درمان فوبیا و ترس

ترس، واکنشی طبیعی در برابر تهدید است که همه ما بار‌ها آن را در طول زندگیمان تجربه کرده‌ایم. اما زمانی که فرد از یک موقعیت یا شی خاصی به طور مداوم و نامعقول بترسد، تا جایی که در عملکرد روزانه اش اثر نامطلوبی بگذارد، باید برای درمان آن اقدام کند. مشاوره فوبیا و ترس به شخص کمک می‌کند تا ترسی که چندین سال به دوش کشیده است را درمان کند.

چگونه ترس‌های خودمان را کنترل کنیم؟
برخی از افراد اولین اقدامی که برای کاهش ترس و اضطراب خود انجام می‌دهند سرکوب کردن است که این روش نه تنها موثر نیست بلکه عواقب دیگری را در پی خودش دارد.

اگر شما دائما با نوعی ترس مواجه هستید بهتر است سوال هایی از خودتان بپرسید:

این ترس واقعی است؟
دقیقا از چه می ترسم؟
اگر این به حقیقت بپیونند، بدترین اتفاقی که رخ می دهد چیست؟
چه کار‌هایی برای محافظت از خودم می توانم انجام بدهم؟
اوضاع واقعا به اندازه فکر من فاجعه است؟
ترس را در کدام نقطه از بدنم بیشتر حس می کنم؟
اگر چند نفس عمیق بکشم چه تاثیری دارد؟
در زمانی که کنترل ترس‌هایمان بیشتر از حد توان‌مان می‌شود و دیگر بر روی آن کنترلی نداریم بهترین کار برای حفظ سلامتی و جلوگیری از عواقب بدتر از مشاوره فوبیا و ترس برای درمان کمک بگیریم.

آوای سعادت

جدیدترین مقالات روانشناسی درمان فوبیا و ترس

فوبیا یا ترس

فوبیا یا ترس چیست ؟

فوبیا یا ترس ،استرس و اضطراب مختل کننده ای است که به واسطه محرکی که به تنهایی ترسی ندارد ایجاد می شود. افرادی که به فوبیا دچار هستند خودشان می دانند که ترسشان غیرمنطقی است اما باز هم نمی توانند بر ترس خود غلبه کنند. فوبیا باعث اختلال در کارها فرد می شود و در کارکردهای فرد و اجتماعی اختلالاتی را به وجود می آورد. فوبیا یک آسیب روانی به حساب می آید و شایع ترین اختلال در زنان و دومین اختلال شایع در مردان به حساب می آید. در نتیجه به دلیل درصد شیوع آن و آشنایی با نشانه ها و علائم آن، تشخیص و درمان آن اهمیت بسیاری دارد. 

روش درمان فوبیا

روش درمان فوبیا

در درمان شناختی رفتاری کمک می‌شود تا از تاثیر نحوه تفکر خود در بروز نشانه‌های اضطراب آگاه شوید و به بینش و درک بهتری از مسائلی که عامل هراس و محرک ایجاد فوبیا در شماست، برسید. به این شکل می‌توانید افکار نادرست خود را اصلاح کنید. در حقیقت روشن می‌شود که موضوع فوبیا خطری برای شما ندارد. در شناخت درمانی باورها بررسی شده و روی آن‌ها کار می‌شود چون این باور‌ها باعث ادامه یافتن ترس و اضطراب یا شدت یافتن فوبیا می‌شود. از جمله این تکنیک‌ها می‌توان به بازسازی شناختی، مواجهه درمانی، یادگیری مشاهده‌ای اشاره کرد.

