روان درمانی

رواندرمانی یا درمان روانشناختی یا صحبت درمانی راهی برای کمک به افرادی است که دچار انواع مختلفی از بیماری های روانی و اختلالات عاطفی هستند. رواندرمانی به حذف یا کنترل علائم مشکل زا کمک میکند تا فرد عملکرد بهتری داشته باشد و سلامتی و درمان را بالا ببرد. با کمک روان درمانگران افسردگی، اضطراب و وسواس را درمان کنید.

رواندرمانی به حل مشکلاتی نظیر اختلال در کنار آمدن با زندگی روزمره، تاثیر آسیب روحی، بیماری جسمی یا فقدان (مثل مرگ عزیز) و اختلالات خاص روانی (مثل افسردگی و اضطراب) کمک میکند. رواندرمانی انواع مختلفی دارد و ممکن است تاثیر یک نوع روی یک مشکل خاص بهتر باشد. میتوان همراه با رواندرمانی از دارو یا دیگر روش های تراپی استفاده کرد.

آیا روان‌درمانی تاثیر دارد؟
از تحقیقات چنین برمی آید که اکثر کسانی که رواندرمانی انجام میدهند از شر علائم خلاص میشوند و میتوانند عملکرد بهتری در زندگی داشته باشند. تقریبا ۷۵ درصد از کسانی که وارد جلسات رواندرمانی میشوند تاثیر مثبتی از خود نشان میدهند. ثابت شده که رواندرمانی منجر به بهبود رفتار و عواطف میشود و با بروز تغییرات مثبت در مغز و بدن همراه است. کم شدن روز های بیماری، ناتوانی کمتر، مشکلات پزشکی کمتر و رضایت کاری بیشتر از دیگر مزایای رواندرمانی است.

محققان با استفاده از روش های تصویربرداری از مغز توانسته اند تغییرات مغز بعد از انجام جلسات رواندرمانی را مشاهده کنند. تحقیقات بسیاری حاکی از این است که تغییراتی در مغز افراد مبتلا به اختلال روانی (شامل افسردگی، اختلال هراس، PTSD و وضعیت های دیگر) حاصل شده که رواندرمانی انجام داده اند. در اکثر موارد تغییرات مغز ناشی از رواندرمانی شبیه به تغییرات آن در اثر مصرف دارو بوده است.

برای اینکه رواندرمانی بیشترین تاثیر را داشته باشد، در آن مشارکت داشته باشید، رک و راست صحبت کنید و برنامه ی درمان را دنبال کنید. تکالیف بین جلسات مانند نوشتن خاطرات یا تمرین حرفه ایی که زده اید را دنبال کنید.

