مشاوره خانواده

هر گاه یک مرد و یک زن تصمیم به ازدواج و گذراندن باقی عمر با یکدیگر می گیرند، یک خانواده تشکیل می شود. خانواده در ادامه با پرورش فرزندانی در دامان پر مهر خود تکمیل شده و به بلوغ می رسد.
هر یک از اعضای خانواده به واسطه ی همزیسیتی و محبتی که منشا گرفته از هسته ی خانواده است، رابطه عاطفی و اجتماعی عمیقی با دیگر اعضا دارد. این روابط به قدری مهم است که تاثیر زیادی بر سلامت روان و شخصیت اجتماعی افراد می گذارد.
اما همین ارتباط عمیق زمانی که پر تنش و خالی از محبت باشد، می تواند باعث بروز ناراحتی و مشکلات جدی برای هر یک از افراد شود. به همین دلیل باید به کوچک ترین مشکلات یک خانواده توجه شود و برای بهبود آن اقدامات لازم انجام شود.
با وجود افزایش روز افزون مشکلات خانوادگی مشاوره خانواده این روزها نقش بسیار مهمی را در کاهش مشکلات در آن خانواده افراد ایفا می‌کند و آمارهایی که توسط ارگان های مختلف منتشر شده است مشکلات خانوادگی به خصوص در شهرهای بزرگ بسیار زیاد شده است.

مشاوره ها می توانند نقش بسزایی را در کاهش دغدغه های افراد در زمینه مشکلات مختلف ایفا نمایند .
چرا که خانواده به عنوان پایه و بنیان و کوچکترین عضو یک جامعه می تواند نقش بسیار مهمی را در طی این چند روز آینده و ثبت و جهت زندگی اخلاق و نیز سلامت فردی و اجتماعی استوار در آینده ایفا نماید در محیط خانواده رشد عاطفی و نیز سلامت روحی و روانی افراد می‌توانند در آینده جامعه و نیز خود خانواده نقش بسیار مهمی را ایفا نمایند.

بسیاری از خانواده ها و مشکلات بسیار زیادی از جمله افسردگی عدم ارتباطات مطلوب بین یکدیگر و صحبت کردن با یکدیگر ارتباط و نیز همدلی و نیز مشکلاتی از این دست مواجه هستند که می‌توانند روزبه‌روز بنیان خانواده را سست تر نموده است.

آوای سعادت

مشاوره خانواده

جدیدترین مقالات روانشناسی مشاوره خانواده

مزایای مشاوره خانواده آنلاین

مشاوره خانواده آنلاین چه کمکی می کند؟مشاوره خانواده آنلاین همانند مشاوره حضوری به خانواده ها کمک می­ کند تا مشکلات ارتباطی، عاطفی و بین فردی خود را حل کنند. در این مشاوره نیز به افراد پند و اندرز داده نمی­ شود. همچنین مشاور مسئولیت حل مشکلات را به جای اعضاء خانواده بر عهده نمی­ گیرد.

مشاوره خانواده آنلاین به شما کمک می­ کند تا به شیوه ای عینی به مشکلات نگاه کنید. به ابعاد مختلف مشکل برای فهم بهتر آن وضوح می­ بخشد و از توانایی­ های خود شما برای حل مشکلات استفاده می­شود. سلامت روان افراد از موضوعات بسیار مهم یک جامعه است. طبیعت انعطاف پذیر مشاوره روانشناسی آنلاین مزیت های مختلفی در این راستا به همراه دارد.

در حال حاضر برای حل مشکلات مختلفی به مشاوره آنلاین مراجعه می شود. این مشاوره شامل مداخلات تشخیصی (از قبیل آموزش­ هایی درباره علائم و تشخیص مشکلات روانشناختی) و نیز درمانی است.
یک نکته مهم زمان دسترسی به این مشاوره است. زمان دسترسی در مقایسه با مراجعه حضوری به کلینیک می تواند تا حد قابل توجهی کوتاه تر باشد. به طور کل مشاوره خانواده آنلاین کمک سریعی برای حل مشکلات به حساب می آید.

مشاور روانشناس خانواده خوب

مشاور روانشناس خانواده خوب چه کسی است؟هدف از مشاوره خانواده حفظ سلامت روانی، خوشبختی و ایجاد قدرت مدیریت بحران در یک خانواده است. روان‌درمانگری که مانند اعضای یک خانواده این هدف را دنبال کرده و نقشی حمایتی را در کنار اعضای خانواده ایفا کند یک مشاور خوب و دلسوز است.