فوبیای اجتماعی

فوبیای اجتماعی چیست ؟

اختلال اضطراب اجتماعی، نوعی اختلال اضطرابی است که در موقعیت‌ها و شرایط اجتماعی روزمره، فرد دچار اضطراب طاقت فرسا و بیش از اندازه می‌شود. افراد دارای فوبیای اجتماعی ترسی همیشگی، از مشاهده یا قضاوت شدن توسط دیگران و مورد تمسخر قرار گرفتن دارند. اختلال اضطراب اجتماعی ممکن است در معاشرت با مردم نمایان شود یا در مواردی فرد در تعامل با دیگران مشکلی ندارد ولی زمانی که می‌خواهد در حضور دیگران کار خاصی را انجام دهد، دچار اضطرابی نامعقول می‌شود. در این حالت فرد روی این موضوع تمرکز می‌کند که ممکن است عملکردی خجالت آور داشته باشد. افراد مبتلا به اختلال فوبیای اجتماعی، معمولا دچار عزت نفس و اعتماد به نفس پایین، وسواس فکری و افسردگی می‌شوند و احتمال ابتلای آنان به دیگر انواع فوبیا نیز وجود دارد. علایم اضطراب اجتماعی چیست؟ از مهم‌ترین علائم برای تشخیص فوبیای اجتماعی که معمولا شش ماه یا بیشتر طول می‌کشد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. 1 - اضطراب بارز در مورد یک یا چند موقعیت اجتماعی مانند سخنرانی، معاشرت با دیگران یا انجام دادن کاری در مقابل دیگران 2 - ترس از مورد قضاوت واقع شدن، تحقیر، تمسخر و طرد شدن 3 - اجتناب شدید از موقعیت‌های اجتماعی 4 - عدم تناسب ترس و اضطراب فرد با بافت فرهنگی–اجتماعی 5 - افت و اخلال در عملکرد اجتماعی، شغلی، تحصیلی و دیگر جنبه‌های مهم زندگی 6 - هنگام مواجهه با موقعیت اضطراب زا فرد نشانه‌های جسمی مانند سرخ شدن، عرق کردن، نفس تنگی، سرگیجه و ضربان قلب بالا را تجربه می‌کند. پیامدهای اضطراب اجتماعی اختلال اضطراب اجتماعی، در صورت عدم درمان به موقع، پیامدهای منفی زیادی به همراه خواهد داشت که از جمله این پیامدها می توان به موارد زیر اشاره داشت. 1 - هراس از بودن در کنار افرادی غیر از خانواده خود 2 - از دست دادن موفقیت های بزرگ شغلی، تحصیلی و ... به واسطه اضطراب بیش از حد 3 - عدم توانایی برقراری ارتباط اجتماعی یا دوست یابی و اجتناب از دیگران 4 - مستعد شدن برای ابتلا به افسردگی، وسواس فکری و دیگر آسیب‌های روانی 5 - گرایش به مصرف الکل علل بروز اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟ برخی از تحقیقات انجام شده، حاکی از این است که آمیگدال (بادامه) که بخش مرکزی مغز برای پاسخگویی به ترس در انسان است، در بروز فوبیای اجتماعی نقش اساسی دارد. همچنین نقش ژنتیک و محیط تربیتی که فرد در آن رشد می‌کند در بروز فوبیای اجتماعی چشمگیر است. والدین فرد مبتلا به فوبیای اجتماعی معمولا افرادی هستند که از لحاظ اجتماعی ترسو هستند و دائما نگران مورد ارزیابی واقع شدن توسط دیگران هستند. از دیگر عوامل مهم در بروز فوبیای اجتماعی می‌توان به تجربه بدرفتاری‌ها در دوران کودکی فرد، شرایط مالی نامناسب، تنها گذاشتن کودک در خانه، دعوای والدین و مسخره شدن فرد در دوران کودکی توسط همسالان اشاره کرد. در کنار این مسئله برخی کودکان به طور ذاتی گوشه گیر و منزوی هستند که این موضوع باعث می‌شود آن‌ها ریسک بالاتری برای ابتلا داشته باشند.

فوبیا و اختلال هراس

علت فوبیا و اختلال هراس چیست؟

عوامل ژنتیکی و محیطی، ممکن است یکی از علل بروز فوبیا باشند. کودکانی که یکی از بستگان نزدیک آنها دچار اختلال اضطراب فراگیر باشد، بیشتر در معرض ابتلا به فوبیا هستند. تجربه‌ی حوادث ناراحت‌کننده مانند تجربه‌ی تصادف یا غرق‌شدگی هم ممکن است باعث بروز فوبیا شود. قرارگرفتن در ارتفاع بسیار زیاد یا گازگرفته‌شدن توسط حیوانات یا گزش حشرات همگی ممکن است از عوامل بروز فوبیا باشند. افرادی که درمان‌های پزشکی سنگین را پشت سر می‌گذارند یا افرادی که دچار مشکلات پزشکی هستند، عموما بیشتر دچار هراس می‌شوند. همچنین فوبیا در بین افرادی که دچار ضربه مغزی شده‌اند، شیوع بسیار بالایی دارد. افسردگی نیز در بروز هراس یا فوبیا نقش دارند.