آوای سعادت

جدیدترین مقالات روانشناسی روان درمانی

جلسات مشاوره

جلسات مشاوره روانشناسی به چه شکل پیش می رود؟

نحوه برگزاری جلسات مشاوره روانشناسی بستگی به این دارد که شما چه روشی از مشاوره روانشناسی را انتخاب کرده باشید. مشاوره روانشناسی روش های مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آنها، تفاوت هایشان و معایب و مزایا هر یک از روش ها می پردازیم. برخی از مسائل اصلی ترین تفاوت میان روش ها را ایجاد می کنند. به طور مثال برای حضور در مشاوره روانشناسی قیمت مراکز و مدت زمان جلسات متفاوت است. 1- مشاوره روانشناسی حضوری بهترین نوع مشاوره روانشناسی، مشاوره حضوری است  با مراجعه به مراکز مختلف در شهرهای می توانید وقت ملاقات با یک روانشناس خوب را رزرو کنید. مشاوره حضوری تقریبا هیچ کم و کاستی نسبت به روش های دیگر ندارد و البته بهتر از روش های دیگر است. در مشاوره روانشناسی حضوری، جلسات بین فرد بیمار و فرد درمانگر شکل می گیرد و با توجه به جزئیات و اطلاعات پرونده، مدت زمان جلسات، فاصله بین جلسات، رویکردها و راهکارها انتخاب می شوند. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی حضوری، می توانید به مراکز متفاوت در شهر تهران مراجعه کنید یا دکترهای روانشناس خوب را پیدا کنید و با مراجعه به سایت یا با تماس تلفنی، وقت خود را رزرو کنید. 2- مشاوره روانشناسی آنلاین برخی از افراد با توجه به شرایط، مشاوره روانشناسی غیر حضوری را ترجیح می دهند. اگر شما هم از دسته افرادی هستید که به هر دلیلی مشاوره حضوری را ترجیح نمی دهید، دو انتخاب دارید. مشاوره روانشناسی آنلاین یکی از انتخاب هاییست که می توانید داشته باشید. از بهترین مزایا مشاوره روانشناسی آنلاین می توان به مواردی مانند هزینه کمتر، ارتباط بیشتر با دکتر روانشناس، سهولت در برقراری ارتباط و حتی تمرکز بیشتر اشاره کرد. از آنجایی که مشاوره روانشناسی آنلاین به چند حالت مختلف قابل انجام است، پس استرس صحبت کردن در افراد کم می شود. ایمیل، پیامک، گفتگوی متنی (چت)، تماس اینترنتی، تماس ویدئویی و موارد دیگر از نمونه راه های برقراری ارتباط با مشاورین روانشناسی آنلاین است. 3- مشاوره روانشناسی تلفنی اصلی ترین تفاوتی که می توان مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره روانشناسی آنلاین وجود دارد این است که در مشاوره تلفنی، شرایط به بهترین شکل برای افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی فراهم است. اما اگر شما از دسته افرادی هستید که به دلیل نداشتن وقت رفت و آمد یا دلایل این چنینی، مشاوره حضوری را ترجیح نمی دهید، بهتر است از مشاوره روانشناسی تلنفی بهره مند شوید. از معایب مشاوره تلفنی می توان به این موضوع اشاره کرد که فرد روانشناس مدت زمان بیشتری نیاز دارد تا به بررسی عملکرد بیمار بپردازد. حتی بهترین روانشناس ها نیز با این مسئله درگیر هستند زیرا امکان مشاهده حضوری عکس العمل های فرد بیمار وجود ندارد.

علائم اختلال دوقطبی

علائم برجسته و بارز اختلال دوقطبی چیست؟

 

 در مقوله دوقطبی چیست، باید ابراز نمود که علائم شاخص اختلال دوقطبی، توسط چرخه ای از نوسانات شدید خلقی میان احساس ناخوش بودن، نا امیدی و غم و به تعبیر بهتر افسردگی و سطح فعالیت و انرژی بالا یا شیدایی توصیف و تفسیر می گردد.

 شایان ذکر است که نشانه این نوع اختلال خلقی، نه تنها به صورت یک باره و سریع از بین نرفته، بلکه دارای نشانه های پایدار و با ثبات می باشد.

 هنگامی که فرد مبتلا به این نوع اختلال در طیف افسردگی به سر می برد، علاوه بر لذت نبردن از موقعیت ها، در وجود خود غم و اندوه زیادی را به دوش می کشد.

 بر اساس آمار و شواهد عینی، افراد دارای اختلال دوقطبی، بیشتر از دیگران با احساس افسردگی دست و پنجه نرم می کنند.

 در مقوله دوقطبی چیست، باید ابراز کرد که احساس افسردگی در وجود این دسته از افراد برای مدت های مدید و طولانی باقی مانده و ضمن درگیر ساختن فرد به خود، امور و روند زندگی او را نیز بسیار سخت و دشوار می نماید.

 از دیگر نشانه های قابل توجه اختلال دوقطبی، نوسانات و تغییرات حالات روحی فرد می باشد. در این شرایط فرد مبتلا به این اختلال از ابعاد روحی بسیار شکننده و آسیب پذیر برخوردار است.