از دیگر ویژگی های یک مشاور روانشناسی مناسب آن است که دارای تحصیلات آکادمیک، آگاهی علمی و تجربه عملی باشد. همچنین باید توانایی آموزش و به کارگیری راهکار ها برای حل مسائل به صورت پیشرفته و رهبری خانواده برای حل اختلافات را داشته باشد. همچنین، یک روانشناس خانواده واقعی باید برای گوش دادن به صحبت های مراجعه کنندگان خود صبر و شکیبایی پیشه کرده و قدرت تحلیل بالایی داشته باشد.

بنابراین از آنجا که هرکسی این شایستگی را دارا نیست بهتر است که ما برای رفع مشکلات زندگی ارزشمند خود، صرفا از دوستان و آشنایان و یا افراد غیرمتخصص کمک بگیریم چرا که این کار تنها وقت و انرژی ما را هدر داده و نتیجه بخش نیز نخواهد بود.

احساس نیاز به خانواده درمان

چه خانواده‌هایی به درمان نیاز دارندشاید این پرسش برای شما مطرح شود که چه خانواده‌هایی نیاز به درمان دارند یا شرکت در کارگاه خانواده درمانی در چه شرایطی و برای چه افرادی ضروری است. باید بگوییم که تقریبا همه خانواده‌ها برای حل مشکلات و تعارضات میان اعضای خود و بهبود روابطشان با یکدیگر، نیازمند تماس با شماره مشاوره تلفنی خانواده و یا مراجعه حضوری به مشاوره خانواده هستند. اما در برخی شرایط احساس نیاز به شماره مشاوره تلفمی خانواده، بیش از دیگر شرایط احساس می‌شود.

بنابراین اگر در شرایط زیر قرار دارید و تعارضاتی را میان خود و اعضای خانواده‌تان احساس می‌کنید، برای مراجعه حضوری، آدرس مشاوره خانواده را به همراه داشته باشید:

1. اضافه شدن اعضای جدید به خانواده

اضافه شدن اعضای جدید به یک خانواده گاهی می‌تواند مشکلات و بحران‌هایی را ایجاد کند که به تغییر رفتار اعضا منجر شود. این اعضا می‌توانند خواهر یا برادر تازه متولد شده یا به سرپرستی گرفته شده، همسر جدید پدر یا همسر جدید مادر، داماد و یا عروس و ... باشند. به همین دلیل در دست داشتن شماره مشاوره تلفنی خانواده می‌تواند شما را در موارد بحران یاری کند.

2. خیانت

خیانت مسئله‌ای است که می‌تواند از سمت هر یک از زوجین رخ دهد و با آگاهی دیگر اعضای خانواده، به مسئله‌ای بحرانی تبدیل شود. باید بدانید که خیانت فقط به معنای ارتباط داشتن فیزیکی با دیگر افراد نیست. در بسیاری از موارد، پنهان کردن روابط از راه دور با دیگر اشخاص هم شکلی از خیانت به شمار می‌رود. نکته مهم درباره این موضوع این است که مشکلات مرتبط با خیانت در بیشتر موارد به کمک مراجعه به روانشناس خانواده و یا تماس و درخواست مشاوره با شماره مشاوره تلفنی خانواده حل‌شدنی هستند و به تداوم زندگی افراد با یکدیگر کمک می‌کنند.

3. مرگ ناگهانی و بیماری یکی از اعضا

مرگ ناگهانی و از دست دادن عزیزان و یا مواجهه با بیماری‌های سخت و غیرمنتظره یکی از اعضای خانواده، می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند که گره آن به وسیله مراجعه حضوری یا تماس با شماره مشاوره تلفنی خانواده باز می‌شود. با کمک مشاور خانواده می‌توانید دید واقع‌بینانه‌تری را نسبت به تغییر شرایط پیدا کرده و برای بهبود روابط و حال اعضای خانواده خود تلاش کنید.

4. اختلاف میان والدین یا طلاق

اختلاف رفتار و سلیقه در میان اعضای خانواده اتفاقی طبیعی است که به گوناگونی در طرز فکر یا حتی سبک زندگی افراد باز می‌گردد. اما زمانی که این تفاوت و اختلافات به سطح بالایی می‌رسند و روابط میان اعضا را تحت تأثیر منفی قرار می‌دهند، مشکل‌آفرین می‌شوند. بسیاری از اختلافات میان والدین یا تصمیم برای طلاق به کمک یک روانشناس متخصص و تماس با شماره مشاوره تلفنی خانواده قابل بهبودی است. اختلاف میان والدین و مسئله طلاق می‌تواند به انزوا، افسردگی، پرخاشگری و دیگر مشکلات روانشناختی در فرزندان منجر شود.