خواب های آشفته

پیامدهای دیدن رویاهای آشفته 

کابوس دیدن می تواند منجر به ایجاد مشکلاتی در زندگی فرد شود :

 1- کابوس دیدن مانع از خواب راحت و کافی فرد در طول شب می‌شود و می‌تواند به خستگی و خواب آلودگی در طول روز منجر شود. این خواب آلودگی می‌تواند به مشکلاتی در مدرسه یا کار منجر شود، یا فرد در کارهای روزمره خود مانند رانندگی و تمرکز کردن دچار مشکل شود.

 2- ادامه پیدا کردن کابوس‌هایی که فرد را رنج می‌دهد، می‌تواند مشکلات روحی و روانی مانند افسردگی و اختلال اضطرابی ایجاد کند. لازم است با علائم این اختلالات آشنا شوید تا هرچه زودتر برای درمان آن‌ها اقدام کنید.

 3- فرد می‌ترسد که اگر بخوابد مجدد کابوس ببیند و به همین دلیل از رفتن به رخت خواب خودداری می‌کند.

 4-. درمان اختلال کابوس درمان کابوس بسیار ضروری است چرا که همانطور که گفتیم مشکلات فراوانی را در خواب افراد و به ویژه برای کودکان به وجود می‌آورد. 

اگر کابوس باعث ناراحتی یا اختلال در خواب افراد و یا دخالت در عملکرد روزانه فرد شود، درمان آن می‌تواند از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کند. در درمان کابوس باید ابتدا به کشف علت زیربنایی پرداخت.

 

 گزینه‌های درمانی که مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

 درمان پزشکی و دارویی اگر کابوس با یک وضعیت پزشکی مرتبط باشد، باید مشکل اصلی پزشکی درمان شود تا کابوس‌های فرد از بین برود. وضعیت پزشکی ممکن است با بیماری‌های جسمانی در ارتباط باشد. برای درمان کابوس دارو درمانی به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد. م

مکن است دارو برای رفع سایر اختلالات همراه فرد مانند افسردگی و یا استرس پس از سانحه استفاده شود تا با بهبود این بیماری‌ها، کابوس‌های فرد نیز کاهش یابد. یکی از داروهایی که برای درمان اختلال کابوس تجویز می‌شود، پراسوزین نام دارد و اغلب برای کابوس‌های تکراری و مزمن مؤثر است. 

درمان کابوس با کاهش استرس و اضطراب در صورتی که استرس و اضطراب شدید منجر به کابوس دیدن و رویاهای آشفته می‌شود، لازم است از روش‌های درمانی کنترل اضطراب و استرس استفاده شود. بسیاری از تنش‌ها و اضطراب‌ها توسط خود فرد و به تنهایی قابل کنترل نیستند و از طرفی آسیب فراوانی را به روان فرد وارد می‌کنند. 

روش روان‌درمانی در فرآیند روان درمانی متخصص روانشناس از فرد می‌خواهد تا کابوس‌های خود را به همراه جزئیات آن‌ها شرح دهد. این کار در جلسات متعدد و به صورت منظم صورت می‌گیرد. همچنین فرد مشکلات و اختلالاتی را که از کابوس‌ها ناشی می‌شوند، برای مشاور توضیح می‌دهد.

سکته قلبی

مهمترین علایم بروز سکته قلبی کدام اند؟ 

 

درد در قفسه‌ی سینه مهمترین و شناخته شده ترین نشانه ی حمله ی قلبی، درد در قفسه ی سینه است. چه درد شدید و تیز باشد و چه درد آرام و مزمن. 