 بر این اساس و در مقوله دوقطبی چیست، احساساتی نظیر زود رنجی و حساسیت زیاد، انرژی زیاد و بی قراری و افکار منفی در وجود فرد بسیار پر رنگ و حائز اهمیت جلوه می نماید. در مقوله دوقطبی چیست و از دیگر علائم حائز اهمیت افسردگی شیدایی، می توان به تغییر افکار فرد اشاره نمود.

 بر این اساس، فرد دارای این نوع اختلال ضمن به وجود آمدن تغییر در باورها، نگرش ها و افکار، دچار قضاوت ضعیف و پرش افکار و مشکلاتی در تمرکز کردن می شود.

اختلال شخصیت نمایشی

اختلال شخصیت نمایشی

 

 هیستریونیک یا اختلال شخصیت نمایشی، به عنوان یکی از اختلالات شخصیت کلاستر B به شمار می رود.

 برخورداری از وضعیت ناپایدار روحی، از جمله ویژگی های شاخص و بارز هیستریونیک محسوب می شود.

 از آنجایی که افراد دارای اختلال شخصیت نمایشی، تمایل بسیار زیادی به جلب توجه دارند، برای جامه عمل پوشاندن به این خواسته، از انجام کارهای نامتعارفی ابایی ندارند. از سوی دیگر، چنانچه فرد مبتلا به این اختلال نتواند نظر و نگاه های دیگران را به سمت خود جلب کند، به افسردگی و سرخوردگی دچار می گردد.

 بر این اساس، می توان اذعان نمود که افراد دارای اختلال شخصیت نمایشی، به توجه و نظر دیگران بسیار وابستگی و دلبستگی دارند.

 در برخی مواقع ممکن است فرد هیستریونیک، همزمان به سایر اختلالات شخصیت نیز مبتلا باشد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که فرد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی، از وجود خود یک تصویر تحریف شده و ناپایدار، به انضمام احساسات شدید تصور می کند. همچنین توجه و تایید دیگران با خودباوری این دسته از افراد گره خورده است.

 بر این اساس، خودباوری در این افراد نشأت گرفته از توجه دیگران معنا و مفهوم خود را پیدا می کند. فرد هیستریونیک، برای بودن در کانون توجهات دیگران، رفتارهای نامناسب و در اغلب مواقع نمایشی از خود بروز می دهد.

 شایان ذکر است که اختلال شخصیت نمایشی در زنان بیشتر از مردان شایع می باشد. همچنین این اختلال در دوران نوجوانی و آغاز جوانی به وجود می آید. شخصیت نمایشی رفتارهای خود را به گونه ای بروز می دهد که گویی مشغول اجرای یک نمایش می باشد.

 از سوی دیگر، شخصیت نمایشی، در ابراز و بیان هیجانات خود بسیار اغراق آمیز عمل می نماید. بر این اساس، افراد دارای اختلال شخصیت نمایشی، با مشاهده یک فیلم غمگین، به طرز غیر قابل کنترل و غیر قابل باوری شروع به گریه زاری می کنند.

نشانه های اختلال شخصیت نمایشی

علائم و نشانه های اختلال شخصیت نمایشی

 

 به طور معمول، افراد دارای اختلال شخصیت نمایشی، از مهارت های اجتماعی قابل توجهی برخوردار بوده، اما از این مهارت در جهت اداره دیگران و جلب توجه سایرین استفاده به عمل می آورند.

 بر این اساس، جلب توجه و در مرکز نگاه ها بودن، یکی از نشانه های حائز اهمیت شخصیت نمایشی تلقی می شود. در سوی مقابل، قرار گرفتن در موقعیت هایی که موجبات مورد توجه نبودن شخص هیستریونیک را برآورده نسازد، سبب ناراحتی و رنج و مشقت او می گردد.

 بروز رفتارهای نامناسب و نامتعارف، از مشخصه های برقراری تعامل شخصیت نمایشی با دیگران به شمار می آید. غالباً این رفتارها در قالب اغواگری و به صورت تحریک آمیز ظهور پیدا می کند.

