور روش نوینی را ارائه می‌دهد که پزشکان و متخصان سلامت دیگر می‌تواند به بیمارانی که در نواحی روستایی زندگی می‌کنند، دسترسی داشته باشند. این روش شامل استفاده از دوربین‌هایی با رزولوشن بالا است که در مراکز خدمات درمانی اجتماعی یا خدمات درمانی دیگر راه‌اندازی شدند. سپس متخصصان سلامت می‌توانند بیماران را به صورت همزمان ارزیابی و معاینه کنند و با آن‌ها صحبت کنند. با وجود تجهیزات با کیفیت بالا، این نوع از ارتباط بسیار مؤثر خواهد بود و امروزه قابلیت‌ها و کاربردهای فراوانی پیدا کرده است.

مشاوره روانشناسی

مشاوره تلفنی روانشناسی باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شودهزینه‌ی رفت و آمد همیشه بیشتر از هزینه یک تماس تلفنی است. با وجود فناوری‌هایی مثل تلگرام، اینستاگرام، اسکایپ و بسته‌های انحصاری موبایل هزینه‌ی تماس تلفنی ارزان‌تر شده است.
به علاوه، از آنجایی که مشاوران درمان را به صورت تلفنی انجام می‌دهند، نیازی نیست از تجهیزات داخلی مناسبی استفاده کنید و این نوع از درمان در اغلب موارد نسبت به درمان حضوری کم‌هزینه‌تر است.

• درمان تلفنی حریم‌خصوصی بیشتری دارد

مشاوره تلفنی حریم خصوصی بسیار بالایی دارد. گهگاهی به دلیل ننگی که به مسائل سلامت روانی چسبانده می‌شود، بسیاری از بیماران ترجیح می‌دهند درمان خود را به طور کاملاً خصوصی انجام دهند.
مشاوره تلفنی حریم خصوصی فوق‌العاده‌ای به همراه دارد. تماس تلفنی و صحبت از طریق تلفن باعث می‌شود کاملاً گمنام بمانید. بنابراین هرگز نگران برخورد تصادفی با فردی که نمی‌خواهید در درمان حضوری با او برخورد کنید، نخواهید بود.
این حریم خصوصی بسیار زیاد فرصتی را برای فرد ایجاد می‌کند تا با درمانگر راحت باشد و نگرانی‌های نهفته خود را با او درمیان بگذارد که به درمان سرعت می‌بخشد.

• مشاوره تلفنی روانشناسی حق انتخاب گسترده‌تری از میان درمانگرها خواهید داشت

در هر نوع درمانی، یافتن درمانگری که مهارت و تجریه‌ی درمان شرایط خاص شما را داشته باشد، مهم است. با مشاوره تلفنی روانشناسی، حق انتخاب متخصصان بسیار بیشتر از ناحیه شما خواهد بود، زیرا هیچ محدودیتی برای انتخاب متخصصان وجود ندارد.

البته بهتر است برای انتخاب متخصص مناسب خود، از مشاوران مرکز درمانی روانشناسی کمک بگیرید. همچنین شما می توانید بصورت تلفنی در زمینه های دیگر مانند مشاوره شغلی، مشاوره تحصیلی با همکاران ما بهره ببرید.
یا اگر صاحب کسب و کار و شرکت هستید از مشاوره های تلفنی در زمینه های دیگر مانند مشاوره برندسازی، مشاوره تبلیغات و … نیز استفاده کنید.

روانپزشک

به چه کسی روانپزشک می‌گویند؟تا به حال فکر کرده‌اید که چرا برخی از درمانگران با عنوان روانشناس و برخی دیگر با اسم روانپزشک شناخته می‌شوند؟ پیش از هر چیز باید تعریف دقیق و روشنی را از روانپزشک ارائه دهیم که به خوبی با این حوزه از درمان سلامت روان آشنا شوید.
روانپزشک یا Psychiatrist، پزشکی است که تخصص خود را در زمینه سلامت روان دریافت کرده و به زبان ساده‌تر، در رشته روانپزشکی تخصصی دارد.
روانپزشکی به عنوان شاخه‌ای از رشته پزشکی شناخته می‌شود که به مطالعه، تشخیص و درمان بیماری‌ها و اختلالات روانی می‌پردازد.