بیشتر کسانی که دچار حمله ی قلبی میشوند احساس میکنند چیزی مرکز قفسه ی سینه شان را فشار میدهد و این درد یکدفعه آرام میشود و باز شروع میشود. معمولا حمله هایی که موجب سکته میشوند باعث احساس درد در ناحیه ی استخوان سینه یا جناغ میشوند و نباید به هیچ وجه این دردها را دست کم گرفت. 

سرگیجه یا احساس سبکی در سر احساس سرگیجه و سبکی در سر یا غش کردن از دیگر نشانه های حمله ی قلبی است مخصوصا اگر با درد در قفسه ی سینه همراه باشد. این علامت برای همه رخ نمیدهد اما باید به آن توجه کنید. سبکی در سر بیشتر در زنان اتفاق می افتد ولی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. 

 

تنگی نفس 

احساس تنگی نفس و کم آوردن اکسیژن یکی از شایع ترین نشانه های حمله های قلبی است. این اتفاق بیشتر شبیه این است که ورزش سنگینی کرده باشید و به نفس نفس افتادن بیفتید.

 زمانی که قلب به ویژه در بطن چپ در گردش خون مشکل داشته باشد باعث تنگی نفس میشود. 

حالت تهوع

 اگرچه این علامت در زنان بیشتر از مردان بروز میکند اما در هر صورت از نشانه های حمله ی قلبی است. حالت تهوع ممکن است به ایجاد عرق سرد با استفراغ ختم شود.

 نگرانی و اضطراب

 آیا بدون دلیل خاصی احساس نگرانی و استرس را تجربه میکنید؟ طبق آمار بیشتر خانم هایی که سکته ی قلبی را گذرانده اند از تجربه ی استرس و اضطراب ناگهانی از چند ماه قبل تر از حمله ی قلبی، سخن میگویند. از نظر علمی قلب هایی که آسیب دیده اند اکسیژن کمتری را به خون میرسانند و منجر به ایجاد استرس میشوند. 

سرفه های مداوم

 اگر سرفه هایی ممتد و بدون بیماری خاصی دارید، میتواند نشانه ای از نارسایی قلبی باشد. وقتی قلب شما آسیب دیده باشد شش هایتان پر میشود و ممکن است حتی خلط خونی در سرفه هایتان ببینید.

  آریتمی قلبی قلبی

 که ضربان غیر طبیعی دارد از نشانه های یک مشکل بزرگتر است. اگر ضربان قلبتان تند شده یا احساس لرزش در سینه دارید یا حتی احساس میکنید قلبتان کند میزند نباید این نشانه ها را دست کم بگیرید. آریتمی قلبی میتواند هشداری جدی برای حمله ی قلبی باشد.

 احساس درد در فک یا گردن احساس درد در گردن یا فک از دیگر نشانه های حمله ی قلبی هستند. حمله های قلبی لزوما به دلیل گرفتگی عروق قلب رخ نمیدهند بلکه ممکن است لخته ی خونی در رگ باعث ایجاد آن شود. 

 

دلایل عمده سکته قلبی کدام اند ؟ 

توتون و تنباکو 

سیگار یا قلیان کشیدن یا زیاد در معرض دود بودن به خطر حمله های قلبی را بیشتر میکند. 

فشار خون بالا

 فشار خون بالا به مرور زمان روی شریان های قلبی اثری منفی میگذارند و از آن ها تغذیه میکنند 

سابقه خانوادگی یا ارث 

اگر در خانواده ی شما یعنی پدر و مادر، خواهر و برادر یا پدربزرگ و مادربزرگتان سابقه ی حمله ی قلبی را داشتند احتمال اینکه شما هم دچار این حمله ها بشوید بالاتر میرود. 

کافئین و الکل

 برخلاف تصور خیلی ها الکل باعث التهاب بافت های بدن میشود و توانایی بدن را برای از بین بردن لخته های خونی کاهش میدهد. قهوه و سایر نوشیدنی های کافئین دار هم همین اثر را دارند. پیشنهاد میشود در صورت داشتن نشانه های مشکلات قلبی، چای را جایگزین سایر نوشیدنی ها کنید.