 از دیگر علائم حائز اهمیت اختلال شخصیت نمایشی، برخورداری از احساسات سطحی و متغیر می باشد. بر این اساس، احساسات شخصیت های نمایشی به سرعت، با تغییراتی همراه می شود. شیوه و طرز گفتار این دسته از افراد، فاقد جزئیات، مبتنی بر حدس، گمان و بسیار افراطی می باشد.

 تلقین پذیر بودن، از دیگر علائم اختلال شخصیت نمایشی به شمار می آید. بنابراین، فرد هیستریونیک، به راحتی تحت شعاع موقعیت های مختلف و افراد قرار می گیرد. ناگفته نماند که ابراز احساسات این افراد رنگ و بوی مبالغه، نمایشی و خودنمایی به خود گرفته است.

 در برخی مواقع، شخصیت نمایشی برای به دست آوردن توجه دیگران، از سلاح تهدید  استفاده به عمل می آورد. خودخواهی و بی ثباتی در روابط، به انضمام تصمیم گیری عجولانه، با وجود فرد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی پیوند خورده است.

 در این زمینه باید خاطر نشان نمود که شخصیت های نمایشی، همواره به دنبال مهر تایید خوردن از دیگران بوده و به اعمال و رفتارهای خود، پیش از انجام آن ذره ای فکر نمی کنند. همچنین رفتارها و احساسات اغراق شده در رفتار مبتلایان به اختلال شخصیت نمایشی موج می زند.

عوارض اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی چیست؟

 

 اسکیزوفرنی نوعی اختلال مزمن مغز است که کمتر از یک درصد از جمعیت ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد.

 علائم فرد مبتلا به اسکیزوفرنی ، می تواند شامل توهم ، مشکل در تفکر و تمرکز و کمبود انگیزه باشد. با این حال ، با درمان ، بیشتر علائم اسکیزوفرنی بهبود می یابد.

 

 عوارض اسکیزوفرنی چیست؟

 اسکیزوفرنی که درمان نشود ، می تواند منجر به مشکلات شدیدی شود که بر هر حوزه زندگی تأثیر می گذارد. پس مهم است که بدانید که عوارض اسکیزوفرنی چیست:

 1 - صدمه به خود

2 - اختلالات اضطرابی و وسواس فکری (OCD)  

  3 - افسردگی

 4- سوء استفاده از الکل یا سایر داروها از جمله دخانیات

5- عدم توانایی در کار یا شرکت در مدرسه

6 - مشکلات حقوقی و مالی و بی خانمانی

 7 - انزوای اجتماعی

 8 - مشکلات بهداشتی و پزشکی

 9 - رفتار پرخاشگرانه ، اگرچه غیر معمول است

ویژگی های شخصیت مرزی

فرد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی چه ویژگی‌هایی دارد؟

 

 شاید این سوال به ذهنتان خطور کند که چطور جلوی ازدواج با فرد مرزی را بگیریم و ویژگی‌های این افراد را به خوبی بشناسیم. فردی که به عنوان شخصیت مرزی شناخته می‌شود، با علائم و ویژگی‌های زیر معرفی می‌شود:

 

 1 - بی‌ثباتی در رفتار

 اولین و مهم‌ترین ویژگی بیماران شخصیت مرزی بی‌ثباتی در رفتار و عملکرد است. عدم تعادل در برخوردهای این افراد به خوبی دیده می‌شود و برای مثال به شکل ناگهانی عاشق یک فرد شده و به همان اندازه ناگهانی هم از آن فرد متنفر می‌شوند  

همچنین هر نوع تغییری در برنامه‌ها و یا ساده‌ترین جدایی‌ها، فرد بیمار را در شرایط روحی نامناسبی قرار می‌دهد و او احساس طرد شدن می‌کند. همین ویژگی به تنهایی می‌تواند مشکلات ازدواج با فرد مرزی را به تصویر بکشد.