فردی که به عنوان روانپزشک شناخته می‌شود، دکترای پزشکی دارد و علاوه‌بر مشاوره با بیمار، به دارو درمانی هم اقدام می‌کند. روانپزشک علاوه‌بر مشاوره، علایم و نشانه‌های بالینی بیمار را هم بررسی می‌کند که معاینه بدنی، کار تصویربرداری عصبی مانند سی‌تی‌اسکن و ... بخشی از آن است. شما می‌توانید با توجه به شرایط، موقعیت و تمایل خودتان، هم مشاوره روانپزشکی تلفنی آنلاین را انتخاب کنید و هم به صورت حضوری به دکتر روانپزشک مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین روانپزشکی

در مشاوره تلفنی آنلاین روانپزشکی به چه نکاتی توجه کنیم؟انتخاب روش مشاوره روانپزشکی تلفنی آنلاین نیز مانند هر انتخاب دیگری حساسیت‌های خاص خودش را دارد و توجه ویژه‌ای را می‌طلبد. برای انتخاب یک مرکز مناسب روانپزشکی و استفاده از خدمات تلفنی یا آنلاین آن به بایدها و نبایدهای زیر توجه کنید:

1. حتما پیش از هر انتخابی به سابقه، مدرک و پیشینه روانپزشکی که در نظر دارید توجه کنید. برای این کار بهتر است رزومه تحصیلی و کاری او را جست‌وجو کنید و بخوانید.

2. . پیش از انجام مشاوره، با افرادی که قبلا با روانپزشک مورد نظرتان درمان شده‌اند یا در طول دوران درمان خود هستند صحبت کنید. خواندن نظر کاربران درون سایت درباره جلسات مشاوره هم دید بسیار خوبی برای انتخاب مطمئن به شما می‌دهد.

3. برای انجام مشاوره روانپزشکی تلفنی آنلاین از بستر اینترنتی و تلفنی امنی استفاده کنید که در میانه انجام مشاوره، دچار مشکل یا قطعی ارتباط نشوید.

4. اگر مشاوره آنلاین را برای فرد دیگری در نظر دارید، هیچگاه او را مجبور به این کار نکنید و به تمایل بیمار توجه کنید. خصوصا اگر بیمار شما در سنین حساس نوجوانی قرار دارد، حتما این مورد را مد نظر قرار دهید.

5. مانند مشاوره حضوری، دقیقا سر ساعت برای مشاوره روانپزشکی تلفنی آنلاین حاضر شوید تا زمان مشاوره را از دست ندهید و با دقت بیشتری ویزیت شوید.

6. اگر در شهرهای دیگری به جز پایتخت زندگی می‌کنید، هم می‌توانید چندین دکتر روانپزشک خوب در تهران را برای انجام مشاوره روانپزشکی تلفنی آنلاین انتخاب کنید و هم از میان روانپزشکان متخصص شهر خود یکی از افراد متخصص این حوزه را برگزینید. برای مثال اگر در شهری مانند اصفهان زندگی می‌کنید، با انتخاب روانپزشک آنلاین اصفهان می‌توانید خدمات مشاوره تلفنی یا آنلاین را در شهر محل سکونتتان دریافت کنید.

تفاوت روانشناس و روانپزشک

تفاوت روانشناس و روانپزشکروانپزشک یک پزشک است که دوره پزشکی عمومی را گذرانده است دوره تخصص خود را در رشته روانپزشکی ( یا همان تخصص اعصاب و روان که یکی از تخصص های پزشکی است ) گذرانده است. یک روانپزشک به انجام روان درمانی و جسمی و فیزیولوژیک بیماری ها تأکید دارد و در صورت نیاز برای درمان بیماری ها تجویز داروها می پردازند و یا حتی دستور بستری بیمار را صادر می کنند.

یک روانشناس بیشتر در روانشناسی بالینی و اغلب آموزش گسترده ای در تحقیقات و یا عمل بالینی و بیشتر بر درمان تأکید دارد. روانشناسان درمان اختلالات روانی را با روان درمانگری انجام می دهند و برخی از آنها در آزمایش و ارزیابی روانشناختی تخصص دارند. روانشناسان در حدود 6 سال آموزش دانشگاهی ( کارشناسی و کارشناسی ارشد ) تجربه نظارت دارند. روانشناسان پس از پایان دوره تحصیلات تکمیلی، موظف هستند دوره کارآموزی را بگذرانند که یک تا دو سال به طول می انجامد. در دوره کارآموزی آموزش های زیر را می بینند:

روشهای درمانی
آزمایش تحلیلی
تکنیک های حل مسئله
نظریه روانشناختی
رفتار درمانی
در صورت داشتن دکتری روانشناسی، یک روانشناس می تواند خود را "دکتر" بنامد، اما آنها دانش آموخته رشته پزشکی نیستند. و پس از اخذ مدرک کارشناسی ارشد و دکتر قادر به اخذ پروانه مطب هستند.
در دسترس 24/7
ما همیشه آماده کمک به شما هستیم
Grapefruit slice atop a pile of other slices