5. مشکلات رفتاری فرزندان

فرزندان، به‌ویژه در سنین کودکی و نوجوانی با بحران‌هایی مواجه می‌شوند که بر رفتار، عملکرد و تفکر آن‌ها تأثیر می‌گذارد. گاهی این رفتارها به تعارض میان والدین و فرزندان منجر می‌شود که مشکلات رفتاری کودک و نوجوان را به دنبال دارد. گاهی نیز مشکلات رفتاری کودک در نتیجه رفتارهای نادرست والدین رخ می‌دهد که توسط خود آن‌ها قابل تشخیص نیست. بنابراین تماس با شماره مشاوره تلفنی خانواده برای دریافت مشاوره آنلاین یا تلفنی و همچنین حضور در مراکز مشاوره، کمک بزرگی به رفع این مشکلات می‌کند.

6. مشکلات و اختلافات مالی

شاید برایتان عجیب باشد که بدانید درصد بسیار بالایی از مشکلات و اختلافات مالی، به دلیل تفاوت در طرز نگاه اعضای خانواده به مسائل مالی و پس‌انداز است. تماس تلفنی یا آنلاین با شماره مشاوره تلفنی خانواده مسیری را پیش روی شما قرار می‌دهد که به کمک آن می‌توانید با خانواده خود به فهم مشترکی درباره مسئله پول برسید.

رفع مشکلات خانوادگی

مشاوره به منظور رفع مشکلات خانوادگیقاعدتا در زندگی زناشویی یا ارتباط اعضای خانواده با یکدیگر، ممکن است مشکلاتی وجود داشته. همچنین اگر مشکلی نیز وجود نداشته باشد می توان مدیریت بهتر را در دستور کار قرار داد.
این مورد یکی از راهکارهای مدیریت و دستیابی به عشق در زندگی مشترک است. مشاوره خانواده در قالب خدمات زیر قابل ارائه است که در صورت نیاز و تمایل می توانید از آنها بهره مند شوید:

1 - مشاوره خانواده به منظور همسرداری و تربیت فرزند
2 - حل اختلاف، خیانت همسر و مشاوره طلاق
3 - کنترل پرخاشگری، مهارتهای ارتباطی، اعتماد به نفس
4 - مهارتهای نه گفتن و ابراز وجود

انواع خدمات مشاوره خانواده

انواع خدمات قابل ارائه در مشاوره خانواده توسط روانشناسروانشناس خانواده، تقریبا در تمامی سطوح می تواند به شما مشاوره دهد و مشکل شما را حل کند. مواردی که در ادامه عنوان می شوند، بیشترین و پر کاربرد ترین نوع از مشاوره هایی هستند که مراجعین درخواست می کنند:

مشاوره ساختاری : مشاوره ساختاری بیشتر بر روی پایه و اساس یک خانواده تمرکز می کند و باعث افزایش و تقویت ارتباط و قانونمندی اعضای خانواده می شود. این نوع از مشاوره ، در صورت عملی شدن ، باعث ایجاد آرامش بیشتر و تعیین حد و مرز بین اعضای خانواده می شود.

مشاوره سیستماتیک : مشاوره سیستمی درواقع بر روی ناخوداگاه اعضای خانواد تاثیر میگذارد و با انجام تمرین های لازم که روانشناس به اعضای خانواده می دهد ، باعث تغییر بدبینی و نوع نگاه اشخاص به یکدیگر می شود. در این نوع از مشاوره با رو به رو کردن اعضای خانواده با یکدیگر ، باعث می شود که مشکلات به طور عمقی حل شوند.

مشاوره استراتژیک : این نوع از مشاوره به طور مستقیم بر روی مشکل اصلی انجام می شود و مشاور روانشناس ، به شما تکالیفی می دهد تا در خانه انجام دهید. این تمرین ها ، ممکن است بر روی نوع رفتار و برخورد اعضای خانواده با یکدیگر تاثیر داشته باشد و یا برای تصمیم گیری های مهم در لحظات حساس ، که چگونه با هم رفتار کنند ، موثر باشد.

افکار منفی

افکار منفی چیست؟ 

 

تفکر منفی یک عادت ذهنی است و تا زمانی که شما اقدام به رهایی از آن نکنید، می‌تواند شما را در خودش غرق کند. هنگامی که یک فکر منفی را شروع می‌کنید، غرق شدن در آن می‌تواند وسوسه انگیز باشد اما برای جلوگیری باید تلاش کنید.