 

 2 - رفتارهای پرخطر

 روابط جنسی متعدد و نامناسب، هزینه کردن‌های بی‌مورد و زیاد، رانندگی با سرعت بسیار بالا و به شکل خطرناک، پرخوری بیش‌ازحد و ... از جمله رفتارهای پرخطری است که فرد مرزی از خودش بروز می‌دهد.

 در بسیاری موارد انجام رفتارها، علاوه بر آنکه جان بیمار را به خطر می‌اندازد، به افرادی که در ارتباط با او هستند نیز آسیب می‌زند.

 

 3 - خشم شدید و بی‌مورد

 خشم شدید و بی‌مورد از دیگر ویژگی‌هایی است که به عنوان زنگ خطری برای ازدواج با فرد مرزی عمل می‌کند. در ساده‌ترین موارد، حتی یک بی‌توجهی ساده و گذرا هم می‌تواند فرد مرزی را به شدت خشمگین کند.

 این افراد خصوصا نسبت به نزدیکان خود مانند پدر و مادر، همسر یا پارتنر و ... حساسیت بسیار زیادی دارند و این خشم را بارها در روابط خود و آن‌ها بروز می‌دهند.

 

 4 - ترس از تنهایی

 از دیگر ویژگی‌های فرد شخصیت مرزی می‌توان به ترس از تنهایی اشاره کرد. این افراد به شدت از تنها ماندن و طرد شدن هراس دارند و جدا شدن‌های موقتی و نرمال هم آن‌ها را دچار هراس می‌کند.

 

 5 - خود آسیبی (آسیب زدن به خود)

 اگر با فردی که دارای اختلال شخصیت مرزی است برخورد داشته باشید، می‌توانید اثر و نشانه‌های خود آسیبی را در او ببینید.

 این افراد در هنگام ناراحتی، عصبانیت و ... آسیب‌هایی را به خودشان وارد می‌کنند و یا دیگران را درباره احتمال آسیب به خود آگاه می‌کنند.

 

 6 - ابراز احساسات بدون منطق

 فردی که به عنوان بیمار مرزی شناخته می‌شود، احساسات خود را به اشکال متفاوت و به صورت صفر و صدی بروز می‌دهد.

 به این صورت که در ابتدای آشنایی به شدت عاشق فرد است، با او مانند یک ملکه یا پادشاه رفتار می‌کند، اما با کوچک‌ترین بی‌اعتنایی، به سرعت خشمگین شده و رفتارهای پرخاشگرانه را بروز می‌دهد.

دلایل ابتلا به اختلال مرزی

دلایل ابتلا به اختلال مرزی

 

 پیش از آنکه درباره چالش‌ها و آسیب‌های ازدواج با فرد مرزی صحبت کنیم، بهتر است دلایل بروز این بیماری را بشناسیم. از مهم‌ترین علل بروز این بیماری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 1 - تفاوت در عملکرد مغز

 یکی از مهم‌ترین علت‌های بروز اختلال شخصیت مرزی در فرد، تفاوت در عملکرد مغز است. مغز یک فرد مبتلا به BPD بسیار متفاوت از افراد دیگر کار می‌کند و همیشه در حالت آماده‌باش به سر می‌برد.

 در واقع از نظر فرد اختلال مرزی همه چیز در دنیای بیرون ترس بیشتری دارد. به همین دلیل می‌توان گفت که توانایی مقابله یا گریز در این افراد با اختلال مواجه است و به صورت ناکارآمد عمل می‌کند و قابلیت تفکر منطقی را از او می‌گیرد.

 برخی از افراد این سوال را مطرح می‌کنند که وقتی مغز با ناکارآمدی مواجه است، آیا امیدی به بهبودی وجود دارد یا نه؟

 باید گفت اگرچه درمان و بهبودی قطعی این اختلال ممکن نیست، اما راهکارهایی وجود دارد که به کمک آن می‌توان مغز را آموزش داد و تربیت کرد.