 ورزش سنگین یا عدم فعالیت فیزیکی 

اکثر افراد میانسال فعالیت فزیکی بسیار کمی دارند و ورزش نمیکنند. عدم تحرک و زندگی پشت میزی باعث بروز سکته ی قلبی میشود همانطور که فعالیت فیزیکی شدید و ناگهانی هم احتمال این حملات را بالا میبرد

ترس از پیر شدن

ترس غیرطبیعی و مداوم از پیر شدن

 

 برخی از افراد ترس عمیقی از پیری احساس می‌کنند، از تصور گذر زمان رنج می‌برند و زندگی را کاملاً نادیده می‌گیرند. آنها مایلند جاودانه جوان باشند و هرگز پا به عرصه پیری نگذارند. معمولاً این افراد در مورد پیری اطلاعات نادرست دارند و کلیشه‌های ضعف و پیری را در ذهن خود تکرار می‌کنند.

 ترس از پیر شدن می‌تواند توسط افراد در هر گروه سنی تجربه شود و بر سلامت و رفاه فرد تأثیر منفی بگذارد، این ترس به‌عنوان ترس غیرمنطقی و مداوم از پیر شدن تعریف شده است. متأسفانه ترس از پیر شدن تا زمانی که جوامع مرزهای بین جوان و پیر را کاهش دهند و پیری را به‌عنوان یک فرایند طبیعی تلقی کنند، همچنان افزایش می‌یابد.

 

 ترس از دست دادن زیبایی

 همان‌طور که جوانی زیباست، بالارفتن سن نیز یکی دیگر از زیبایی‌ها است، اما برای اکثر زنان زمان می‌برد تا آن را درک کنند.

 تقریباً هر زنی می‌ترسد که روزی به انعکاس تصویر خود در آینه خیره شود و با تصویری شاداب مواجه نشود. ترس از پیر شدن باعث شده است که بسیاری از زنان به کارهای مختلف بپردازند تا برای همیشه جوان بمانند.

 این به این دلیل است که رگه‌های سفید موی پیری و پوست چروکیده، ترس از دست دادن جوانی و شادابی را دائماً به آنها یادآوری می‌کند. برای مقابله با این احساسات و ترس‌ها فرایند پیری و هرآنچه با آن همراه است را به‌عنوان یک واقعیت، بخشی طبیعی از چرخه زندگی، بشناسید و بپذیرید. این فرایند برای همه ما اتفاق می‌افتد. با بزرگ‌تر شدن، بالغ‌تر و عاقل‌تر می‌شوید. 

پیری اجتناب‌ناپذیر است و اگر بقیه سال‌های جوانی خود را با ترس از آن سپری کنید، ممکن است سریع‌تر از آنچه فکر می‌کنید به آن برسید.

 

 نکاتی برای غلبه بر ترس از پیر شدن

 میان‌سالی و دوره بعد از آن نقطه عطف مهمی است که می‌تواند تغییراتی را در بدن شما، از نظر فیزیکی و عاطفی ایجاد کند. مهم است که به‌جای نگرانی در مورد مشکلاتی که ممکن است تحمل آن دشوار باشد، دائماً خود را با تغییرات وفق دهید. نگرانی بیش از حد در مورد پیری بسیار استرس‌زا است و می‌تواند به مشکلات سلامتی مانند فشارخون بالا و بیماری قلبی منجر شود.

 اگر اجازه داده شود که فوبیا ادامه یابد، علائم می‌توانند عملکرد روزانه شما را مختل کنند و باعث شوند که کاملاً در افسردگی فرو بروید. برای غلبه بر ترس از پیر شدن و مرگ بهتر است فلسفه زندگی را جست و جو کنید.

 از خودتان بپرسید که آیا این زندگی غیر هدفمند بوده و با مرگ همه چیز تمام می‌شود؟ یا مرگ تنها پایان یک مرحله و رفتن به مرحله‌ای دیگر است؟ نوع نگرش شما به این مسائل می‌تواند تاثیر زیادی بر احساس ترس شما داشته باشد.