 مقاومت کردن نوعی مکانیزم دفاعی است که ذهن به طور ناخودآگاه برای رهایی از افکار منفی آن را به کار می‌گیرد. مقاومت در مقابل افکار منفی الگوی تفکر و فرایند افکار منفی شما را تقویت می‌کند. 

وقتی سعی می‌کنید درباره چیزی فکر نکنید در واقع بیشتر در مورد آن فکر می‌کنید. اصرار شما بر انکار واقعیت ذهنتان را عقب می‌اندازد. باید به پذیرش معایب خود و اتفاقاتی که در ذهنتان می‌افتد برسید تا بتوانید از شر آن‌ها خلاص شوید.

 ریشه افکار منفی برای پاکسازی ذهن از افکار منفی ابتدا باید علت و ریشه‌های آن را بدانیم. 

اصلی‌ترین دلایل ایجاد تفکر منفی، تجربیات منفی و اتفاقات آزار دهنده در طول زندگی است. اکثرا دیده‌اید که معمولا در افکار کودکان تصاویر مثبت نقش بسته است. چرا که آن ها تجارب منفی در ذهن خود ندارند و جایی برای افکار منفی در ذهنشان نیست. اما با گذشت زمان و اتفاقات و تجارب ناراحت کننده، افکار مربوط به آن اتفاقات در ذهن می‌ماند و با هر بار توجه به آن، پررنگ‌تر می‌شود و درگیری بیشتری در ذهن ایجاد می‌شود. 

گاه افکار منفی از خطاهای شناختی و اشتباهات در ادراک مسائل نشأت می‌گیرد. شکست‌های عاطفی، شغلی و تحصیلی، طرحواره‌های منفی ذهنی نسبت به زندگی، فشار‌های مالی و خانوادگی، سابقه اختلالات خلقی مثل افسردگی یا اضطراب شدید و عوامل منفی دیگر باعث ایجاد تفکر منفی می‌شود.

 بسیار طبیعی است که هر کس در زندگی حداقل یک بار تجربه شکست داشته باشد، اما اینکه چگونه با آن‌ها برخورد کنیم، نیاز به فراگیری چند مهارت و حتی گاه ارتباط با یک روانشناس دارد. 

افکار منفی می توانند خود را در غالب برخی اختلالات روانی نیز نشان دهند تاثیر افکار منفی بر بدن افکار منفی یکی از اصلی‌ترین دلایل ابتلا به بیماری‌های روان تنی یا سایکوسوماتیک است. استرس، اضطراب، وسواس‌ها و ... همه ناشی از افکار منفی زیاد است که در نهایت به بیماری‌های جسمی متعددی منتج می‌شود.

 سردرد‌های میگرنی، فشار خون، آسیب‌های قلبی، دیابت، سوزش معده، بهم ریختگی سیستم گوارشی و ... برخی دیگر از موارد مسلط شدن افکار منفی بر شما است.

وظایف زن در مقابل شوهر

وظیفه زن نسبت به شوهر چه مواردی می تواند باشد ؟

 در یک زندگی، زن و مرد هر دو در مقابل هم وظایفی دارند تا از این طریق هر یک بتوانند نقش موثری در خانواده و داشتن زندگی موفق داشته باشند. در صورتی که زن به این وظایف متعهد نباشد و یا از آن ها به خوبی آگاهی نداشته باشد ممکن است مشکلات زیادی در زندگی مشترک به وجود بیاید.

 

 1 - توجه به روحیات همسر

 زن و مرد هر دو موظف هستند که روحیات و خصوصیات یکدیگر را بشناسند. زن در مقابل همسرش وظیفه دارد که ابعاد مختلف شخصیت و روحیات خاص همسرش را بشناسد و در شرایط و موقعیت‌های مختلف، با توجه به خصوصیات همسرش به مناسب‌ترین روش رفتار کند و کنترل امور را در دست بگیرد تا از دعواها و دلخوری‌ها پیشگیری کند.

 

 2 - وفاداری به شوهر

 همانطور که هر مردی در زندگی وظیفه دارد از خانواده خود محافظت کند و بر تعهد خود باقی بماند، مهمترین وظیفه یک زن، در زندگی زناشویی وفاداری به همسر و متعهد بودن است. خیانت پایه‌های خانواده را سست می‌کند و زندگی فرزندان را به نابودی می‌کشاند.

 

 3 - توجه به نیازهای عاطفی مردان

 برطرف کردن نیازهای عاطفی زوجین یکی از ارکان اساسی در زندگی مشترک به حساب می‌آید که می‌تواند باعث صمیمیت بین زوجین و برقراری روابط دوستانه‌تر شود.

در دسترس 24/7
ما همیشه آماده کمک به شما هستیم