 این فرآیند به کمک روان درمانگر و روانپزشک متخصص انجام می‌گیرد و تا حد زیادی تاثیر مثبت دارد.

 

 2 - علل اکتسابی

 در بسیاری از موارد تجارب ناخوشایند کودکی، به‌ویژه سه سال اول زندگی کودک، باعث بروز اختلالات روانشناختی در بزرگسالی می‌شود.

. مسائلی مانند طرد کودک، بی‌ثباتی مادر به دلایل گوناگون مانند بیماری و ...، تنبیه‌های شدید کودک، طلاق و جدایی والدین، بی‌توجهی به احساسات کودک و ... همه از جمله دلایل اکتسابی ابتلا به اختلال شخصیت مرزی هستند.

خطرات ازدواج با فرد مرزی

خطرات ازدواج با فرد مرزی

 

 ازدواج با فرد مرزی کار آسانی نیست و به دلیل شکل و سبک زندگی این افراد و کارکردهای مغزی‌شان، زندگی کردن و برقراری ارتباط با آن‌ها چندان راحت نیست.

 ازدواج با فرد مرزی که نسبت به درمان هم بسیار مقاومت می‌کند، می‌تواند مشکلات و مسائلی را به وجود آورد که زندگی مشترک را به تلخ‌کامی بکشاند. مشکلات ازدواج با فرد رزی را می‌توان به این شکل بیان کرد:

 

 1. ترس و وحشت در زندگی مشترک

 از جمله مشکلات ازدواج با فرد مرزی عدم ثبات احساسی فردی است که می‌‌تواند به طور مستقیم باعث ترس و وحشت در زندگی مشترک شود. اینکه دقیقا ندانید فرد مقابل شما در برابر موقعیت و شرایط گوناگون چگونه عکس‌العمل نشان می‌دهد، یک نوع نگرانی دائمی را برای شما به وجود می‌آورد.

 

 2. خطرات جانی فردی

 که اختلال شخصیت مرزی دارد به خودآزاری روی می‌آورد و سابقه خودزنی در او زیاد است. در این بین ممکن است شما نیز صدمات جسمی مختلفی را از سمت او دریافت کنید. 

 

3. فرآیند جدایی بسیار دشوار

 تصور کنید با فردی ازدواج کرده‌اید و به هر دلیلی ادامه زندگی با او را ممکن نمی‌دانید. در فرایند طلاق و جدایی نیز آن فرد به شدت شما را تحت فشار قرار می‌دهد و با روش‌های گوناگونی سعی در جلوگیری از رفتن و جدا شدن شما دارد.

 به نظر شما چقدر صدمه روحی می‌بینید؟ ازدواج با فرد مرزی به این دلیل که از تنهایی و طرد شدن به شدت هراس دارد بسیار دشوار خواهد. چراکه اگر نیاز به جدایی یا طلاق باشد، به شدت مقاومت کرده و یا به تهدید شما روی می‌آورد.

 

 4. عدم وجود ثبات در زندگی مشترک

 مهم‌ترین نکته در ازدواج و شروع زندگی مشترک، دستیابی به ثبات و آرامش است. چیزی که در ازدواج با فرد مرزی وجود ندارد و یا بسیار کمرنگ است. شاید چندان خوشایند نباشد، اما باید گوییم ازدواج با فرد مرزی بسیار پر چالش، پر دغدغه و آزاردهنده خواهد بود و بهتر است از این کار منصرف شوید.

علائم افراد خجالتی و کم‌رویی

علائم افراد خجالتی و کم‌رویی

 

 خجالت کشیدن و خجالتی بودن با علائم و نشانه‌هایی همراه است که از روی آن‌ها می‌توان به این ویژگی پی برد. مهم‌ترین نشانه های خجالتی بودن را می‌توان در موارد زیر پیدا کرد:

 

 1 - ضعف در تصمیم‌گیری

 همانطور که اشاره کردیم، کسانی که به عنوان خجالتی و کم‌رو معرفی می‌شوند، اعتمادبه‌نفس اندکی دارند. همین ویژگی باعث می‌شود که دائما برای تصمیم‌گیری درباره مسائل گوناگون دچار تردید شوند.