ترس از ارتفاع

ترس از ارتفاع

 

 به طور کلی فوبیا شامل ترس‌های افراطی، غیرمنطقی و مداوم نسبت به یک شی یا وضعیت خاص می‌باشد. افراد مبتلا به فوبیای ارتفاع به طور فعالانه‌ای از رفتن به ارتفاعات، ساختمان‌های بلند، آسانسورهای شیشه‌ای بیرون از ساختمان و... اجتناب می‌کنند.

 حتی تصور بودن در جایی بلند برای این افراد موجب اضطراب شدید می‌شود و علائم فوبیا را تجربه خواهند کرد. فوبیای ارتفاع دارای سه بعد می‌باشد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

 

 1 - شناختی

 این بعد از ترس مربوط به تفکراتی است که فرد در مورد ارتفاع دارد. به طور مثال نوع نگرش فرد نسبت به سقوط کردن از ارتفاع مربوط به بعد شناختی می‌باشد.

 

 2 - احساسات

 احساسات شامل هرگونه رفتار غیرقابل کنترل مانند ترس و اضطراب شدید می‌باشد که فرد در هنگام قرار گیری در موقعیت ارتفاع از خود نشان می‌دهد.

 

 3 - علائم جسمانی

 علائم جسمانی همان علائم فیزیولوژیکی هستند که فرد از خود نشان می‌دهد و شامل بالا رفتن ضربان قلب، تعریق شدید، سرگیجه، مشکل در تنفس، لرزش دست و پا می‌باشد. افراد مبتلا به ترس از ارتفاع در زندگی روزمره خود دچار مشکل می‌شوند.

 به عنوان مثال بالا رفتن از نردبان، رانندگی کردن روی پل، چرخ و فلک، ایستادن در تراس و موقعیت‌های مشابه برای آن‌ها اضطراب شدید به همراه دارد.

 تمام این‌ها می‌تواند منجر به اختلال در سبک زندگی فرد و پایین آمدن کیفیت زندگی او شود تا جایی که باعث بروز اختلالات روانی دیگر از جمله اضطراب، افسردگی و وسواس فکری عملی گردد.

علائم فوبیا

علائم فوبیافرد مبتلا به فوبیا علائم و نشانه‌های زیر را تجربه می‌کند. این علائم در میان بسیاری از انواع فوبیا مشترک هستند:

احساس اضطراب غیر قابل کنترل در مواجه با منبع ترس
احساس دوری کردن از منبع ترس به هر قیمتی
ناتوانی از عملکرد صحیح در هنگام مواجه با عوامل تحریک کننده
آگاه بودن به اینکه ترس غیر معمول و اغراق شده بوده و ترکیبی از ناتوانی کنترل احساسات است
فرد هنگام مواجه با چیزی که منجر به فوبیای او می‌شود، اضطراب شدید و احساس وحشت فزآینده‌ای را تجربه خواهد کرد. اثرات فیزیکی این احساسات شامل موارد زیر است:

تعریق زیاد
تنفس غیر طبیعی
ضربان قلب بالا
لرزش
تب و لرز
احساس خفگی
درد سینه و احساس گرفتگی در سینه
حس پرواز پروانه‌ها در شکم (حسی جسمی در انسان است که حس شلوغی در معده است و ناشی از افت جریان خون به این عضو است. این اتفاق نتیجه ترشح آدرنالین در یک پاسخ جنگ یا گریز است، که به افزایش ضربان قلب و فشار خون می‌انجامد و در نتیجه باعث ارسال شدن خون بیشتر به ماهیچه‌ها می‌شود)
احساس سوزن سوزن شدن دست و پا
خشکی دهان
گیجی و توهم
تهوع
سرگیجه
سردرد

درمان فوبیا

درمان فوبیاشاید با خود فکر کنید ترس من هر چقدر هم شدید باشد نیازی به درمان ندارد؛ چرا که فوبیا هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما بسیاری از فوبیاها نیاز به درمان دارند.

فوبیاها و هراس‌ها با استفاده از روان درمانی و دارو درمانی یا ترکیبی از هردو درمان‌پذیر هستند،
در دسترس 24/7
ما همیشه آماده کمک به شما هستیم
Grapefruit slice atop a pile of other slices