 این افراد هنگام تصمیم‌گیری در هر موقعیتی بیش از آنکه به نیاز و علاقه خود توجه کند، به فکر این است که واکنش دیگران در برابر او چیست؟

 

 2 - استرس همیشگی

 استرس و اضطراب صاحبخانه خجالت هستند  کسانی که به خجالت و ترس از جمع مبتلا هستند، از قرار گرفتن در هر موقعیت و شرایط جدیدی دچار استرس و اضطراب می‌شوند.

 این استرس آرامش ذهنی آن‌ها را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود که به طور دائم از جمع فاصله بگیرند و فعایت‌های خود را به صورت فردی و تکنفره انجام دهند.

 این استرس در مواقعی که زیاد باشد، با علائم جسمی هم همراه می‌شود. مانند لکنت زبان، لرزش دست‌ها یا صدا، عرق کردن و ... .

 

 3 - عدم توانایی در دفاع از خویش

 خجالتی بودن باعث می‌شود که در برابر دفاع از خود و دریافت حقتان کوتاهی کنید و همیشه حق را به دیگران بدهید. 

برخی افراد این ویژگی را با مهربانی و فداکاری اشتباه می‌گیرند. در حالیکه مهربانی و فداکاری هیچ تقابلی با دفاع از خویش ندارد.

اختلال دوقطبی

ویژگی های اختلال دوقطبی چیست؟

 

 در مقوله دوقطبی چیست، باید خاطر نشان نمود که مهم ترین و اصلی ترین ویژگی و شاخصه اختلال دوقطبی، تغییرات خلقی و رفتاری شدید فرد میان احساس غم و اندوه زیاد تا احساس شادی بیش از حد می باشد.

 بر این اساس، هنگامی که علائم این اختلال در وجود فرد حادث شده و فرد در حالت شادی زیاد قرار گیرد، از احساس خشنودی و سربلندی وصف ناپذیری بهره می برد.

 در مقوله دوقطبی چیست و در این حالت، فرد در ذهن خود تصور می نماید که شور و شوق و توانایی لازم برای انجام چند کار به صورت همزمان را دارد، اگرچه هرگز موفق به اتمام رساندن هیچکدام از کارها نمی شود.

 در آن سوی ماجرا، هنگامی که فرد دارای افسردگی شیدایی، وارد طیف افسردگی می گردد، خلق و خو و رفتار او نیز دستخوش تغییر می شود.

 در مقوله دوقطبی چیست و در این حالت، فرد از رختخواب خود به سختی کنده می شود و همواره با احساس ناامیدی و خستگی کلنجار می رود. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که اگرچه علت و دلیل اختلال دوقطبی همچنان برای بسیاری از پژوهشگران و محققان این حوزه مستتر و مبهم می باشد، اما بنا بر اعتقاد پژوهشگران، عوامل ژنتیکی و ارثی، نقش بسیار پر رنگ و برجسته ای در ابتلای افراد به افسردگی شیدایی ایفا می کنند. 

شایان ذکر است که شکل گیری اختلال دوقطبی، به دوران نوجوانی یا اوایل بزرگسالی بر می گردد. از سوی دیگر و در مقوله دوقطبی چیست، باید عنوان نمود که شناسایی علائم و نشانه های این اختلال نیازمند صرف مطالعه های علمی و تخصصی و در عین حال فرآیندی بسیار زمان بر و وقت گیر به شمار می آید.

 از آنجایی که در اختلال دوقطبی، فرد مبتلا نوسانات خلقی شدیدی را تجربه می کند، ممکن است این نوسانات برای هفته ها و حتی ماه ها به طول انجامد.

در دسترس 24/7
ما همیشه آماده کمک به شما هستیم
Grapefruit slice atop a pile of other slices